Przed grudniem

2023-11-28
2023-11-28
Magdalena Olejnik
Wattpad

Jennifer Michelle Brown wcale nie jest do śmiechu, kiedy jej chłopak Monty proponuje jej związek otwarty. Próbuje zmienić charakter ich związku akurat w dniu jej pierwszego dnia na uniwersytecie. Przez zbyt długi czas się nie zobaczą, a do grudnia kiedy ma to nastąpić, pozostało jeszcze wiele miesięcy. Bez pretensji, bez zazdrości, bez zarzutów mają prawo do robienia co chcą i z kim chcą. Otwarty związek ma świadczyć o sile ich relacji, co w ogóle nie przekonuje Jenny. Dziewczyna dzieli pokój w akademiku z Nayą Heyes. Zwykle nie zawiera przyjaźni już pierwszego dnia, daje się jednak namówić na wyjście z nową koleżanką. Poznaje jej chłopaka Willa oraz jego najlepszego przyjaciela Jacka Rossa. Wykłady, prace domowe i po prostu samo życie nie zostawiają jej czasu na nic więcej. Co ciekawe jest tym zachwycona. Z nowymi znajomymi czuje się naprawdę dobrze.

Zaczynanie od zera nigdy nie jest łatwe. Jen ma jednak szczęście, że trafiła na świetną współlokatorkę i jej przyjaciół. Jedyne co jej się nie podoba to kierunek, na który zapisała się z braku lepszych perspektyw. Ponure dni rozwesela jej Ross, z którym miło spędza czas i świetnie się bawi. Niestety z powodu problemów finansowych Jenna jest zmuszona znaleźć jakiś sposób, by rozwiązać sprawę z czynszem za akademik. Ross proponuje by zamieszkała razem z nim, Willem i Sue i o ile Jenna ma wątpliwości, Ross wydaje się bardzo cieszyć z nowej sytuacji. Jenna czuje się zdenerwowana choć do końca nie wie dlaczego. Przecież to tylko Ross...

Jenny atakuje coraz więcej myśli i poczucie jakby robiła coś złego. A przecież mają z Monty'm układ. Może robić co chce i z kim chce pamiętając, że ich związek jest ponad tym wszystkim. Nie wie co się z nią dzieje. Kilka miesięcy to dużo dłużej, niż się wydaje. Obiecuje sobie, że relacje z Rossem będą czysto koleżeńskie. Czy wszystko wróci do normy w grudniu?

"-To nie wyścigi, Ross.
- Gdyby to były wyścigi, już byś wygrała."

Jenny zawsze robi wszystko dla innych. Przyszedł moment by zaczęła robić coś dla siebie. Każdy z bohaterów jest wyjątkowy i nie pojawia się tutaj przypadkiem - Ross ma problem z akceptacją siebie, Naya uczy się o siebie dbać, Will uczy się rozluźniać a Sue nie potrafi otworzyć się przed innymi. Z całą pewnością moje serce przejął w tej powieści Ross... Uwielbiam takich bohaterów! "Przed grudniem" to historia miłości i namiętności… z odliczaniem wstecz. Wszystko rozegra się przed grudniem.

O ile nie korzystam z Wattpada, tak bardzo chętnie sięgam po wydania książkowe, które na tym serwisie okrzyknięto hitem. Historia, która z pozoru wydaje się banalna, komplikuje się, przyprawiając o palpitacje serca. Powaliła mnie na kolana i nie mogę się z niej otrząsnąć, ale to dobrze, bo nawet tego nie chcę. Nie pamiętam już kiedy ostatni raz moje serce biło tak mocno czytając jakąś powieść. Fabuła jest genialna, a karty odsłaniane powoli, co pozwala czytelnikowi zatracać się w tej historii miarowo i bezgranicznie. Czytając ją miałam wiele teorii oraz spekulacji, jak ta historia może się potoczyć i zakończyć. Jednak to co zrobiła autorka po prostu mnie znokautował. Ta książka porusza tak wiele trudnych tematów, że emocje, które przez to powstawały, aż zapierały mi dech.

