Tajemnicze wyznanie

Okładka książki Tajemnicze wyznanie R.L. Stine
Okładka książki Tajemnicze wyznanie
R.L. Stine Wydawnictwo: Siedmioróg Cykl: Fear Street (tom 38) Seria: Ulica Strachu literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Fear Street (tom 38)
Ulica Strachu
The Confession
Siedmioróg
1997-01-01
1997-01-01
Anna Kowalczyk

Super książka , którą szybko się czyta. W tej książce poznajemy grupkę przyjaciół : Julia , Hillary , Vincent , Sandy i Taylor , którzy mają kłopoty z niejakim Alem , który kiedyś należał do ich paczki , ale nagle się zmienił , a teraz uprzykrza im życie i szantażuję. Jednak pewnego wieczoru Al zostaję zamordowany , a Sandy przyznaję się przyjaciołom , że go zabił i prosi o dyskrecję. Jednak ta wiedza sprawia , że przyjaźń się rozpada i tylko Taylor jest przy Sandy'm(są parą) W końcu Hillary ma dość i chcę iść na policję , ale ostatecznie zmienia zdanie i idzie porozmawiać z Sandy'm. A po kilku godzinach mówi przyjaciołom , że zabiła go w obronie własnej i wtedy następuję zwrot akcji , bo załamana Taylor krzyczy , że Sandy był niewinny i to Ona zabiła Ala , ponieważ spotykała się z nim zza plecami Sandy'go i wyciągał od niej pieniądze. A Sandy wziął na siebie winę w oczach przyjaciół , bo szalał na punkcie Taylor. I , gdy wydaję się , że wszystko jasne , a Taylor i Hillary zostaną aresztowane to nagle pojawia się Sandy i okazuję się , że on i Hillary wymyślili to wszystko , bo dziewczyna zrozumiała co się naprawdę stało , a chłopak miał dość udawania. I na koniec tuli zapłakaną Taylor , a Hillary wzywa ojca Taylor i zapewne policję. Zakończenie jest naprawdę świetne , ale zabrakło mi tam większego rozwinięcia wątku aresztowania Taylor. Nie wiadomo ile lat dostała , czy była wściekła na Sandy'go i przyjaciół i czy oni ją odwiedzali czy zapomnieli o niej. Na plus również nawiązanie do innej postaci z serii Ulice Strachu ,a konkretnie do Revy Dalby, która występuję w "Cicha noc" i słysząc jej opis Ci , którzy znają tą serię wiedzą , że akcja Tajemniczego wyznania dzieję się przed Cichą Nocą , bo tutaj jest powiedziane , że Reva jest wredna , a w Cichej nocy dzieję się coś co sprawia , że dziewczyna przestaje być wredna , ale to już inna historia

Al- miejscowy czarny charakter zostaje zamordowany. Wtedy okazuje się, że był szantażystą i miał haki na wielu swoich byłych przyjaciół. Nagle jeden z nich postanawia zdradzić pozostałym straszny sekret. A przecież jest jak w starym przysłowiu: im mniej wiesz, tym dłużej żyjesz. Zapraszam do przeczytania recenzji serii Ulica Strachu http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2021/09/stara-ulica-strachu-ksiazki-czesc-i.html

W okresie dorastania bardzo lubiłam czytać książki Stine'a. Po latach, mając ku temu okazję, znów postanowiłam spróbować.

Przede wszystkim umówmy się. To książka dla dzieci i tak powinno się ją traktować. Słownictwo nie jest wyszukane, fabuła niezbyt skomplikowana, a dialogi chwilami żenująca. Bohaterowie są płascy i nie zawsze grzeszą inteligencją.

Na plus należałoby zaliczyć na pewno sposób pisania. Rozdziały są krótkie, a każdy kończy się tak, że naprawdę trudno odłożyć książkę na półce (a mówię to ja, dorosła baba!). Czasem autor naciąga czytelnika - koniec rozdziału sugeruje coś zupełnie innego, niż wydarzy się naprawdę. Niemniej zamierzony cel jest spełniony.

Polecam głównie młodszym czytelnikom. Na pewno fabuła ich wciągnie o będą się świetnie bawić.

