12 sposobów na szczęście. Polscy autorzy o tym, jak cieszyć się każdym dniem

Okładka książki 12 sposobów na szczęście. Polscy autorzy o tym, jak cieszyć się każdym dniem praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Papilon Cykl: 12 ważnych (tom 6) opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
12 ważnych (tom 6)
Papilon
2023-08-09
2023-08-09
szczęście

Czy opowieści dla dzieci muszą być pełne słodkich świnek i uśmiechniętych twarzy? Zadaję sobie to pytanie za każdym razem, kiedy sięgam po wieczorną lekturę dla dziecka. Chciałabym, żeby żył w świecie pełnym dobrych zakończeń, ale wiem też, że takie zakończenia zdarzają się niezwykle rzadko i o ile daleka jestem od eksploatowania dramatycznych i często krwawych opowieści Andersena czy braci Grimm, chcę opowiadać mu o świecie, który nie jest idealny, ale wciąż pełen jest zadowolenia, uśmiechu i mimo wszystko, szczęścia.

"12 sposobów na szczęście. Polscy autorzy o tym jak cieszyć się życiem" to książka, która mierzy się ze zwykłym życiem dzieci i ich bliskich.

Bohaterami tytułowych dwunastu historii są dzieci, które borykają się z różnymi trudnościami, które dzieją się zarówno w ich życiu, jak i w życiu ich bliskich. Brak jednego z rodziców, problemy z adaptacją w szkole, czy kłopoty z nawiązywaniem przyjaźni - te codzienne (i niecodzienne) problemy pojawiają się w opowiadaniach, z których każde ma innego dziecięcego bohatera i każde przedstawia inny sposób na radzenie sobie z trudnościami. Okazuje się, że pokonywanie nawet niewielkich życiowych zakrętów daje satysfakcję, zadowolenie i wywołuje uśmiech.

Szczęście nie jest tutaj nieuchwytną, efemeryczną ideą. To zwyczajne, proste gesty, wieczór spędzony na grze w planszówki, pomóc sąsiadce w potrzebie, poczucie bycie potrzebnym, nieoczekiwane wsparcie przyjaciela czy popołudnie upływające na rodzinnym świętowaniu. To opowieści zaskakująco zwyczajne i proste, ale przez to niezwykle ujmujące. Łatwo utożsamiać się z bohaterami, bo któż z nas nie czuł się czasem samotny, niepotrzebny, odrzucony...?

O tym jak dobrze są napisane świadczy fakt, że co wieczór słyszę jękolenie: "Mamo, przeczytaj mi książkę o szczęściu"❤️

12 polskich autorek i autorów napisało opowiadania które pomogą dzieciom czerpać radość z każdego dnia.
Relacje z innymi dziećmi, rodzinne rytuały, realizacja marzeń i celów, nauka wdzięczności i pomocy potrzebującym to tylko niektóre z tematów poruszanych w opowiadaniach.
Każdy wie jak ważna w rozwoju i poznawaniu świata jest rozmowa z dzieckiem. Dzięki tej książce zyskasz tematy do przeanalizowania i poznasz jak dany rozdział widzi Twoje dziecko 🥰 Oczywistym jest ze chcemy by nasze dzieci były szczęśliwe i czerpały radość z życia więc jeśli jest możliwość pokazania im tego w ciekawej formie to chętnie sięgam po takie książki ❣️
Na koniec dodam że według mnie ta pozycja lepiej sprawdzi się dla starszych dzieci, maluchy mogą nie wszystko zrozumieć i mieć mniej cierpliwości do dłuższych opowiadań 😁

„12 sposobów na szczęście. Polscy autorzy o tym, jak cieszyć się każdym dniem”. Znajdziecie tutaj, oczywiście 12 opowiadań przygotowanych specjalnie pod ten temat, przez moje ulubione autorki takie jak Anna Onichimowska czy Joanna Krzyżanek. W tym gronie są też Panowie oraz wiele innych autorek, które być może, są bliskie Waszemu literackiemu sercu.
Na wstępie zaznaczę, iż książka jest pięknie wydana, szyta, w formacie A4, z twardą oprawą. Ma duże literki (idealne do samodzielnego czytania) oraz bajecznie kolorowe ilustracje, tak żywe i radosne, że chce się dosłownie wskoczyć do książki. Książka posłuży Wam na lata.
Płynnie przechodząc do meritum i recenzji. Jak świat długi i szeroki, to każdy z nas wie, zarówno ten mały jak i dorosły człowiek, że w życiu bywa i jest różnie. I śmiem twierdzić, że nikt ani nic nie jest wstanie zmienić tej panującej od zarania dziejów zasady. ALE !!! … w tym wszystkim możemy a nawet powinniśmy koncentrować się na chwilach i momentach, które po prostu dają nam szczęście. Mogą to być małe rodzinne rytuały, marzenia, przyjaciele, rodzina, rodzeństwo, wdzięczność, czy zwykła sąsiedzka pomoc.
Każdy z nas, ma różny stopień problemów i o ile my dorośli jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić (mniej lub bardziej),to dzieci nie do końca rozumieją towarzyszące im emocje. A te bywają trudne, zwłaszcza kiedy borykają się z rozwodem rodziców, śmiercią jednego z nich, utratą ukochanego zwierzaka, czy choćby zmianą szkoły i miejsca zamieszkania. Z pomocą przychodzą wspomniane opowiadania, które będą idealnym preludium do dalszych rozmów, do wspólnego czasu, zabawy. I oto w tym wszystkim chodzi, że czas, czytanie, uwaga to również jest pewien sposób na szczęście i nie bójmy się z niego korzystać. Być może nigdy nie osiągniemy jego apogeum, co nie znaczy, że nie wolno nam się z nim zmierzyć. Ta walka może być przegrana lub wygrana! To wszystko od nas samych zależy.

Na wstępie zaznaczę,...

• ..DO CZYTANIA Z LIDUSZKĄ
  • .2023
  • Dla dzieci
  • Dla Anieli

praca zbiorowa 12 sposobów na szczęście. Polscy autorzy o tym, jak cieszyć się każdym dniem Zobacz więcej