Koniec człowieka

Okładka książki Koniec człowieka
Francis Fukuyama Wydawnictwo: Znak nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Our Posthuman Future: Consequences of the Biotechnology Revolution
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8324003576
Tłumacz:
Bartłomiej Pietrzyk
Tagi:
historia nauki humanistyczne fukuyama
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
196 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
12
11

Na półkach:

Gdybym czytała tę książkę 10-15 lat temu, to zakładam, że byłabym nią zachwycona, chociażby pod kątem przyszłości biotechnologii. Współcześnie jest to nadal interesująca pozycja i chętnie się ją czyta, jednak wartością tej książki już nie jest wizja, lecz w pewnym sensie rewizja. Rewizja, która powinna zainteresować każdego... Poszukiwania istoty i źródeł ludzkiej natury współcześnie są zbyt szerokie, żeby mogły być w miarę na bieżąco śledzone przez zwykłego człowieka, dlatego pozostaje nam nadal filozoficzne podejście i ewentualnie bardziej doniosłe chwile związane z odkryciami ze świata nauki.
W świecie nauki zmieniły się trochę priorytety, więc "koniec człowieka" według Fukuyamy na razie nam nie grozi... ale jakiś koniec z pewnością nadchodzi...

Gdybym czytała tę książkę 10-15 lat temu, to zakładam, że byłabym nią zachwycona, chociażby pod kątem przyszłości biotechnologii. Współcześnie jest to nadal interesująca pozycja i chętnie się ją czyta, jednak wartością tej książki już nie jest wizja, lecz w pewnym sensie rewizja. Rewizja, która powinna zainteresować każdego... Poszukiwania istoty i źródeł ludzkiej natury...

więcej Pokaż mimo to

avatar

Typowo boomerskie podejście dot. natury człowieka i zatrważająca niechęć do chociażby rozważenia tego, że człowiek nie posiada duszy - brak jej wytłumaczenia jest wg autora "realną słabością teorii ewolucji"... Srsly? Kiedy "naukowiec" powołuje się na Jana Pawła II w celu poparcia swoich tez to wiedzcie, że dzieje się coś złego.
O niepopartej naukowymi badaniami niechęci do biotechnologii, inżynierii genetycznej etc. już nawet nie warto wspominać.
Porażka. Jak w naszych czasach można takie tytuły traktować jako poważne i akademickie?

Typowo boomerskie podejście dot. natury człowieka i zatrważająca niechęć do chociażby rozważenia tego, że człowiek nie posiada duszy - brak jej wytłumaczenia jest wg autora "realną słabością teorii ewolucji"... Srsly? Kiedy "naukowiec" powołuje się na Jana Pawła II w celu poparcia swoich tez to wiedzcie, że dzieje się coś złego.
O niepopartej naukowymi badaniami niechęci do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
211
66

Na półkach:

Według mnie Fukuyama nie wyszedł poza Foucaulta i Nietzschego, jeśli chodzi o myśl filozoficzną na temat końca człowieka (jakiego znamy) i historii (jaką znamy). Ponadto momentami opowiada dyrdymały, na przykład że homoseksualizm będzie się leczyć tabletką na zmaskulinizowanie mózgu czy że uśrednia się społeczeństwo lekami na ADHD i depresję. Ale zadaje trafne pytania i widzi granice tam, gdzie inni chcą, aby zniknęły. Jak dla mnie pozycja nierówna, częściowo wartościowa, częściowo nie (czy też częściowo zabawna, biorę pod uwagę, że publikacja ma już parę lat, a rzeczywistość gwałtownie się zmienia).

Według mnie Fukuyama nie wyszedł poza Foucaulta i Nietzschego, jeśli chodzi o myśl filozoficzną na temat końca człowieka (jakiego znamy) i historii (jaką znamy). Ponadto momentami opowiada dyrdymały, na przykład że homoseksualizm będzie się leczyć tabletką na zmaskulinizowanie mózgu czy że uśrednia się społeczeństwo lekami na ADHD i depresję. Ale zadaje trafne pytania i...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
39
11

Na półkach: ,

Interesująca pozycja. Odpowiedziała mi pośrednio na pytanie czy technologie i sztuczna inteligencja może być zagrożeniem dla człowieczeństwa. No więc odpowiedź jest negatywna. To czego technologie nie są w stanie odebrać człowiekowi to, to co czyni nas istotami ludzkimi. Nad tym wszystkim jest ludzka natura. W zasadzie to postęp biotechnologii stanowi jej zagrożenie. I może nas przenieść w etap „poczlowieczy”.

