Sprawa generała Zagórskiego. Zabójstwo prawie doskonałe

Okładka książki Sprawa generała Zagórskiego. Zabójstwo prawie doskonałe Andrzej Ceglarski
Okładka książki Sprawa generała Zagórskiego. Zabójstwo prawie doskonałe
Andrzej Ceglarski Wydawnictwo: Wydawnictwo Capital biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Capital
2023-01-01
2023-01-01
Zagórski sanacja II Rzeczpospolita

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Lekka i szybka w czytaniu książka. Powiedziałbym nawet, sensacyjna bo momentami przypominała mi programy Bogusława Wołoszańskiego jakie lubiłem oglądać 30 lat temu. Sama sprawa zaginięcia (śmierci?) Włodzimierza Zagórskiego świetnie się do takiej prezentacji nadaje.

Ma ona, jak dla mnie trzy wady, choć do wybaczenia:

Na początku autor uparł się, żeby mi wkładać do głowy, kto był dobry a kto zły w tej historii, zakładając najwidoczniej, że jestem zbyt ograniczony i dokonam złego wyboru.

Potem używał narracji w pluralis, co jak dla mnie jest już archaiczne i drażniące.

Jednak przede wszystkim ciężka do zaakceptowania jest maniera prezentowania hipotez i przypuszczeń w takiej postaci, jakby chodziło o rzeczy ustalone i dowiedzione ponad wszelką wątpliwość. Cały czas musiałem się mitygować, żeby nie dać się w tę grę wciągnąć. Pewnie, że za zaginięcie Zagórskiego odpowiadał ktoś z otoczenia Marszałka - trudno jest w ogóle rozważać inne możliwości na poważnie. I co do tego raczej można być przekonanym. Ale cała reszta, te wszystkie detale, które podaje Pan Ceglarski, to są hipotezy, domysły, dywagacje. Brakuje mi tu tego trybu przypuszczającego, koniecznego jeśli ta książka miałaby być traktowana na poważnie jako książka historyczna.

No dobra, ma ona wady, ale i tak, jeśli ktoś chciałby coś sensacyjnego ale i prawdziwego o Sanacji przeczytać to bez skrupułów może po tę książkę sięgnąć. Nie ma wstydu ani poczucia straty czasu.

Ma ona, jak dla mnie trzy wady, choć do wybaczenia:

Na początku autor uparł się, żeby mi wkładać do głowy,...

Książka jest próbą odtworzenia ostatnich dni życia oraz okoliczności śmierci generała Zagórskiego. Autorowi trudno odmówić sporej drobiazgowości w podejściu do tematu, a książkę czyta się nieźle. Nie jest to jednak bezstronna analiza bez stawiania tezy na wstępie, co dla mnie psuje ostateczny efekt. Po pierwsze bowiem autor jest już na wstępie przekonany do tezy o zabójstwie generała. Po drugie od razu widać, że odkłamując czarną legendę Zagórskiego autor popada w zachwyt nad tą postacią uważając ją za nieomal najwybitniejszego oficera czasów II RP. Sama hipoteza autora też nie jest wolna od słabych punktów, a baza bibliograficzna nie jest przesadnie imponująca. Niestety wygląda na to, że w tej sprawie będziemy skazani na domysły...

Autor, który jest wrogiem Sanacji z góry stawia tezę, a następnie ją sobie uzasadnia, nie próbując się bawić w prezentację argumentów strony przeciwnej, Książka dla osób, które są przekonane, że Piłsudski jest postacią negatywną i chcą się umocnić w swej nienawiści.

wywiad z autorem (Tajemnice Piłsudskiego, 1914-1927. Jak agent austriackich tajnych służb został dyktatorem Polski)

xxx

xxx