Niewidzialny

Phantom Press
1992-01-01
1992-01-01
Renata Szaranek

Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 2 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...

Dzisiaj na pewno bym nie dał tak wysokiej oceny, jednak gdy miałem te kilkanaście lat, robiła wrażenie ;) Tytuł przypomniałem sobie dopiero dziś ...

Zacznę od okładki bo tutaj jest dramat. Grafika, jak to w przypadku Phantom Press często bywało, w ogóle nie związana z książką. Po tytule również spodziewałem się czegoś innego. Za to na tylnej okładce mamy całe streszczenie książki. Nie czytajcie tego. Pozbawi was to przyjemności czytania i efektu zaskoczenia.

Z treścią było już lepiej. Książka opowiada nam o bankowcu, który w wyniku wypadku samochodowego, zmienia swoje zachowanie o 180 stopni. Jaka jest tego przyczyna? Powiem tylko tyle, że trup ściele się gęsto ;) Jak na Guya całkiem dobra książka, nie najgorszy pomysł. Zabrakło może odrobiny strachu / niepokoju.

Z treścią było już lepiej. Książka opowiada nam o bankowcu,...

nie wiem czy ta książka to nie wyżyna Guy'a. naprawdę fajnie się ją czytało.

nie wiem czy ta książka to nie wyżyna Guy'a. naprawdę fajnie się ją czytało.

W oczekiwaniu na zapowiedzianą niedawno "Rzeź" nadeszła pora na lekturę "Niewidzialnego", który okazał się pulpową, ale wyjątkowo wręcz udaną wariacją na temat "Dr Jekylla I Mr Hyde".

Młody, zamożny dyrektor lokalnego banku ulega ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. Jego życie wisi na włosku, przechodzi śmierć kliniczną, przez dłuższy czas podpięty jest do szpitalnej aparatury podtrzymującej życie.

Gdy w końcu udaje się pokonać kryzys i po wielu miesiącach leczenia wraca do domu, drastycznie zmienia się jego zachowanie. Jest rozdrażniony, agresywny, nieprzyjemny dla rodziny. Ukochany Pies boi się go i wściekle warczy.

Do tego wszystkiego mężczyznę ogarniają na napady dzikiej żądzy (no, helou, to jest pulpa). W trakcie jednego z nich brutalnie gwałci żonę, tylko atak psa powstrzymuje go przed jej uduszeniem w chwili ekstazy. Podobnego szczęścia nie ma jednak przygodna prostytutka, którą morduje parę dni później.

Pozorując wypadek bohater zabija również w trakcie gry w golfa znajomego biznesmena, z autostrady spycha. Pewnego dnia zaś w odrażająco okrutnej scenie stanowiącej swoisty hommage dla "Czarnego Kota"Poego, zabija nienawidzącego go psa.

Tylko domowy lekarz zaczyna coś, podejrzewać,zaczyna kojarzyć pewne okoliczności wiążące się z dniem wypadku. Pewnego dnia zaprasza dyrektora na wspólne wędkowanie....

Z twórczością Smitha jest taki problem, że, paradoksalnie, im lepiej warsztatowo udaje mu się pisać, tym bardziej przeciętne książki z tego powstają. Dużą część frajdy czerpanej z lektury powodują bowiem jego błędy, niechlujstwa, niedoróbki a przede wszystkim szalone, absurdalne pomysły fabularne. Kiedy trochę bardziej panuje on nad warsztatem i fabułą opowiadanej historii, ten campowy szarm trochę umyka i czytelnik zostaje z drętwawym, przeciętnym czytadłem.

"Niewidzialnemu" udaje się, i to z wielkim powodzeniem, uniknąć tej pułapki. Od strony warsztatowej to jedna z najlepiej napisanych, jeżeli nie najlepsza, książka boskiego Guya. Ma ona bardzo ciekawy pomysł wyjściowy, jej fabuła zgrabnie i kompetentnie się rozwija, całość zmierza konsekwentnie do przemyślanego, ponurego finału. Również występujące w książce postaci są, jak na potrzeby pulpy, przyzwoicie wymyślone.

Przy tym wszystkim Smith dostarcza, i to w hurtowych ilościach, pulpowych delicji. Książka jest pełna dynamicznej akcji, bardzo krwawa - trup ściele się wyjątkowo gęsto, ozdobiona wieloma elementami gore, a do tego pełna scen wulgarnego, brutalnego seksu. Główny bohater po zmianie swej osobowości staje się wręcz maniakiem seksualnym, fantazjującym (ze szczegółami) o nasyconym przemocą seksie z prawie każdą napotkaną kobietą (nieważne, czy to seksowna nastolatka,czy 60-letnia otyłą sąsiadka) . W tym elemencie przypomina on innego bohatera horrorów Smitha - legendarnego Marka Sabata (tak, nasz dyrektor, kiedy opadną go żądze gotów jest, niczym egzorcysta masturbator, wziąć sprawy we własne ręce. Ihaa...).

