Nasi okupanci

Okładka książki Nasi okupanci
Tadeusz Boy-Żeleński Wydawnictwo: Krytyka Polityczna publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Krytyka Polityczna
2008-01-01
1958-01-01

więcej Więcej

90 lat, a wiele zostało po staremu...

Książka wskoczyła na moją półkę "do przeczytania" na fali Strajku Kobiet, którego jednym z haseł był tytuł eseju z tego zbioru. I był to chyba jeden ze słabszych esejów Boya.
Pozostałe z perspektywy 100 lat również nie porywają i choć erudycji Boyowi odmówić nie można, to sam sposób argumentacji pozostawia wiele do życzenia. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ówczesny styl i...

Uwielbiam Boya - poprzednie jego eseje przeczytałam z zapartym tchem. Ten, chociaż mówi o rzeczach bardzo ważnych i do dzisiaj istotnych (bo to rzeczywiście jest w pewnym sensie okupacja), jest za bardzo chaotyczny i za mało konkretny, bym mogła ocenić go wyżej.

Na półkach: , , , ,

Z każdą kolejną stroną tego cyklu artykułów Boya utwierdzałam się w przekonaniu, że niemal po dziewięćdziesięciu latach od jego powstania sytuacja w naszym kraju pozostaje niezmienna. A być może nawet gorsza, zważywszy na obecną ofensywę sił klerykalnych i konserwatywnych.

Wpływ kościelnych instytucji na życie nie tylko społeczne, ale i polityczne, trwa w najlepsze, a ich...

Zbiór felietonów Boya-Żeleńskiego „Nasi okupanci” został wydany w 1932 roku. 90 lat później okupacja trwa i przybiera na sile, choć część społeczeństwa podejmuje zdecydowane kroki, by przełamać monopol kleru na prawdy objawione. Boy swoim ciętym językiem obnażał wszelkie absurdy zachowań księży i ortodoksyjnej części społeczeństwa. Walczył o lepsze życie dla dzieci i...

Cóż za ironia i symptomatyczność w postawie autora książki o jakże wymownym tytule: "Nasi okupanci". Czyli kogoś, kto w czasie najazdu prawdziwego piekła, piekła nie tylko kobiet, ale ludzkości - bolszewickiego "mordoru" - wraz z innymi podobnymi (Włodzimierzem Sokorskim czy Wandą Wasilewską) kolaborował z prawdziwym okupantem niosąc światło "postępu" w okupacyjnej...

Warto czytać Boya.
O sprawach poważnych pisze zadziwiająco lekko, ale przy tym pozostawia czytelnika z dość przykrą refleksją - czy po stu latach zmieniło się szczególnie wiele?
A może tak już być musi? Może łatwiej jest żyć w obłudzie, fałszywym poczuciu moralnej wyższości (gdzie "moralnie obojętne" bywa zaskakująco wiele spraw, co Żeleński rzecz jasna wytknął)?
A może...

Na półkach: , , , ,

Chciałoby się powiedzieć: "wyrośliśmy, zmądrzeliśmy..." - niestety, powielamy obraz przedwojennej rzeczywistości, a nawet go wzmacniamy. Dorzucając nowe "cegiełki", budujemy wielki mur przeciwko humanizmowi, racjonalizmowi i tolerancji.

W Polsce nic nie zmieni się na lepsze, dopóki nie opustoszeją kościoły. Ta książka i dzień dzisiejszy są najlepszymi tego dowodami.

przeczytane w kryminale

• 2014