Migotliwy świat

Okładka książki Migotliwy świat Aleksander Grin
Okładka książki Migotliwy świat
Aleksander Grin Wydawnictwo: Stalker Books Seria: Narodziny Science Fiction fantasy, science fiction
Narodziny Science Fiction
Блистающий мир
Stalker Books
2023-08-14
1988-01-01
Artur Malinowski
fantastyka radziecka fantastyka powieść fantastyczna wynalazca

Okładka książki Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułgakowa Aleksander Amfiteatrow, Michał Arcybaszew, Michaił Bułhakow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Aleksander Grin, Aleksander Kuprin, Nikołaj Leskow, Władimir Odojewski, Fiodor Sołogub, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Opowieści niep... Aleksander Amfiteat...
Okładka książki W kosmosie Gleb Anfiłow, Sewer Gansowski, Aleksander Grin, Władimir Sawczenko, Aleksander Szalimow, Albert Walentinow, Ilja Warszawski, Walentyna Żurawlowa
W kosmosie Gleb Anfiłow, Sewer...

Niestety, praktycznie do zapomnienia.

Niestety, praktycznie do zapomnienia.

Mam, posiadam, przeczytałem lata temu ale kompletnie nie moja bajka.

Mam, posiadam, przeczytałem lata temu ale kompletnie nie moja bajka.

Coś mnie wzięło na starsze książki, czekające na półce na przeczytanie już ze 20 lat. No niestety to kolejne rozczarowanie. Grina wcześniej nie znałem. Gdzieś tam pęta się jeszcze "Skarb afrykańskich gór" - nagroda z bodajże III klasy szkoły podstawowej, która również nigdy nie została przeczytana. "Migotliwy świat" to krótka powieść, której fabuły starczyłoby na średniej długości opowiadanie. W posłowiu nazwana jest powieścią symboliczną i poetycką. No niestety to nie moje ulubione poletko, a pewnie i tych, którzy lubią tego typu literaturę ta akurat książka by nie zachwyciła. Umiejscowiona w bliżej nieokreślonym kraju Europy zachodniej opowiada o człowieku, który potrafi latać. Sam z siebie. Niestety dla niego, umiejętność ta nie w smak jest reszcie świata, a szczególnie aparatowi policyjno-państwowemu. "Lotnik" spotyka na swojej drodze dwie odmienne zupełnie kobiety, które wpłyną jakoś na jego los. Piszę "jakoś" bo w natłoku słów, rozbudowanych dialogów, poetyckich opisów rozłazi się to wszystko i trudno mi generalnie odgadnąć co właściwie autor chciał symbolicznie przekazać. Ramotka, ale bez smaczku.

Starodawny styl i klimat (w końcu powieść powstała w 1921r.) Jest to powieść z gatunku fantastyka. Główny bohater posiadł dar latania i wzbudza tym niemałą sensację. Jego daru nie rozumie człowiek tamtej epoki (akcja rozpoczyna się w 1913r.),traktowany jak zbieg musi się ukrywać. Pojawiają się też piękne kobiety :-) Dla mnie przeciętne czytadło.

• Posiadam/Przeczytane
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Realizm magiczny
  • SF, Fantasy i Horror

Dodaj cytat z książki Migotliwy świat