Na szczytach Zervos

1991-01-01
1991-01-01
Marek Gołębiowski
Szczyt Zervos SS wojna Niemcy Grecja

Widać, że książka powstawała w czasach kiedy był multum takich pozycji jak np. "Działa Navarony". Sposób na fabułę bardzo prosty, czyli dużo akcji i heroizmu tych "dobrych". Jeśli chodzi o realizm to w tej powieści za dużo go nie znajdziemy.

Potrzebowałem czegoś odmóżdżającego i lekkiego po pseudofilozoficznych bełkotach Cetnarowskiego i siermiężnych nudach Rafaela Marina.
"Klasztor na Zervos" to ten sam sort literatury, co "Działa Nawarony", czy "Podnieść Titanica", tylko nie obraża tak bardzo inteligencji czytelnika jak twórczośc Cusslera. Wiadomo, o co chodzi - ma się non stop dużo dziać, a bohaterowie mają przekraczać granice ludzkiej wytrzymałości i wygrywać w ostatniej chwili sytuacje bez wyjścia.
Na szczęście, wiarygodność psychologiczna bohaterów utrzymywana jest przez Forbesa w rzetelnych ryzach. Co więcej, pomimo tego że czytelnik jest z góry postawiony po stronie protagonistów - aliantów, to Forbesowi udało się oddać ociupinkę ludzką twarz wrażych nazistów. W tego typu literaturze to niezłe osiągnięcie.
Daję wysoką ocenę, bo dobrze się bawiłem.

Książka o fabule, która może zafascynować co najwyżej nastolatka. Cieszę się, że czytałem ją w tym wieku :)

jedna z najnudniejszych ksiazek jakie w zyciu przeczytalem..

jedna z najnudniejszych ksiazek jakie w zyciu przeczytalem..

Podchodziłem do tej pozycji niczym pies do jeża , z myślą łatwa prosta i mało angażująca pozycja , mógłbym rzec , że na jedno posiedzenie . Często pomijałem tą pozycję zostawiając ją na kiedyś indziej . Gdy już zabrałem się do jej lektury wciągnęła mnie nie sztampowa historia , może też nie nazbyt oryginalna ale przemyślana , logiczna i konsekwentna która nie postawia żadnych niedomówień i za to ukłony dla autora . Milo spędzony czas z lekturą

No niestety ta książka to bardzo słaba pozycja w dorobku pisarza, Jej lektura strasznie mnie zmęczyła i nie przyniosła jakichkolwiek pozytywnych wrażeń. Zastanawiając się co z tą pozycją jest nie tak, dochodzę do wniosku że nie zaszkodziła jej nawet prosta, linearna konstrukcja akcji, ale sposób jej przedstawienia przez autora. Dominująca jest tu rola opisów z jednoczesną istotną redukcją dialogów. Opisy akcji, przyrody, miejsc zdarzeń, postaci są zbyt szczegółowe, wręcz dokumentalistyczne, monotonne i przez to nie spełniające swojej funkcji, a do tego po prostu nudne. Również ekspozycja bohaterów akcji kuleje, właściwie niewiele o nich wiemy, a na pewno nic interesującego co pozwoliłoby na jakąkolwiek pozytywną identyfikację czytelnika z bohaterami (może poza Macomberem, główna postacią książki),o rysie psychologicznym postaci już nie wspominając.
Dodać też należy że samo umiejscowienie akcji i jej konstrukcja nie należą do jej mocnych stron i są mało wiarygodne. Właściwie to trudno uwierzyć autorowi, że opanowanie góry Zervos jest tak bardzo istotne dla kampanii greckiej. Wiadomo że to fikcja literacka, ale można było ją przedstawić w sposób bardziej atrakcyjny, z większą ilością perypetii, wątków, pełnokrwistych postaci i z większą wiarygodnością czasu i przestrzeni.
Reasumujac nieciekawa pozycja. Nie polecam jej chyba że ktoś bardzo musi;) i chce poznać ciemne strony w twórczości Colina Forbesa, bądź co bądź uznanego autora b-klasowej literatury.

Na pierwszy rzut oka treść może wydawać się wtórna i mało oryginalna. Ot, brytyjscy agenci, niemieccy żołnierze, grecki klasztor, który obie strony chcą opanować... Ale treść jest spójna, logiczna, a akcja wzorowo prowadzona.
Motyw zmęczenia, braku snu, nadludzkiego wysiłku - ograny do bólu. Aż razi. Za to motyw zasiania ziarna podejrzliwości na statku - genialnie napisany. Daje to niesamowity efekt nastroju osaczenia i nerwów napiętych jak postronki.
Powieść wciągająca, zwłaszcza w pierwszej części. Później trochę zaczyna wpadać w oklepany schemat, ale dzięki lekkiemu stylowi czytelnik nie nudzi się ani przez chwilę.

Niestety jest to druga książka przez którą kompletnie nie mogłam się przebić. Kompletnie nie mój styl pisania i jak dla mnie bez akcji, pomimo pewnych jej zwrotów autor mnie nadal do siebie nie przekonuje.

Przyjemna książka na dłuższy wieczór. Przeczytałem niemal jednym tchem, im w głąb tym bardziej wciągająca akcja.

Trochę fantazji ale warta przeczytania. pozdrawiam

Trochę fantazji ale warta przeczytania. pozdrawiam