Zaginiony, zaginiona

2004-09-01
83-7469-053-4
Maciejka Mazan
horror sensacja kryminał

Okładka książki OkoLica Strachu 9 (1) marzec 2018 Tomasz Bartosiewicz, Jakub Bielawski, Agnieszka Biskup, Piotr Borowiec, Krzysztof Grudnik, Urszula Koszarek, Olga Kowalska, Tadeusz Michrowski, Antoni Nowakowski, Olaf Pajączkowski, Tomasz Przyłucki, Łukasz Radecki, Jacek Radzymiński, Peter Straub, Simon Zack, Marek Żelkowski
OkoLica Strach... Tomasz Bartosiewicz...
Okładka książki Najlepsze horrory A.D. 2012 Mort Castle, Brian Evenson, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Jarosław Moździoch, Michael Slade, Peter Straub, Kaaron Warren, Aleksandra Zielińska, Dariusz Zientalak
Najlepsze horr... Mort Castle, Brian ...

Okładka książki 999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Thomas M. Disch, Neil Gaiman, Rick Hautala, Stephen King, T. E. D. Klein, Edward Lee, Thomas Ligotti, Eric van Lustbader, Kim Newman, Joyce Carol Oates, Tim Powers, Chet Williamson, F. Paul Wilson, Jack Yeovil
999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey...
Okładka książki Tygrys tu, tygrys tam... Joan Aiken, Isaac Asimov, Ambrose Bierce, Robert Bloch, Ray Bradbury, Ramsey Campbell, Roald Dahl, Stephen King, Richard Matheson, William F. Nolan, R.L. Stine
Tygrys tu, tyg... Joan Aiken, Isaac A...
Okładka książki Pokój do wynajęcia Sebastian Imielski, Kazimierz Kyrcz jr, Łukasz Orbitowski, Paweł Paliński, Łukasz Radecki, Aleksandra Zielińska
Pokój do wynaj... Sebastian Imielski,...

Pewien pisarz wyjaśnia zagadkę śmierci bratowej i zaginięcia bratanka. W stylu Strauba, choć czytałem lepsze.

Chcialam przeczytac cos tego autora,zeby dowiedziec sie czy pisze rownie dobrze,jak to robi wspolpracujac z Kingiem.I niestety,sam,nie wypada juz tak dobrze a wrecz cieniutko.Ksiazka jest przegadana,dluzy sie niesamowicie.Poza tym,sam pomysl nie jest wysokich lotow.Horror,ktory nie wzbudza dreszczyku napiecia jest niestety kiepskim horrorem.La delusione....

Książka po której przeczytaniu zaraz zapominasz o czym tak właściwie była.

Książka po której przeczytaniu zaraz zapominasz o czym tak właściwie była.

Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś mocniejszego.Książka opowiada historię Marca,chłopca,którego matka popełniła samobójstwo,i kttórej ciało chłopiec znalazł.Dlaczego się zabiła?Marc uważa,że zabiła ją siła, która mieszka w opuszczonym domu,którego nigdy nie zauważał,lecz który nagle mu się objawił z pełną mocą.Postanawia rozwikłać zagadkę domu,który staje się jego obsesją.W tym samym czasie w jego małym miasteczku zaczynają ginąć nastoletni chłopcy.Czy mordercą jest rzeczywisty człowiek,czy może duch mordercy sprzed lat.
W końcu chłopak znika.Co się z nim stało?Czy stał się następną ofiarą? Tego z kolei próbuje się dowiedzieć jego wujek-pisarz wraz ze swoim przyjacielem.
Wątek jest ciekawy,książkę czyta się szybko i z przyjemnością. Jednak czuję pewien niedosyt,jak dla mnie czegoś w niej zabrakło.

„Zaginiony, zaginiona” nie jest wielkim osiągnięciem artystycznym autora, ale widać , że warsztat pisarski ma opanowany rzetelnie.

Z samej okładki dowiedziałem się, że jest to bodaj szesnasta książka w dorobku, a bohaterowie pojawiają się we wcześniejszych powieściach tego autora.

W każdym bądź razie, dla mnie osobiście książka i bohaterowie byli ze wszech miar nieznani. Prawdopodobnie z tego powodu, pochłonąłem tą lekturę jak kanapkę po kolonoskopii ;)

A o czym jest ta powieść grozy?

Do rodzinnego miasta, na pogrzeb bratowej, przyjeżdża z Nowego Jorku pisarz Tim Underhill. Tam nawiązuje bliższy kontakt ze swoim bratankiem, który nie znajdując oparcia we własnym ojcu, zwraca się do pisarza o radę.

Już po powrocie na Wschodnie Wybrzeże, dowiaduje się od brata, że jego syn zaginął.

W tym czasie w mieście, w którym rozgrywa się akcja, grasuje seryjny morderca, który porywa nastolatków. Obaj bracia mają więc pewność, że to samo stało się z Markiem Underhillem.

Tknięty przeczuciem Tim Underhill postanawia ponownie wrócić i z pomocą znajomego detektywa podjąć próbę wyjaśnienia zagadki.

Dalej wszystko dzieje się według znanej fanom Kinga reguły. Jest zagadka i tajemnica, które dzięki wyjątkowym zdolnościom głównego bohatera, powoli odkrywają swoje karty. Jest także nawiedzony dom, który skrywa makabryczną tajemnicę oraz przerażający rodzinny sekret.

Wszystko to czyta się szybko i płynnie. Narracja prowadzona jest w ciekawy sposób, dzięki któremu można obserwować akcję z kilku perspektyw. Nie bez powodu wspomniałem powyżej o Kingu. Ci dwaj autorzy napisali razem kilka książek i widać, że odcisnęło to na Peterze Straub`ie duży wpływ. Ale nie jest to wada.

Sprawia to tylko, że książka jest napisana poprawnie i czyta się ją przyjemnie.

Dla osoby, która często obcuje z fantastyką Kinga i Straub`a, książka może wydawać się bardziej kryminałem, ale to także nie zmienia ogólnej pozytywnej oceny samej powieści.

Powtórzę to co napisałem na początku.

Książkę osobiście polecam, jako dobry przerywnik w czytaniu książek historycznych ;)

• * HORROR / GROZA
  • Horror
  • Wymienię
  • Często na półkach (5 książek i więcej autora)
  • Papierowa
  • Horror/thriller

Dodaj cytat z książki Zaginiony, zaginiona