Cyberiada

Okładka książki Cyberiada
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Lem
Wydawnictwo Literackie
2015-08-27
1965-01-01
Data 1. wydania:
2004-01-01
literatura polska Przemysław Dębowski opowiadanie polskie - 20 w. Trurl Klapaucjusz roboty

Okładka książki Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski Tomasz Fiałkowski, Stanisław Lem
Ocena 7,1
Świat na krawę... Tomasz Fiałkowski,&...
Okładka książki Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Stanisław Bereś, Stanisław Lem
Ocena 8,0
Tako rzecze Le... Stanisław Bereś, St...

Wyróżniona opinia i

Cyberiada

przeczytanych książek 1622 napisanych opinii 133

Mam problem z oceną tej książki... Na wstępie podkreślę, że sci-fi zdecydowanie nie jest moją preferowaną tematyką książek, ale chciałam przeczytać coś innego niż zwykle. Jako, że to zbiór opowiadań, to spodziewałam się książki "łatwej, szybkiej i przyjemnej" a taka nie była i chyba stąd mój problem z oceną. Słowotwórstwo, nawiązania do nauk ścisłysłych, filozofii, etyki, socjologii pod przykrywką opowiadań sprawia, że nie jest to książka "do kotleta". Wymaga więcej skupienia, skłania do przemyśleń. Cieszę się, że po nią sięgnęłam, ale do następnej ksiązki Lema podejdę już z innym nastawieniem i większą ilością czasu na nią.

Dawno temu - w szkole podstawowej - przeczytałem "Opowieści o pilocie Pirxie", później postanowiłem sięgnąć po "Solaris" i zostałem pokonany złożonością tego utworu. Na długi czas twórczość S. Lema poszła "w odstawkę" na ponad 20 lat! Po tym czasie, zarekomendowano mi "Bajki Robotów" Nadal z dużym respektem, ale przeczytałem, spodobało się i od razu postanowiłem iść za ciosem - w "Cyberiadę". Być może to moje osobiste odczucie, ale wydaje mi się, że pierwsze utwory stanowią łagodne przejście pomiędzy "Bajkami Robotów" a bardziej rozbudowanymi przygodami znamienitych konstruktorów Trurla i Klapaucjusza, a wszechświat(y), które tworzą się i ewoluują w "Cyberiadzie" to majtersztyk autora. Jest to hiper-inteligentne uniwersum z własnymi cywilizacjami, zależnościami i językiem, gdzie czytelnik może jednak odnaleźć pewne podobieństwa do... wszystkiego. Stwierdzam też, że dopiero osoby z większą liczbą wiosen na karku wydobędą z lektury Lema więcej treści - szczególnie tej zapisanej pomiędzy wierszami i pozostawionej logice i wyobraźni czytelnika.

Bajek robotów kontynuacja, jednak trochę bardziej serio. Pod pozorami bajek i przypowieści "kosmologicznych" odnajduję całkiem poważne rozważania o kondycji społeczeństw oraz całej ludzkości. Upływ czasu w najmniejszym stopniu nie zdezaktualizował tej literatury. A wręcz przeciwnie.
Zastanawiałem się przy tej lekturze czy Cyberiada była przedmiotem poważnych przekładów, a jeśli tak to jak tłumacze mogli poradzić sobie z tekstem, w którym autor nieustannie "bawi się" słowem.

W nawiązaniu do Powtórki z Cyberiady

Siedzi Lem na kamieniu,
stworzył świat w okamgnieniu.
Ale po co te pokrętła?
Nullum crimen sine lege.
HALT!
Jaśnie Panie płacić, proszę.
A co jeśli czas to pieniądz?

W nawiązaniu do Powtórki z Cyberiady

Siedzi Lem na kamieniu,
stworzył świat w okamgnieniu.
Ale po co te pokrętła?
Nullum crimen sine lege.
HALT!
Jaśnie Panie płacić, proszę.
A co jeśli czas to pieniądz?

Słowo Cyberiada stanowi tytuł bardzo fajnej książki.
Słowo Cyberiada stanowi również skrót dla zdania:
Stanisław Lem to wulkan słowotwórstwa, słoworóbstwa i nowosłowia.
Niezliczona ilość pięknych nowych słów, których użyje przy pierwszej nadarzającej się okazji.

Słowo Cyberiada stanowi tytuł bardzo fajnej książki.
Słowo Cyberiada stanowi również skrót dla zdania:
Stanisław Lem to wulkan słowotwórstwa, słoworóbstwa i nowosłowia.

