Dziewczyna ze śniegiem we włosach

Okładka książki Dziewczyna ze śniegiem we włosach
Ninni Schulman Wydawnictwo: Amber Cykl: Magdalena Hansson (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Magdalena Hansson (tom 1)
Flickan med snö i håret

jak na debiut to jest ok
kryminał w typowym skandynawskim stylu

jak na debiut to jest ok
kryminał w typowym skandynawskim stylu

"To oczywiście wielka tragedia dla wszystkich uczestników - mówi zastępca szefa policji"

Za taki cytat w artykule, każdy dziennikarz dostałby zdrowy opieprz od swojego wydawcy. Opieprz z gatunku takich, które skończyłyby się co najmniej płaczem dziennikarza, albo wyrzuceniem go za drzwi redakcji...Wiem co mówię.

Na koniec książki możemy przeczytać artykuł głównej bohaterki i powiem Wam, że właśnie takie artykuły miałem okazję sprawdzać, a później ochrzaniać u redakcyjnych stażystów.
Może więc dlatego traktuję to osobiście. Mam jednak poczucie, że jestem usprawiedliwiony. Nie spodziewałem się, że w światowym bestsellerze będę miał okazję zetknąć się z poziomem wypocin przeciętnych studentów dziennikarstwa!! Na Boga, podobno sama autorka tej książki była dziennikarką!!!

Być może taki jest poziom dziennikarstwa w Szwecji. Tego nie wiem (chociaż znając chociażby dorobek Stiega Larssona, mam o tej profesji w tym kraju duże mniemanie), natomiast sytuacja, gdy za zwyczajny i standardowy artykuł kryminalny, redaktor naczelny wydzwania po nocach z gratulacjami i zachwytami, jest po prostu wzięta z jakiegoś mokrego snu autorki - po prostu nie zdarza się ona w żadnej redakcji na świecie. (Tzn. może się zdarzyć, ale w zupełnie innych okolicznościach, np. dziennikarka stawia pierwsze kroki w tym zawodzie, lub temat jest krajową sensacją)

I niestety, nie tylko poziomu dziennikarstwa głównej bohaterki mogę się czepiać. Moim zdaniem reszta fabuły trzyma ten przeciętny poziom...

Oficerowie policji, którzy nie potrafią połączyć faktu nagich zwłok młodej (nieznanej) kobiety z działalnością nielegalnego burdelu....Do cholery, mówimy tu o jakimś wypizdowiu, a nie stolicy kraju. Którzy są tak zawaleni pracowaniem nad jedynym tropem morderstwa, że gdy okazuje się, że zniknęło nagranie z obserwacji burdelu...załamują ręce, zamiast po prostu wsiąść w samochód, pojechać na miejsce i przeprowadzić kolejną obserwację!! Przestępcy też nie wykazują się jakąś zbytnią inteligencją i dzięki temu przez większość książki możemy śledzić emocjonalne problemy, co poniektórych postaci, ponieważ w warstwie kryminalnej dzieje się niewiele.

To wszystko napisane jest moim zdaniem trochę nieudolnie. Brak autorce kunsztu i wirtuozerii, niedoskonałość ta nie jest na szczęście widoczna. Ja jednak na takie sprawy zwracam uwagę i np. używanie nagminnie zdań ze spójnikiem ale (nieraz co drugie zdanie) mocno mnie irytowało. Dla kontrastu w mojej opinii ani razu go nie używam. Czyli da się konstruować zdania na różne sposoby.

Na koniec książki możemy przeczytać artykuł głównej...

Debiutancka powieść Ninni Schulman opowiada o małej, ale malowniczej mieścinie Varmland, do której po latach wraca dziennikarka Magdalena Hansson. Główna bohaterka próbuje się pozbierać po trudnym rozwodzie i ułożyć na nowo życie w miejscu, gdzie się wychowała i z którym wiąże mnóstwo dobrych wspomnień. Prowincjonalne miasteczko, będące dumą Szwecji, wydaje się idealne do spokojnego wychowania syna i zregenerowania sił. Czy jednak na pewno?

Magdalena rozpoczyna pracę w miejscowej gazecie, nastawiona na pisanie artykułów o codziennych, błahych sprawach Hagfors.
Szybko przekonuje się, że pod pozorami sielskiej i spokojnej mieściny skrywa się wiele ludzkich dramatów, kipiących i tłumionych zbyt długo negatywnych uczuć, które muszą pewnego dnia wybuchnąć. Kulminacyjnym momentem okazuje się sylwestrowa noc, w trakcie której znika młoda dziewczyna. 16-letnia Hedda wychodzi z domu i od tej pory wieści o niej brak.

