Karafka La Fontaine'a. Tom II

Okładka książki Karafka La Fontaine'a. Tom II Melchior Wańkowicz
Okładka książki Karafka La Fontaine'a. Tom II
Melchior Wańkowicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 12) publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 12)
Prószyński i S-ka
2010-08-24
1981-01-01
literatura polska XX wiek reportaż sztuka pisarska

Audiobook, czyta Michał Breitenwald.

Swego rodzaju opus magnum, szczególnie że autor ukończył je na kilka miesięcy przed śmiercią.
Dla każdego, dla kogo książki są czymś ważnym: tych co książki czytają, co je zbierają, co je przygotowują, co je piszą, co chcą je pisać, co je wydają, co je krytykują - te dwa tomy powinny być jak pielgrzymka do Mekki dla Muzułmanów: każdy powinien to chociaż raz w życiu przeczytać. Na szczęście można do tej Mekki jechać na raty bo to nie jest mały tomik.

Audiobook, czyta Michał Breitenwald.

Być może mój negatywny stosunek do tej książki wynika z faktu, że musiałam ją przeczytać i w dodatku miałam na to mało czasu. Jednak chociaż się staram, nie jestem w stanie dostrzec, w jaki sposób lektura ta może pomóc w rozwijaniu pisarskiej pasji. Wskazówki czy konkretne przemyślenia o problematyce tworzenia stanowią promil w morzu anegdot, cytat, historii, które widocznie płyną mu w żyłach i nie jest w stanie z nich zrezygnować. Doceniam wysiłek gromadzenia i porządkowania tych informacji, ale po co? Ponadto każde zagadnienie jest przedstawiane z dwóch stron. Zaleta? Otóż nie. Ponieważ wychodzi nam chaotyczny bełkot nie prezentujący konkretnego stanowiska. Zupełnie jak w Trans-Atlantyku Gombrowicza "Karafka La Fontaine'a jest dobra albo nie dobra, czyta się ją łatwo albo nie łatwo, Wańkowicz pisarzom radzi albo nie radzi". Myślę, że jeśli ktoś na poważnie chce pisać, to tym bardziej powinien sobie darować tą i podobne lektury.

Kontynuacja tomu pierwszego na jednym poziomie. Autor po prostu tym razem skupił się na literaturze, nie na pracy dziennikarza. Przedstawienie pewnych zjawisk i opinii bardzo klarowne.

2019.12.31
2021.12.09