Kurwa, kurwa, kurwa

ArtRage
2023-10-23
2023-10-23
Karolina Drozdowska
dylemat moralny feminizm gniew literatura norweska literatura skandynawska miłość poszukiwanie sensu życia współczesna kobieta współczesna obyczajowość

Być kobietą, być kobietą…

Książka o wszystkim i o niczym. Dosyć szybko się czytało, opowiada o prawdziwym życiu, więc można się utożsamiać z główną bohaterką i jej przeżyciami, które z pewnej perspektywy są dość uniwersalne.

O niczym a o wszystkim. Mustread, dla chłopaków też. Bardzo.

O niczym a o wszystkim. Mustread, dla chłopaków też. Bardzo.

Dobrze opisana historia pozwoliła mi się zanurzyć w świat głównej bohaterki. Jej przemyślenia i emocje były mi tak bliskie, że miałam wrażenie, iż mogę jej bezpośrednio powiedzieć: "Rozumiem, co czujesz, jestem z tobą".
Uważam, że autorka oddała ducha naszych czasów i realia, w których się obracamy. Jej słowa są jak lustro, które odbija nasze codzienne doświadczenia i dylematy.

Trochę książka o wszystkim i o niczym, ale o dziwo dobrze się czytało.

Trochę książka o wszystkim i o niczym, ale o dziwo dobrze się czytało.

Historia o wku%wieniu. Lubie, takie krótkie książki zamknięciem. Irytowała często powtarzana forma powtórzeń. Rozumiem, że to miało podnieść książkę literacko, ale po 3 razach można było tego zaprzestać. Główna bohaterka jest jakaś i super, jej mąż jest zły i tyle. Niby dostajemy wyjaśnienie, że to nie tak, że jest takim wolnym duchem, ale jego wyjaśnienie jest tylko po to by dać mu jakiś głoś, bo wiadomo, że wyrok już jest wydany.

Uwielbiam tę historię, uwielbiam ten tytuł, nareszcie mogę być wściekła!

Uwielbiam tę historię, uwielbiam ten tytuł, nareszcie mogę być wściekła!

Mam totalnie mieszane uczucia. Poprzednia wydana w Polsce książka autorki zrobiła na mnie znacznie większe wrażenie – nie wykluczam, że kwestia wieku i przeżyć mogła tu sprawić, że się lekko odbiłam.

Niesamowita wiwisekcja kobiecej rzeczywistości, oczekiwań własnych i społecznych.
"Być kobietą oznacza siedzieć w domu z dziećmi, brać trzecią zmianę, zarabiać płacę minimalną, pracować za darmo przez ostatnich czterdzieści dni w roku, być kobietą oznacza być wściekłą, być kobietą oznacza być furią, być kobietą oznacza chodzić do psychologa, bo nie nauczyłyśmy się czuć swoich uczuć, być kobietą to słuchać, jak mężczyźni objaśniają nam świat, być kobietą oznacza mylić się po raz enty, być kobietą oznacza dawać życie i nie być w stanie żyć samej".
Dzięki dopuszczeniu do siebie gniewu i dzięki pozwoleniu sobie na wyrażenie go bohaterka widzi, że nie prowadzi życia, jakie chce prowadzić. Boleśnie uświadamia sobie też, że musi odpuścić i pozwolić wreszcie być sobą.
Lektura obowiązkowa dla każdej kobiety.

"Kurwa kurwa kurwa" Linn Strømsborg to powieść, która odważnie stawia czoła temu, co znaczy być kobietą w dzisiejszym społeczeństwie. Poprzez losy głównej bohaterki, Britt, autorka prowadzi czytelnika przez labirynt oczekiwań, stereotypów i frustracji, jakie towarzyszą wielu kobietom każdego dnia.

Wstęp książki zapowiadał wiele - autorka w genialny sposób wyliczała stereotypy i wymagania, jakie społeczeństwo stawia przed współczesną kobietą. To było jak otwarcie drzwi do świata, w którym kobiety są ciągle poddawane presji, aby odpowiadały określonym standardom.

Jednak to, co mnie osobiście najbardziej urzekło w tej powieści, to historia Nico - znajomej Britt. Jej lekkość, swoboda i neutralność były jak powiew świeżego powietrza wśród ciężkości tematu. Nico stanowiła inspirujący kontrast dla głównej bohaterki, pokazując, że istnieją różne sposoby bycia i to, jak potoczy się nasze życie zależy głównie od naszej woli.

Kontrast pomiędzy Britt a Nico doskonale oddaje różnice między kobietami, które żyją zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa, a tymi, które wybierają własną ścieżkę życiową. Mimo że stereotypy wobec nich są identyczne, ich doświadczenia i podejścia są zupełnie inne.

Emocje przesiąkają niemal każdą stronę, a czasem mogą być wręcz przytłaczające. Mimo że rozumiem, iż autorka chce przekazać czytelnikowi ciężar, jaki spoczywa na kobietach w społeczeństwie, to momentami czułam się zmęczona ciągłym naporem negatywnych myśli i zdarzeń.

"Kurwa kurwa kurwa" to powieść, która nie pozostawia czytelnika obojętnym. To literatura, która prowokuje do refleksji i dyskusji na temat ról płciowych, społecznych oczekiwań i walki o indywidualną tożsamość. Choć może być czasem trudna do przebrnięcia, to z pewnością warto dać sobie szansę na odkrycie głębi przesłania, jakie kryje powieść.

Wstęp książki zapowiadał wiele - autorka w genialny sposób wyliczała...

Po opisie myślałam, że cała książka będzie feministycznym postulatem, ale podoba mi się strona, w którą poszła autorka. Linn Strømsborg serwuje nam opowieść kobiety pokiereszowanej przez doświadczenia, które zgotował jej los, która nie potrafi odnaleźć się w swoim małżeństwie, macierzyństwie i życiu. To powieść o niewyrażonych emocjach, niezrozumieniu między partnerami, które wynika z braku umiejętności, ale też i chęci komunikacji, a może po prostu z ustania miłości i o zagubionej kobiecie, która w swoim życiu nie miała nikogo, komu mogła zaufać, więc w końcu przestała ufać komukolwiek, także samej sobie. Na swój sposób fascynująca.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023