Cisza w sieci

2005-04-01
83-7361-659-4
Zbigniew Banach
informatyka bezpieczeństwo

Okładka książki AKT 10 (2015) Bohdan Butenko, Krzysztof Churski, Karol Kalinowski, Wojciech Łowicki, Witold Tkaczyk, Piotr Wojciechowski, Michał Zalewski
AKT 10 (2015) Bohdan Butenko, Krz...
Okładka książki Akt #9 Krzysztof Churski, Krzysztof Elzanowski, Katarzyna Ławniczak, Norbert Rybarczyk, Piotr Wojciechowski, Jerzy Wróblewski, Michał Zalewski
Akt #9 Krzysztof Churski, ...

Technologie komputerowe rozwijają się w niesamowitym tempie. 18 lat dzielące od premiery książki nie sprawiło, aby podejmowane tematy zdezaktualizowały się np. ataki typu DoS. Warto zrozumieć pewne zagadnienia od podstaw np. przesyłanie pakietów w sieci, czy struktura nagłówków. Z perspektywy czasu ciekawie zobaczyć, jakie tendencje istniały na początku XXI wieku, gdy zasoby sprzętowe i sieciowe były nieporównywalnie mniejsze niż obecenie np. pasożytnicze składowanie danych o rozmiarz kB :-D

Dla osób, które interesują się bezpieczeństwem transmisji sieciowych. Trochę chaotycznie napisana. Początkujący niewiele zrozumie, zaawansowany to wszystko wie.

Książka z 2005 roku więc nie ma, co się za bardzo nakręcać na czytanie. Schemat rozdziałów wygląda mniej więcej tak: krótki wstęp teoretyczny (wzory, matma i inne takie) i konkrety. Konkrety? IPv4 jest upośledzony, a ethernet na kolanie był projektowany. Tak czy inaczej polecam przeczytać.

Co tu dużo gadać: lektura obowiązkowa dla kogoś kto się zamuje sieciami (i nie tylko)

Rozdział o obliczeniach pasożytniczych jest bardzo ... inspirujący.

Rozdział o obliczeniach pasożytniczych jest bardzo ... inspirujący.

Moim skromnym zdaniem typowo dla maniaków i ludzi widzących co to jest pakiet danych lub wireshark.

Książka może i powstała z myślą o specjalistach, ale mi jako totalnemu laikowi czytało się wyśmienicie ;d

Książka wybitnie dla znawców tematyki działania ethernetu oraz elektroniki. Jako admin, a z zainteresowania elektronik, jestem jak najbardziej wciągnięty lekturą (choć słowo 'lektura' zwykle się źle kojarzy). Autor powierzchownie opisuje działanie danego elementu, po czym podaje dość zawiłe jego wykorzystanie oraz niedociągnięcia projektowe. Dobrze, jeżeli tematyka nie jest Czytelnikowi obca, źle - jeśli pierwszy raz o tym słyszy, np. o ISO/OSI i chce zrozumieć kolejne rozdziały.

Zarakło niestety praktycznych przykładów wykorzystania treści podanych w książce. Opis analizy pakietów bez chociażby jednego zrzutu ekranu Wiresharka czy komend "tcpdump'a" jest niestety tylko "suchą" teorią, co mnie bardzo rozczarowało. Poruszanie istotnych zagadnień bez możliwości poczucia ich na własnej skórze (czy klawiaturze) może niekoniecznie zapaść w pamięć czy (co gorsza) być uznane za trywialne i nieistotne. Jeżeli sam Autor zna jedynie książkowe definicje zagadnień (w co wątpię, bo chwali się przygotowanymi przez siebie programami i analizami),to dobrze jest napisać pracę zbiorową, która będzie 3x grubsza, ale wyczerpie tematykę i zawrze choć podstawowe przykłady wykorzystania.