W tej opowieści poruszone zostały ważne kwestie, tematy tabu. "Przed grudniem" to książka, która wstrząsa czytelnikiem, wywołuje lawinę emocji – wzrusza, bawi, smuci i doprowadza do wściekłości. Temperatura rośnie tak samo jak tempo akcji. Czytając zakosztujemy niezwykłej miłości, nie zabraknie też melancholii i podniecenia. Ta książka ma słodko – gorzki smak. Nie mogłam się od niej oderwać, emocje aż wylewają się ze stron a historia tej dziewczyny po prostu trafia do naszego serca. Nie da się zapomnieć tej historii przez długi czas. To nie jest zwyczajne romansidło dla nastolatek, to jest książka, którą warto przeczytać. Jedna z lepszych jakie czytałam.

Fabuła "Przed grudniem" skupia się na życiu Jenny, młodej dziewczyny, która rozpoczyna studia i wkracza w nowy etap życia, oddzielając się od rodziny i domu. Jednak jej związek z narcystycznym partnerem staje się źródłem ograniczeń i presji. Główny wątek opowiada o tym, jak dziewczyna, dzięki nowym znajomościom i doświadczeniom, zaczyna odkrywać siebie i stawiać siebie na pierwszym miejscu.

Jednym z głównych atutów powieści jest zrównoważone podejście do trudnych tematów, takich jak przemoc psychiczna i fizyczna, toksyczne związki czy poszukiwanie własnej wartości. Autorka pokazuje, że każda strona w związku powinna mieć równe prawa i przypomina o ważności równouprawnienia.

Na początku trochę się męczyłam z tą książką, jednak czyta się ją ekspresowo, jest trochę przegadana, ale chyba właśnie to dodało tej historii uroku. Bohaterowie są dobrze wykreowani, a ich rozwój ukazuje siłę przyjaźni, miłości i potrzebę akceptacji. Wątki poboczne i postaci drugoplanowe dodają głębi fabule, a zakończenie pozostawia czytelnika z zaciekawieniem i złością, co wydarzy się dalej.

„Przed grudniem" to przemyślana opowieść, która zasługuje na uwagę, szczególnie dla osób, które chcą zastanowić się nad swoimi relacjami i wartościami. To powieść, która może dotknąć zarówno młodzież, jak i dorosłych, poruszając uniwersalne tematy miłości, przyjaźni i poszukiwania samego siebie.💙

Po więcej recenzji zapraszam na IG: czytelnik.recenzent

"Przed grudniem "to powieść która zachwyciła czytelników na
Wattpadzie,co absolutnie mnie to nie dziwi.
Mnie również urzekła ta historia.
Jenny Brown opuszcza swoje rodzinne strony i wyjeżdża na studia.
Jej chłopak Monnty na pożegnanie proponuje jej aby zostali w tzw. otwartym związku,
co nie specjalnie przypada dziewczynie do gustu.
Już od pierwszego dnia, studenckie życie Jenny nabiera tempa. Wszystko za sprawą jej współlokatorki z akademika, która wciąga ją do swojej paczki. W ekipie jest Jeam, chłopak który mocno zawróci jej w głowie...
Przed grudniem to opowieść o młodzieńczych rozterkach, o trudnych wyborach, przyjaźni, miłości, fascynacji a także problemach rodzinnych.
Jeam Ross i Jenny Brown oraz ich przyjaciele dostarczają czytelnikowi mnóstwo emocji.
Bohaterów tej powieści nie sposób nie pokochać.
Bardzo wciągająca historia. Serdecznie polecam.
Zakończenie sprawiło, że moje serce na moment przestało bić ...
Mam nadzieję, że będzie kontynuacja.🙂

"Przed grudniem "to powieść która zachwyciła czytelników na
Wattpadzie,co absolutnie mnie to nie dziwi.
Mnie również urzekła ta historia.
Jenny Brown opuszcza swoje rodzinne strony i wyjeżdża na studia.
co nie specjalnie przypada dziewczynie do gustu.
Już od pierwszego dnia, studenckie...

"Przed Grudniem" jest to szczera pełna namiętności historia, która nie tylko wciąga ale i pokazuje czym tak naprawdę jest miłość. Jest trudna ale i też pełna wyzwań.
Ta książka jest hitem wattpad i wcale się nie dziwię, że nią jest.
Idealna książka dla miłośników kategorii young adult/new adult.
Polecam!!

