Byłem księdzem. Prawdziwe oblicze kościoła katolickiego w Polsce

Okładka książki Byłem księdzem. Prawdziwe oblicze kościoła katolickiego w Polsce
Roman Kotliński Wydawnictwo: Glass Plast religia
religia
Glass Plast
1997-01-01
1997-01-01
83-909042-0-9
celibat kościół religia

więcej Więcej

wysoka ocena za odwagę byłego księdza aby podzielić się swoimi wspomnieniami i raz jeszcze przybliżyć czytelnikom kulisy instytucji, którą zwiemy KOŚCIOŁEM. Obecnie takie książki nie robią już większego wrażenia - są jedynie dodatkowym świadectwem na prawdziwość setek już znanych relacji.

Krzykliwy tytuł, bijące po oczach szkarłatne litery, kontrowersyjny autor, który rzucił sutannę. Z okładek „Fakty i Mity” oraz „Fakty po Mitach” bije dokładnie taka sama szmirowata aura, co nie pozwoli mi ocenić „Byłem księdzem” zbyt wysoko. Sama treść stwarzała wielkie pole (minowe) do dyskusji. Można godzinami rozmawiać o kapłaństwie, Kościele Katolickim i ludźmi, którzy...

Książka... dobra, ale nic więcej. To, co mnie najbardziej odrzucało, to dość swobodny stosunek autora do ortografii. Chodzi o np. rzeczowniki pospolite pisane z wielkiej litery (autor nie widzi różnicy pomiędzy kościołem - budynkiem i Kościołem - instytucją), literówki na zasadzie "piszę jak słyszę" (pimpong - sic! - zamiast ping-pong), liczne kolokwializmy i błędy...

Czy mnie coś w tej książce zdziwiło? Niekoniecznie... od dawna wiadomo, że w kościele jak w każdej innej instytucji są ludzie dobrzy i mniej dobrzy.
Że kościołem rządzi pieniądz, wie chyba każdy 😉
Ja mimo to podziwiam ludzi, którzy decydują się iść na księży. Nie jest to łatwa droga. Na co autor przytacza konkretne przykłady.
Należy jednak odróżnić kościół jako kościół od...

Bardzo ciekawe i poruszające świadectwo. Każdy powinien przeczytać.

Trudno napisać cokolwiek, gdy jest się wychowanym w katolickiej rodzinie w Małopolsce i czyta się takie rzeczy... Podobne historie znam też ze swojego życia. Przykre, ale ku refleksji.
Życzę wszystkim, aby nie spotykali kapłanów, jacy zostali opisani w tej książce.

~nie mogę mieć tego, co mają inni, więc będę miał to, czego inni nie mają lub co pragną mieć~
"Moja książka jest pierwszym i jedynym w swoim rodzaju świadectwem byłego księdza z kraju papieża. Nie piętnuje ona kapłańskich wad i słabości, ale zakłamanie systemu kamuflującego te wady; systemu który z góry niejako wyklucza istnienie takich wad i słabości u "nadludzi"....

Co prawda nie ze wszystkim się zgadzam z autorem, jednak doceniam tę książkę głównie za odwagę, by mówić o problemach, które, jak się okazuje, po dwudziestu latach od jej wydania są wciąż aktualne.

Mówiąc o klerze, zacytuję klasyka - nie nazywajmy szamba perfumerią. Przy dzisiejszym szambie kleszym książka straciła na atrakcyjności.

Książka, która wielu winna otworzyć Oczy. Zdawać by się mogło, że nasza wiedza odnośnie kościoła jest ogromna. Po tej lekturze zdajemy sobie sprawę jak niewiele wiemy.
Polecam

• Religia
  • E-book
  • 2018
  • Chcę w prezencie
  • Literatura faktu

Roman Kotliński Byłem księdzem. Prawdziwe oblicze kościoła katolickiego w Polsce Zobacz więcej