Rafa

1999-01-01
1999-01-01
Bożena Krzyżanowska
powieść miłość

Osobiście lubię prozę Edith Wharton za wyjątkową umiejętność opisywania ludzkich emocji, przemyśleń, wahań, czy doznań. To, co ja zmieściłabym w jednym zdaniu, u tej pisarki staje się elaboratem na kilka stron, który jednak nie nuży, lecz wydobywa sedno tego, co człowiekowi w duszy gra.

Jednak we wszystkich do tej pory przeczytanych przeze mnie pozycjach pisarki („Wiek niewinności”, „Jak każe obyczaj”, „Świat zabawy”, „Stara panna”, „Lśnienie księżyca”) wewnętrzne przeżycia i rozterki bohaterów były uzupełnieniem wydarzeń, które biegły swoim torem. Tymczasem „Rafa” jest właściwie pozbawiona jakichkolwiek wydarzeń sensu stricte (szczególnie w drugiej części książki),a cała akcja toczy się w sferze analizy własnych uczuć bohaterów i cudzych zachowań, wyciągania wniosków z tonu głosu, zmiany zachowań, z mniej lub bardziej spłoszonych spojrzeń, oceniania szczerości wypowiedzianych słów i wykonanych gestów. I powiem uczciwie, że nieco mnie to zmęczyło. Za dużo domysłów, bicia się z myślami, zgadywania w stylu: „co kto miał na myśli mówiąc to, czy robiąc tamto”.

Tymczasem sprawa jest bardzo prosta: George Darrow, amerykański dyplomata w drodze z Londynu do Francji (mężczyzna spieszy na spotkanie z miłością swego życia spotkaną ponownie po latach) otrzymuje depeszą od ukochanej, że ma się wstrzymać z przyjazdem. Zaskoczony i zmieszany taką wiadomością nie przerywa podróży, lecz kontynuuje ją u boku panny Sophy Viner spotkanej przypadkowo na przystani w Dover. Dwoje samotnych ludzi nieoczekiwanie zbliża się do siebie i w Paryżu przeżywają krótką, lecz intensywną przygodę. Choć Darrow szybko o wszystkim zapomina, jako o zawstydzającym incydencie bez znaczenia i żadnej wagi, to wkrótce spotyka pannę Viner w domu, w którym nigdy by jej się nie spodziewał i do tego w roli, która wyjątkowo nie jest mu miła. Wnet okazuje się, że paryska przygoda staje się tytułową rafą, o którą może się rozbić szczęście dwóch par.

Z jednej strony doceniam kunszt pisarki, która wyszukanymi słowami wydobywa na światło dzienne każde drgnienie wrażliwych nerwów poszczególnych bohaterów i wychwytuje subtelności w ich zachowaniu, z drugiej jednak przyznaję, że w tej konkretnej opowieści za mało jest czynów, a za dużo „dzieje” się w sferze emocjonalnej.

Sądzę, że jest to pozycja głównie dla wielbicieli twórczości pani Wharton.

Potencjał był, skoro przeczytałam już kilka książek tej samej autorki i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że zaliczam je do najlepszych, z jakimi się zetknęłam. Tymczasem "Rafa" trochę mnie zawiodła - mniej więcej do połowy wszystko układa się zgrabnie i przekonująco, ale odkąd dochodzi do rozpoznania i odkrycia prawdy przez wszystkich zainteresowanych, opowieść gubi rytm i strasznie się wikła. Nie wiadomo, o co komu chodzi i dlaczego, co kto próbuje osiągnąć ani jaka jest motywacja bohaterów, chociaż nie można powiedzieć, żeby autorka nie starała się wszystkiego wyjaśnić. Niestety.
Tylko dla skrajnie oddanych pasjonatów.

• XX wiek
  • XIX wiek - literatura