Ta książka jest hitem wattpad i wcale się nie dziwię, że nią jest.
Idealna książka dla miłośników kategorii young adult/new adult.
Polecam!!

"Przed grudniem" to opowieść o trudnej, pełnej wyzwań miłości. Jenny zaczyna nowy etap w swoim życiu. Idzie na studia, a jej chłopak Ross proponuje jej pozostanie w związku na odległość. Nie ma na myśli zwykłego związku, co to to nie. Ross chce, aby ich związek był otwarty.

Jenny się zgadza. Tylko czy aby na pewno jest to dobry pomysł? Czy dziewczynie uda się odnaleźć w nowym otoczeniu? Czy odnajdzie miłość?

Związek na odległość jest trudny sam w sobie. Wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń, na które nie każdy jest gotowy. Czy w takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest możliwość trwania w jego otwartej opcji? O tym musicie zdecydować sami.

Autorka skupia się na emocjach, jakie towarzyszą bohaterom. Przedstawia je bardzo realistycznie, dzięki czemu mamy wrażenie jakbyśmy ich znali. Dialogi często są zabawne, a opisy miejsc - malownicze.

Prosty, przystępny styl i język sprawiają ,że książkę czyta się bardzo szybko. Będzie idealna dla osób, które uwielbiają dramaty rodzinne.

Co może wydarzyć się przed grudniem?

Książek z kategorii young adult/ new adult czy szerzej i upraszając — po prostu młodzieżówek czytam naprawdę dużo. Szukam w nich realistycznego życia nastolatków i problemów, z którymi naprawdę mierzą się młodzi ludzie. Nie lubię koloryzowania i ograniczania się do jednego tematu, cenię natomiast różnorodność i podejmowanie ważnych kwestii. Znalazłam to wszystko w świetnie napisanej książce "Przed grudniem".

Jenny Brown wybrała studiowanie z dala od domu, więc ten nowy okres w jej życiu wiąże się z jeszcze większymi zmianami. Nowi ludzie, nowe miejsce, nowe wyzwania, a do tego jeszcze propozycja chłopaka... Monty, z którym spotyka się już od kilku miesięcy, chce, by od tej pory, ze względu na odległość, pozostawali w otwartym związku... Jenna nie może się nie zgodzić, ale z tego powodu chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by spędzała więcej czasu z przyjacielem chłopaka swojej współlokatorki, prawda? Przecież wszystko i tak wróci do normy przed grudniem... Ale czy na pewno?

Powieść czytało mi się bardzo dobrze. Autorka świetnie wykreowała postaci i miała ciekawy pomysł na fabułę. Co rusz fundowała Czytelnikowi zupełnie niespodziewane zwroty akcji i zapewniała wiele emocji podczas lektury.

Joana Marcús zabiera Czytelnika do skomplikowanego świata młodych ludzi. Świata nie tylko zabawy, imprez, studiowania, przyjaźni i miłości, ale również pierwszych poważnych decyzji, dorosłych wyborów i kryzysów. Nie jest zbyt kolorowo, więc jest po prostu życiowo.

Książka wciąga praktycznie od pierwszych stron i aż chce się więcej. Obok ciekawej i wciągającej fabuły i świetnej kreacji bohaterów, odnajdziecie tu jednak coś więcej. Tematy, które poruszono w "Przed grudniem" to między innymi samotność, potrzeba akceptacji, bezpieczeństwa i wsparcia, przemoc, a także wzloty i upadki miłości.

Uważam, że to świetna młodzieżówka, którą zdecydowanie warto przeczytać. Lektura warta uwagi, nie tylko o przyjaźni i miłości, ale również tym, co z nimi bardziej lub mniej związane, a nie zawsze łatwe.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl Bardzo dziękuję serwisowi i Wydawnictwu Zysk i S-ka za możliwość przeczytania powieści.

Co może wydarzyć się przed grudniem?

