Plan Archontów

Okładka książki Plan Archontów Dave Hunt
Okładka książki Plan Archontów
Dave Hunt Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Tiqva fantasy, science fiction
The Archon Conspiracy
Oficyna Wydawnicza Tiqva
1993-01-01
1993-01-01
Aleksandra Czwojdrak

Okładka książki Śmierć Guru Dave Hunt, Rabi R. Maharaj
Śmierć Guru Dave Hunt, Rabi R. ...
Okładka książki Punisher: Punisher uderza dwa razy / Krąg krwi Ross Andru, John Beatty, Tim Bradstreet, Gerry Conway, Jo Duffy, Frank Giacoia, Steven Grant, Dave Hunt, Mike Vosburg, Mike Zeck
Punisher: Puni... Ross Andru, John Be...

CZY BIBLIA MÓWI O UFO?

„Plan Archontów” jest książką zdecydowanie niszową. Ciężko znaleźć bardziej rozbudowaną opinię na jej temat w polskojęzycznym Internecie, bo i do niewielu odbiorców ona dotrze. Nawet jeśli fizycznie się to stanie (mimo niewielkiego, jednorazowego wydania w roku 1993),to jej treść może być niezrozumiała i w tym sensie „nie docierać” do czytelnika.

Trudno „Plan Archontów” jednoznacznie zaklasyfikować. Z jednej strony jest to science-fiction czy też fantasty. Nie można jednak stwierdzić, że typowe dla tego gatunku. Ponieważ łączenie motywu UFO, inteligencji pozaziemskiej i biblijnego spojrzenia na zapowiadane działania antychrysta, nie jest czymś codziennym. Dave Hunt robi to umiejętnie, choć momentami brakuje mu nieco finezji jakiej oczekujemy od literatury.

FBI, CIA, KGB i UFO

Zatem jest to science-fiction, ale nie do końca. Jest to też powieść sensacyjna, zawierająca wszystkie elementy jakie kojarzymy z filmami akcji z lat 80-tych i 90-tych. Są tu zatem pościgi, strzelaniny, sztuki walki, źli Rosjanie i dobrzy Amerykanie. Są w końcu wszystkie najważniejsze agencje rządowe i aż roi się od agentów FBI, CIA oraz KGB. Są tajne bazy szkolące się w walce parapsychologicznej. No i w końcu są też obcy, istoty spoza ziemi, które poruszają się niezidentyfikowanym obiektem latającym.

Książka naturalnie się zestarzała, bo Dave Hunt pisał ją przeszło 30 lat temu, jednak zrobiła to całkiem zgrabnie. Wcale nie przeszkadza to w lekturze. Przynajmniej mnie nie raziły anachronizmy. Opisuje wydarzenia należące bez wątpienia do fantastycznych, które dzieją się w chwili kiedy społeczeństwo nie było jeszcze stale „on-line”. Dzieją się rzeczy niebywałe, ale informacje przekazuje się zostawiając wiadomości w recepcji hotelu. Media (nie w rozumieniu prasy i stacji telewizyjnych, ale ludzi o zdolnościach mediumistycznych) komunikują się z tytułowymi Archontami za pomocą umysłu, ale nikt nie nosi przy sobie komórki. Choć nie jest to celowy zabieg (bo jak wspomniałem książka ta została napisana w epoce przed-internetowej) to podczas lektury czułem podobny „vibe” jaki udało się wykreować scenarzystom serialu „Stranger Things”. Podobne czasy i badania nad zdolnościami parapsychologicznymi przeprowadzane w tajnych ośrodkach rządowych nie pozwalają uciec od pewnych skojarzeń, choć tu podobieństwa w zasadzie się kończą.

COŚ WIĘCEJ NIŻ ROZRYWKA

Nie może być zresztą inaczej, ponieważ Dave Hunt miał inny cel niż dostarczenie nam po prostu rozrywki. Choć można podejrzewać, że chciał czytelnika zaniepokoić, to nie robi tego z zamiłowania do mrożących krew w żyłach opowieści. Rzeczywistość potrafi być bardziej przerażająca niż fikcja literacka. Autor wplata w powieść swoje przekonania dotyczące końca świata, które bazują na studiowaniu Biblii. On rzeczywiście wierzy w kreślony przez siebie scenariusz!