Genialna książka. Do tego stopnia, aż naprawdę oczekuje się od niej rozwiązania problemów społeczeństwa, a to podkreśla geniusz Lema.
Skłania do rozmyślań, ale opowiadanie opowiadaniu nierówne, stąd 7, a nie 10.

Skłania do rozmyślań, ale opowiadanie opowiadaniu nierówne, stąd 7, a nie 10.

Podchodząc do lektury spodziewałem się zbioru bajek, podobnego do Bajek robotów. Po kilku opowiadaniach książka nabiera jednak niesamowicie skomplikowania jeśli chodzi zarówno o treść jak i użyty język. Ostatnie rozdziały były dla mnie męczące a gąszcz neologizmów zdecydowanie nie uprzyjemniał mi lektury. Ta książka Lema zdecydowanie nie podeszła mi do gustu w przeciwieństwie do Solaris, Dzienników i Kongresu.

Historie różne, które łączy obecność dwóch konstruktorów z odległej przyszłości - Trurla i Klapaucjusza. Trochę bajki, trochę baśnie, trochę opowiastki filozoficzne. I tony, tony neologizmów. Przy tym bardzo, bardzo, BARDZO długie zdania. Tak długie, że zdarzało mi się gubić wątek i zaczynać ponownie. Czasami za myślą narratora nadążałem wyłącznie czytając sobie na głos.
Lem to bez dwóch zdań geniusz. Jeden z tytanów polskiej literatury. Zdecydowanie niedoceniony i niedoceniany. Prawie nieobecny w szeroko pojętej świadomości literackiej w edukacji. Jednak się nie dziwię. W polskiej szkole, przy tej formie edukacji, tylko nieliczni, bardzo nieliczni szóstoklasiści mogliby się z nim zmierzyć. Na dowód przytoczę jeden z cytatów (nie najbardziej hardkorowy):
"I prawił tak, używając coraz dłuższych terminów, powołując się na topologię ducha i na geometrię wjaźwień oraz rozjaźwień, wykładając elementy ontologii endoskopicznej, klimatyzacji życia emocjonalnego, a w szczególności jego zalodzeń, wyżów, opadów oraz upadków duchowych i gadał tak, aż mu w gardle zaskrzypiało, a króla rozbolała głowa"
...jest wiele "lepszych"... odsyłam i polecam!

Na półkach: , , , ,

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema.
Książka 17 z 20.
Książka dość często łączona z „Bajkami robotów”. Zamysł i przekaz chyba podobny.
Chcę teraz spróbować przeczytać kilka opowiadań w języku angielskim. Czy tłumacz był w stanie poradzić sobie z tak wymagającym językowo zadaniem.
Plusy:
- oryginalna wizja świata którym rządzą roboty, sztuczna inteligencja;
- nikt na siłę nie uszczęśliwi świata, nie uczyni go lepszym;
- humor, ironia, groteska, miejscami lekka kpina i drwina;
- celne i trafne przemyślenia na temat ludzkiej natury;
- postacie Trurla i Klapacjusza, ciągle sobie dokuczający, ale połączeni wielką przyjaźnią, pokazujące wszystkie nasze wady i zalety;
- pokazanie, że teorii zawsze jest daleko do praktyki;
- słowotwórstwo Lema nie zna granic czasu i przestrzeni;
- erudycja, słownictwo, metafory na najwyższym poziomie;
- ilustracje dodatkowo dodają klimatu książce;
- dla mnie najlepsze opowiadania to „Wyprawa pierwsza A” i „Piąta A” oraz rewelacyjne „Kobyszczę”.
Minusy:
- ze trzy opowiadania jakoś mi nie „podeszły”, nie wczułem się w klimat, m. in. „Opowieści odmrożeńców”.
Ogółem książka dobra.

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema.
Książka 17 z 20.
Plusy:
- oryginalna wizja świata którym rządzą roboty, sztuczna inteligencja;
- nikt na siłę nie...

Arcydzieło absolutne. A w klasycznym wydaniu ze sztychami Daniela Mroza to nawet 11 na 10.
Że niezrozumiałe dla kogoś bez znajomości podstaw łaciny, że Lukrecjusz z xiędzem Baką w jednym siedzą domu? Że terminów nadmiar to ciężkie terminy dla czytelnika aktualnej pulpy? Trudno / tym lepiej.

P.S. I do mnie sens zawołania rodowego Awruk! - dotarł po latach czytania w dzieciństwie, młodości, na studiach i po. Jakoś nie konweniowało....

P.S. I do mnie sens zawołania rodowego Awruk! - dotarł po latach czytania w...