Mój pan mąż

Biuro Literackie
2024-01-24
2024-01-24
Dorota Jovanka Ćirlić

11 opowiadań, których bohaterkami są rozczarowane mężatki. Ich związki są toksyczne, a codzienność przytłaczjąca. Dużo jest tu przemocy, złości, pozorów i nienawiści. Dla mnie ZA dużo. Czułam się przytłoczona i może dlatego nie potrafię wynieść z tej lektury niczego wartościowego. A czytałam z nadzieją do samego końca.

Kolejna moja pozycja z serii wydawnictwa to zbiór opowiadań macedońskiej pisarki. Rzadko jest mi dane odbyć literacką podróż do Macedonii, więc świetnie, że Biuro Literackie przybliża nam nieznane. Przypominam, że ta świetna seria realizowana jest przy współpracy aż 21 krajów!

„Mój pan mąż” otwiera opowiadanie, które pokazuje, że przymus słuchania marnych wierszy męża może być swoistą formą przemocy. Uczucie duszności, brak możliwości zatkania uszu, ucieczki od dominacji męża, który obrazi się, jeśli żona znów nie wysłucha i nie pochwali miałkiej twórczości małżonka. Buzarovska zaczyna swój zbiór 11 opowiadań krótko acz treściwie.

„Mój pan mąż” skupia, jak we wnikliwej soczewce, losy ludzi uwikłanych w niezbyt udane relacje. Sporo tu toksyczności, ciemnych stron ludzkiej psychiki. Mężczyźni często przejawiają zachowania typowe dla patriarchatu, ale kobiety też nie są tutaj święte. Autorka nie szuka usprawiedliwień, nie wydaje wyroków, nikt nie szuka też tutaj rozgrzeszenia. Każde opowiadanie za główne postaci ma bohaterów, którzy żywo drażnią czytelnika. Buzarovska jest zadziorna, urywa swoje opowiadania w chwilach zaognienia i pozostawia czytelnika w stanie szoku. To było kolejne udane spotkanie z serią, którą warto kolekcjonować 😍

Tłum. D. Jovanka Cirlic

W zbiorze znajdziemy 11 opowiadań, nie wszystkie jak to w zbiorach bywa są na równi warte uwagi.

Głównymi bohaterami opowiadań są kobiety , mężatki z wieloletnim stażem małżeńskim, zwykle rozczarowane instytucją małżeństwa - typowego, ugruntowanego w kulturze patriarchalnej.

Moją uwagę przykuły w szczególności trzy: 'Mój mąż poeta', 'Cudzołożnik' i 'Ósmy marca'.

Opowiadania na pewno skłaniające do refleksji, pozostające na dłużej w pamięci.
Pozycja dosyć ciekawa.

Nie jestem pewien, czy autorka przekazała to, co chciała.

Nie jestem pewien, czy autorka przekazała to, co chciała.

• Warto przeczytać jeszcze raz
  • Czytam z Legimi
  • Kocioł bałkański
  • Podpatrzone u innych, albo jeszcze nie wiem czy chcę przeczytać
  • Kindle

Dodaj cytat z książki Mój pan mąż