Drugi mózg. Rewolucja w nauce i medycynie
- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Seria:
- Na ścieżkach nauki
- Tytuł oryginału:
- The other Brain
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2011-03-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-03-15
- Liczba stron:
- 416
- Czas czytania
- 6 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788376486499
- Tłumacz:
- Katarzyna Dzięcioł
- Tagi:
- mózg rozum myślenie nauka medycyna badania odkrycie
Stoimy u progu nowego pojmowania funkcji mózgu, które zmienia zakorzenione od wieku schematy myślenia, zwłaszcza dotyczące roli neuronów w mózgu.
W latach 90. ubiegłego wieku stłoczeni przed ekranami komputerowymi naukowcy śledzili informacje przekazywane sobie przez dziwne komórki mózgowe z pominięciem neuronów i bez użycia impulsów elektrycznych. Neurobiolodzy zakładali, że informacje przepływają w mózgu wyłącznie przez neurony przy użyciu elektryczności. W rzeczywistości zaledwie 15 procent komórek naszego mózgu jest neuronami. Pozostałą grupa komórek mózgowych – zwanych komórkami glejowymi – uchodziła uwadze naukowców, którzy brali je za pozbawiony znaczenia wypełniacz między elektrycznymi neuronami. Nazywano je „komórkami sprzątającymi”. Poniżone do roli komórkowych służących komórki glejowe były przez długie stulecie po ich odkryciu całkowicie lekceważone.
W chwili obecnej naukowcy zszokowani są wiadomością, że komórki te potrafią się między sobą komunikować. Poglądy naukowców na pracę mózgu zatrzęsły się aż po fundament w wyniku odkrycia, że komórki te nie tylko potrafią wykryć aktywność elektryczną przepływającą przez obwody neuronalne, ale również ją nadzorować.
Jak te nowe odkrycia zmienią nasze poglądy na pracę umysłu? Czy zapuszczając się w ten nowy wymiar mózgu, rozwiążemy tajemnice zaburzeń tej pracy w chorobach psychicznych i neurologicznych? Czy poszukiwania przyniosą nam odpowiedź na pytanie, jak naprawić mózg po urazie czy uszkodzeniu w wyniku choroby?
Odkrycie komórek glejowych – „drugiego mózgu” jest zorzą poranną, która oświetla każdy aspekt nauki o mózgu dotykając równocześnie wszystkich pracujących nad nim badaczy.
„Drugi mózg” przenosi nas do laboratoriów, gdzie dokonywane są ważne odkrycia i pokazuje nam, jak naukowcy dowiadują się, że komórki glejowe występują w różnych postaciach i pełnią różnorakie funkcje. Jest to historia badań nad komórkami glejowymi od ich zarania, aż po najnowsze odkrycia, która przekazuje czytelnikowi znacznie pełniejszą wiedzę na temat pracy mózgu oraz ukazuje kierunki, którymi najprawdopodobniej pójdzie neurobiologia i medycyna.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 651
- 127
- 47
- 16
- 14
- 10
- 7
- 6
- 6
- 5
OPINIE i DYSKUSJE
Autor, po krótkim wstępie wyjaśniającym czytelnikowi czym jest układ nerwowy, neuron, akson i synapsa, zabiera nas w podróż po świecie komórek glejowych - tkanki nerwowej, która przez lata była bagatelizowana zarówno przez laików, jak i światowej sławy ekspertów przypisujących jej rolę wyłącznie wypełniacza i izolatora. Wraz z kolejnymi rozdziałami dowiadujemy się jak ważna jest rola komórek Schwanna w obwodowym i oligodendrocytów, astrocytów i mikrogleju w ośrodkowym układzie nerwowym, że tak znane wszystkim przypadłości, jak stwardnienie rozsiane, schizofrenia, a nawet depresja zależą w dużej mierze od naszych komórek glejowych. Z książki dowiemy się, dlaczego przerwanie rdzenia kręgowego jest permanentne (zerwany akson nie może się zregenerować w przeciwieństwie do uszkodzonego aksonu w obwodowym układzie nerwowym) oraz skąd bierze się guz mózgu, skoro dojrzałe neurony nie mogą się dzielić/powielać.
W lekturze poruszona zostaje też kwesta wpływu komórek glejowych na pamięć i inteligencję człowieka - część mózgu Einsteina odpowiedzialna za myślenie abstrakcyjne nie miała więcej neuronów niż u przeciętnego człowieka, miała za to więcej komórek glejowych. Wyniki innych badań również ściśle wiążą kwestię sprawności naszego mózgu z komórkami innymi niż neuron.
