Rosyjska baletnica

2000-01-01
83-7227-589-0
Paweł Adamski
śmierć dramat wspomnienie

Jak na romansidło - całkiem niezła. Zabrakło tylko typowych dla powieści mających miejsce w Rosji - charakteru rosyjskich bohaterów :) Wszystko wyidealizowane i "amerykańskie"

To moje drugie spotkanie ze wczesną twórczością Steel i nie jest to mój styl literatury. Zbyt melodramatycznie, bohaterowie nijacy, a tło historyczne bardzo uproszczone. Książka niczym mnie nie zaskoczyła i gdyby nie jej niewielka objętość, prawdopodobnie bym jej nie dokończyła.

Jak chcę sobie sprawić odskocznię od ciężkich kryminałów i różnorakich thrillerów to sięgam świadomie po książkę Danielle Steel. To lekkie, kobiece czytadełko, które wywołuje uśmiech na twarzy. Jednocześnie akcja odzwierciedla trochę otoczkę historyczną i czasami powoduje, że łezka zakręci się w oku. Czyta się lekko, miło i przyjemnie chociaż historia jest romantyczna ale i tragiczna jednocześnie. Z drugiej strony nikt nie mówił, że miłość jest prosta. Idealna na odstresowanie i oderwanie się od mrocznych tematów.

Przyjemne czytadełko... a w tle straszna historia rewolucji.

Przyjemne czytadełko... a w tle straszna historia rewolucji.

Bałam się, że książka może być w stylu Harlequinu. Mile jednak jestem zaskoczona. Przepiękna opowieść o Daninie, która z powodu śmierci matki zostaje posłana do szkoły baletowej. Po latach rewolucja w Rosji wymusza na dziewczynie podejmowanie trudnych decyzji. Jestem zauroczona książką tym bardziej, że lubię historię w tle a czasy caratu należą do moich ulubionych.
Polecam

Polecam

W 1917 roku dotychczasowa Rosja się rozpadla. Doszło do podziału wewnątrz narodu. Na czerwonych i białych. Jedni zabijali drugich. Braterska rzeź, w której biali przegrali. Z portów Wladywostoku i Krymu odpływaly statki z uciekinierami. Tych, którzy nie zdążyli lub nie chcieli opuścić Rosji nierzadko zabijano. Tak jak rozstrzelano cara Mikołaja II z żoną, czwórką córek i czternastoletnim synem Aleksiejem.

Do tego momentu zmierza ta historia rosyjskiej baletnicy zakochanej w żonatym lekarzu carewicza. Odkrywana dziesiątki lat później w listach pozostawionych przez zmarłą staruszkę w Ameryce.

Ksiazek Danielle Steel nie czytałam dotychczas. Kojarzą mi się z miłosnymi czytadłami. Tym razem jednak buszując po cudzej biblioteczce zatrzymałam się na tej książce, by móc pobyć trochę w Carskim Siole, w Petersburgu, w Maryjskim Balecie i na dworze cara. W przeciwieństwie do bohaterów świadoma zbliżającego się końca ich świata.
Przerzucając strony, kartkujac powieść wyszłam z obrazu baletek, medalionu i listów zmarłej staruszki. Znalazłam je też na końcu opowieści o miłości kogoś o według mnie bardzo nierosyjskim imieniu Danina. To chyba schemat wielu książkowych romansów: po śmierci babci wnuczka odkrywa tajemnicę jej miłości z czasów młodości.
Ale jako że w rodzinie mam kogoś, kto w wieku siedemnastu lat wybiegł pożegnawszy matkę i siostrę z armią Judenicza na zawsze opuszczając Carskie Sioło, pozwoliłam tej historii zabrać trochę mojego czasu.

nie mogłam się oderwać. poryczałam się na samym końcu. polecam jak najbardziej gdybym mogła to bym przeczytała od deski do deski od razu całą ale obowiazki wzywały. przepiękna historia rosyjskie baletnicy Daniny której los nie oszczędzi ł. troche smutne zakończenie.... nie bedę zdradzać więcej. sami przeczytajcie ....

Książka z serii lekkie, latwe i przyjemne 😊
Po śmierci babci, jej wnuczka otrzymuje z domu starców, w którym staruszka spędziła ostatni rok życia, paczkę a w niej listy od mężczyzny, medalion ze zdjęciem i parę zniszczonych baletek. Kobieta zaczyna się zastanawiać, kim w zasadzie była jej babcia. Dla niej była zawsze babcią Dan, która przybyła z Rosji, mamą matki, żoną dziadka. Nikt nie chciał słuchać, że w Rosji była wielką primabalerina i tańczyła dla cara... Nie jest to literatura wielkich lotow, Ale zadaje ważne pytanie- co my wiemy o naszych dziadkach? Oni nie zawsze byli starzy i schorowani. Czy chcemy słuchać ich opowieści? Czasem warto? Moi dziadkowie bardzo dużo opowiadali o wojnie, a ja wtedy byłam zbyt mała by zrozumieć ich opowieści.. .
Nie czytasz Steel? Super, ja też nie 😊 Ale czasem nawet z prostego czytadła, można wyciągnąć mądre wnioski 😊

Książka z serii lekkie, latwe i przyjemne 😊

Przeczytane dawno temu. Nie jest to jednak typowy romans z idealnym zakończeniem.
Wnuczka po śmieci babci odnajduje jej wspomnienia z dzieciństwa i młodości spędzonej w rosyjskim balecie, do którego oddał ją ojciec po śmieci matki. Wspomnienia o tym jak ciężko musiała pracować, aby osiągnąć na sukces, o pobycie na carskim dworze, miłości (z wzajemnością) do żonatego mężczyzny. Wybuch rewolucji na zawsze rozdziela zakochanych. Młoda wówczas baletnica opuszcza Rosję i udaje się do Ameryki i mimo szczęśliwego małżeństwa w Ameryce nigdy nie zapomniała tamtego okresu. Ten okres życia ukochanej babci nie był nikomu znany.
Tak zapamiętałam książkę, którą czytało się bardzo dobrze i z przyjemnością. Może właśnie dlatego, że nie był to przesłodzony romans.

• Danielle Steel
  • Biblioteka
  • Literatura obca

Dodaj cytat z książki Rosyjska baletnica