Dziewczyna, która chciała się zemścić

Okładka książki Dziewczyna, która chciała się zemścić
Börge HellströmAnders Roslund Wydawnictwo: Albatros Cykl: Ewert Grens & Sven Sundkvist (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Ewert Grens & Sven Sundkvist (tom 2)
Box 21
Albatros
2010-10-20
2010-10-20
Beata Walczak-Larsson
literatura szwedzka Beata Walczak-Larsson

Okładka książki Trzy godziny Börge Hellström, Anders Roslund
Ocena 6,9
Trzy godziny Börge Hellström, An...
Okładka książki Trzy minuty Börge Hellström, Anders Roslund
Ocena 7,4
Trzy minuty Börge Hellström, An...
Okładka książki Trzy sekundy Börge Hellström, Anders Roslund
Ocena 7,3
Trzy sekundy Börge Hellström, An...

Okładka książki Krzyk pod wodą Jeanette Øbro Gerlow, Ole Tornbjerg
Ocena 6,6
Krzyk pod wodą Jeanette Øbro Gerlo...
Okładka książki Odkupienie Börge Hellström, Anders Roslund
Ocena 7,0
Odkupienie Börge Hellström, An...

Druga część serii, bardzo ciężka i smutna tematyka. Książka jest chyba z 2004 roku, wobec czego wiele się zmieniło w kwestii handlu kobietami, niemniej jednak ten problem nadal jest aktualny.
Historia kobiet, który zostały kupione do szwedzkiego burdelu, a raczej kupione przez alfonsa, do zarabiania w niewielkim mieszkaniu, tak aby nikt w okolicy nie rozumiał w czym rzecz.
Jak również autorzy szerzej opisali przeszłość Ewerta Grens i Svena Sundkvist. Obaj mają smutną i ciężką przeszłości i tym razem, bardziej skoncentrowano się na Ewercie. Chora, niepełnosprawna narzeczona, której jest wierny od 25 lat, przeszłość, która jest obecna na każdym kroku. I wszechobecny smutek i ogromna samotność Ewerta są wręcz namacalne.
Już nie mogę doczekać się kolejnych części.

Kolejna niezwykle wstrząsająca powieść pary szwedzkich autorów Anders Roslund & Börge Hellström. Tym razem - po pedofilii - wzięli na tapetę handel żywym towarem i prostytucję.
Powieść przenika do głębi i wstrząsa czytelnikiem tak, że trudno w czasie czytania zachować spokój. Emocje aż się gotują. Aż trudno uwierzyć, że w tak zaawansowanym cywilizacyjnie kraju jak Szwecja, dzieją się rzeczy jak z najgorszego koszmaru. Autorzy bez ogródek obnażają słabość swojego państwa wobec tak niegodziwych zachowań, ale czy opisywany przez nich problem dotyczy tylko Szwecji?
Powieść czytało się niezwykle szybko, akcja wciągnęła już od pierwszych stron, a dalej napięcie już tylko narastało, zdenerwowanie, które już raz chwyciło w kleszcze, nie odpuściło do końca...
Bez wahania dałbym dziesięć gwiazdek, jednak zakończenie nie przypadło mi do gustu. Co prawda autorzy w wywiadzie na końcu wyjaśnili, że ta powieść ma być wołaniem o reakcję wśród społeczeństwa i osób odpowiedzialnych za społeczne aspekty funkcjonowania państwa. To głos, by wreszcie coś z tym problemem zrobić. I to zrobić skutecznie!
Jednak, jak znamy życie, zawsze znajdą się chętni na korzystanie z niewolniczych usług prostytutek, więc i chętnych do prowadzenia takiego "interesu" też nie zabraknie...
Polecam zdecydowanie, ale szykujcie się na ogromne emocjonalne wyzwanie!