Zawsze w pewien sposób nasiąkamy swoim otoczeniem, tym, co dają nam od siebie inni. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo znajomi i bliscy kształtują nasz charakter dopóki nie mamy szansy się wyrwać ze swojego świata i spróbować nowych rzeczy, zawrzeć nowe znajomości. Studia są tym momentem w życiu młodych ludzi, który wywraca ich codzienność oraz system wartości do góry nogami. Wrzuceni w inne niż dotychczasowe warunki, zmuszeni do konfrontowania się z innymi doświadczeniami muszą się do nich ustosunkować i odnaleźć w nim. I tak jest właśnie w przypadku Jenny z książki Joany Marcus „Przed grudniem”.
Historię otwiera scenka odwiezienia głównej bohaterki do akademika. Taka typowa ckliwa scenka jak z amerykańskich komedii romantycznych o studentach. Tu zamiast rodziców w przeprowadzce pomaga bohaterce jej chłopak, Monty, który w ostatniej chwili składa zaskakującą propozycję. Chce, aby do grudnia, kiedy Jenna ma na nowo wrócić do domu byli w wolnym związku. Idealna jej zdaniem relacja zamienia się w coś, z czym dziewczyna czuje się niepewnie. Wyjazd na studia i towarzyszący temu stres od początku zostaje urozmaicony toksyczną relacją z chłopakiem skupiającym się na sobie i swoich potrzebach. Mało ambitny nastolatek narzuca swojej partnerce sposób patrzenia na świat. Do tego szybko odkryjemy, że studentka filologii ma znikomą wiedzę o kulturze, zero zainteresowań oraz brak wizji swojego życia. Dopiero w towarzystwie nowych znajomych ma szansę na rozwijanie zainteresowań, poszukiwania swoich marzeń, zacieśniania więzi, wychodzenia ze swojej strefy kulturowej. Nowi znajomi swoimi postawami uświadomią jej, w jak bardzo złej relacji jest oraz jak bardzo była ograniczana przez swojego chłopaka. Śledzimy jej dylematy związane z wychodzeniem poza to, na co on jej pozwalał. Dopiero z perspektywy doświadczeń innych osób, obserwowania jak wyglądają ich związki odkryją jak bardzo kontrolowano ją w każdej dziedzinie. Do jenny dociera, że chłopak dobierał jej ubrania, robiła wyłącznie to, co on chciał i co uważał za ciekawe. W ten sposób zabrakło jej przestrzeni na samopoznanie. Pierwsze miesiące w nowym miejscu są rozkwitaniem oraz dorastaniem do samodzielności i poszukiwania zainteresowań oraz celu w życiu. Nie zabraknie tu też przeszkód i wyzwań oraz toksycznych relacji, z którymi będzie musiała się zmierzyć. Każdy bohater jest tu inny, wyrazisty i posiada wachlarz pozytywnych i negatywnych cech. Nowo poznane osoby staną się dla niej przewodnikami po kulturze, nauce oraz relacjach społecznych. Jenna uczy się, że to ona musi być dla siebie najważniejsza. Dopiero później może podejmować decyzje związane ze związkiem oraz wypracowywać kompromisy. Przyjaciele duży nacisk kładą tu na asertywność oraz akceptację.
Jenna uświadomi sobie też, że także w rodzinie jej potrzeby nigdy nie były stawiane na równi z innymi. Przez lata żyła w cieniu rodzeństwa i pewnie dlatego łatwo jej było znaleźć się w cieniu chłopaka, któremu zależało na dziewczynie, która mu się podporządkuje. Dziewczyna czuje, że ta relacja nie jest dobra, że manipulacje i wahania nastroju nie pozwalają jej na odejście. Studia stają się czasem dystansowania i poszukiwania nowego.
Studenckie życie jest tu otwarciem nowego rozdziału w życiu młodych ludzi. Muszą zmierzyć się ze swoimi traumami, wyjść naprzeciw innych z bagażem trudnych doświadczeń, ale też wnieść w relację swoje talenty oraz zainteresowania i otwartość, tolerancję. Przemoc fizyczną i psychiczną przeplata opowieść o prawdziwej przyjaźni, która nie potrzebuje wielu miesięcy i lat tylko zaangażowania w relację. Joana Marcus pokazuje, że każda relacja, to jak na nią reagujemy może powiedzieć coś o nas, nauczyć nas wiele rzeczy oraz uświadomić jakie intencje mają osoby z otoczenia. Zwyczajne problemy okraszono miłością i różnymi formami związków. Wydarzenia oraz wybory bohaterów zaskakują. Mamy tu dużo czynów podejmowanych pod wpływem emocji, ale czy my dorośli postępujemy inaczej? Bohaterów nakręca potrzeba uwagi, miłości, poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, wiary we własne możliwości i wspierania.
„Przed grudniem” to ciekawa i wciągająca powieść new adult czyli skierowana do młodych czytelników, ale myślę, że śmiało może po nią sięgnąć każdy, kto potrzebuje przekonać się, że w każdym wieku jest czas na naukę i rozwijanie własnych umiejętności oraz zmianę otoczenia i priorytetów.

