Nocny kowboj

Okładka książki Nocny kowboj
James Leo Herlihy Wydawnictwo: Da Capo Seria: Klasyka współczesna [Da Capo] literatura piękna
literatura piękna
1989-01-01
838537373X
Tomasz Mirkowicz

więcej Więcej

Polecam :) Rewelacyjna i oryginalna.

"Na niższych piętrach korytarze cuchnęły tak okropnie, jakby za wszystkimi drzwiami stare wiedźmy gotowały kocie szczyny".

Film o niebo lepszy od książki, którą też warto przeczytać.

Dała mi to pani bibliotekarka, gdy byłam jeszcze w podstawówce. Szokujące ;))) Ta pani chyba nie do końca wiedziała, o czym traktuje powieść. Seks z chłopcem na dachu - to jedyna scena, która pozostała w mojej pamięci. Jakieś okruchy wspomnień. Tylko tytuł wciąż ma ten urok...

O głównym bohaterze "Nocnego kowboja" Joe Bucku można by powiedzieć kilka złych rzeczy: jest próżny, głupi, prymitywny, leniwy, zdemoralizowany, naiwny, narcystyczny... listę można wydłużyć jeszcze o całkiem sporo pozycji.
Pomimo takiego zestawu wad, postać ta ujmuje od pierwszych stron powieści, bo Joe jest w sumie tylko dużym chłopcem zagubionym w życiu. A życie nie...

Przepiękna, smutna i trudna powieść o samotności, potrzebie bliskości drugiego człowieka. Realia Ameryki lat sześćdziesiątych, temat niezwykle aktualny i obecny.
Polecam!

Jedyny plus tej książki to jak dla mnie umiejętność tworzenia bardzo charakterystycznych postaci przez autora. Juanita podbiła moje serce swoją charakterystycznością !

Bardzo dobra krytyka amerykańskiego życia.

O dojrzewaniu, związanej z nim utracie naiwności i zagubieniu w życiu.
O tym, że czasami nie wychodzi, choćbyś nie wiem jak się starał. Niby rzecz dzieje się w Ameryce lat 60., ale treść pozostaje niezwykle aktualna.

Przeczytałam to jak dłuższe opowiadanie , wciągające i trzymające w napięciu Kibicowałam bohaterowi i miałam nadzieję , że uda mu się zrealizować jego plany , żałosne i poniżające .Jestem rozczarowana , że nic mu się nie udało . Czy taki był zamiar autora , żebyśmy pogubili się w nazywaniu rzeczywistości ?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest tak samo niesamowita jak film, który powstał na jej podstawie. Krótka i na pierwszy rut oka niepozorna. Jest surowa, napisana prostym językiem, pozbawionym obłudy, przekłamania i niepotrzebnych ozdobników. W połączeniu z dość okrutną historią, którą opisuje, daje to dość piorunujący efekt. W samym środku lektury płakałam i nie mogłam się uspokoić (nie zdarza mi...

• Literatura amerykańska
  • 2012