Mnich, który sprzedał swoje ferrari

Okładka książki Mnich, który sprzedał swoje ferrari Robin Sharma
Okładka książki Mnich, który sprzedał swoje ferrari
Robin Sharma Wydawnictwo: Storyside literatura piękna
The Monk Who Sold His Ferrari
Storyside
2017-07-03
2017-07-03
Eleonora Karpuk

1. Pielęgnuj ogród swojego umysłu- autor twierdzi, że umysł ludzki wymaga uwagi i opieki. Jeśli zaczniemy się zamartwiać i niepokoić, wówczas tracimy energię psychiczną i możemy spowodować poważne długotrwałe szkody. Myśli to jedyna rzecz, którą możemy kontrolować na świecie. O ile nie możemy kontrolować innych wydarzeń, to jednak mamy wpływ na naszą reakcję na nie.
W książce zalecana jest medytacja, czyli proces siedzenia w ciszy i rozmyślania na określony temat. W ten sposób możemy zyskać większą kontrolę nad myślami. Ma to pozytywny wpływ na naszą zdolność skupiania się podczas dnia.
Wspomina również o myśleniu opozycyjnym, czyli rozpoznawaniu sytuacji, w której negatywna myśl wkrada się do naszego umysłu i zastępowaniu jej pozytywną.
2. Podążaj za latarnią do celu- naszym kluczem do satysfakcjonującego życia jest dążenie do realizacji określonego celu. Sprawia to, że jesteśmy zadowoleni i utrzymujemy wewnętrzną harmonię. W celu zrealizowania swojego celu warto zastosować następujące kroki:
1) Stworzenie w umyśle pożądanego wyniku celu (np. jak chcemy schudnąć, wyobraźmy sobie, że jesteśmy szczuplejsi)
2) Stosowanie na sobie presji (możemy podzielić się naszymi planami ze znajomymi, co będzie dla nas pewnego rodzaju inspiracją).
3) Opracowanie harmonogramu (posiadając określony termin realizacji, łatwiej będzie nam zacząć i dotrzeć do celu)
4) Postępowanie z regułą 21 (polega na tym, że wyrobienie sobie nawyku wymaga konsekwentnego wykonywania czynności przez 21 dni).
Pamiętajmy o tym, że obrany przez nas cel powinien być czymś, co nas niezwykle interesuje. W celu ułatwienia osiągnięcia celu warto śledzić postępy (np. w formie kalendarza) i podejmować małe kroki, które prowadzą do dużych rezultatów (np. odkładanie comiesięczne małych kwot pieniędzy).
3. Nieustanny trening i doskonalenie się- powinniśmy regularnie skupiać się na trenowaniu wewnętrznego ja, bowiem doskonalenie siebie jest kluczem, jeśli chodzi o poprawę życia. Autor zaleca, aby podejmować się czynności, które wiążą się u nas z obawami, a następnie stawmy im czoła. Jeśli boimy się występować publicznie- zacznijmy to robić.
Robin Sharma wspomina również o 9 krokach, które mają sprawić, że będziemy realnie zadowoleni z naszego życia:
1) Rytuał samotności- chwila codziennej, czystej ciszy umożliwia zaangażowanie maksymalnych pokładów kreatywności
2) Rytuał fizyczności- dbając o ciało dbamy również o nasz umysł
3) Rytuał żywego pożywienia- autor zaleca dietę opartą przede wszystkim na roślinach
4) Rytuał obfitej wiedzy- regularna stymulacja umysłu poprzez czytanie lub naukę
5) Rytuał osobistej refleksji- zadajmy sobie każdego dnia pytanie, czy mogliśmy zrobić coś lepiej
6) Rytuał wczesnego przebudzenia- wstawanie z samego rana
7) Rytuał muzyki- słuchanie muzyki tak często, jak to możliwe, bowiem wpływa to pozytywnie na nasz nastrój
8) Rytuał Zgodnej Charakterystyki- przestrzeganie swoich osobistych zasad
9) Rytuał Prostoty- prowadzenie możliwie prostego życia i skupienie się na rzeczach dla nas najważniejszych
4. Wprowadzenie dyscyplina i kontrola siły woli- dyscyplina życiowa często składa się z niewielkich nawyków, które nawzajem się napędzają. Swoją siłę woli możemy wzmocnić właśnie poprzez drobne rzeczy, jak chociażby wykonywanie tych obowiązków, które nie sprawiają nam szczególnej przyjemności. W ten sposób uczymy się bowiem dyscypliny.
5. Czas- autor proponuje prowadzenie harmonogramu i trzymanie się go. Niekiedy musimy radzić sobie z sytuacjami, które wywołują w nas mały dyskomfort, jednak wiążą się z uzyskaniem długoterminowych korzyści. Uważajmy również na ludzi, którzy zabierają nam zbyt wiele wolnego czasu. Przedstawiona jest również zasada 80/20, czyli że 80% naszych osiągnięć wiąże się z 20% tego, co robimy. Zastanówmy się zatem, co będzie miało największy wpływ na nasze życie.
6. Okazuj dobroć innym- Sharma zachęca nas do tego, aby zastanowić się każdego dnia, w jaki sposób możemy pomóc innym ludziom. Mogą to być nawet drobne czynności, jak chociażby uśmiech do osoby nieznajomej. Ważne jest również pomaganie najbliższym- przyjaciołom, rodzinie, kobiecie, a także utrzymywanie silnych relacji.
7. Podążaj ścieżką diamentów- autor ma na myśli przede wszystkim życie teraźniejszością. O ile pieniądze są ważne, to nie są kluczem do szczęścia. Należy zatem cieszyć się i doceniać to, co nas otacza. Szczęście to nie cel, a proces, dlatego też niezbędne jest posiadanie marzeń. Nie warto poświęcać drobnych radości, aby osiągać nawet wielkie cele.
Autor przedstawia te lekcje po to, aby każdy z nas mógł odnaleźć szczęście, zadowolenie i radość.

