Okładka książki Moc przebudzenia Pema Chödrön
Zwierciadło
2023-01-01
2023-01-01
Barbara Kłębowska

Autorką książki jest buddyjska mniszka, która pragnie przekazać czytelnikom pewną, ważną lekcję płynącą z buddyzmu, a mianowicie jak żyć z radością nawet pomimo dręczących nas niepewności. Mniszka próbuje uświadomić nam, że im więcej wolności odnajdziemy w sercach i umysłach, tym mniej będziemy się obawiać umierania i śmierci. Często odnosi się do tybetańskiego słowa „bardo”. Tłumaczy jego sens i pokazuje jak wprowadzić go w życie.

Z tej książki dowiecie się o pięciu rodzajach mądrości, poznacie praktyki przemiany serca. Uświadomicie sobie, które emocje prowadzą do przebudzenia, a także otrzymacie kilka przykładów praktyk medytacyjnych i może zmienicie swoje nastawienie do śmierci.

Ciąg dalszy recenzji na:

W podtytule książki „Moc przebudzenia” czytamy: „Jak żyjemy tak odchodzimy”. Moja intuicja podpowiadała mi, że będzie to rewelacyjna lektura. Jak sama autorka Pema Chödrön mówi: „Jestem przekonana, że największa szansa na rozwój osobisty pojawia się wtedy, gdy umysł i serce w większym stopniu wypełnione są ciekawością niż zwątpieniem (…). Jeśli nauczymy się nawigować ciągły strumień przemian w obecnym życiu, będziemy przygotowani na śmierć i wszystko, co może po niej nastąpić, bez względu na światopogląd, jaki wyznajemy.

Lęk przed śmiercią jest psychologicznie naturalnym mechanizmem obronnym przed jego utratą. Przeraża każdego człowieka, wwierca się w naszą świadomość i podświadomość. Jednocześnie im bardziej uświadomimy sobie o skończoności naszego cielesnego życia, tym mniejszy będzie ten lęk.: „uświadomienie sobie ulotnej natury wszystkiego i świeżości każdej chwili jest równoznaczne z uświadomieniem sobie, że zawsze znajdujemy się w stanie przejściowym, w stanie „pomiędzy”, który nazywamy bardo”. Nauczenie się obecności, uważności, świadomości przeżywania życia pozwoli nam na nabranie pewności i siły, by móc przeżywać smutek i trudy codziennego życia.

Bardzo podobał mi się poradnik „Moc przebudzenia” z jego mocą przesłania i zachęcania do własnych refleksji. Obudzenie się do świadomego życia napełnia nas spokojem, wszechogarniającą harmonią istnienia własnego i współistnienia z innymi. Medytacje i ćwiczenia oddechowe pomogą nam wprowadzać zmiany w toku naszego myślenia, od katastroficznego aż do pozytywnego. „Ćwiczenie umysłu w rozpoznawaniu otwartej świadomości wymaga długotrwałej pracy z głęboko zakorzenionymi nawykami”. Tylko otwartość umysłu i akceptacja zmiany, poznanie swoich własnych emocji i nazwanie ich spowoduje, że doświadczymy „mocy przebudzenia” do życia. Wtedy będziemy żyć w taki sposób, w jaki będziemy chcieli i będziemy kreować własną rzeczywistość wolną od lęku.

Poradnik „Moc przebudzenia” jest podróżą w głąb siebie pod okiem specjalisty ale to każdy z nas tę drogę pokonuje w samotności. „Wybór należy do nas – albo dalej żyjemy w ten sam sposób, zagubieni w naszych myślach, prowadzeni przez nasze emocje, albo budzimy się i doświadczamy wszystkiego na nowo, jakby po raz pierwszy”.

Zachęcam i polecam, czytajcie!

Dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło za egzemplarz do recenzji.

Słowa, które przebudzą twój umysł.