Ps. Mi udało się odgadnąć finał historii na długo przed bohaterami (autor stopniowo odsłania karty wskazując sprawcę),ale mniejszego entuzjastę kryminałów może zaskoczyć :)

Na plus należałoby...

Książka nie jest taka zła jak mogłoby się wydawać. Dla zakończenia warto ją przeczytać (zwłaszcza że szybko się ją czyta) choć przyznam się że przez przeszło mi przez głowe takie rozwiązanie.
Polecam

Polecam

Przed finałem odgadlam prawdziwego zabójcę, ale zatajenia drugiego morderstwa się nie spodziewałam :) drugi plusik za ostatnie zdania - happy end ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szybko poszło. Nawet za bardzo, bo kiedy myślałam, że historia dopiero się rozkręca, to książka właśnie się kończyła.
W zasadzie to "Tajemnicze wyznanie" mogłoby być tylko opowiadaniem. I to takim średnio udanym, takim w którym logika nie jest najmocniejszą stroną bohaterów.
Może za stara po prostu jestem i się czepiam, ale nie wydaje mi się normalne, aby grupa 17-latków dawała się systematycznie szantażować i wymuszać pieniądze byłemu kumplowi, zwłaszcza kiedy wynika z tego więcej kłopotów niż pożytku. A warto zaznaczyć, że Al nie był geniuszem zbrodni i szantaż w jego wykonaniu nie był szczególnie wyszukany.
Z drugiej strony, kiedy ktoś w końcu znajduje rozwiązanie tego problemu, to Al kończy w grobie. Ale tyle wiemy już z samego opisu.

Napięcia zbyt wiele tu nie było, zaskakujących zwrotów akcji też nie za bardzo. Może nie licząc jednego, który do końca zaskakujący w sumie też nie był, bo zanosiło się na takie rozwiązanie już kilka rozdziałów wcześniej.

Z wszystkich książek z serii, z którymi do tej pory miałam styczność - ta wypada najgorzej. Skutecznie ostudziła mój zapał i czuje, że dzięki niej, rozstanę się z "Ulicą Strachu" bez wielkiego żalu.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
Prawdziwy przyjaciel jest przy Tobie na dobre i na złe.
Na prawdziwego przyjaciela zawsze można liczyć, on zawsze Ci pomoże i wesprzecie Cię w trudnych chwilach.
Ale co zrobić kiedy Twój przyjaciel wyznaje Ci, że popełnił morderstwo?
Z tym dylematem będzie musiała się zmierzyć kolejna bohaterka opowiadania z cyklu "Ulica Strachu". Jak to się skończy oraz jaką decyzję podejmie Julia oczywiście nie zdradzę. Natomiast zdradzę Wam co takiego w sobie ma ta seria, co sprawia, że jest taka niesamowita.
Otóż tajemnicą R.L.Stine jest odrobina krwi i morderstwa jak również garść tajemniczości i nietuzinkowych bohaterów. Krótkie rozdziały, każdy kończący się znakiem zapytania oraz niespodziewane zakończenie. Jednym słowem wszystko co powinien posiadać znakomity kryminał lub thriller. Polecam :)

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
Prawdziwy przyjaciel jest przy Tobie na dobre i na złe.
Ale co zrobić kiedy Twój przyjaciel wyznaje Ci, że popełnił morderstwo?

R.L.Stine jest fantastycznym pisarzem . Dzięki niemu przenoszę się w świat marzeń ; D wszystkie jego książki są tak wciagajace ... ukazują życie nastolatków a nie żadnych starych seniorit i seniorów jak inne książki czy lektury.

Zawsze wszystkim mówię, że bardzo lubię książki Stine'a, a każda następna utwierdza mnie w tym przekonaniu. Z tą było podobnie. Chociaż w tej nie spotykamz się z żadnym zjawiskiem nadprzyrodzonym, to jednak fabuła wciąga. W tej lekturze Stine postawił na thriller. I nie wyszedł na tym źle. Końcówka bardzo mo się podobała, szczególnie kilka ostatnich linijek i to w sumie one podniosły całość powieści w moich oczach.

• Z dzieciństwa
  • Dzieciństwo
  • Ulica Strachu
  • Biblioteka
  • Przeczytane w dzieciństwie

Dodaj cytat z książki Tajemnicze wyznanie