Dolina Trwogi

Wydawnictwo CM
2024-01-10
2024-01-10
Sherlock Holmes

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Niezły pomysł na kryminał, z przemyślaną intrygą i zaskakującymi rozstrzygnięciami. Przyznaję, dałem się nabrać na pozornie oczywiste tropy i byłem zaskoczony późniejszym obrotem spraw. Warstwa stylistyczno-opisowa prezentuje się niestety gorzej, przede wszystkim dlatego, że autor ściśle trzymał się schematu znanego z poprzednich części. Powieść jest więc krótka i podzielona na dwie, mniej więcej równe części: śledztwo i historia zabójcy. Pojawia się też oczywiście mój ulubiony element, tj. Sherlock opuszcza towarzyszy, nie wiadomo co robi, ani o czym myśli, no i potem powraca z gotowym wyjaśnieniem XD. Znakomity "Pies Baskervillów" wzbudził we mnie nadzieję na lepszą powieść, tym bardziej, że zarysowano tu postać superzłoczyńcy, profesora Moriarty'ego. Wszystko jednak zostało po staremu.

Jakbym miał wybrać 10 najlepszych książek w swoim życiu, to "Dolina Trwogi" byłaby tam niewątpliwie. Podobnie jak w przypadku "Studium w szkarłacie" - Doyle podał nam na tacy historię podzieloną na dwie części. Pierwsza - całkiem typowa historia o Sherlocku, jest historia, jest zagadka, jest wyjaśnienie... Druga - backstory głównej postaci dramatu, książkowy western z GENIALNYM zwrotem akcji.
No i na deser Moriarty :>
Najlepszy kryminał, jaki przeczytałem w życiu.

Była to pierwsza książka o Sherlocku jaką czytałem. Książkę dostałem przypadkiem, a że nie miałem nic innego do czytania to się w końcu do niej zabrałem. Na początku miałem mieszane odczucia, część pierwsza nieco mnie zawiodła, ale za to druga część była o niebo lepsza. Myśle, że nie była to ostatnia książka o Holmesie, którą przeczytam.

Część poświęcona wolnomularstwu- majstersztyk

Część poświęcona wolnomularstwu- majstersztyk

przeczytane w kryminale

przeczytane w kryminale

Bardzo dobra historia, zresztą w przypadku Sherlocka, to było raczej oczywiste. To opowieść w opowieści. Język dystyngowany, jasny, przejrzysty. Kawał przyjemnej i intrygującej literatury. Porządny kryminał. Spokojnie mogę polecić.

"Dolina Trwogi" to najpierw mroczne wspomnienie a potem krwawa rzeczywistość. Dochodzimy do niej od tyłu i jest to droga trudna i daleka. Poznajemy najpierw kłamcę, potem mordercę, by na końcu ujrzeć bohatera.
Jeśli ktoś szuka zagadki - znajdzie ją.
Jeśli ktoś szuka krwawej jatki - znajdzie ją.
Jeśli ktoś szuka miłości - znajdzie ją.
Jeśli ktoś szuka MASONERII - znajdzie ją!

MASON na MASONIE, MASONEM pogania. I, że to taki Zakon? Że mili panowie? Że bogobojni i dobroczynni?
Ha! Przeczytajcie "Dolinę Trwogi".
7/10

• Kryminały