@rewi.books
Jenna rozpoczyna nowy rozdział w swoim życiu. Rozpoczyna studia. Z dala od rodziny, przyjaciół, chłopaka.
W dniu kiedy żegna się z chłopakiem, słyszy propozycje. Będą nadal w związku ale na odległość i w dodatku otwartym związku.
Przecież ich miłość jest na tyle mocna, że nic tego nie zmieni.
Dziewczyna zgadza się na taki układ.
Problem pojawia się wtedy kiedy poznaje przyjaciela chłopaka swojej współlokatorki.
Przecież mogą się tylko przyjaźnić, prawda?

Kiedy widzę dopisek, że książka wcześniej pojawiła się na wattpadzie to mam mieszanie uczucia. Tutaj zaryzykowałam i zakochałam się w tej historii. To życie studenckie i ich codzienne rozsterki skojarzyły mi się z serią Students, którą uwielbiam.
Polubiłam głównych bohaterów, chociaż zachowanie Jenny czasem działało mi na nerwy.
Reszta bohaterów też wiele wnosi do historii, dobrego ale również złego. Wszystko to tworzy historię, od której ciężko się oderwać. Nie czuć tego, że ta książka ma 660 stron.
,,Przed grudniem" to historia młodych ludzi , którzy wkraczają w dorosłe życie.
Każdy z nich zmaga się ze swoimi problemami.
Każdy z nich szuka przyjaźni, miłości popełniając przy tym ogrom błędów.
Jedyna rzecz, która nie podobała mi się w tej książce to zakończenie. Przeczuwałam, że tak może się to skończyć ale ciągle miałam nadzieję na coś innego. Teraz z niecierpliwością czekam na następną część.

@rewi.books
Przecież ich miłość jest na tyle mocna, że nic tego nie zmieni.
Dziewczyna zgadza się na taki układ.
Problem pojawia się wtedy kiedy...

PRZED GRUDNIEM
Joana Marcus
Wydawnictwo Zysk i Spółka

Powiem Wam, jestem pod wrażeniem. Ja dojrzała kobieta i aż takie wrażenie zrobiła na mnie książka jak to mówią – new aduld. Historia młodych ludzi z bagażem doświadczeń, którzy odkrywają siebie. Jen – skromna, cicha dziewczyna z małego miasteczka przyjeżdża na studia, odwozi ją jej chłopak i na pożegnanie proponuje otwarty związek. I tu już robi się ciekawie( książka wciąga od samego początku). Dziewczyna poznaje Jacka Rossa, kolegę jej współlokatorki i przez pewne perypetie zamieszkuje z nim i kilkoma osobami, które stają się jej bliskimi przyjaciółmi. Jacka poznajemy najpierw jako idealnego wprost chłopaka z dużym humorem, cierpliwością, pasją ale i on na swoją ciemną przeszłość i złe relacje z ojcem. Nie można wprost nie zakochać się w takim bohaterze. I czytając nie dziwimy się, że robi on na Jen duże wrażenie, choć ona dalej ma chłopaka i nie potrafi z nim zerwać. Doskonale wykreowane postacie sprawiają, że wszystko jest bardzo realne i od razu bardzo je lubimy. Romans rozwija się swoim tempem, ale dużo dzieje się wokół. Książka pokazuje miłość jaką każdy chciałby przeżyć, ale również zwraca uwagę na toksyczne związki z przemocą fizyczną i psychiczną, na samotność, trudne relacje rodzinne. Postacie drugoplanowe też są świetnie przedstawione i budzą dużą sympatię. Tą książkę nie czyta się od tak po prostu, wchodzi się w nią całym sobą jakby się znało od dawna wszystkie postacie i razem z nimi przeżywa się ich emocje oraz czasem dziwne perypetie.