W...

Zbiór prawd objawionych i banałów, o których warto sobie co jakiś czas przypominać, żeby wyzwolić się z uścisków szajby na punkcie luksusu, sukcesu i pieniądza. Niestety ukryta nazwa tej książki to "Mnich, który sprzeda ci cringe", kocham Robina, ale dialogi w tej książce sprawiały, że zalewała mnie fala żenady, zdecydowanie bardziej rekomenduję jego nowsze dzieła, a przy tym zalecam czasami oślepnąć/ogłuchnąć.

W tej książce autor zebrał dużo ciekawych pomysłów z innych książek. Niestety autor pisał w bardzo nudny sposób, co zniechęcało mnie do czytania. Nie ciekawie, nie motywuje

Książa jest napisana w stylu przypowieści, która ma za zadanie przekazać najwazniejsze fundamenty spełnionego i szczęśliwego życia. Ukazano w niej jak wyścig szczurów, którego często jesteśmy częścią potrafi wykończyć człowieka, i zaprowadzić go do grobu. Książka pokazuje inną możiwość, inną drogę, którą możesz pójść, aby osiągnąć w życiu spełnienie.

Na takie książki pojawia się odpowiedni czas i miejsce.

Są to skondensowane, inspirujące treści, które mogą dać nam tą jedną małą iskrę, potrzebną, aby wzniecić wewnętrzny płomień.

Osobiście bardziej podobała mi się książka "Klub 5 Rano" tego autora. Pewnie dlatego, że tamtą pozycję czytałam najpierw i stanowiła dla mnie nowość. W tej wiele schematów jest powielanych i są one bardziej skoncentrowane, aniżeli w tamtej książce. I to mi chyba nie do końca odpowiadało.

Ciekawa, wartościowa, z pięknymi cytatami, aczkolwiek nie została ze mną na tak długo, jak się tego spodziewałam.

Na takie książki pojawia się odpowiedni czas i miejsce.

Przekaz fajny, czerpiący z innych książek rozwojowych - trochę taki koncentrat wszystkiego w jednym. Natomiast język, historia i dialogi to poziom opowiadania napisanego przez ucznia gimnazjum, i to przeciętnego ucznia...

Z każdym rozdziałem czytało się coraz gorzej.
Amerykański bełkot.

Z każdym rozdziałem czytało się coraz gorzej.
Amerykański bełkot.

"żyj dniem dzisiejszym bo już się nie powtórzy" lub "nieważnie jak wielki masz dom i jakim autem jeździsz. Jedyna rzecz jaką zabierzesz ze sobą u kresu dni to sumienie".
Jeżeli masz wolną chwilę i chcesz przeznaczyć około czterech godzin ze swojego życia, to sięgnij po tę książkę. Naprawdę warto.

Taka sobie. W tej tematyce znacznie lepiej posłuchać albo poczytać Eckharta Tolle'a i Alana Wattsa.

Fajna książka o ponadczasowych prawdach, zawartych w rozmowie dwóch przyjaciół

Fajna książka o ponadczasowych prawdach, zawartych w rozmowie dwóch przyjaciół