Guy nie byłby sobą, jakby co jakiś czas nie dołożył do campowego pieca - scena brutalnego ataku przeprowadzonego przez....butelkę z mlekiem zamkniętą w lodówce, zabija swą absurdalną groteskowością i godna jest nagrody Złotego Kraba. Niemniej na tle kompetentnego, pulsującego dobrym drivem narracyjnym trzonu powieści to tylko wyjątek.

Imponująco (jak na Guja) dobra powieść - byłby z niej naprawdę dobry shocker.

Pokazując język pogrążonym w mrokach nihilizmu estetom, kontestującym znaczenie fun factoru podczas lektury - ogromne 8/10 (z czego jeden plus za nazwisko, a jeszcze jeden za - właśnie fun factor).

Na mały minus - przy całym nagromadzeniu okropności powieść mało straszy. Jej akcję obserwujemy z reguły oczyma mordercy, zatem brak jump scare'ów, elementu zaskoczenia i budzonego w ten sposób strachu. Ale za to mamy zajmującą fabułę.

PS.
Okładka Radosława Dylisa wprawdzie bez żadnego związku z treścią książki, ale w swej pulpowości obłędna. 10/10

PPS.
Ale za blurba okładkowego tym razem czerwona kartka dla Phantom Press. Z zasady nie wpadam w histerię na punkcie spojlerów, ale w wypadku "Niewidzialnego" wydawnictwo mocno przegięło. Smith całkiem zręcznie tak wydesignował fabułę, by wywołać suspens i znaki zapytania, na które odpowiedź przynieść ma dopiero druga część powieści. Tymczasem okładkowe streszczenie wywala całość kawa na ławę. Wtopa.

Jestem mile zaskoczony.To jedna z nielicznych książek Smitha którą faktycznie mogę nazwać dobrą literaturą.
Pomysł na fabułę jest dość banalny-Dyrektor banku ocierają się o śmierć i jakims cudem wstępuje w niego duch psychopaty,pod wpływem którego Ed stopniowo zaczyna się zmieniać.
Nie było dużo flaków i gęsto ścielących się trupów ale dość silnie przejawia się motyw erotyczny-czyli to co Guyowi wychodzi dość dobrze.
Sami bohaterowie nie są beznadziejnie płytcy,potrafią podejmować rozsądne decyzje przez co wydają się w miarę bardziej realni niż w niektórych "Dziełach" Smitha.
Podsumowując "niewidzialny" to książka którą mogę bez problemu polecic na nudne parę godzin.

W wieku ośmiu lat okładka tej książki była moim największym koszmarem, dziś w wieku czternastu lat sięgnęłam po nią z zakurzonej półki w pokoju gościnnym mojej babci. Co się okazało? Książka jest zupełnie przeciętnym horrorem przy którym podczas czytania ani razu nie przeszedł mnie dreszcz. Jest idealnym wyborem na deszczową pogodę kiedy za oknem pada deszcz a czytelnikowi kleją się oczy. Niestety jetsem rozczarowana jedną z największych traum mojego wczesnego dzieciństwa.

"Niewidzialny" Smitha to chyba jedno z lepszych jego dokonań. Nie ma w tej książce tylu bzdur i nielogicznych zachowań bohaterów co w niektórych powieściach autora. Nie jest jakoś specjalnie krwawo. Mamy za to sporo perwersyjnych smaczków o podtekście seksualnym. Z czego Guy jest dobrze znany.
Jeśli zaś chodzi o historię to jest banalnie prosta,a streszczenie jej możemy przeczytać na tylnej okładce. Książkę można opowiedzieć dosłownie jednym zdaniem: lokalny dyrektor banku ma wypadek wskutek którego (nie wiadomo jak) do jego ciała dostaje się psychika/dusza lokalnego mordercy-przestępcy.I to by było tyle. Przez resztę książki obserwujemy zmagania głównego bohatera z dodatkowym bytem zamieszkującym jego ciało.
Pomimo prostej historii powieść czyta się naprawdę spoko jak na tego pisarza. Bohaterowie całkiem w miarę nakreśleni i postać bankiera popadającego w coraz głębsze szaleństwo ciekawie napisana. Ogólnie można przeczytać.

Wulgarność i przemoc...Jak ktoś lubi taki klimat to pewnie książka się spodoba. Dla mnie osobiście za obleśna.

Jedno z bardzo niewielu strawnych dzieł pana Smitha.

Jedno z bardzo niewielu strawnych dzieł pana Smitha.

Mój chyba pierwszy w życiu przeczytany horror, jeśli nie liczyć W pustyni i w puszczy hah, może nie ideał ale od tego się zaczęło, polecam

• Horror
  • Książki