Druga książka tego duetu. Równie wyśmienita, co "Bestia". Panowie tym razem wzięli na tapetę temat handlu żywym towarem i, jak w przypadku tematu pedofilii w Bestii, zrobili to znakomicie. Mieszają życie z fikcją w taki sposób, że nie wyczuwa się absolutnie żadnej fikcji. Takie rzeczy się dzieją i nie zanosi się na to, żeby przestały. Niestety. POLECAM!

Przeczytałam już trzy książki tych autorów , a mianowicie :"dwaj żołnierze", "bestia" i teraz "dziewczyna , która chciała się zemścić " i dochodzę do wniosku , że Ci panowie chyba mają coś do kobiet .W każdej z tych książek kobieta ukazywana jest jako dziwka , rzecz .Osobiście aż mnie skręca jak czytam niektóre rozdziały.Przechodząc do tej książki , tematyka bardzo poważna- handel ludźmi ,bardzo duży problem.Zachowanie dwóch policjantów ( ja ich nazywam komisarzami - Ewert i Sven)w niektórych momentach karygodne.Jak można wyrzucić dowody rzeczowe ?!jak można zbyć , olać człowieka proszącego aby bardziej zainteresowali się handlem młodych dziewczyn na Litwie , bo tam alfonsi praktycznie nie ponoszą kary... no jak ? chronili swojego "przyjaciela " , który był potworem.Na początku myślałam , a na początku książki pewnie tak olali , a na końcu zamkną i ten "biznes" i wsadzą do więzienia , nic z tego następny zawód .Nie rozumiem też takich osób jak Lena , jak się na końcu okazało ,że oczywiście też maczała palce w tym "interesie" jest to kobieta , która ma dwójkę małych dzieci i to w dodatku dziewczynkę , też by ją sprzedała do burdelu aby zarabiać na niej ? zero współczucia , takich ludzi powinno się skazywać na karę śmierci.Zakończenie fatalne.Jestem ciekawa następnych części tej serii i odczuć w stosunku do nowo przeczytanej książki..

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Temat godny uwagi, jednak sama książka i jej styl do mnie nie przemówił.

Temat godny uwagi, jednak sama książka i jej styl do mnie nie przemówił.

Genialna książka, która na długo zostaje w naszej pamięci. Warta przeczytania. Brutalna, ale prawdziwa. Momentami potrafi naprawdę wstrząsnąć.

Porządna, szwedzka literatura kryminalna. Poruszony trudny i ważny temat naszego niekoniecznie fajnego świata ludzi

Gdybym miała sugerować się okładką czy tytułem, to nie wybrałabym tej książki. Może i wygląda na kryminał ale raczej jakiś lekki, zabawny. Ale kiedy zaczęłam czytać wkroczyłam w mroczny świat, świat z którym nie chciałabym się spotkać w rzeczywistości. Porusza ona bardzo trudny i emocjonujący temat, wręcz gotowało się we mnie w środku, kiedy czytałam o skrzywdzonych kobietach. Książka opisuje jednak nie tylko piekło kobiet ale także porusza niezwykle ważne kwestie. Czy w imię przyjaźni można posunąć się do kłamstwa czy oszustwa, czy z obawy o życie najbliższych można uciec od odpowiedzialności, czy można być szanowanym człowiekiem i nie szanować innych jednocześnie, kto dał prawo ludziom do decydowania o losie innych? Lista pytań może nie mieć końca a odpowiedzi możemy nigdy nie znaleźć. Książka warta jest przeczytania i z pewnością na długo pozostaje w pamięci.

Ta książka powinna być lektura obowiązkową dla wszystkich młodych dziewczyn planujących rozpoczęcie pracy za granicą ...

To druga pozycja tych autorów, którą przeczytałam. Wielbicielom mrocznej strony Sztokholmu gorąco polecam 🙂

Anders Roslund Dziewczyna, która chciała się zemścić Zobacz więcej
Anders Roslund Dziewczyna, która chciała się zemścić Zobacz więcej