rozwińzwiń

Życie na niby

Okładka książki Życie na niby Kazimierz Wyka
Okładka książki Życie na niby
Kazimierz Wyka Wydawnictwo: Universitas literatura piękna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-242-1258-3
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
375
220

Na półkach: , ,

Jest to książka podwójnie interesująca - po pierwsze przez opis życia w latach okupacji, a po drugie przez jej, powiedzmy, "programowość". Wiatr od wschodu dmie w niej bardzo mocno ;)
Współczesny czytelnik może odczuć dyskomfort, czytając o "wyzwolicielach", czy Armii Czerwonej niosącej wolność.
Mimo to warto sięgnąć po tę publikację, żeby poczuć "ducha epoki". To prawie jak uczestnictwo w zebraniu PZPR.

Jest to książka podwójnie interesująca - po pierwsze przez opis życia w latach okupacji, a po drugie przez jej, powiedzmy, "programowość". Wiatr od wschodu dmie w niej bardzo mocno ;)
Współczesny czytelnik może odczuć dyskomfort, czytając o "wyzwolicielach", czy Armii Czerwonej niosącej wolność.
Mimo to warto sięgnąć po tę publikację, żeby poczuć "ducha epoki". To prawie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
739
332

Na półkach:

Wielkie rozczarowanie. Choć można w tej niewielkiej książce znaleźć kilka celnych przemyśleń odnośnie dziejów okupacji w Polsce, to całość jest tak bardzo przesiąknięta komunistyczną propagandą, że głowa mała. Dobrzy sowieci wyzwalający Polskę, przebrzydły reakcyjny rząd londyński oderwany od rzeczywistości, rząd lubelski taki blisko ludzkich spraw, okupacja jako czynnik 'uświadomienia' społecznego inteligencji, aktyw robotniczo- chłopski uświadamiający sobie swoje klasowe interesy, źli spekulanci kontra dobre uspołecznienie handlu.
Ciężko się to czytało.

Wielkie rozczarowanie. Choć można w tej niewielkiej książce znaleźć kilka celnych przemyśleń odnośnie dziejów okupacji w Polsce, to całość jest tak bardzo przesiąknięta komunistyczną propagandą, że głowa mała. Dobrzy sowieci wyzwalający Polskę, przebrzydły reakcyjny rząd londyński oderwany od rzeczywistości, rząd lubelski taki blisko ludzkich spraw, okupacja jako czynnik...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Opis życia pod okupacją hitlerowską w Polsce przynosi obraz inny od tego z ostatnich seriali. Panowanie niemieckie prowadziło do rozprzężenia moralnego: żeby przeżyć trzeba było nielegalnie handlować; kwitło łapownictwo i kradzieże w pracy, rozluźnienie obyczajów i obojętność na przemoc. Komunizm wszedł na dobrze przygotowany grunt. Mimo czasami młodopolskiego stylu, to wciąż aktualna lektura.

Książka opisująca życie w Generalnej Guberni (GG) w czasie okupacji, napisana przez młodego wówczas filologa, o świetnym piórze i wybitnym zmyśle obserwacji i analizy.
Czasami pisze Wyka stylem młodopolskim, wówczas czyta się trudno. Ale jego opis życia w GG bezcenny, bo pisany na gorąco i z pierwszej ręki. Jest to obraz okupacji zupełnie inny od lansowanego w obecnej polityce historycznej i ostatnio kręconych serialach. Widać w tekście wpływy propagandy komunistycznej, ale mimo wszystko to niezwykle ważne świadectwo.

Pokazuje Wyka, że okupacja stworzyła dwoistość życia: to oficjalne było na niby, to prawdziwe związane było z życiem rodzinnym i konspiracją. Przedstawia też skalę deprawacji moralnej narodu do jakiej doprowadziły rządy hitlerowców; widać, że rządy hitlerowców położyły solidny grunt pod panowanie komunistów.

