Harry Angel

Zysk i S-ka
1997-01-01
1997-01-01
Robert P. Lipski
okultyzm Nowy Orlean opetanie Lucyfer Louis Cyphre literatura amerykańska horror śledztwo prywatni detektywi

Ta książka ma w sobie coś naprawdę oryginalnego i niepowtarzalnego. Super zakończenie, w ogóle się nie spodziewałam, a czytałam już dużo horrorów, czy kryminałów.🌟 A i prawda, że dosyć brutalna książka.

Niedotrzymywanie zobowiązań nie popłaca; szczególnie jeśli drugą stroną umowy jest niejaki Louis Cyphre.
Świetny, klimatyczny kryminał, z zakończeniem które zmusza do myślenia.
Na podstawie książki nakręcono film o tym samym tytule; polecam jednak najpierw przeczytać książkę:)

Świetny, klimatyczny kryminał, z zakończeniem które zmusza do myślenia.

Cóż, pochwalę się, że już po około 50 stronach przewidziałem zakończenie. Aż się zastanawiam, czy intencją autora było, by czytelnik tak szybko zorientował się, o co chodzi w tej historii. Bez względu na to, jaka jest odpowiedź, tę powieść czyta się dobrze nawet po odgadnięciu jej finału. Ma ona bowiem przyjemny, mroczny klimat i jest na tyle interesująca, że ma się ochotę poznać szczegóły przewidzianego zakończenia, bo przecież... diabeł tkwi w szczegółach... ;)

Nie chce pisać, że książka mi sie nie podobała bo doczytałem do końca ale wydaje mi sie, że nie do końca wytrzymała próbę czasu. Niby horror ale nie horror, niby groza ale nie groza. Czarna msza tez jakas groteskowa. Jak dla mnie fabula bardzo przewidywalna. To co mi sie podobała to uchwycony klimat ówczesnego nowego Yorku

wiele lat temu widziałem film i zrobił na mnie duże wrażenie, teraz miałem okazję przeczytać książkę... no i gdy porównuje jedno z drugim (film sobie odświeżyłem po przeczytaniu książki),to zdecydowanie wygrywa książka

Całkiem ciekawy, lekko horrorowaty kryminał. Główny bohater prowadzony w chandlerowskim stylu. Fabuła dość zagmatwana ale dająca się ogarnąć pamięcią. Postaci wyraziste, świat przedstawiony raczej mroczny. Elementy okultystyczne dają atmosferę tajemniczości.

Oczekiwałem czegoś zachwycającego, dostałem dobry kryminał. Warto, ale bez przesady.

Ciekawa mieszanka kryminału, thrillera i horroru.

Detektyw Harry Angel podejmuje się pozornie łatwego zlecenia. Jednak poszczególne tropy prowadzą donikąd.

Fajny, mroczny klimat powieści, ciekawy pomysł na książkę realistyczni bohaterowie, język powieści jak najbardziej współgra z gatunkiem, ciekawe, momentami dowcipne dialogi. Ostatnie kilkadziesiąt stron - super. Nietuzinkowe zakończenie, gdzie interpretacja do pewnego stopnia należy do czytelnika.

Pozycja intryguje, zaciekawia, zmusza do analizy. Można odnieść wrażenie że analizując postępowanie głównego bohatera jesteśmy obok i uczestniczymy w wydarzeniach. Jak dla mnie bardzo dobra pozycja. 7/10.

Ciekawa mieszanka kryminału, thrillera i horroru.

Przehajpowane, przekombinowane dziełko zmierzające od samego początku donikąd. W połowie opowieści autor zorientował się, że sprzedaje czytelnikowi pustego, intelektualnego kloca i postanowił ewakuować się, pozostawiając opowiadaną historię samopas. Do połowy niezły kryminał noir zamienia się w bezwładny, chaotyczny ciąg coraz bardziej niedorzecznych zdarzeń, a rozwiązanie intrygi powinno być wykładane na kursach pisarskich pt. "Jak nie zamykać zagadek kryminalnych". Brak pomysłów autor zastępuje (jakżeby inaczej) przesadnym okrucieństwem i gore. Pod tym horrorowym lukrem jest jednak brak treści, miałki przekaz i dziurawa logicznie intryga.
Filmu nie widziałem, nie znałem zatem "porażającego" twista fabularnego, którego zresztą domyśliłem się po 13 stronach lektury, co nie było trudne, skoro autor od początku wali czytelnika przez łeb subtelnościami typu Louis Cyphre i w powiązaniu angielski tytuł powieści "Falling angel".
Największą słabością jest w tym bajzlu protagonista-narrator, jako postać i centralny punkt intrygi. Jako zaletę wymieniłbym jedynie klimat kryminału noir przez część powieści i to, że się szybko czyta, reszta do kosza.

Godny polecenia kryminał - Nowy York, lata 50te, czarna muzyka i voodoo. Powieść aż kipi od klimatu noir, a im głębiej Czytelnik wchodzi w całą intrygę, tym mroczniejsze tajemnice odkrywa i tym bardziej przerażających wydarzeń staje się świadkiem.

Mroczne, drobiazgowo opisane śledztwo przeprowadzone z duszą na ramieniu. Wyśmienita kulminacja i drażniący finał

• Horror

William Hjortsberg Harry Angel Zobacz więcej