Opowiadania z Vukovaru

Okładka książki Opowiadania z Vukovaru Sinisa Glavasević
Okładka książki Opowiadania z Vukovaru
Sinisa Glavasević Wydawnictwo: Stowarzyszenie Żywych Poetów literatura piękna
67 str. 1 godz. 7 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Stowarzyszenie Żywych Poetów
Data wydania:
2023-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2023-01-01
Liczba stron:
67
Czas czytania
1 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361381396
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6053
1386

Na półkach: ,

„Opowiadania z Vukovaru” to jedyna zachowana próba literacka redaktora radiowego i korespondenta wojennego, który nigdy nie musiał jeździć na żadne misje, bo wojna (Chorwacja, 1991-1995) przyszła do niego... Siniša Glavašević był głosem, który rzetelnie informował i dodawał otuchy mieszkańcom Vukovaru przez 87 dni oblężenia miasta. Chorwackie miasto zostało obrócone w ruinę, ale głos i słowa poety niosą się po świecie do dziś.


W tych dwudziestu czterech opowiadaniach odbija się prawdziwe życie. I mam na myśli tu to naprawdę głębokie przeżywanie, odnajdywanie się w tej (często piekielnie trudnej) rzeczywistości.

Widać tu charakterystyczny dla dziennikarza styl. Glavašević relacjonuje, obserwuje, ale i analizuje. Rozkłada na czynniki sytuację, w jakiej uczestniczy, którą bada. I jego przemyślenia nie opierają się wyłącznie na konkretnym zagadnieniu. Autor stara się ująć temat w ramy uniwersalne. I to mu świetnie wychodzi.

„Dzieciństwo trzeba skonsumować na raz, nie zatrzymywać się, trzeba od razu zużyć te wszystkie magiczne krople życie, nie zostawiać nic na później, nic na >>kto wie kiedy<<, bo i sami widzicie, moi drodzy przyjaciele, co się może stać. Może się zdarzyć wojna”.

O wojnie pisze tak: „Proszę mi wierzyć, że wojna jest największą podłością człowieka, który ją w swojej rozpuście wymyślił chyba po to, żeby po wszystkim mógł znowu prawdę zhańbić”.

Autor bierze pod lupę właściwie wszystko, co ważne. Przygląda się dzisiejszemu człowiekowi, który tylko gromadzi i ciągle chce więcej. Zauważa, jak bardzo spada jakość życia, jak bardzo nie docenia się spraw najprostszych. Pochyla się także m.in. nad kategorią czasu,

Interesuje go każdy człowiek, a najbardziej ten zagubiony, poszukujący, np. ten „pijany i nieogolony”, który przechodzi obok. Dla wszystkich jedna ma dobre słowo.

„Życie to nie spojrzenia, życie to dzieła, życie to światy, które przechowujecie dla siebie, a jednak musicie się nimi dzielić (…). Życie to wszystkie nasze nieregularnie poukładane marzenia, to wasze myśli, które bezczelnie wchodzą w cudze życia i do cudzych domów”.


Siniša Glavašević może stać się pewnego rodzaju przewodnikiem w tym okrutnym świecie. Ma dla współczesnego człowieka szereg wskazówek, a każda z nich wydaje się trafiona w sedno, jak np.:

„Zatrzymajcie świat, zatrzymajcie świat, jeżeli nie zdążycie dać dzieciom wszystkiego, co jest im potrzebne, aby dorastały w czystym pięknie, bo dzieci nie są winne temu, co się teraz dzieje”.

Vukovar staje się symbolem. Tam, gdzie trwa wojna, tam jest Vukovar. Miasto, które musi się bronić. A w nim ludzie tacy jak Siniša Glavašević. On walczy, a jego orężem jest słowo. „Słowo prawdy i miłości”.

Vukovar jest zatem i symbolem piękna. Nie tylko tego w słowach. Znakomita książka, wypełniająca wszystkie te puste miejsca, które w sobie nosimy. To książka, jakiej wszyscy potrzebujemy, choć do czasu lektury nie mamy o tym pojęcia. Polecam wszystkim.

„Opowiadania z Vukovaru” to jedyna zachowana próba literacka redaktora radiowego i korespondenta wojennego, który nigdy nie musiał jeździć na żadne misje, bo wojna (Chorwacja, 1991-1995) przyszła do niego... Siniša Glavašević był głosem, który rzetelnie informował i dodawał otuchy mieszkańcom Vukovaru przez 87 dni oblężenia miasta. Chorwackie miasto zostało obrócone w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1731
361

Na półkach:

Tekst jak literacki testament. Krótki, wręcz epigramatyczny, bo kiedy można było pisać w oblężonym Vukovarze. Trzy miesiące - od sierpnia do listopada 91 roku - podczas których miasto to zostało całkowicie zniszczone. Po zdobyciu Vukovaru setki obrońców miasta zostało zabitych przez siły serbskie. Z tej krótkiej książki mówi do nas duch, mówią do nas odnalezione kości autora. Mówią o rzeczach najważniejszych - o miłosci, o czasie, o życiu, o mieście. Tekst-testament dla tych, którzy pozostaną. Wysłany faksem z oblężonego miasta. Krótki, bo nie było czasu. Błyski nadziei dla tych, którzy pozostaną. Żeby nie zapomnieli o tym, co najważniejsze. Nigdy.

Tekst jak literacki testament. Krótki, wręcz epigramatyczny, bo kiedy można było pisać w oblężonym Vukovarze. Trzy miesiące - od sierpnia do listopada 91 roku - podczas których miasto to zostało całkowicie zniszczone. Po zdobyciu Vukovaru setki obrońców miasta zostało zabitych przez siły serbskie. Z tej krótkiej książki mówi do nas duch, mówią do nas odnalezione kości...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • 2024
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opowiadania z Vukovaru


Podobne książki

Przeczytaj także