Okładka książki Największa bitwa. Moskwa 1941-1942. Stalin, Hitler i rozpaczliwa walka o Moskwę, która zmieniła bieg drugiej wojny światowej Andrew Nagorski
Andrew Nagorski Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Greatest battle. Stalin, Hitler, and the desperate struggle for Moscow the changed the course of World War II
Rebis
2008-01-01
2008-01-01
978-83-7510-100-3
Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
historia Moskwa II wojna światowa front wschodni

Książka nie spełniająca oczekiwań. Autor, mimo, że oryginał wydany był w 2007 roku (edycja polska 2008),w swoich wywodach właściwie całkowicie ignoruje ustalone już wówczas powszechnie fakty i hipotezy odnośnie tego, że to Stalin zamierzał uderzyć na Niemcy niemal w tym samym czasie i że to dlatego Sowiety nie były przygotowane do wojny obronnej. Ciągnie więc swoje wywody od początku częściowo wg starej sowieckiej szkoły historycznej, argumentując porażkę i wycofywanie sowietów od czerwca bardzo słabym wyposażeniem Armii Czerwonej (sic!),zaskoczeniem, zniszczeniem sprzętu w magazynach oraz ludzi w bezpośredniej bliskości granic (a no właśnie, co oni na samej granicy robili, jeśli nie szykowali się to ataku?),usunięciem bądź likwidacją zabezpieczeń obronnych (a dlaczego? ...) itp.
Trochę poprawia się w dalszej części, ale tylko dlatego, że jest nieco o dyplomacji w tamtym okresie (z kilkoma niestety błędami wynikającymi prawdopodobnie ze skrótów wątków, choćby odnośnie terminu wprowadzenia amnestii dla Polaków w ZSRR w 1941 - pisze o przymiarkach w grudniu, zamiast wprowadzenia jej w sierpniu itp.),o współczesnych poszukiwaniach szczątków żołnierzy w lasach pod Wiaźmą, przedstawień paru obrazków np. działań dywersyjnych za frontem niemieckim, o panice w Moskwie i o innych wątkach pisanych na bazie wspomnień uczestników lub świadków tych walk i wydarzeń.
Jednak jeśli ktoś oczekuje, że w książce tej znajdzie opis kampanii moskiewskiej, ruchów wojsk, planów, strategii, albo choćby zgrubny wykaz porównania sił, uzbrojenia, to jest w błędzie. Niczego takiego tu nie ma, takich informacji trzeba szukać gdzieś indziej.
Są oczywiście wskazane i omówione podstawowe błędy obu stron, które doprowadziły z jednej strony do tak głębokiego wycofania się i konieczności obrony stolicy przez sowietów, a z drugiej, do opóźnienia marszu wojsk niemieckich na Moskwę i niewłaściwego ich przygotowania do warunków zimowych.
Ogólnie, to można to przeczytać, ale nie jest to pozycja bardzo ubogacająca, a w trakcie lektury trzeba brać pod uwagę wspomniane powyżej możliwości popełniania nieścisłości, będących skutkiem skrótowego przedstawiania wątków i raczej niezbyt starannego historycznie podejścia autora do tematu. Gdybym wiedział to wcześniej, wybrałbym inną książkę.

Do "Największej bitwy" wróciłem po ok. dekadzie, po przeczytaniu innej książki Andrew Nagorskiego - "1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę". 10 lat temu byłem książką zachwycony, jednak z wiekiem rosną wymagania - obecnie w mojej ocenie jest po prostu bardzo przyzwoita. Autor stawia tezę, zgodnie z którą bitwa o Moskwę stanowiła największe i najważniejsze starcie w trakcie II wojny światowej. Czytelnik (nawet w przypadku nieposiadania większej wiedzy odnośnie do historii tego konfliktu zbrojnego) raczej przyzna mu rację, czytając tak o przygotowaniach do walk o stolicę ZSRR, ich przebiegu, jak również konsekwencji. Sporo uwagi poświęca Nagorski postaciom Hitlera i Stalina, ich bezwzględności, nieracjonalności, braku poszanowania dla ludzkiego życia. Publikacja chyba nie dość obszernie wyczerpuje poruszany temat, jednak nie stanowi to znacznej jej wady.

Książka pokazuje, jak nieudolnymi przywódcami w pewnych momentach wojny byli Stalin i Hitler. Ten pierwszy - zwykły morderca za nic mający życie ludzkie, który nie wierzył w doniesienia swoich agentów i agentów państw mu przychylnych o terminie operacji Barbarossa.
Tu ciekawostka. Polski wywiad znał dokładną datę i oczywiście (!) ją przekazał, ale albo nie dotarła albo została potraktowana w ten sam sposób. I ten drugi - taki sam zwyrodnialec, co ten pierwszy, który popełnił największy błąd mordując Rosjan po wkroczeniu na ich terytorium. Ludność tamtejsza nienawidziła bolszewików i gdyby tylko Hitler nie był rasistą, mógłby to wykorzystać. A mowa tu o milionach ludzi wziętych do niewoli. Drugi jego błąd to zapewne odpuszczenie zdobywania Moskwy w momencie, gdy wojska niemieckie były w odległości 40km od stolicy i "zajęcie się" Kijowem. Są lepsze książki, ale polecam!

Książka jest z gatunku "literatura faktu".

Czytelnik nie znajdzie w niej wiele opisów bitew. Autor (dziennikarz zawodu),opierając się na ujawnionych w latach 90-tych nowych dokumentach, koncentruje się na dyplomacji, polityce oraz wspomnieniach uczestników tej batalii, z obu stron konfliktu. Pokazuje okropności wojny i bezwzględność obu tyranów - Hitlera i Stalina, nieliczenie się z ofiarami.

Autor nie ustrzegł się kilku błędów merytorycznych. Strona 79: "Rozkaz Stalina nr 227" (każdy oficer miał prawo rozstrzelać winnego żołnierza bez sądu na miejscu) został wydany nie w lipcu 1941, tylko równo rok później. Strona 83: "Podczas całej wojny na śmierć skazano około 158.000 radzieckich żołnierzy (znany historyk Norman Davis pisze o 790.000 wyroków śmierci, z których wykonano co najmniej 200.000, w krytycznych latach 1941 i 1942). Strona 120: "czołgi Guderiana miały podejść do Moskwy od północy, zajmując Orzeł i Briańsk" (te miasta leżą na południe). Strona 193: "W setne urodziny Stalina w 2005 roku" (Stalin urodził się w 1878 roku).

To są jednak pojedyncze błędy. Książka nie jest również ustawiona w logicznej całości, autor czasem przeskakuje z jednego wątku na drugi.

W całości te niedociągnięcia nie umniejszają wartości poznawczej książki. Każdy, interesujący się okresem II wojny światowej, przeczyta ją z zainteresowaniem.

Książka jest z gatunku "literatura faktu".

• II wojna światowa
  • historia