Krótkie, ale całe historie. Opowiadania wybrane

Okładka książki Krótkie, ale całe historie. Opowiadania wybrane Sławomir Mrożek
Okładka książki Krótkie, ale całe historie. Opowiadania wybrane
Sławomir Mrożek Wydawnictwo: Noir sur Blanc literatura piękna
Noir sur Blanc
2011-05-19
2011-05-19
978-83-7392-351-5
Literatura polska XXI wiek opowiadania Mrożek

Bardzo różny poziom. Od najwyższego za jaki uważam np. "Wesele w Atomicach" do całkiem słabych. Niestety chyba tych słabszych jest jednak więcej. Jeśli ktoś chce coś ekstra od Sławomira Mrożka to ja polecam osobną książkę: "Czekoladki dla Prezesa".

Zbiór znanych i mniej znanych opowiadać autora, większość z nich nakłoniła mnie do refleksji, ale były też takie gdzie poprawiły mi one humor.
Polecam dla osób nie szukających czegoś lekkiego a zarazem zmuszającego do myślenia

Niby z zeszłego wieku, a dzisiaj coraz bardziej aktualne.

Niby z zeszłego wieku, a dzisiaj coraz bardziej aktualne.

Bardzo trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Jako, że jest to zbiór opowiadań, to jakoś da się dotrwać do końca. Jest kilka ciekawych opowiadań, ale niektóre są nudne jak przysłowiowe flaki z olejem. Te drugie idealnie nadają się na lektury szkolne. Bardzo dużo słów, a treści niewiele.
Daję mocną piątkę

Daję mocną piątkę

Top 3: Kronika oblężonego miasta; Półpancerze praktyczne; Peer Grynt.
Wyróżnienia: Ten, który spada; We młynie, we młynie, mój dobry panie; Jak walczyłem; Ad astra; Na stacji.

Im dalej tym opowiadania krótsze, więc szybko się czyta, ale też coraz bardziej powtarzalne.

Top 3: Kronika oblężonego miasta; Półpancerze praktyczne; Peer Grynt.

Świetnie się czyta, Mrożek wiecznie żywy 😃

Świetnie się czyta, Mrożek wiecznie żywy 😃

Ha ha ha, ha ha ha ha! Hahahahahaha!!! Ha ha ha. HA, HA, HA HA, HAHAHA!!! Ha ha ha ha! Ha! Ha ha ha!

PS1. Niektóre z tych "ha" jest to śmiech przez łzy bo taka np. "Nomenklatura" to jest wiecznie trwała diagnoza tego co było, tego co jest i pewnie też tego co będzie.
PS2. No i jak zawsze "Ptaszek Ugupu" wymiata ekologicznie.

[Audiobook, czytają Artur Barciś i Olgierd Łukaszewicz, 10 godzin]

PS2. No i jak zawsze "Ptaszek Ugupu" wymiata ekologicznie.

[Audiobook, czytają Artur Barciś i Olgierd...

O jakie słabe...

O jakie słabe...

„Krótkie, ale całe historie” to zbiór opowiadań Sławomira Mrożka, będących satyrycznym spojrzeniem na polską rzeczywistość, która mimo upływu lat niewiele się zmienia. Wynika to pewnie z tego, że u nas prawa logiki działają jakoś inaczej niż na całym świecie. Reakcję na twórczość Mrożka można określić jako śmiech przez łzy, bo śmiejemy się z samych siebie – z naszych małości, pychy, zazdrości, złośliwości, krętactwa i innych pięknych cech. Opowiadania Mrożka, bez względu na to, kiedy były pisane, są ponadczasowe w opisie ludzkiej natury i nic nie tracą ze swojej siły wyrazu. Systemy się zmieniają, a my jesteśmy tacy sami...

Światy w opowiadaniach Mrożka są pełne absurdu i czarnego humoru, a teoria rozchodzi się dramatycznie z realnym życiem. W „Weselu w Atomicach” wiejska zabawa kończy się jak zwykle bijatyką, tyle że walczący wykorzystują nowoczesną broń masowej zagłady. Jak się okazuje nowoczesna technika wcale nie musi iść w parze z nowoczesnym myśleniem. W „Słoniu”, z powodu oszczędności, zamiast prawdziwego zwierzęcia w zoo postawiono gumowego, dmuchanego słonia, który pod wpływem wiatru odlatuje. W opowiadaniu „Lew” , które rozgrywa się w starożytnym Rzymie, tytułowy lew ma za zadanie zjadać chrześcijan ku uciesze obserwatorów. Buntuje się jednak, bo wie, że nadchodzą przemiany polityczne i społeczne w Rzymie i niebawem to właśnie chrześcijanie będą sprawować władzę...

Krytyczna obserwacja świata, groteskowo ukazane sytuacje, przewrotny humor, absurd i aktualność – wszystko to znajdziemy w „Krótkich, ale całych historiach”. Pewnie jeszcze długo spotykając absurdalne sytuacje, będziemy określać je mianem: jak z Mrożka...

Świetne historie, genialnie napisane. Mrożek jest niewątpliwie mistrzem pióra, jednak zawsze uważałam, że teatr absurdu nie jest moją ulubioną formą dramatyczną. Jednak jak widać czas zmienia gusta i dziś doceniam cały kunszt pisarski Sł.Mrożka. Jego historie od raz skojarzyły mi się z opowiadaniami St.Lema, z którym Mrożek był zresztą zaprzyjaźniony i prowadził ożywioną korespondencję. Styl obu pisarzy jest bardzo zbliżony, obaj podejmują podobne tematy, posługują się groteską, licznymi metaforami, i choć Lem częściej umieszcza akcje swoich opowiadań na wymyślonych planetach, to obaj w gruncie rzeczy opowiadają o nas i naszej rzeczywistości.

Ten zbiór opowiadań skłania do refleksji nad nami samymi, naszą naturą, kompleksami, pragnieniami i choć od ich napisania minęło już ponad pół wieku, nie straciły nic ze swej aktualności, nadal możemy przejrzeć się w nich jak w lustrze i zastanowić nad swoich życiem, a to już bardzo dużo.