Czyli co takiego wyjątkowego jest w książce ,,Moc Przebudzenia. Jak żyjemy Tak odchodzimy"
W pierwszej kolejności były obawy. Przeczytałam opis i zastanawiałam się czy to nie będzie zbyt ciężki
temat, przygnębiająca treść, która zapędzi mnie w negatywne myśli.
Nic z tego. Choć tematyka nie należy do najlżejszych, to zapewniam, że książkę czyta się z przyjemnością, fascynacją i oddaniem.
Mamy główny trzon, czyli ,,bardo", od którego rozchodzą się niczym odgałęzienia kolejne motywy.
A czym jest bardo? Odnosi się do stanu następującego po śmierci i poprzedzającego następne życie. Jak więc można zdać sobie sprawę, główny wątek treści nie jest łatwy do przekazania, stworzenia z tego książki, która będzie wyjątkowa, a zarazem trafiająca choć częścią do każdego czytelnika. I dodatkowo odnosiła się do tego pojęcia mimo wszystko też poza ramą jego głównego znaczenia.

A jednak udało się, powstała opowieść pełna
mądrości, wskazówek z duchowej ścieżki, przeżyć i spostrzeżeń wyjątkowej kobiety jaką jest autorka - amerykańskiego pochodzenia buddyjska mniszka Pema Chödrön.
Z mojej strony ta książka zasługuje na szczególne uznanie ze względu na formę. Niezależnie na jakiej stronie otworzymy książkę, to każda jej linijka skrywa przesłanie, wiedzę, zdania, które zostaną z nami na bardzo długo.

Polecam aby w trakcie czytania dać sobie przestrzeń na przerwy, złapanie oddechu czy być może zrobienie notatek. To będzie piękna podróż ścieżką mocy przebudzenia.

W mojej ocenie jest to 9/10 ☆

Słowa, które przebudzą twój umysł.

temat, przygnębiająca treść, która zapędzi mnie w negatywne myśli.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Moc przebudzenia

Ta książka została napisana przez Peme Chodron, która jest wyznania buddyjskiego. Niemniej jednak nie nakłania ona do swojej wiary, a jedynie pokazuje jak można przygotować się do śmierci i odejścia z tego świata. Każda wiara ma swoje życie doczesne, a życie na ziemi ma nas do niego jedynie przygotować. "Moc przebudzenia" pokazuje, co możemy zrobić, aby nie bać się zmiany tego miejsca.
Książka napisana została w bardzo przystępnym języku. Czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. I mimo, że kiedyś poradniki omijałam szerokim łukiem, to teraz sięgam po nie coraz chętniej i częściej.
Dodatkowym atutem książki jest jej cudowne wydanie, obok którego nie można przejść obojętnie!
Dziękuję @wydawnictwo_zwierciadlo za możliwość poznania tej wyjątkowej pozycji!

Moc przebudzenia

„Moc przebudzenia” autorstwa Pemy Chödrön to fascynująca podróż przez życie, miłość i nieuniknione zakończenia, które sprawiają, że człowiek staje się bardziej świadomy, gotowy na nowe początki i akceptujący zmiany.

Książka ta zaczyna się od prostej, lecz głęboko przemyślanej sentencji: „Powiedz TAK – życiu, miłości i przebudzeniu”. To hasło stanowi klucz do zrozumienia przesłania autorki, której celem jest ukazanie, że życie zawsze niesie ze sobą koniec, jednak towarzyszy mu również początek. Pema Chödrön dzieli się mądrością, która pozwala nam spojrzeć na nieuchronne zakończenia z otwartością i ciekawością, a nie z lękiem.

