Cyberiada

Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantastyka, fantasy, science fiction
2015-08-27
1965-01-01
Data 1. wydania:
2004-01-01
Wydawnictwo Literackie
literatura polska Przemysław Dębowski opowiadanie polskie - 20 w. Trurl Klapaucjusz roboty
fantastyka, fantasy, science fiction
2015-08-27
Lem
2017 ocen 135 opinii

2017 ocen

Każdy bladawiec ciastonosy z woluminem niniejszym zapoznać się atoli winien, a zachwyt swój niechybny nad mędrcem, co współczynnik krasnalizacji wymyślił i altruizynę poznał w sposób empiryczny, głosić będzie po wsze czasy niczym cyberbałt oświecony.
Podziwiając koncepty filozoficzno-futurystyczne, śmiały fortel zbudowany na ekstrapolacji i celność metafor, półgębkiem,...

Nigdy wcześniej żaden pisarz nie stworzył dzieła tak niezwykłego, oryginalnego w formie i głębokiego w treści.

„Cyberiada" bawi, poucza i skłania do zadumy. Chociaż zasiedlają ją roboty i myślące maszyny cyfrowe to stanowi refleksję nad rzeczywistością ludzi i to nasz świat znalazł się na warsztacie literackiej obróbki pisarza.

Nie wolno w „Cyberiadzie" doszukiwać się...

Zdecydowanie moja ulubiona pozycja Lema po Solaris - fantastycznie napisana, dowcipna, kąśliwa i zarazem niezwykle refleksyjna. Każda z podróży głównych bohaterów niesie ze sobą przesłanie, każdy element ma znaczenie. Jednak nie jest łatwa w odbiorze - nawarstwienie neologizmów charakterystyczne dla Lema wymaga skupienia; osobiście wieczorami dość szybko odpadałam.

Był to niestety dla mnie męczący zbiór opowiadań. Podobała mi się część jednego z nich, a reszta konceptów była dość wydumana i przeprowadzona w sposób, który nie sprawiał mi przyjemności podczas czytania oraz mnie nie interesował.

Polecam umiarkowanie pierwszą część (czytałem wydanie 2-tomowe), ale jako całość, nie uznam tego jako najlepszej książki Lema.

Na półkach: , , , ,

“Cyberiada” to nie bajka, to nie powieść futurystyczna, ani powiastka filozoficzna. To twór, który nawet dzisiaj wymyka się klasyfikacji. Spora dawka specyficznego humoru nie tępi krytyki ludzkich przywar, ze szczególnym naciskiem na głupotę. W często zawiłych opowiastkach ukryta jest również wyraźna niechęć do komunistycznej rzeczywistości (tworzenie społeczeństw...

Na półkach: , , , ,

Ciężko to ocenić. Bo z jednej strony fenomenalny geniusz Lema jako myśliciela i wizjonera, jego jakże zabawne i uderzająco proste w swoim pomyśle, a zarazem trafne w doborze członów wyrazowych słowotwórstwo, jego głęboka myśl, drugie dno (a może i trzecie) w każdym opowiadaniu... lektura inteligentna, dla inteligentnych ludzi, stanowczo.

Jednak Lem bywa zarazem irytujący w...

Na półkach: , , , , ,

Do Lema warto wracać, a "Cyberiada" jest tego doskonałym dowodem. Niecodzienne przypadki mistrzów Turla i Klapacjusza nie straciły bowiem nic ze swej aktualności. Nadal śmieszą, frapują i zachwycają. Zmuszają do zadumy nad naszym dziwnym bytem. Lem udowadnia, iż genialnym szydercą był, a jego szalone słowotwórstwo i światotwórstwo musiało przyprawić tłumaczy o niemały ból...

Mój kryzys czytelniczy trwa już kilka miesięcy, choć niełatwo przyszpilić jego istotę. Trochę nie chce mi się czytać, a gdy już coś przeczytam, nie bardzo chce mi się o tym pisać. A jeśli nawet coś napiszę, przychodzi mi czytać to z kolei z autentyczną odrazą. Krótko mówiąc - nie jest dobrze.

Próbowałem już różnych metod uporania się z tym problemem; niektóre z nich,...

Ocena pierwszego tomu (wydanego w ramach kolekcji Światy Równoległe).

Oceniam tę książkę bardzo pozytywnie. Jest to tak naprawdę zbiór opowiadań (napisanych w stylu Lema). I jak to zwykle bywa ze zbiorami trafiają się opowiadania lepsze i gorsze. Na szczęście większość jest warta uwagi.

Właśnie tutaj znalazłem pierwsze przeczytane przeze mnie opowiadanie Lema "Jak ocalał...

Za samą zabawę ze słowem powinno być 8. Ale że tu pod bajkowością i zabawą z piórem jest głębokie spojrzenie na człowieka będzie 9. Nie dam 10, bo Kongres futurologiczny jest tylko jeden.

2 691
    1 930