Bomba Megabitowa

stanisław lem felieton nauka futurologia informatyka
popularnonaukowa
83-08-02956-6
stanisław lem felieton nauka futurologia informatyka

Sporo esejów jest ciekawych, spostrzegawczych czy nawet wizjonerskich, jednakże przeraża mnie trochę sporo bełkotu pseudonaukowego. Zastanawiam się także, dlaczego Lem używa i to zbyt często zwrotów z pisowni z XIX czy też nawet z XVIII wieku. Nie podkreśla to walorów ani znaczenia tej książki.
Pisząc o czasach, problemach i zjawiskach współczesnych taki anachronizm nie...

Zaczyna się wspaniale - Lem odnosi się do nadmiaru bezsensownej informacji dostępnej w internecie i zaśmiecania ludzkich umysłów. Lekkie wtręty na temat jego wcześniejszej twórczości...
A potem już tylko gorzej. Lem z uporem trzyma się swoich nazw do technologii/pomysłów, które już są obecne w naszej rzeczywistości, co szalenie trąci myszką. No i do tego dochodzi...

Rozprawa Lema z własnymi prognozami i postępem informatyzacji głównie. Chylę czoła przed najgłębszym filozofem XX wieku.

hmmm czyta się 10 razy dłużej niż jakąś książkę fantazy ale dla tych co lubią klimat w którym większości się trzeba domyślać lub chociaż rozumieć będzie ona bardzo dobrym egzemplarzem na półce :D

Ciekawe rzeczy tu Lem pisze, mimo że niekoniecznie zgodne z obecnym stanem rozwoju nauki, ale wiadome, że tłumaczy to kwestia czasu. Kto by wszakże spodziewał się dokładnie takiego toku wydarzeń, jaki przynosi nam wiek XXI?

Dobra

Kontynuacja jak i zakończenie Summy - bardzo ciekawy zbiór felietonów Lema. Polecam.

Aktualna, aktualna i ponadczasowa

Dużo mądrych rzeczy, ciekawe eksperymenty myślowe i ciekawe pytania.
Marudzenie na głupotę ludzką, ale napisane trudnym językiem, nieprzystępnie dla ów głupiego człowieka.
Merytoryka świetna, wartość dydaktyczna licha.

Lubię takiego Lema

Dyskusje