Książka nie unika trudnych tematów, takich jak koniec związku czy nawet koniec życia, ale zamiast tego proponuje podejście oparte na miłości i przebudzeniu. Autorka wskazuje, że przyjęcie nowych początków i radzenie sobie z niepewnością wymaga od nas świadomości i gotowości do przemiany. W sposób praktyczny przedstawia metody transformacji trudnych emocji związanych ze zmianami, ukazując ścieżkę prowadzącą do przebudzenia i pełni.
Pema Chödrön wskazuje, że im bardziej jesteśmy wolni w naszych sercach i umysłach, tym mniej boimy się konfrontacji z umieraniem i śmiercią. Jej nauczanie stawia na rozwijanie radości i współczucia, co pomaga znaleźć sens nawet w najtrudniejszych chwilach. Książka jest jak mistrzowski kurs życia i odchodzenia, prowadzący czytelnika przez labirynt ludzkich doświadczeń, uczący sztuki akceptacji i otwarcia się na nieznane.
Ostateczne przesłanie tej książki jest klarowne: naucz się kochać życie, takie, jakie jest, bez względu na to, jakie zakończenia przynosi. Z pełną świadomością, że tak jak żyjemy, tak odchodzimy. "Moc przebudzenia" to inspirujące i praktyczne kompendium, które skłania do refleksji nad własnym życiem i uczy sztuki umierania z godnością i pełną akceptacją.

"𝘙𝘰𝘻𝘮𝘺ś𝘭𝘢𝘯𝘪𝘦 𝘰 ś𝘮𝘪𝘦𝘳𝘤𝘪 𝘱𝘪ęć 𝘳𝘢𝘻𝘺 𝘥𝘻𝘪𝘦𝘯𝘯𝘪𝘦 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘯𝘰𝘴𝘪 𝘴𝘻𝘤𝘻ęś𝘤𝘪𝘦..."
~ ᴘʀᴢʏsᴌᴏᴡɪᴇ ʙʜᴜᴛᴀńsᴋɪᴇ

Książka "Moc przebudzenia " nie jest zwykłym poradnikiem, ani też typową książką. Jest to coś zupełnie innego, książka w której znajdziemy wiele naprawdę ciekawych i inspirujących zagadnień. Autorka opisuje jak odnalazła spokój w buddyzmie...
Jak wszyscy wiemy życie zaczyna się od narodzin na śmierci kończy, ale często nie potrafimy zaakceptować tego, że ktoś odszedł. Ciekawą rzeczą jaka została napisana w tej książce to dosłowne wyjaśnienie słowa 𝒃𝒂𝒓𝒅𝒐. Przyznam, że nigdy nie zagłębiałam się, aby lepiej poznać ten termin, ponieważ gdzieś słyszałam, ale nie bardzo mnie to intereswało. Natomiast podczas czytania książki "Moc przebudzenia" to właśnie ten termin mnie zaciekawił najbardziej...
Pema Chödrön w naprawdę niesamowity sposób opisuje temat śmierci. Temat, który dla większości z nas jest bardzo bolesny. Często także odczuwamy strach przed śmiercią. W kulturze tybetańskiej śmierć nie oznacza końca i autorka pokazuje nam, że koniec (śmierć) jest także początkiem ( narodziny)...

Książka " Moc przebudzenia. Jak żyjemy tak odchodzimy" bardzo mnie zaciekawiła chociaż nie znam się kompletnie na buddyzmie. Oprócz pięknej oprawy ma również niesamowite wnętrze.

Jeśli więc lubicie takie inne książki to polecam 😉

"𝘙𝘰𝘻𝘮𝘺ś𝘭𝘢𝘯𝘪𝘦 𝘰 ś𝘮𝘪𝘦𝘳𝘤𝘪 𝘱𝘪ęć 𝘳𝘢𝘻𝘺 𝘥𝘻𝘪𝘦𝘯𝘯𝘪𝘦 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘯𝘰𝘴𝘪 𝘴𝘻𝘤𝘻ęś𝘤𝘪𝘦..."
~ ᴘʀᴢʏsᴌᴏᴡɪᴇ ʙʜᴜᴛᴀńsᴋɪᴇ

Jak wszyscy wiemy życie zaczyna się od...

