Jak zatrzymać huśtawkę nastrojów

Okładka książki Jak zatrzymać huśtawkę nastrojów Patricia Zurita Ona
Okładka książki Jak zatrzymać huśtawkę nastrojów
Patricia Zurita Ona Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Żyj lepiej poradniki
poradniki
Żyj lepiej
Wydawnictwo RM
2023-10-11
2023-10-11
Michał Zacharzewski

Okładka książki Ból emocjonalny. Strategie i ćwiczenia, dzięki którym przezwyciężysz cierpienie psychiczne Patrick Fanning, Matthew McKay, Patricia Zurita Ona, Erica Pool
Ból emocjonaln... Patrick Fanning, Ma...

Na półkach: , , , , , , ,

Książka, pt. "Jak zatrzymać huśtawkę nastrojów", to propozycja lektury, idealna dla mnie😊📖📗
Autorka Patricia Zurita Ona jest terapeutką, pracuje z pacjentami, zatem temat zna od "podszewki".
Napisała książkę z myślą o tych ludziach, którzy są emocjonalnie nadwrażliwi i nie radzą sobie często z tą przypadłością.
Podzieliła swą książkę na 7 części, a każda z nich ma rozdziały tematyczne.
Patricia prowadzi nas krok po kroku do zaprzestania udręki z powodu temperamentnych silnych bodźców.
Bazuje na Terapii Akceptacji i Zaangażowaniu (ACT).
Opiera na badaniach neurobiologii, neuronauki oraz nauki o emocjach.
Autorka stara się wpajać swoim podopiecznym wpajać, że warto i można mieć kontrolę nad własnym życiem.
To podstawa do dochodzenia powoli do relacji, które nie będą "wybuchowe" i męczące.
Na początku robimy sobie test, czy faktycznie jesteśmy superwrażliwcami. Wyszło, że ja owszem-jestem!
Mamy także przykłady z życia różnych osób arcydelikatnych oraz wytłumaczenie psychologiczne, dlaczego tak, a nie inaczej się zachowują.

"Superwrażliwcy miewają wrażanie, jakby ich wewnętrzny przełącznik regularnie je aktywował- czują zbyt wiele i zbyt szybko. W rezultacie zbyt gwałtownie reagują zupełnie jakby byli kopani, deptani lub przynajmniej wgniatani w podłogę".

W trudnych momentach życiowych superwrażliwiec często myśli o samobójstwie. Negatywne emocje przytłaczają te dobre.

"Warto zapamiętać: każda emocja jest wielowarstwowym doświadczeniem".

Warto ćwiczyć umysł przywołując miłe myśli, wspomnienia, zdarzenia. Emocje niepokojące, które nam towarzyszą najlepiej, aby miały także swój koniec.
Lektura ta jest zarazem wartościowym poradnikiem, który warto dokładnie zgłębić, wtedy możemy sobie pomóc.
Cieszmy się życiem takim, na jakie zasługujemy, ograniczajmy traumę !
Za egzemplarz recenzencki dziękuję pięknie Wydawnictwu RM💝

Podzieliła swą książkę na 7 części, a każda z nich ma rozdziały...

Jesteście osobami wrażliwymi, ciężko jest wam radzić sobie z emocjami? Zdarzają wam się huśtawki nastroju? Jeśli tak, to książka dla was.

To bardzo przystępny, emaptyczny poradnik, który pokazuje nam jak radzić sobie z negatywnymi emocjami. A dzięki temu jak tworzyć trwałe relacje, sprawować kontrolę nad swoimi emocjami, by to nie one kontrolowały ciebie.

To bardzo ciekawa, wartościowa

To bardzo...

Kolejna książka dla ludzi wysoko wrażliwych.

Zaczyna się od ogólnych informacji o 'superwrażliwcach', a następnie koncentruje się na takich obszarach jak emocje, wewnętrzny głos, organizm, bliscy ludzie oraz mindfulness. Każdy rozdział kończy się zwięzłym podsumowaniem. Autorka chce tą książką podpowiedzieć, co zrobić krok po kroku, żeby przestać cierpieć z powodu emocjonalnych burz. Umiejętności te opiera na podejściu Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT). ACT sprowadza się do trzech podstawowych czynności: akceptacji, wyboru i działania. I tak sformułowana jest ta książka.

Na bycie super-wrażliwcem składa się twój temperament, układ limbiczny oraz historia uczenia się. Krótkoterminowe rozwiązania mające na celu ucieczkę od emocjonalnego bólu (np. ucieczka w seks, czy jedzenie) nie są dobrym pomysłem. Wpadasz w pętle, która w dłuższej perspektywie pogarsza twój stan. Autorka pomaga skupić się na rozwiązaniach długoterminowych.

W książce jest mnóstwo, naprawdę mnóstwo ćwiczeń pomagających zagłębić się w siebie i znaleźć rozwiązanie na swoje rozterki. Niezależnie od skali trudnych emocji, zmiana zawsze jest możliwa.

Na początek trzeba zastanowić się nad swoimi wartościami, najgłębszymi życzeniami i pragnieniami. Podstawową umiejętnością jest zauważenie i nazwanie swoich emocji, dostrzeganie ich funkcji. Jeśli nie kontrolujesz swoich emocji i chcesz to zmienić, powinieneś nauczyć się ich doświadczać i nie pozwalać im rządzić. Nienależny zapominać o ważnych aspektach wpłwyającycyh na wrażliwość – śnie, ruchu i diecie. Warto również poznać i praktykować rożne formy relaksowania się. W książce znajdziemy kilka propozycji. Część szósta poświęcona jest tematyce mindfulness, również z przykładami.

Książka jest obszerna i wymaga skupienia, zajrzenia w głąb siebie. Warto do niej wracać, aby w międzyczasie zastanowić się, jak wpływa na nasze życie i jak wykorzystać rady autorki.

Bycie super-wrażliwcem nie jest łatwe, ale zmiana i poprawa jakości życia jest możliwa. Sięgnijcie po tę książkę, jeśli szukacie tego typu pomocy z emocjami.

Kolejna książka dla ludzi wysoko wrażliwych.

• Poradniki
  • Do kupienia
  • Popularnonaukowe
  • Psychoterapia - ACT
  • Psychologia
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Jak zatrzymać huśtawkę nastrojów