Jeżeli choć raz wlutowywałeś/aś tranzystor i pasjonuje Cię tematyka bezpieczeństwa IT, to zdecydowanie książka jest dla Ciebie. Napisana jest w formie powieści z pakietami w roli głównej, momentami nudna i nie do końca jasna (atraktory??),ale czyta się bardzo przyjemnie. Autor porusza tu kwestie, których próżno szukać w innych publikacjach. Obowiązkowa pozycja dla każdego ceniącego zagadnienia zabezpieczeń administratora sieci oraz dla osób chcących wcielić się w "hakera", przynajmniej w teorii.

Podsumowując:
+ napisana w bardzo przystępny (powiedzmy "powieściowy") sposób
+ bardzo trafne i intrygujące nazwy rozdziałów
+ podjęto często pomijane, choć istotne problemy, których nie znajdziemy w innych książkach
+ wciągająca na długie godziny

- brak przykładów praktycznego wykorzystania
- przeznaczona dla grona znawców tematyki IT i elektroniki
- powierzchowne poruszenie tematu
- część zagadnień może być uznana za Sci-Fi
- krótka

Jak głosi plotka, każdy wzór w książce zmniejsza o połowę liczbę potencjalnych czytelników. Nie wiem jak w takim razie przeciętny czytelnik mógłby odebrać książkę, w której pierwszych rozdziałach znajdziemy szybki kurs działania bramek logicznych, projektowania procesora czy fragmenty niskopoziomowego kodu do odczytywania przesyłanych danych z diod mrugających w routerach.

Książka ta może szybko zniechęcić osoby będące na bakier z techniką i jest skierowana raczej do specjalistów. Ci, których nie wystraszy ta wiedza tajemna, znajdą w niej bardzo ciekawe spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa w sieci.
Generalnie pod lupą znajduje się niższe warstwy modelu OSI/ISO (od fizycznej do transportowej),które poddawane są gruntownej analizie rzeczywistych i potencjalnych luk bezpieczeństwa, wynikających z nieprzemyślanych standardów i problematycznych implementacji w popularnych systemach. Co w tym ciekawego? Autor skutecznie pokazuje, że już u same podstawy Internetu, protokoły niskiego poziomu ujawniają o nas dużo więcej informacji niż sobie na ogół wyobrażamy, pozwalając często na jednoznaczną identyfikację pochodzenia pakietów a także otwierając pole do wielu ataków. Co więcej, wydaje się że od błędów popełnionych w przeszłości nie ma już odwrotu bo wszystko zabrnęło za daleko…

Książka nie jest w zasadzie podręcznikiem, choć na pewno pozwoli osobom z branży bardzo dokładnie przyjrzeć się pakietom internetowym. Jest za to zbiorem ciekawych pomysłów, często hipotetycznych, które poprzez przykłady pokazują wady i zalety strony technicznej Internetu. Ile informacji o użytkowniku można wyciągnąć z nagłówków pojedynczego pakietu IP? jak szpiegować systemy informatycznie nie pozostawiając żadnych śladów? Czy z dzisiejszą wiedzą można byłoby zaprojektować Internet lepiej? Te pytania i wiele innych znajdziecie w książce, wraz z oryginalnymi rozważaniami na te tematy :)

P.S. Mimo wydania w 2005 roku, książka nie straciła na ważności chyba ani odrobiny, co pokazuje jej jakość, zwłaszcza w tak dynamicznej branży.

Jest to całkiem dobra książka - niezłe łączy ciekawą wiedzę z anegdotami z pracy autora. Jednak informacje w niej zawarte są przedstawione mało przystępnie (nie nieprzystępnie!) dla osób zaczynających swą przygodę z bezpieczeństwem i w większości znane dla tych nieco bardziej doświadczonych. Jest tu jednak kilka dobrych ciekawostek i sporo użytecznych informacji.
Ogólnie: polecam. Szczególnie tym, którzy mają odrobinę doświadczenia i ciągle poszerzają swą wiedzę.

Ogólnie:...

Genialna! Jesli nie jestes techniczny, to nie podchodz. Ale jesli jestes i interesuje cie bezpieczenstwo IT, to bedziesz zachwycony. Niesamowia roznorodnosc analizy. Gladkosc opisow porownywalna z powiesciami. Jestem pod wrazeniem.

• Informatyka
  • Mam