🌻🌻🌻🌻Recenzja 🌻🌻🌻🌻

Pema Chödrön " Moc przebudzenia "

Wydawnictwo : Zwierciadło
@wydawnictwo_zwierciadlo

🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻

" Zgodnie z buddyjskimi naukami wszystko ma dwa poziomy prawdy - względny i absolutny: to, jak doświadczamy życia, gdy jesteśmy w nim zanurzenie, oraz to, jak doświadczamy go z dystansu, gdy możemy uzyskać szerszą perspektywe... "

Autorka Pema Chödrön to niesamowita kobieta, która znalazła spokój i inspirację w buddyzmie.. Fakt, że gwiazdy Hollywood pokochały jej książki, świadczy o ich wartości i mądrości.. Naprawdę podziwiam, jak Pema Chödrön dzieli się swoją wiedzą i pomaga innym odnaleźć spokój i radość w życiu..

" Moc przebudzenia " to książka niezwykle inspirująca i przemyślana..

Ta książka jest naprawdę wyjątkowa i pełna mądrości. Autorka prowadzi nas przez temat końców i początków w życiu, którym często się opieramy.. Przypomina nam, że zakończenia są nieodłączną częścią naszej codzienności - od zakończenia dnia, oddechu, aż po związki i ostatecznie życie.. Jednakże, z każdym końcem przychodzi nowy początek, nawet jeśli nie zawsze jest to oczywiste..

Pema Chödrön dzieli się swoją mądrością, która pomaga nam żyć z radością i współczuciem pomimo niepewności.. Zachęca nas do przyjmowania nowych początków z otwartością i ciekawością, zamiast z lękiem.. Wskazuje nam również praktyczne metody transformacji trudnych emocji związanych ze zmianami i niepewnością w drogę przebudzenia i miłości..

Jedno z najważniejszych przesłań tej książki jest nauka kochania życia takim, jakie jest.. Pema Chödrön zachęca nas do odkrywania wolności w naszych sercach i umysłach, dzięki czemu nie będziemy się obawiać umierania i śmierci..

"Moc przebudzenia" to prawdziwy skarb, który oferuje nam mistrzowski kurs życia i odchodzenia.. Ta książka inspiruje do głębszego zrozumienia i akceptacji zmian, które napotykamy w naszym życiu..

Polecam ją każdemu, kto pragnie odkryć radość i spokój w obliczu niepewności.. To lektura, która porusza serce i umysł, pozostawiając po sobie piękne przesłanie..

🌻🌻🌻🌻Recenzja 🌻🌻🌻🌻

Pema Chödrön " Moc przebudzenia "

Wydawnictwo : Zwierciadło
@wydawnictwo_zwierciadlo

🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻

Autorka Pema Chödrön to...

Ja przychodzę do Was z kolejnym poradnikiem, aczkolwiek nie takim zwykłym jak do tej pory. Tutaj odnajdziemy tajniki życia aż po umieranie. Buddyjska mniszka próbuje przekazać czytelnikowi zrozumieć istotę istnienia.
~
Głównym motywem w poradniku jest pomoc aby radzić sobie z niepewnością, zmianami i przemijaniem w życiu. Autorka za wszelką cenę chce przedstawić nam, że wszystko to co się kiedyś kończy stanowi potencjalne nowe źródło możliwości.
~
Czytelnik poznaje też bardzo dużo ciekawostkach dotyczących buddyzmu, które pomagają zrozumieć, że życie i śmierć są nierozerwalnie związane. Autorka posługuje się prostym językiem co powoduje, że każdy może łatwo przyswoić nauki buddyzmu.
~
Kojelnym ważnym przesłaniem książki jest nauka kochania życia. Co powoduje, że głównym kluczem do wolności umysłu i serca jest pełna akceptacja wszystkiego co nas otacza. Książka skupia się głównie na buddyzmie i duchowym rozwoju.
~
Książka mnie nie porwała i szczerze nie zainteresowała mimo iż czytało mi się ją dość szybko i płynnie. Jest to poradnik typowy dla osób, które strikte interesują się różną kultura religijna i obyczajowa. Wydaje mi się, że ta książka idealnie się sprawdzi dla osób interesujących się buddyzmem i tamtym kierunkiem rozwoju oraz spojrzenia na życie. Jak czasem sięgam po poradniki tak ten zdecydowanie nie jest dla mnie.

