Wietnam 1962-1975

Bellona
2004-01-01
2004-01-01
Wietnam wojna USA armia Azja konflikty

Treść jest powtórzeniem „Wojny bez zwycięzców” z drobnymi zmianami.
Garbaty-Aniol11 „Spodziewałem się książki opisującej aspekt militarny konfliktu wietnamskiego, opisu największych starć, charakterystyki sprzętu bojowego obydwu stron (tego tu niestety nie uświadczymy nawet w śladowej ilości) a dostałem w zamian zarys historyczny wojny z jej przyczynami, począwszy od panowania Francuzów w Indochinach, do płynnego przejścia w interwencję amerykańską z jej reperkusjami dla obydwu społeczeństw tamtego okresu, do konsekwencji, jakie przyniosła ona dla tamtej części świata i nie tylko. Wiem że bez tej analizy nie można opisywać Wietnamu jako konfliktu, ale wydanie książki w serii Historyczne Bitwy powinno do czegoś zobowiązywać.” Właśnie.

Treść jest powtórzeniem „Wojny bez zwycięzców” z drobnymi zmianami.

Jak sam tytuł wskazuje książka nie skupia się na pojedynczej bitwie ale na większej części konfliktu w Wietnamie. Jest to synteza konfliktu od momentu zaangażowania się w niego Amerykanów, do wycofania ich wojsk i ostatnich lat samotnej walki Południowego Wietnamu, upadku Sajgonu i przejęcia władzy przez komunistów w 1975 roku.
We wstępie autor przedstawia oczywiście genezę całego konfliktu w Indochinach, walki Francuzów o utrzymanie kolonii i podział Wietnamu na dwa kraju. W dalszej części poruszane są zagadnienia militarne, polityczne oraz dyplomatyczne związane z wojną w Wietnamie, także zmieniającą się sytuację w USA i postawę społeczeństwa wobec wojny. Pewnym minusem może być to, że z racji braku miejsca część zagadnień przedstawionych raczej pobieżnie. Trochę brakowało mi też bardziej szczegółowego opisu uzbrojenia używanego przez walczące strony.
Książkę przeczytałem z przyjemnością. Myślę, że warto po nią sięgnąć, jeśli ktoś chce się zapoznać z przebiegiem wojny w Wietnamie. Dobry punkt wyjścia do dalszej lektury.

We wstępie autor przedstawia oczywiście genezę...

Z lektury recenzji wynika, że autor za bardzo skupia się na przedstawieniu konfliktu od strony ekonomicznej, społecznej i medialnej. Mnie się podoba takie coś. Szerzej o taktyce, uzbrojeniu i mapach, gdzie kto i z czego walczył, jest w książce, pt. "Chiny - Wietnam" autorstwa Zygmunta Czarnotty. Wietnam był pierwszą wojną medialną. Była telewizja, gazetki i społeczeństwo. Jedne wiedziało, o co walczy, a drugie no tak nie za bardzo. Oliwy do ognia dolewało społeczeństwo amerykańskie (manifestacje, wiece, etc.),które raz było za wojną, to zaraz po jakiś wiadomościach było przeciw. Wiele się mówi o wpływie Rosjan na to, jak prości Amerykanie odbierali wojnę w Wietnamie. Autor wskazuje, że jest to mit. Brak twardych dowodów na tę tezę. Dziennikarze sami z siebie pokazywali "zniekształcony" obraz wojny, np. jak walczyli żołnierze ARW. Amerykanie już podczas kolejnej wojny, ściśle kontrolowali media i lepiej przygotowali społeczeństwo na wieści z frontu.

Solidna książka opisująca w skrócie historię wojny w Wietnamie. Autor we wstępie przybliża tło historyczne, które wpłynęło na powstanie drugiej wojny indochińskiej, przedstawia najważniejsze wydarzenia militarne, tło polityczne Wietnamu Północnego, Południowego, Stanów, jak i Związku Radzieckiego i Chin.

Oprócz samego konfliktu autor dużo uwagi też poświęca sytuacji w społeczeństwie amerykańskim i polityce, która była w okresie tej wojny bardzo przewrotna i wywoływała duże problemy w samych Stanach.

W końcówce autor przedstawia jeszcze późniejszą historię komunistycznego Wietnamu i sąsiadujących krajów, a także to jak później zmieniła się ocena tej wojny przez Amerykanów i jaki to miało wpływ na przyszłe interwencje mocarstw w terenach wojujących narodów.

Jak ktoś o Wietnamie wie mało lub nic, to zdecydowanie ta książka będzie bardzo dobrym wyborem, czyta się ją lekko i jest dość krótka.

Oprócz samego konfliktu autor dużo uwagi też poświęca sytuacji w...

Świetna!

Świetna!

Merytorycznie dobra, konkretne informacje, lecz ciężka w czytaniu.

Merytorycznie dobra, konkretne informacje, lecz ciężka w czytaniu.

Jestem trochę zawiedziony. Spodziewałem się książki opisującej aspekt militarny konfliktu wietnamskiego, opisu największych starć, charakterystyki sprzętu bojowego obydwu stron (tego tu niestety nie uświadczymy nawet w śladowej ilości) a dostałem w zamian zarys historyczny wojny z jej przyczynami, począwszy od panowania Francuzów w Indochinach, do płynnego przejścia w interwencję amerykańską z jej reperkusjami dla obydwu społeczeństw tamtego okresu, do konsekwencji, jakie przyniosła ona dla tamtej części świata i nie tylko.
Tekst jest dość łatwo przyswajalny, autor nie faworyzuje żadnej ze stron.

Książka jest pozycją naprawdę wartościową, która może nam przybliżyć ten zapomniany już trochę w XXI wieku, konflikt. Jako źródło wiedzy militarnej jest natomiast bardzo słaba.

• Historyczne Bitwy
  • historia