Oczywiście jest to jakiś wariant, jak mogą rozgrywać się wydarzenia poprzedzające koniec świata. Opiera się on jednak bardzo solidnie o biblijne proroctwa. Tu „Plan Archontów” przypomina całą 12-tomową serię „Czasy Ostateczne” autorstwa Tima LaHaye i Jerry B. Jenkinsa, wydawaną swego czasu przez Vocatio. Tam też nie brakuje pościgów, agentów CIA i FBI oraz bohaterów, którzy przeciwstawiają się działaniom antychrysta. Sam poziom literacki też pozwala wymienić te pozycje obok siebie. Słowem – jeśli podobała wam się wspomniana seria, prawdopodobnie wciągnie was również „Czas Archontów”. Tak było przynajmniej w moim przypadku.

TRAKTAT FILOZOFICZNO-TEOLOGICZNY

Chociaż jest to debiut powieściowy Dave Hunta, nie jest to początek jego przygody z pisarstwem. Okazuje się, że nawet ja miałem już przyjemność wcześniej czytać książkę, w której powstaniu miał udział. Wspierał Rabi R. Maharaja przy pisaniu jego autobiografii „Śmierć Guru”. Możliwe, że to właśnie zetknięcie się z tym nawróconym na chrześcijaństwo wyznawcą hinduizmu, miało wpływ na kształt niektórych fragmentów „Planu Archontów”. Dave Hunt nie ma wątpliwości co do istnienia bytów duchowych. Rzecz w tym, że coś co nazwiemy wzniośle „bezcielesnymi inteligencjami na wysokim szczeblu ewolucji” może być w istocie po prostu tym co Biblia określa jako demony.

Możecie „nie kupować” scenariusza wymyślonego przez Dave Hunta. To (dosłownie, choć nietypowo) literatura fantastyczna. Jednak nie można odmówić logiki argumentom jakie wkłada w usta bohaterów swojej powieści. Dlatego „Plan Archontów” staje się fragmentami nie tyle literaturą science-fiction, co bardziej traktatem filozoficzno-teologicznym. Mamy tu reinterpretację historii Adama i Ewy. Dysputy dotyczące ludzkiej wolności. Opisaną koncepcję Nowego Światowego Porządku, który ma doprowadzić do powszechnego pokoju. W końcu pytanie o to jaką cenę bylibyśmy gotowi zapłacić za obietnicę szczęścia. Jest o czym myśleć.

Zostawiam was z trzema cytatami. Przypominam, że książkę napisano ponad 30 lat temu!

„Przede wszystkim pamiętaj, że wszystko, co mówisz czy piszesz, ma mieć pozytywny wydźwięk. Wszystkie problemy dzisiejszego świata wynikają z faktu, że rasa bogów zamieszkujących tę planetę złapała się w stworzoną przez siebie pułapkę. Uwikłali się w beznadziejną spiralę negatywnych myśli, która obniżyła w nich poczucie własnej wartości. Ludzkość musi się nauczyć kreować nową rzeczywistość poprzez moc pozytywnego myślenia”.

„Nowa religia światowa będzie ekumeniczna, obejmująca wszystkie wyznania, z wyjątkiem naturalnie tych, które roszczą sobie prawa do monopolu na prawdę. Są miliony chrześcijan, którzy nie stanowią żadnego problemu, rozumiejąc, że Chrystus, wbrew temu, co mówi Biblia, nigdy nie twierdził, że jest jedyną drogą, lecz przedstawicielem wszystkich dróg. Tacy bez trudu dopasują się do Nowego Porządku. Natomiast fundamentaliści o ograniczonych horyzontach, czy to chrześcijanie, muzułmanie, Żydzi, czy kto inny, jeśli dobrowolnie nie porzucą swoich bardzo krępujących, negatywnych dogmatów, wówczas trzeba będzie naturalnie przedsięwziąć inne środki. Stawką jest pokój na świecie. Ograniczone sekciarstwo nie może stanąć mu na drodze”.