Fascynujący jest opis codziennego życia w GG. Oto w sferze gospodarczej Niemcy wprowadzili drakońskie przepisy zabraniając m.in. wszelkiego handlu produktami rolnymi. Przed ludnością: „ stanął prosty dylemat: albo zastosować się do tego, co wolno zjeść, i zdechnąć z głodu, albo — dać sobie jakoś radę.” Więc dawano sobie radę, hodując nielegalnie świnki i handlując nielegalnie żywnością na potęgę. Sprzyjało temu łapownictwo okupantów: „Niemcy okazali się fantastycznymi łapownikami. Brali wszyscy, od pionków po górę partyjną.”

Opisuje tez Wyka dostosowanie klas społecznych do rzeczywistości okupacyjnej. I tak: „robotnik kradł i musiał kraść. Nie pomagała żadna kontrola, żadne niebezpieczeństwo.” Poza tym pracowano źle i wolno. Urzędnik i inteligent ratowali się handlem, zresztą handlowali wszyscy i wszystkim, Niemcy nie byli w stanie tego opanować, zjawisko było zbyt powszechne: „Społeczeństwo polskie za okupacji żyło i okupację przeżyło z handlu.”

Bardzo ciekawie pisze Wyka o chłopach: w czasie pierwszego roku okupacji mocno im się poprawiło: ceny produktów rolnych poszły mocno w górę, a Niemcy nie nałożyli jeszcze kontyngentów, w efekcie: „Reakcja chłopska, powtarzam dosłownie, słyszałem ją z wielu ust, brzmiała: „Nareszcie nam słonecko zaświeciło, 20 lat myśmy cekali, aleśmy się docekali”.” Na szczęście Niemcy, darzący polskiego chłopa wielką pogardą, nie zauważyli tego i szybko dokręcili śruby, chłop to sobie zapamiętał: „Nikt nie pamięta tak mocno przyrzeczeń niespełnionych i mało kto kieruje się z równą konsekwencją gołym rozumowaniem według faktów jak chłop.”

W efekcie okupacji nastąpił wielki upadek moralny narodu, pisze autor „widzimy, że psychologia gospodarcza inteligenta uległa za okupacji swoistemu zwyrodnieniu.” Dodajmy, nie tylko inteligenta, całego społeczeństwa. Komunizm wchodził na dobrze przygotowany grunt... Moim zdaniem z tym bagażem demoralizacji i deprawacji moralnej zmagamy się do dzisiaj.

To znakomita analiza rzeczywistości okupacyjnej, wciąż aktualna i żywa.

Ebooka ściągnąłem ze strony wolnelektury.pl. Mogę tylko powtórzyć za @Wojciech Gołębiewski: „Wolne Lektury” rewelacyjnie wywiązują się z edukacyjnej misji. Dziękuję!”

Opis życia pod okupacją hitlerowską w Polsce przynosi obraz inny od tego z ostatnich seriali. Panowanie niemieckie prowadziło do rozprzężenia moralnego: żeby przeżyć trzeba było nielegalnie handlować; kwitło łapownictwo i kradzieże w pracy, rozluźnienie obyczajów i obojętność na przemoc. Komunizm wszedł na dobrze przygotowany grunt. Mimo czasami młodopolskiego stylu, to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
447
445

Na półkach:

Panowanie niemieckie ujawniło najgorsze i najlepsze cechy ludzkie. Do tych najgorszych bardzo trudno się przyznać. Może dlatego tak dużą akceptacją cieszy się aktualna "polityka historyczna".

Panowanie niemieckie ujawniło najgorsze i najlepsze cechy ludzkie. Do tych najgorszych bardzo trudno się przyznać. Może dlatego tak dużą akceptacją cieszy się aktualna "polityka historyczna".

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    68
  • Przeczytane
    56
  • Posiadam
    8
  • Historia
    4
  • Literatura polska
    3
  • 2020
    2
  • Literatura polska
    2
  • Dzienniki, wspomnienia / eseje, felietony
    1
  • Biografie/Autobiografie/Pamiętniki/Dzienniki/Wspomnienia
    1
  • Dzienniki_Listy_Wspomnienia
    1

Cytaty

Więcej
Kazimierz Wyka Życie na niby Zobacz więcej
Kazimierz Wyka Życie na niby Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także