Dodano 27-01-2018
Świat obiegła informacja:
Two monkeys have been cloned using the technique that produced Dolly the sheep.

Identical long-tailed macaques Zhong Zhong and Hua Hua were born several weeks ago at a laboratory in China.

Scientists say populations of monkeys that are genetically identical will be useful for research into human diseases.

But critics say the work raises ethical concerns by bringing the world closer to human cloning.

Qiang Sun of the Chinese Academy of Sciences Institute of Neuroscience said the cloned monkeys will be useful as a model for studying diseases with a genetic basis, including some cancers, metabolic and immune disorders.

"There are a lot of questions about primate biology that can be studied by having this additional model," he said.

Sklonowano małpę. To już tylko krok do sklonowania człowieka.
Czy Fukuyama był zatem przewidywalny w tym zakresie nt. zagrożeń jakie wynikają z klonowania - idąc za jego tytułem książki - Bliski koniec człowieka!

Odpowiedź Watykanu na wydarzenie:
Dodał następnie: Jesteśmy zwolennikami nauki, którą uważamy za bardzo ważną i w żadnym razie nie chcemy jej blokować, ale z drugiej strony kochamy ją tak bardzo, że należy nie dopuścić do jej samobójstwa czy sprowadzania jej na dramatyczne tory.

- Jeśli przekracza się Rubikon w kwestii, która dotyczy człowieka, stajemy przed wielkim pytaniem, czy technika koniec końcem nie zniewoli człowieka, a to niestety oznacza przeciwieństwo tego, czym powinna się zajmować - ocenił abp Paglia.

Zadeklarował również: Jestem przekonany, że nie można zahamować badań naukowych, ale nie ma wątpliwości co do tego, że niezbędne jest uniknięcie sytuacji, w której wyrządzają one wręcz śmiertelne rany.

Interesująca pozycja. Odpowiedziała mi pośrednio na pytanie czy technologie i sztuczna inteligencja może być zagrożeniem dla człowieczeństwa. No więc odpowiedź jest negatywna. To czego technologie nie są w stanie odebrać człowiekowi to, to co czyni nas istotami ludzkimi. Nad tym wszystkim jest ludzka natura. W zasadzie to postęp biotechnologii stanowi jej zagrożenie. I może...

więcej Pokaż mimo to

avatar
134
7

Na półkach: ,

Świetna książka z dziedziny biopolityki. Francis Fukuyama w sposób kompleksowy przedstawił problemy współczesnego świata wobec nieustającego rozwoju biotechnologii.

"Najłatwiej jest sprzeciwiać się współczesnej biotechnologii, gdy dowiadujemy się o nieprawidłowo przeprowadzonym badaniu klinicznym czy śmiertelnej reakcji alergicznej na genetycznie zmodyfikowaną żywność."

Biotechnologia niesie ze sobą również bardzo wiele korzyści, więc tylko od nas zależy, jak daleko pójdziemy, a czego zabronimy w regulacjach prawnych. "Nie musimy postrzegać siebie jako niewolników nieuchronnego postępu technicznego, jeśli postęp ten nie służy ludzkim celom" - pisze Fukuyama.

Świetna książka z dziedziny biopolityki. Francis Fukuyama w sposób kompleksowy przedstawił problemy współczesnego świata wobec nieustającego rozwoju biotechnologii.

"Najłatwiej jest sprzeciwiać się współczesnej biotechnologii, gdy dowiadujemy się o nieprawidłowo przeprowadzonym badaniu klinicznym czy śmiertelnej reakcji alergicznej na genetycznie zmodyfikowaną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1712
417

