Życie przed życiem

1993-01-01
1993-01-01
Sławomir Studniarz
ezoteryka zjawiska nadprzyrodzone parapsychologia

Książka o bardzo rozczarowującym poziomie i niczym nie przypominająca sztandarowej pozycji Autora "Życia po życiu"; wylewają się z niej niczym z kubła pomyj zawsze dramatyczne, pełne przemocy i krwawe opowiastki stanowiące "wspomnienia" z "poprzednich wcieleń" pacjentów wprowadzanych pod hipnozą w tzw. regresje;
opowieści podsumowywane są często stwierdzeniem, że nie wiadomo, czy reinkarnacja jest czy jej nie ma, czy pacjent sam wierzy w "swoje wspomnienia" czy nie ale najważniejsze, że wprowadzanie pacjentów w regresje przynosi im ulgę i często pomaga w radzeniu sobie z rozmaitymi fobiami i trudnymi stanami emocjonalnymi rzekomo powiązanymi z traumami dalekiej przeszłości poprzednich wcieleń; ta bardzo niebezpieczna postawa tak chętnie i nieodpowiedzialnie eksperymentujących psychoterapeutów może prowadzić do nieznanych dla pacjentów konsekwencji duchowych.
Poza tematem hipnotycznych regresji Autor poświęcił w swojej książce sporo miejsca eksperymentom z kryształową kulą (sic!).
W mojej ocenie Autor dał się porwać fali New Age i płynie na niej w kolejnych swoich książkach. Wielka szkoda...

opowieści podsumowywane są często stwierdzeniem, że nie...

To było tak dawno... muszę przeczytać jeszcze raz

To było tak dawno... muszę przeczytać jeszcze raz

Co to jest regresja?
Wydawałoby się,że to jakis termin z ekonomii.
Nic bardziej mylngo.
Regraesja, to pewien stan świadomości,który uzyskuje się po przez wprowadzenie w hipnoze.Polega na tym,że człowiek wraca do poprzednich wcieleń,czyli do wcześniejszych swoich życ.Może je zobaczyć w roli obserwatora jak i samego siebie w dawnym ciele.Książka porusza odwieczny problem reinkarnacji,jest czy jej nie ma?
Osobiście jestem umiarkowanym steptykiem,z tych co jak nie dotkną nie uwierzą.A wiem też,że nie sztuka dotknąć i uwierzyć,zwłaszcza ze tu trudno o jednoznaczny dowód.

Co to jest regresja?
Wydawałoby się,że to jakis termin z ekonomii.
Nic bardziej mylngo.

Jedna z moich pierwszych książek przeczytanych jako dziecko. zawsze ciekawiło mnie to co jest po drugiej stronie.

ciekawe

ciekawe

Książka faktycznie wprowadza w świat mistyki. Za dużo w niej opisów regresji pacjentów. Z drugiej strony pozwala na wgląd w to, z czym zmierzył się Moody, wkońcu to lektura publicystyczna. Liczyłam jednak na coś lepszego, coś, co pozwoli mi faktycznie zgłębić wiedzę na temat życia przed życiem.

„Czy żyliśmy już kiedyś? Czy rodzimy się ponownie?” - tak zaczyna się „Życie przed życiem”. Napisane przez autora „Życia po życiu” ponawia pytania o „ciągłość życia”, będącą przedmiotem wiary wielu religii. Autor, profesor psychologii, doktor medycyny, opisuje swoje przeżycia z „wypraw w krainę doświadczeń przeszłego życia”, które dały początek jego badaniom na ten temat, przytacza wypowiedzi ludzi, którzy poddani hipnozie doświadczyli „cofnięcia do poprzednich egzystencji”, powołuje się na doświadczenia innych terapeutów z przypadkami tego typu, przytacza przykłady uzdrowicielskiej mocy „regresji w przeszłe życia” oraz wpływu „poprzednich żyć” na „obecne życie”, formułuje pytania i szuka na nie odpowiedzi.

Abstrahując od doświadczeń opisanych przez autora i poglądów przez niego wyrażonych w tej książeczce, zwraca uwagę „bylejakość” przekazu. Autor powtarza się (nie pamięta? próbuje zwiększyć objętość swego dzieła?): „Diana powiedziała mi, że po raz pierwszy pacjent znajdujący się w stanie głębokiej hipnozy, samorzutnie cofał się do, jak sam to określał, poprzedniego życia. Pierwsze tego typu zdarzenie wprawiło ją w zakłopotanie. Sądziła, że popełniła gdzieś błąd, albo że pacjent cierpi na rozszczepienie osobowości” (s . 13) i „Tego rodzaju przypadki spotykała Diana (…). Początkowo budziły w niej lęk. Myślała, że popełniła jakiś błąd, albo poddała zabiegowi osobę cierpiącą na rozszczepienie jaźni.” (s. 23). Dominującym uczuciem w trakcie lektury było znużenie, wywołane wrażeniem mówienia „w kółko tego samego”. Gdyby odchudzić tę książeczkę przynajmniej o połowę, czytelnik niczego by nie stracił. Ponadto zwraca uwagę całkowite zaniechanie prób naukowej interpretacji opisywanych regresji hipnotycznych. Jak na książkę, której autorem jest uznany psycholog, to jej styl bardzo przypominał mi kolonijne przechwalanki z cyklu „Tobie to nic! Mnie to dopiero się zdarzyło ...”

