Biała Magia

Okładka książki Biała Magia Lucy Maud Montgomery
Okładka książki Biała Magia
Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Novus Orbis Seria: Kolekcja Lucy Maud Montgomery literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Kolekcja Lucy Maud Montgomery
Among the Shadows
Novus Orbis
1994-01-01
1994-01-01
Joanna Kazimierczyk
biała magia biała magia

„Biała magia” to seria opowiadań, w których choć przewijają się różne wątki i historie, to łączy jedno: Wyspa Księcia Edwarda. To tam rozgrywają się ludzkie dramaty, mają miejsce happy endy, roi się od zwykłych i niezwykłych wydarzeń, które mniej lub bardziej umiejętnie opisuje Lucy Maud Montgomery. Szczerze mówiąc, poziom poszczególnych opowiadać bardzo różni się od siebie. Pojedyncze sztuki są naprawdę niezłe i stanowią coś na kształt nowelek, ale zdarzają się też i takie, które mieszczą się na czterech, góra pięciu stronach i choć mogłyby być niezłą bazą do bardziej rozbudowanych historii, to same w sobie nie są zanadto atrakcyjne. Jedyny ich plus, że są krótkie…
Niezależnie jednak od formy i treści, miło było znowu spotkać się z mieszkańcami Wyspy i popodglądać ich codzienne troski i radości.

Pozytywne, magiczne siły które drzemią w każdym z nas. Ciekawe opowiadania z nutką tajemniczych magicznych(?) zdarzeń.

Dziś przygotowałam dla Was post o kolejnym zbiorze opowiadań Lucy Maud Montgomery, jakim jest "Biała magia". Wydawca pisze o nim:
"Biała magia" to tom wyjątkowy w twórczości L. M. Montgomery. Autorka dotyka ciemnych stron ludzkiej natury, ale też przekonuje nas, że można wznieść się ponad nienawiść i pokonać zło, odzyskać wiarę w ludzi i odnaleźć cel w życiu. Znakomicie łączy pierwiastki powieści gotyckiej i zjawiska nadprzyrodzone z melodramatem. Przekonuje nas, że można wracać spoza grobu i pomagać bliskim, że miłość może pokonać śmierć i zło.

Spodziewałam się tu ujrzeć więcej tego pierwiastka Montgomery, który ukazuje nam ona w cyklu o Emilce (kto czytał, ten na pewno wie!) czy też w "Ani z Wyspy Księcia Edwarda". Tu na szczególną uwagę zasługuje opowiadanie "Świątobliwa oszustka", które we wspomnianej przeze mnie powieści się pojawiło, aczkolwiek w nieco zmienionej formie (więcej piszę pod spodem, w opisie opowiadania).

Spodziewałam się jednak głównie opowieści o duchach ;) A tu niespodzianka - jest nie tylko o nich. Można to opisać jako "historie z jakimś mrocznym elementem", ale są nawet od tego wyjątki. Dlatego też nie pasuje mi tu ani odrobinę umieszczenie takich opowiadań jak "Okiem obiektywu" czy też "Tajemnicze lekarstwo" (i nie są to jedyne przykłady, które jakoś mi zgrzytają). Jednak jest to tłumaczenie zbioru wydanego po angielsku, więc nie można się tu czepiać polskiego wydawcy.

Niemniej jednak muszę przyznać, że "Biała magia" to tom, który podobał mi się najbardziej ze wszystkich zbiorów opowiadań Montgomery, a czytałam ich aż dziewięć! Wam polecam zapoznać się w szczególności z moimi uwagami do opowiadań "Cierpienia Estelli", "Czerwony pokój", "Szlachetne poświęcenie" i "Świątobliwa oszustka". W opowiadaniu "Czerwony pokój" znajdziemy najwięcej elementów powieści gotyckiej!

Spis opowiadań pod adresem:

Magiczna i zadziwiająca. Nie spodziewałam się tylu dobrych opowiadań. Każde ma w sobie jakąś niezwykłą przygodę z duchem, mniej lub bardziej magiczną sytuacją czy innym niespotykanym zjawiskiem.

Długo leżała u mnie na półce do przeczytania bo jakoś nie byłam przekonana do formy opowiadań. Ale mile mnie zaskoczyła gdy w ramach urlopu i braku książek po nią wreszcie sięgnęłam. Przyjemna, lekka, dotykająca niezbadanego i tajemniczego, napisana starannym językiem. Miła odmiana.

Zbiór 19 opowiadań Maud. W większości z nich tematem przewodnim są duchy, bądź też jakieś tajemnice. Nie jest to moja ulubiona tematyka, lecz pomimo to oceniam dobrze tą książkę :) Moje ulubione opowiadania to ,,Miętowa esencja panny Kalisty", ,,Min Palmer" oraz tytułowa ,,Biała magia" :)

Uroczy zbiór opowiadań o niezwykłych zdarzeniach i zbiegach okoliczności. Przyjemnie się czyta i szkoda że historie są tak krótkie. Autorka jak zwykle czaruje snując swoje opowieści.

Wpadłam w wakacyjny ciąg lektur L.M. Montgomery...
Ale radość! Taka prosta!

Wpadłam w wakacyjny ciąg lektur L.M. Montgomery...
Ale radość! Taka prosta!

"Biała Magia" to zbiór opowiadań kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery o miłości, przyjaźni i życiu zwyczajnych ludzi.
Historie zawarte w książce są bardzo ciekawe, pełne barwnych postaci i bardzo charakterystycznych dla Montgomery romantycznych opisów. Niemalże każda opowieść ma zaskakujące zakończenie. Opowiadania te, mimo, że opowiadają o życiu zwykłych ludzi, a nie wróżek czy innych zaczarowanych postaci, mają w sobie nutkę magii. Nie czarnej, złej, ale tej dobrej, białej. I stąd zapewne tytuł książki.

Posiadam to samo wydanie.

Posiadam to samo wydanie.

• Lucy Maud Montgomery
  • Dzieciństwo