Our Wives Under The Sea

Wydawnictwo Poznańskie
2024-01-01
2024-01-01
2022-03-03

Okładka książki Granta 148: Summer Fiction (08/2019) Nuar Alsadir, Julia Armfield, Jem Calder, Te-Ping Chen, Matthieu Gafsou, Daisy Hildyard, Ben Lerner, Sara Majka, Magogodi oaMphela Makhene, David Means, Haruki Murakami, Adam O’Fallon Pierce, Thomas Pierce, Amor Towles
Granta 148: Su... Nuar Alsadir, Julia...

Powoli rozwijająca się historia dwóch kobiet, będących w długoletnim małżeństwie. Mira oczekuje powrotu Leah z eksploatacji dna oceanu, która miała trwać trzy tygodnie, ale przedłużyła się aż do prawie sześciu miesięcy. Kiedy kobieta wraca, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Mira patrzy z odrealnieniem w stronę małżonki, która ciągle pije słoną wodę, krwawi z nosa i dziąseł, przebywa w wannie kilkanaście godzin dziennie, a jej skóra przechodzi dziwną transformację.

Generalnie książka jest napisana spokojnie, powoli zaczynamy dowiadywać się co zadziało się na dnie oceanu i dlaczego Leah powoli przestaje być sobą. Otrzymujemy skrawki relacji z sześciomiesięcznego okresu ciemności i beznadziei, a z drugiej stony mamy Mirę, która czuje się odsunięta od sytuacji, zaniepokojona i nie poznaje zachowania żony. Dreszczyk i bardzo dobrze przedstawiony niepokój. Polecam :)

Jeśli spodziewacie się klasycznego horroru ze strasznym potworem, zawiedziecie się.

Trudno tę książkę przypasować do jakiejś kategorii – niby są elementy horrorystyczne i jakieś poczucie niepewności. Z drugiej strony to bardziej opowieść o utracie i żałobie, o tym, jak trudno pozwolić ukochanej osobie odejść. Strachu raczej nie doświadczycie – chyba że zmierzycie się pod wpływem lektury z własną psychiką i odkryjecie coś nieprzyjemnego – ale mogą się pojawić łzy. I tym, którzy chcą się posmucić, książkę polecam.

Właśnie zakończyłam lekturę i nadal nie wiem jak ją sklasyfikować niby groza, ale nie straszyło. Niby historia, ale rozmyta. Zdecydowanie nie moja bajka.

tragizm i piękno

Książka zdecydowanie nie będzie dla wszystkich. Nie mamy tutaj odpowiedzi na każdy malutki detal. Jest ona o żałobie i pogodzenia się z faktem, że ktoś nam niesamowicie bliski nagle zanika. Książka przepełniona tęsknotą, miłością, ale też tajemniczością i cudownie wymierzoną dawką horroru. Napisana pięknym poetyckim, romantycznym językiem. Mam nadzieję przeczytać więcej takich książek w moim życiu.

tragizm i piękno

Dla mnie przepiękna, pełna metafor i chyba cala będąca czegoś metaforą - straty, oddalenia się, żałoby? Muszę przeczytać ja jeszcze raz w papierowej wersji, bo słuchałam audiobooka, żeby wyłapać wszystkie smaczki. Pisana niesamowitym, poetyckim językiem, pełna metafor i pojawiających się ponownie metafor o wodzie, oceanie, życiu podwodnym. Cenię też ogromnie za przedstawienie lesbijskiego związku jako części fabuły, a nie pochylanie się nad samym faktem istnienia tego związku, jak to w wielu LGBT książkach się zdarza.
Szczególnie podobał mi się taki smaczek typu „I proposed to her, which was seen as unusual, because she had shorter hair”.
Super i muszę wrócić w wersji papierowej.

• Horror
  • Po angielsku