Policja rozpoczyna poszukiwania, jednak jak tu coś znaleźć, jeśli wokoło tylko śnieg, a śladów nigdzie nie ma. Pojawiają się nowe dowody i o morderstwo zostaje podejrzany Fredrik, który podobno miał romans z dziewczyną. Jednak po pewnym czasie zostają odnalezione zwłoki jeszcze innej dziewczyny. Czy w mieście grasuje seryjny morderca? W między czasie Magda odkrywa agencją towarzyską działającą w mieście. Niestety pech chciał, że została zauważona przez co zaczęła dostawać później smsy z pogróżkami. Pomimo tego, kobieta postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i razem z Jens'em zaczęli śledzić tą agencję, gdy zmieniła ona swoje położenie. W niespodziewanym momencie zostaje odnalezione ciało Heddy. Odnalezienie jej daje nowe dowody na całą sprawę. Czy morderca w końcu zostanie złapany? Czy agencja towarzyska zakończy swoją działalność? Czy te sprawy są ze sobą powiązane? Czy Magda w końcu zazna szczęścia?

Trzeba przyznać, że to naprawdę dobry kryminał. Czytając, nie można przewidzieć, jak ta historia się skończy. Każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. Do tego klimat Szwecji, który oddano doskonale – jako mroźną i tajemniczą krainę, w której mogą wydarzyć się naprawdę złe rzeczy.

Uwielbiam te szwedzkie klimaty :)

Uwielbiam te szwedzkie klimaty :)

Książka rozkręca się w połowie, najpierw było mi trudno zdecydować o kim ona opowiada. Pierwsza połowa wprowadza mnóstwo bohaterów, imion..... w końcu się to skończyło i zaczęła akcja.

"Dar od czytelników" - taka pieczątka mówi wiele. Są dwie ewentualności:
1. Jest tak rewelacyjna, że pragnę by poznał ją cały czytelniczy świat
2. Jest tak mierna, że chcę zapomnieć, iż nabyłem ją droga kupna = co z oczy to z głowy
Dla mnie zdecydowanie punkt drugi, bo ni to kryminał, ni to romans, ni to powieść obyczajowa. Wszystkie te ścieżki mieszają się ze sobą prowadząc donikąd.
Jeśli chodzi o duety Dziewczyna - Włosy to wybieram " Dziewczynę o perłowych włosach" Choć zupełnie nie wiem o co w tym utworze chodzi, to chociaż to ładne jest.

"Dar od czytelników" - taka pieczątka mówi wiele. Są dwie ewentualności:
1. Jest tak rewelacyjna, że pragnę by poznał ją cały czytelniczy świat

Ja swoją przygodę z serią o Magdalenie Hansson zaczęłam nieświadomie od tomu 4 "Nasza słodka tajemnica" i po prostu przepadłam😀 Tak dobra była ta książka i choć przeczytałam ją w zeszłym roku w czerwcu, to nadal dokładnie ją pamiętam. Kawał dobrej roboty, zwłaszcza końcówka zwaliła mnie z nóg😱

Co mogę powiedzieć o pierwszym tomie otwierającym serię, czyli "Dziewczyna ze śniegiem we włosach"? Nie powalił mnie tak jak tom 4, ale jest naprawdę dobry. Książka wciąga i szybko się ją czyta, doskonale oddaje również zimny, skandynawski klimat🙂 Myślę, że seria będzie także idealna dla fanów Camilli Lackberg.

Dobry kryminał.
Na początku trochę kulawo, ale zaciekawiło, wciągnęło mnie i zaskoczyło zakończenie.
Ciekawi mnie jaka jest druga część? coś nowego, czy autorka pojedzie schematem...?
M :o)

Dobry kryminał.
M :o)

Kiedy przechodzę obok miski z pierogami ruskimi, to moja słaba silna wola nie pozwala mi na obojętność - muszę je zjeść. Do ostatniego :) Czy obok lampki wina... Tak samo jest z tą książką - jak się ją zaczęło czytać, nie było opcji na oderwanie się od niej. Małe nudne miasteczko śniegiem zasypane i zmrożone dwudziestoma stopniami. Adrenalina wstępuje w ospałych policjantów (i mieszkańców) kiedy z Sylwestrowej zabawy nie wraca do domu nastolatka. Jak się okazuje, wyszła na imprezę, której nie było. Poszukiwania trwają. Pogoda niestety nie jest sprzymierzeńcem. Kilka dni później zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny - jednak to nie jest zaginiona Hedda. Ciało pozostaje niezidentyfikowane, w ostatnim czasie nikt nie zgłaszał zaginięcia spójnego ze znalezioną dziewczyną. Czy to dwa niezależne od siebie morderstwa, czy może w tej spokojnej okolicy grasuje seryjny? Bardzo dobrze prowadzona narracja, wiele pozornie nie związanych ze sobą wątków, które finalnie rewelacyjnie wiążą się w całość. A oprócz tego mamy fantastycznie skonstruowanych bohaterów, każdy nawet najmniej znaczący jest postacią pełnokrwistą i wielowymiarową. Wątek obyczajowy też niezły - po latach i życiowych zawirowaniach do miasteczka wraca Magda Hansson - dziennikarka, która angażuje się w prowadzone śledztwa. Angażuje się również w romans. A i ona kolegom sprzed lat nie jest obojętna...

Dla miłośników kryminałów w stylu Camilli Lackberg - jak znalazł! Podobny małomiasteczkowy klimat, ciekawie przedstawieni bohaterowie, lekkie pióro. Bardzo dobry kryminał.