Autor nie przekonuje czytelnika do hipotezy zasugerowanej tytułem książki, przytacza przykłady zarówno na „tak”, jak i na „nie”, nie wyciąga wniosków – i to uważam za plus tej pozycji :).

Nie wiem , nie wiem. To znaczy wiem, że watpię.
O ile lata temu wierzyłam w opowieści osób spisane w " Życiu po życiu", o tyle dziś Moody wydaje mi się niewiarygodny.
Hipnoza - zgoda, ale regresja jako " lek " omalże na wszystko, to wg. mnie już częściowo wyssane z palca opowiastki na potrzeby sprzedaży książki.
Może istnieje reinkarnacja- tego nikt z nas nie wie na pewno, ale regresja i bardzo dokładne opisy poprzednich żyć...?
Regresja i dokładne wytłumaczenie dlaczego ktoś ma fobie?,lęki ? alergie? itp...hm...?
Polecić mogę te opowieści tym, którzy szukają wiary i są skłonni uwierzyć w reinkarnację, bo każdy w coś wierzy.
To może kwestia wieku, wiary i doświadczeń ?.Sama siebie pytam.

Swego czasu naukowcy podważali teorię o świetlistych tunelach w stanie śmierci klinicznej, twierdząc, że to tylko wyładowania elektryczne w naszym mózgu, które osobom głęboko wierzącym objawiają się jako takie właśnie obrazy.

Zapewne stan hipnotyczny i działanie na podświadomość jest możliwe i nie do podważenia, ale czy te wszystkie spisane historie są prawdą?.
Wcale nie jestem mądrzejsza po tej książce.Same pytania.
No ale na tym polega ta lektura- żeby się zastanawiać, pytać i dociekać jak ktoś ma chęć.
Pewnie po to przeczytałam, żeby powątpiewać, a nie wierzyć w ciemno.

Nie wiem , nie wiem. To znaczy wiem, że watpię.
Może istnieje reinkarnacja- tego nikt z nas nie wie na...

- Jak się czujesz jedząc ludzi?
- To straszne.

Całe szczęście eksapilizm z "Coming Back" nie jest przerażający, aczkolwiek, parę razy przeszedł po mnie dreszcz emocji. Raymond Moody w swoim dziele przybliża nam zjawiska regresji, reinkarnacji i podaje nam na tacy tajniki hipnozy. Dużym atutem jest fakt, że psychoterapeuta serwuje nam jedynie zimne kalkulacje, anegdoty powstrzymując się przy tym od wysuwania własnych subiektywnych opinii. R.Moody pisze w bardzo przystępnym i zwięzłym stylu. Przytacza diariusze z terapii i wyjaśnia cierpkie naukowe terminy.

Argumenty poparte dowodami - tylko w takim wydaniu trawię ten gatunek.
Mimo iż reinkarnacja nie do końca zgadza się z wiarą wokół, której rozwijały się fundamenty mojego dzieciństwa, zawsze ten temat mnie intrygował. "Życie Przed Życiem" z całą pewnością nie jest ostatnim dziełem Moody'ego w moich rękach. Polecam każdemu o otwartym umyśle.

- Jak się czujesz jedząc ludzi?
- To straszne.

ŻYCIE PRZED ŻYCIEM

Coming Back - wydana w 1990 roku książka, której autorem jest uznany autorytet w dziedzinie psychologii dr. Raymond A. Moody.

Życie przed życiem - rzuca światło na intrygującą kwestię dotyczącą ludzkiego istnienia, jaką jest reinkarnacja; wiara w możliwość ponownych narodzin.

Książka usiana jest przykładami regresji z poprzednich wcieleń - począwszy od czasów prehistorycznych - ale i nie tylko; autor rozkłada przed czytelnikiem na czynniki pierwsze kwestię; czym jest hipnoza, czemu służą regresje, a także jakie mają znaczenie dla naszego obecnego życia.

Autor nikogo nie przekonuje; przytaczając przykłady negacji wedle, których tzw. życie przed życiem można niekiedy pomylić np. z zapomnianymi wspomnieniami z wczesnego dzieciństwa, czy obejrzanym filmem.

Dr. Moody zostawia wnioski - tak, jak w przypadku swojej pierwszej książki Życie po życiu, gdzie badał zjawisko śmierci klinicznej - do rozpatrzenia czytelnikowi.

ŻYCIE PRZED ŻYCIEM

Książka usiana jest przykładami regresji z poprzednich wcieleń - począwszy...

• Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Życie przed życiem