Pozycja była bestsellerem na platformie Whatspad a wydanie książkowe było numerem 1 w Hiszpanii. Zdziwiłam się, że nie znalazłam w książce ani słowa o autorce, ale poszukałam w internecie i okazuje się, że Joana ma 23 lata i mieszka w Hiszpani na Majorce. Ma na swoim koncie już kilka książek, a ta napisała w 2021 roku i do tej pory powstały już trzy kolejne części. Można się było tego spodziewać po zaskakującym zakończeniu (które osobiście mi się nie podobało).
Książka jest w miękkiej okładce. 655 stron czyta się szybko.
Polecam serdecznie

PRZED GRUDNIEM
Joana Marcus
Wydawnictwo Zysk i Spółka

“Bo kochamy kogoś bardziej niż siebie samych. Bo chcemy dla niego jak najlepiej. Gdy raz podejmie się taką decyzję, trudno to zmienić”.

Wyjazd na studia wiąże się z wieloma zmianami i zawsze towarzyszy temu stres. Tak właśnie dzieje się w życiu Jenny, która rozpoczyna zupełnie nowy okres w swoim życiu. Nowe otoczenie, nowi znajomi, zupełnie inne obowiązki, odpowiedzialność. Jenny poczuła się wolna i zdana tylko na siebie. Doskwiera jej tęsknota za rodziną, przyjaciółmi i Montym, z którym teraz tworzy związek na odległość. Ich związek do tej pory uważała za idealny, teraz wszystko zaczyna się zmieniać. Monty proponuje jej zaskakujące rozwiązanie, mają tworzyć związek otwarty. Dziewczyna poznaje kolegę swojej współlokatorki…

“Przed grudniem” to jedna z najpopularniejszych historii na platformie Wattpad. Ciekawe zwroty akcji, zaskakująco poprowadzona fabuła, niesie spore emocje. Pani Joana zabiera nas w pokomplikowany świat uczuć młodych ludzi, wzajemnych zależności i trudnych relacji międzyludzkich. Niepodważalnym atutem powieści są bohaterowie. Skomplikowane, autentyczne, wiarygodnie wykreowane osobowości, wzbudzają w czytelniku wiele emocji. Wyraźnie ukazane ich psychologiczne portrety. Odczuwamy emocje, jakich doświadczają, towarzyszymy im w zlotach i upadach. I postacie drugoplanowe, każdy z nich wznosi coś istotnego do całości.

Studenckie życie ma swoje plusy i minusy, na pewno rozpoczyna zupełnie nowy rozdział w życiu młodego człowieka. Nowe wyzwania, możliwości, szanse, otoczenie, mierzenie się z własnymi słabościami. Miłość, która zostaje poddana niejednej próbie, związek na odległość i w końcu decyzja o stworzeniu otwartego związku. Wydarzenia wirują i zaskakują. Dokonywanie trudnych wyborów, trudny czas dorastania, własne przekonania, życie w zgodzie z samym sobą, samotność. Potrzeba poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, wiara we własne możliwości, zrozumienie, wsparcie. Przemoc fizyczna i psychiczna. Miłość, namiętność, zaufanie, wierność. Dwie zupełnie różne osobowości, ich bagaż doświadczeń, ich poranione dusze i nadzieja…

Od powieści trudno się oderwać. Dzieje się dużo, zaskakuje i niesie emocje, zmusza do przemyśleń. O dojrzewaniu, o miłości, o nieuchronnych zmianach, jakie niesie życie. I to zakończenie, uch… mam nadzieję, że będzie kontynuacja. Serdecznie polecam!

• Otrzymane z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl
  • ♀ niesamowita okładka ♂
  • Szukam
  • Biblioteka ma na stanie, może kiedyś mi się dostanie :P
  • Moje :)

Dodaj cytat z książki Przed grudniem