Autor, po krótkim wstępie wyjaśniającym czytelnikowi czym jest układ nerwowy, neuron, akson i synapsa, zabiera nas w podróż po świecie komórek glejowych - tkanki nerwowej, która przez lata była bagatelizowana zarówno przez laików, jak i światowej sławy ekspertów przypisujących jej rolę wyłącznie wypełniacza i izolatora. Wraz z kolejnymi rozdziałami dowiadujemy się jak ważna...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toGenialna pozycja ukazująca rzadko uwzględnianą stronę mózgu, która okazuje się mieć niebagatelne znaczenie w życiu, chorobie i procesach poznawczych naszego układu nerwowego. Książka jest w pełni poświęcona komórkom glejowym i ich istotnej roli w prawidłowym rozwoju mózgu w środowisko pre- i postnatalnym, kierowaniu sygnałami elektrochemicznymi pomiędzy neuronami, regeneracji uszkodzonej tkanki nerwowej zarówno w obwodowym, jak i centralnym układzie nerwowym, a także chronieniu organizmu przed czynnikami szkodliwymi dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Autor prezentuje także szczegółową wiedzę na temat funkcjonowania mózgu, zależności prawidłowego działania neuronów od komórek glejowych, przebiegu chorób neurodegeneracyjnych i psychicznych, a także zmian biochemicznych w obrębie tkanki nerwowej. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce poszerzyć swoją wiedzę z zakresu neuronauki
Genialna pozycja ukazująca rzadko uwzględnianą stronę mózgu, która okazuje się mieć niebagatelne znaczenie w życiu, chorobie i procesach poznawczych naszego układu nerwowego. Książka jest w pełni poświęcona komórkom glejowym i ich istotnej roli w prawidłowym rozwoju mózgu w środowisko pre- i postnatalnym, kierowaniu sygnałami elektrochemicznymi pomiędzy neuronami,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPodtytuł "Rewolucja w nauce i medycynie" w oryginale daje więcej informacji: "From Dementia to Schizophrenia, How New Discoveries about the Brain Are Revolutionizing Medicine and Science". Z tymi rewolucjami to bym nie przesadzała, ale faktycznie — zmienia się dużo. A czym właściwie jest tytułowy drugi mózg? To komórki glejowe, czyli komórki inne niż neurony. Bez synaps, bez zdolności do wytwarzania impulsów elektrycznych, przez całe dziesięciolecia lekceważone i spychane do roli służebnej wobec neuronów. Czy słusznie? Neurony z mózgu Einsteina nie różnią się zbytnio od tych pobranych od zwykłych śmiertelników. Za to liczba komórek glejowych jest poza skalą. Pszipadek?
Książka przedstawia historię badania komórek glejowych; jak poznawano ich rodzaje, funkcje, znaczenie dla zdrowia układu nerwowego i związki z myśleniem, z neuronami. Od końca XIX wieku, do początków XXI. Nie brakuje również odkryć Autora czy wzmianek o innych neurobiologach.
Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/02/drugi-mozg-komorki-glejowe.html
Podtytuł "Rewolucja w nauce i medycynie" w oryginale daje więcej informacji: "From Dementia to Schizophrenia, How New Discoveries about the Brain Are Revolutionizing Medicine and Science". Z tymi rewolucjami to bym nie przesadzała, ale faktycznie — zmienia się dużo. A czym właściwie jest tytułowy drugi mózg? To komórki glejowe, czyli komórki inne niż neurony. Bez synaps,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiezwykle fascynujące spojrzenie na nasz mózg. Książka, po której nie sposób odnieść wrażenie, że przed nami jeszcze długa droga do poznania tego, jak niektórzy uważają, najseksowniejszego organu.
Niezwykle fascynujące spojrzenie na nasz mózg. Książka, po której nie sposób odnieść wrażenie, że przed nami jeszcze długa droga do poznania tego, jak niektórzy uważają, najseksowniejszego organu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toLekkostrawna nauka, da zaczytania i przyswojenia.
Lekkostrawna nauka, da zaczytania i przyswojenia.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDuża dawka wiedzy na temat działania ludzkiego mózgu oraz ciekawy zbiór historii które towarzyszły odkrywaniu tej wiedzy
Duża dawka wiedzy na temat działania ludzkiego mózgu oraz ciekawy zbiór historii które towarzyszły odkrywaniu tej wiedzy
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKomórki glejowe rządzą! Neurony do lamusa ;)
Komórki glejowe rządzą! Neurony do lamusa ;)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTo każdy powinien przeczytać i z pewnością się nie zawiedzie.
To każdy powinien przeczytać i z pewnością się nie zawiedzie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toFascynująca podróż wgłąb ludzkiego mózgu. Nieznana strona neurologii, rzetelna naukowa publikacja, poruszająca tematykę komórek glejowych, które niedoceniane, mogą przynieść znaczące sukcesy w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych i autoimmunologicznych OUN.
Fascynująca podróż wgłąb ludzkiego mózgu. Nieznana strona neurologii, rzetelna naukowa publikacja, poruszająca tematykę komórek glejowych, które niedoceniane, mogą przynieść znaczące sukcesy w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych i autoimmunologicznych OUN.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZnakomita, napisana z polotem książka, którą z czystym sumieniem mogę polecić zarówno laikom jak i specjalistom. Autor nie tylko wie o czym pisze (polecam plastyczne opisy mikroskopii konfokalnej oraz preparowania mózgu szczura),ale także pisać umie.
Sama książka traktuje o niezwykłych właściwościach gleju, a ten - przyznaję - potrafi zaskakiwać swoimi możliwościami. Okazuje się, że bez niego niemożliwe byłoby przekazywanie impulsów nerwowych, wpływa on również na szybkość ich przekazywania oraz walkę z infekcją w ośrodkowym układzie nerwowym. Polecam!
Znakomita, napisana z polotem książka, którą z czystym sumieniem mogę polecić zarówno laikom jak i specjalistom. Autor nie tylko wie o czym pisze (polecam plastyczne opisy mikroskopii konfokalnej oraz preparowania mózgu szczura),ale także pisać umie.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSama książka traktuje o niezwykłych właściwościach gleju, a ten - przyznaję - potrafi zaskakiwać swoimi możliwościami....