„Jeśli taka >>wolność<< by istniała to stalibyśmy się ofiarami niczym niepohamowanych działań innych ludzi, które bez wątpienia bywałyby często przeciwne naszym interesom. Prawdziwa wolność może istnieć jedynie w ramach praw, które ją definiują. Posłuszeństwo prawom naturalny pozwala latać samolotem lub szybowcem, podróżować na Księżyc, posługiwać się energią atomową. Posłuchaj! Przecież wszystkie najwspanialsze osiągnięcia ludzkości powstały dzięki posłuszeństwu prawom, które rządzą fizycznym wszechświatem, dzięki współdziałaniu z tymi prawami, a nie zwalczaniu ich. Istnieją również prawa moralne i duchowe, których trzeba przestrzegać. Ten fatalny omam, że możemy sobie pozwalać na wszystko i łamać te prawa, to przyczyna wszystkich naszych bolączek”.

„Plan Archontów” szczerze polecam. Nie jest to książka, która zasługuje na literackie nagrody, ale jest to zdecydowanie lektura, która wciąga i daje do myślenia. To jedna z tych pozycji, która zostanie w twoich myślach na dłużej.

CZY BIBLIA MÓWI O UFO?

W tej książce zawarto naukę ewangelicznego chrześcijaństwa na temat obcych, choć np. Watykan jest przygotowany na kontakt z obcą cywilizacją, to także uważa się tam, że większość informacji związanych z UFO to nasze lęki i może coś jeszcze...
Książka dla chrześcijan i nie tylko, jak ktoś lubi literaturę spiskową np. Dana Browna (podobne, a wcześniej napisane).

"Dave Hunt - pisarz amerykański o międzynarodowej renomie, cieszący się uznaniem za wnikliwość obserwacji i trafność oceny zjawisk zachodzących we współczesnym świecie. Autor i współautor wielu bestselerów, w których rzeczowo obnaża istotę popularnych nurtów filozoficzno-religijnych, błyskotliwie komentuje sytuacje polityczno-społeczną, intryguje wiarygodnością interpretacją proroctw biblijnych. "Plan Archontów" to jego pierwsza powieść. Oparta na rzetelnym materiale dowodowym, stanowi swoisty zbeletryzowany traktat filozoficzny, stawiający pytania o charakterze uniwersalnym, szczególnie aktualne w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku. Książkę którą łatwo przeczytać w ciągu jednej nocy, niełatwo jednak zapomnieć."

Dave'a Hunta czytam, cenię, to jego wykładów słucham z największym zainteresowaniem i przyjemnością. Ta pozycja jest akurat książką fabularną, ale niezwykle ciekawą, nieprzekłamaną, choć momentami trudną do zrozumienia.
Mimo, że napisana dawno temu, jakże aktualna w tych czasach.
Kim są Archonci? Czy to "bezcielesne inteligencje na wysokim szczeblu ewolucji"? Ufo? Do czego doprowadzi kontakt z nimi? A może plan jest całkiem inny niż ten, o którego wykonaniu czytamy?
Właśnie zakończenie w pewien sposób zaskakuje, mnie zaskoczyło i spowodowało, że długo po przeczytaniu rozważam treść książki. Tak to właśnie może wyglądać, patrząc na Objawienie Jana.
Nauka, parapsychologia - wiara, nawrócenie.

Są czy ich nie ma ? Przybysze z kosmosu ? Czy jesteśmy sami w kosmosie.
Tyle książek i brak jednej odpowiedzi.A nie przepraszam, są owszem.Ale na razie na kartach książek.
Plan archontów to książką jedyna w swym rodzaju.
Tu obcy,wpływają na umysł i świadomość ludzi.
Nie są to ufoki z zielonymi czułkami.
Dlatego książka,jest przeznaczona dla bardziej dojrzalszych czytelników i czytelniczek.
Mamy tu przykład głębokiego nawrócenia.Jednego z bohaterów.
I cudownie opisany konflikt wiary z nauką.
Książką bardzo dobrze napisana.

Są czy ich nie ma ? Przybysze z kosmosu ? Czy jesteśmy sami w kosmosie.
Plan archontów to książką jedyna w swym rodzaju.
Tu obcy,wpływają na umysł i świadomość ludzi.
Nie są to ufoki z zielonymi czułkami.
Dlatego książka,jest przeznaczona dla bardziej dojrzalszych czytelników...

• Rodziców
  • SF i inne fantazje
  • Pozostałe
  • Fantastyka (w ogólności)
  • Basteczkowa

Dodaj cytat z książki Plan Archontów