Prorok

Okładka książki Prorok
Frank E. Peretti Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Mariusz Stowpiec
horror thriller sensacja Peretti

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Współczesny świat oparty jest na informacji. Kto ją ma pierwszy, ten ma władzę. Dokonuje się to dziś w ułamkach sekund. Każda stacja telewizyjna stosuje najróżniejsze tricki, by tylko wyprzedzić swoją konkurencje i wystrzelić z kolejnym newsem o chwilę wcześniej niż inni. Jeśli dotyczy to sfery finansów to sekundy decydują o tym, żeby ktoś został milionerem lub stracił fortunę. To oczywiście skutkuje zachowaniami, na które nie mamy wpływu, a które mogą zmienić życie człowieka w sposób diametralny. Dla jednych wiedza o kłopotach jest okazją do szybkiego pozbierania się i błyskawicznego stanięcie na nogach, bo zwycięzcą jest ten, kto walczy, a nie ucieka. To jednak zależy od charakteru i osobowości człowieka. Ktoś inny w obliczy klęski poddaje się, wpada w stan depresji lub stresu, który go zżera i powoduje marazm i apatię. Proces wychodzenia trwa bardzo długo i nie zawsze się kończy sukcesem. Często potrzebna jest pomoc zewnętrzna. Najpierw szukamy jej u rodziny, bliskich, przyjaciół. Potem korzystamy z pomocy specjalistów: psychologów, psychiatrów. Jeśli natomiast wiedza dotyczy konsekwencji ludzkiego działania, to wtedy jeśli ktoś wie o tym, co, się może wydarzyć, a co może zmienić ludzkie życie, powinien aprobować odpowiednio temu przeciwdziałać w zależności od tego co będzie chciał osiągnąć i jakie prezentuje poglądy. Kwestie moralne budzą największe emocje, wydawałoby się, że co, jak co, ale o rzeczach, które są dla nas wspólne i ważne będziemy mogli spokojnie i rzeczowo dyskutować, bez żadnych przedzałożeń i ideologicznych zabarwień. W końcu troska o człowieka ze strony człowieka powinna być najważniejsza. Określone decyzje powinny jednak zapadać z poszanowaniem wolności i swobody wyboru, bez wywierania presji ani żadnego wpływu, a już na pewno bez manipulowania opinią w taki sposób, żeby wytworzyć wrażenie, że coś czymś jest podczas, gdy rzecz ma się całkowicie inaczej. Takim narzędziem manipulacji jest dziś telewizja, internet. Tam wiadomość obiega lotem błyskawicy cały świat, a raz puszczona biegnie z siłą, której nie można już powstrzymać. Sensacyjny news gwarantuje większą oglądalność, a ta przynosi ze sobą większe pieniądze, a pieniądze to władza. I nie ważne, że informacja może okazać się nieprawdziwa, lub została spreparowana celowo, by zmanipulować osąd opinii publicznej. Odkręcenie jej jest często niemożliwe, a gdyby nawet, to trwało by bardzo długo i tak naprawdę już nie ma to żadnego znaczenia, bo świat albo już żyje następna sensacją, albo nie lubi odgrzewanych kotletów. Niestety odium złego już jest nie niedopowstrzymania. W ten sposób zniszczone zostało życie wielu ludzi, których oskarżono niesłusznie lub przylepiono im łatkę, z którą będą musieli dalej żyć. Nie wszyscy to są w stanie wytrzymać. Dla wielu kończy się to załamaniem nerwowym albo nawet próbami samobójczymi. Książka jest takim zderzeniem dwóch światów. Mamy problem moralny, powszechnie dyskutowany i kontrowersyjny. Jest jednak grupa, która chce zafałszować jego społeczną recepcję i wymóc, by odbiór i ocena była taka, jak chce grupa. Nie wahają się przed fałszowaniem i manipulowaniem danymi oraz takim przedstawieniem problemu, żeby pasowało to to przyjętego założenia. Jeśli do tego dołożymy medialny przekaz i jego siłę, to możemy obawiać się najgorszego. Wykorzystując potęgę mediów, szybkość informacji i grono odbiorców mogą uzyskać ogromny wpływ i pokazać nieprawdziwy obraz. Tylko ci, którym zależy na Prawdzie, choć sami niedoskonali, ale zranieni i z wieloma przykrymi doświadczeniami, ale z zasadami, których nie chcą łamać w imię zysku i oszustwa, będą w stanie pokrzyżować plany i uchronić społeczeństwo przed gigantycznym przekrętem. Tak się dziś toczy duchowa walka. Nie na zewnątrz ale w kuluarach, schowana pod korcem. Nie lubi światła wręcz się go boi. Wie, że jej ujawnienie wszystko by zmieniło. I my stajemy przed moralnymi dylematami, jak się mamy zachować i czy mamy odwagę, by stanąć w Prawdzie, nawet jak ta Prawda jest niewygodna i trudna do przyjęcia, bo wymaga od nas zaangażowania i poświecenia, a przecież wolelibyśmy prowadzić wygodne i bezpieczne życie. Najlepiej nie wiedząc, że to my musimy dokonywać tych wyborów. Czy potrafimy być odważni kiedy inni wokół stają się konformistami i przyjmują wygodny styl życia. Jak zmieni się nasze życie kiedy w imię autentycznej wolności wybieramy Prawdę. Fantastyczna lektura.

Na początku wg mi sie nie podobała, ale po przeczytaniu kilku rozdziałow to sie zmienilo. Wciagneła mnie na dobre. tyle lat stała u mnie na półce i nigdy nie wziełam jej, co by przeczytac. dobrze, ze w końcu to zrobiłam, bo ksiązka jest naprawde fajna, ciekawa i interesujaca. polecam

Jestem fanką prozy F. Perettiego , a to kolejna jego książka, która mnie urzekła. Doskonale łączy on ciekawą fabułę i dynamiczną akcję thrillera z głębokim przekazem.

John Bareth jest prezenterem telewizyjnym. Któregoś dnia przychodzi mu zmierzyć się z Prawdą. Książka w ciekawy sposób obrazuje dylematy tego człowieka i jego zmagania z samym sobą, a także nieprzychylnymi mu ludźmi dookoła. Ukazuje jak każda, nawet niewielka wydawać by się mogło, decyzja może mieć wpływ na życie. Wciąga, ale i uczy. Wzbudza refleksje dotyczące systemu wartości. Czytelnik zastanawia się w końcu nad swoimi wyborami.

Polecam!

1964

Przepadam!

Przepadam!

Polecam wszystkim tą książkę pozytywnie wpływa na czytelnika po jej przeczytaniu.

Dodaj cytat z książki Prorok