Na półkach: , ,

Dobra, ciekawa i przystępnie napisana analiza biologicznego i środowiskowego wpływu na człowieka, jego wybory i to, jak ten wpływ może wyglądać w najbliższej przyszłości. Czyta się szybko i przyjemnie, a Fukuyama z reguły starał się zachować obiektywizm, doceniam. Niemniej i tu trafiło się drobne naciąganie faktów np. ze średnią życia w roku 1900 (wynosząca niecałe 50 lat) i w roku 2000 (blisko 80 lat). Przecież tak duża różnica nie wynika z tego, że w 1900 roku ludzie najczęściej dożywali max 50-tki, tylko, że wtedy była o wiele wyższa śmiertelność noworodków i chociaż część dorosłych dożywała choćby i setki, to ta śmiertelność wśród nowonarodzonych i małych dzieci zaniżała średnią! Ergo nie tyle aż tak wydłużyliśmy sobie życie, co wiedza o antyseptyce, bakteriach, wirusach, pozwala nam lepiej chronić dzieci. Nie lubię takich manipulacji w książkach bądź co bądź (popularno)naukowych.

Ale ogólnie polecam, tylko nie radzę podchodzić do wszystkich informacji bezkrytycznie. :)

Dobra, ciekawa i przystępnie napisana analiza biologicznego i środowiskowego wpływu na człowieka, jego wybory i to, jak ten wpływ może wyglądać w najbliższej przyszłości. Czyta się szybko i przyjemnie, a Fukuyama z reguły starał się zachować obiektywizm, doceniam. Niemniej i tu trafiło się drobne naciąganie faktów np. ze średnią życia w roku 1900 (wynosząca niecałe 50 lat)...

więcej Pokaż mimo to

avatar
68
36

Na półkach: ,

Bardzo interesujące spojrzenie na niebezpieczeństwo, które niesie za sobą rozwój biotechnologii. Niezwykle ciekawy początek, w którym autor odnosił się do fabularnych antyutopii rozbudził moje oczekiwania. Jednak jest to książka naukowa i przez niektóre rozdziały było zwyczajnie trudno przebrnąć. Ostatecznie muszę jednak przyznać, że lektura zmusza do refleksji nad własnymi poglądami i niesie spory ładunek edukacyjny.

Bardzo interesujące spojrzenie na niebezpieczeństwo, które niesie za sobą rozwój biotechnologii. Niezwykle ciekawy początek, w którym autor odnosił się do fabularnych antyutopii rozbudził moje oczekiwania. Jednak jest to książka naukowa i przez niektóre rozdziały było zwyczajnie trudno przebrnąć. Ostatecznie muszę jednak przyznać, że lektura zmusza do refleksji nad własnymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
757
620

Na półkach: ,

Osobiście mnie nie zachwyciło, choć pierwszy rozdział zaciekawił mnie na tyle, by przeczytać całą książkę. Na pewno ciekawe są refleksje dotyczące przyszłości, zmian, które może spowodować rozwój współczesnej biotechnologii w zakresie bezpośredniego wpływu na ludzi. Jednak czasami miałam wrażenie przesytu i niejasności.

Osobiście mnie nie zachwyciło, choć pierwszy rozdział zaciekawił mnie na tyle, by przeczytać całą książkę. Na pewno ciekawe są refleksje dotyczące przyszłości, zmian, które może spowodować rozwój współczesnej biotechnologii w zakresie bezpośredniego wpływu na ludzi. Jednak czasami miałam wrażenie przesytu i niejasności.

Pokaż mimo to

avatar
15
7

Na półkach:

Dobre spojrzenie na kwestie moralne i egzystencjalne człowieka przyszłości w aspekcie oddziaływania na niego zdobyczy przyszłej medycyny, pozwalającej przedłużyć i 'polepszyć' jego życie. Poza tym masę spekulacji na temat jak ustrzec się przed negatywnymi skutkami inżynierii genetycznej

Dobre spojrzenie na kwestie moralne i egzystencjalne człowieka przyszłości w aspekcie oddziaływania na niego zdobyczy przyszłej medycyny, pozwalającej przedłużyć i 'polepszyć' jego życie. Poza tym masę spekulacji na temat jak ustrzec się przed negatywnymi skutkami inżynierii genetycznej

Pokaż mimo to

avatar
247
216

Na półkach: ,

Ciekawie napisana i dająca do myślenia książka. Może już teraz warto zastanowić się dokąd zmierza ludzkość. Warto przeczytać.

Ciekawie napisana i dająca do myślenia książka. Może już teraz warto zastanowić się dokąd zmierza ludzkość. Warto przeczytać.

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Koniec człowieka


Reklama
zgłoś błąd