Miecz i kwiaty. Tom 1

Okładka książki Miecz i kwiaty. Tom 1 Marcin Mortka
Okładka książki Miecz i kwiaty. Tom 1
Marcin Mortka Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Miecz i kwiaty (tom 1) Seria: Asy Polskiej Fantastyki powieść historyczna
powieść historyczna
Miecz i kwiaty (tom 1)
Asy Polskiej Fantastyki
Fabryka Słów
2008-12-08
2008-12-08

Sceneria i pomysł na historie znakomity, niestety autor czasami tak gmatwa i skraca watek w kulminacyjnych momentach, ze czytajac kilka razy zdanie nie bylem pewnien co tu sie tak naprawde wydarzylo...

Ciekawa książka osadzona w czasach średniowiecza gdy przez całą Europę ruszały zbroje krucjaty aby oswobodzić Ziemię Świętą z rąk niewiernych. Akcja książki dzieję się w 1187 roku w Tyrze, gdzie na okręcie przybywa młody Gaston de Baideaux. Towarzyszą mu zakonnik Adalbert i sługa Bernard (niemowa). Cała wyprawa Gastona jest związana z pozbyciem się natrętnego lokatora, który szepcze w jego umyśle. Sam bohater uważa go za diabła ale czy na pewno? W ziemi świętej nasz bohater przeżywa spor przygód i spotyka na swojej drodze szlachciców, saracenów, rycerzy, templariuszy i zakonników. Gaston po przybyciu do Tyru dowiaduję się, że wszyscy poszukują jego brata Roberta de Baideaux i wtedy zaczynają się prawdziwe problemy gdyż część stronnictw chce się dowiedzieć gdzie ów rycerz się znajduje a druga część planuje go zabić. Autor w swojej książce dużo miejsca poświęca na przedstawienie czytelnikowi sytuacji politycznej panującej w Ziemi Świętej, przedstawia machinacje i stronnictwa, które w imię Jezusa realizuje swoje czasami nawet mroczne cele. Przez cały czas czytając książkę widzimy też jak nasz bohater się z mienia.
Książka jak dla mnie była wciągająca, jednak miałem momenty w których mnie po prostu nudziła. Przez całą książkę nasz młody bohater uczy się, że wszystko na świecie nawet w Ziemi Świętej nie jest białe lub czarne lecz szare. I powiem szczerze, że autorowi się udało. Każda osoba którą spotyka bohater ma tak jak on jakąś tajemnicę. Nie ma tutaj miejsca na osoby dobre bądź złe. Cały pierwszy tom wydaje mi się wprowadzeniem do dalszej ciekawej historii Gastona de Baideaux. Czy nasz bohater odnajdzie brata Roberta i dowie się o co chodzi w całej intrydze? Czy uda się przechytrzyć zakon templariuszy? To wszystko jeszcze przede mną w następnych tomach.

Dramat, jak z tak ciekawego tematu zrobić tak nudna książkę. To moje trzecie podejście do tego autora. O ile utrzymane w lekkim humorze fantasy "Nie ma tego zlego" jeszcze się broni, o tyle jego książki pseudo-historyczne wychodzą koszmarnie. Doprawdy nie wiem co ludzie widzą w Mortce.

Bardzo dobrze czyta się przygody bohatera, który z jednej strony zderza się ze światem, z drugiej głos w jego głowie (podobno to diabeł:) )komentuje wydarzenia.

Dawno nie czytałam książek z tego gatunku. Podobała mi się wartka akcja co spowodowało że nie mogłam oderwać się od książki. Z przyjemnością zacznę czytać tom 2.

Powieść rozkręca się niespiesznie, ale to pozwala wciągnąć się w klimat historii, poczuć gorący piasek pustyni, usłyszeć hałas miasta Ziemii Świętej, zrozumieć motywację napędzającą rycerza, który zaczyna swoją krucjatę. Pierwszy tom daje nadzieję na naprawdę świetną książkę.

znowu kategoria "nie przebrnęłam" coś nie zaskoczyło i już

znowu kategoria "nie przebrnęłam" coś nie zaskoczyło i już

O początku zaznaczam, że słuchałam audiobooka.

Wykonanie przez Pana Rocha Siemanowskiego to arcydzieło. Jego głos idealnie pasuje do klimatu książki.

Co do samej treści to... jest dosyć ciężka. Nie mogłam ot tak sobie przesłuchać jej podczas pracy bo musiałam się wsłuchiwać w treść. To, że nie posiadam papierowej wersji to moje największe ubolewanie, bo książka jest naprawdę dobra.

Bardzo dobrze skrojone postaci, choć zapamiętanie imion i skojarzenie ich to prawdziwe wyzwanie. Cała przygoda spójna i wciągająca. Czuć klimat wypraw krzyżowych. A diabeł... cóż, diabeł rządzi xD

O początku zaznaczam, że słuchałam audiobooka.

Z tego co pamiętam dość dobrze się na niej bawiłem. Całkiem nieźle się ją czytało. Po przeczytaniu pierwszego tomu miałem niedosyt, ale w dobrym tego słowa znaczeniu, po prostu chciałem więcej:) Kilka ciekawych pomysłów, ciekawy bohater, do tego czasy i miejsce akcji do których mam sentyment pozostały z dzieciństwa. Pierwszy tom naprawdę mnie zaciekawił, niestety później było już trochę gorzej. Mimo to przeczytałem całą trylogie i nie mogę powiedzieć żebym żałował:),choć raczej nie będę do niej wracał.

Temat jest super lecz akcja powieści jest powtarzalna i napisana z bez werwy, klasyka grupka bohaterów chodząca z miejsca do miejsca bez żadnego konkretnego celu gdzie co jakieś czas mijają muzułmanów i toczą z nimi bijatyki.

• Historyczne

Marcin Mortka Miecz i kwiaty. Tom 1 Zobacz więcej