Dziękuję wydawnictwu Zwierciadło za egzemplarz do recenzji ♥️

~

"Moc przebudzenia" to książka, której autorka daje nam wskazówki jak żyć z radością pomimo trudności, jak akceptować wszelkiego rodzaju końce w naszym życiu, i otworzyć się na nowy początek. I co najważniejsze, odkrywa przed nami, jak sposób życia wpływa na nasze odchodzenie.
Pema Chödrön przytacza również przykłady z życia, w których być może nie jeden z nas się odnajdzie. Mamy tu również przedstawione metody jak przemienić trudne emocje, związane ze zmianami, w drogę przebudzenia i otwarcia się na nowe.

Według mnie książka ta trafi szczególnie do osób interesujących się buddyzmem i tamtym kierunkiem rozwoju oraz spojrzenia na życie.

Ludzie rzadko otwierają się na nieuchronność śmierci, na strach jaki śmierć może wywołać mimo, że żyją z jej świadomością. Tybetański system wierzeń i dotarcie do istoty nauk bardo, może okazać się pomocne nie tylko po śmierci. Termin "bardo" kojarzony jest ze stanem pośrednim pomiędzy kolejnymi wcieleniami, oznacza "przejście" lub "przerwę". Podróż rozpoczynająca się po śmierci to jeden ze stanów przejściowych. W każdym momencie naszego życia coś się kończy, a coś innego zaczyna. Autorka podkreśla, że naturalne bardo tego życia to miejsce, które wymaga naszej pracy.

Żyjemy w zadziwiającym cyklu narodzin i śmierci. Koniec jednego doświadczenia jest początkiem następnego. Stan naszego umysłu wpływa na świat, dlatego ważne jest osiągnięcie poczucia spokoju w związku z przemijaniem życia i nieuchronnością śmierci. Każda żywa istota przechodzi przez ciągły proces śmierci i odnowy. Ten proces początków i końców, narodzin i śmierci nigdy się nie skończy.

W książce "Moc przebudzenia" omówiono trzy stany bardo - bardo umierania, bardo dharmaty oraz bardo stawania się. Połączono je z konkretnymi sytuacjami, których doświadczamy w naszym życiu. Aby być przygotowanym na śmierć i wszystko co może po niej nastąpić bez względu na wyznawany przez nas światopogląd, musimy nauczyć się nawigować ciągły strumień przemian w obecnym życiu. Poruszono temat cierpienia, zmian, smutku, niepokoju, przemijania, nietrwałości, chwili odejścia z tego świata, bezpodstawności, skłonności, pięciu rodzajów mądrości, sześciu światów, komfortu czy życzliwości. Podano praktyczne wskazówki jak umiejętnie pracować ze swoimi myślami, emocjami i skłonnościami.

"Moc przebudzenia" to książka o lęku przed śmiercią. Otwarcie się na śmierć pomoże otworzyć się na życie. Jak żyjemy tak odchodzimy to fundamentalne przesłanie nauk bardo. Wszystko zależy od tego jak funkcjonuje nasz umysł. Autorka opiera się i często nawiązuje do "Tybetańskiej Księgi Umarłych" co jest niezwykle interesujące. Autorka jest buddyjską mniszką, swą wiedzę czerpała od samego mistrza medytacji Chogyama Trungpy Rinpoczego. Muszę przyznać, że posiada ona bardzo wszechstronną i rzetelną wiedzę, którą potrafi przekazać w bardzo interesujący sposób. Pomaga lepiej zrozumieć istotę życia i umierania. Uważam, że jest to bardzo ciekawa lektura, z którą warto się zapoznać.

• Przeczytam 52 książki w 2023 roku
  • Z polecenia
  • RECENZJE PRZEDPREMIEROWE, egz. od wydawcy
  • Mam - psychologia

Dodaj cytat z książki Moc przebudzenia