Ziemia, planeta ludzi. Pilot wojenny. List do zakładnika

Antoine de Saint-Exupéry Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Seria Kieszonkowa PIW klasyka
Terre des hommes; Pilote de querre; Lettre a un otage
Zbigniew Bieńkowski
Państwowy Instytut Wydawniczy
Saint-Exupery lotnictwo esej humanistyka literatura francuska XX w.
Terre des hommes; Pilote de querre; Lettre a un otage
klasyka
Zbigniew Bieńkowski
Seria Kieszonkowa PIW
Saint-Exupery lotnictwo esej humanistyka literatura francuska XX w.

Kolonialny zachwyt nad możliwościami podróży samolotem. Sztampowość fraz i szarzyzna fabuły nudzi do bólu. Ta książka to nieopierzony nielot. Strata czasu po prostu.

Jest jak nałożone na siebie półprzeźroczyste, cienko rozciągnięte błony, osłaniające jakiś świetlisty twór w środku, którego nie można dostrzec dopóki nie odwinie się każdej z tych błon po kolei.

Proza napisana poetyckim piórem. Niezwykle dokonania człowieka opowiedziane w zwyczajnych słowach. Autor pokazał wielkość człowieka, jego możliwości przekraczania własnych granic w ekstremalnych warunkach. Z książki tchnie cała osobowość autora: jego nieskończona empatia i zrozumienie drugiego człowieka oraz zachwyt nad otaczającym światem (z lotu ptaka można się najpełniej...

Książka bardzo trudna, jednak zawiera wiele pięknych przemyśleń i stwierdzeń.

• Obyczajowe
  • Esej