Dziwna i uparta wytrwałość

Okładka książki Dziwna i uparta wytrwałość Foz Meadows
Okładka książki Dziwna i uparta wytrwałość
Foz Meadows Wydawnictwo: SeeYA Cykl: The Tithenai Chronicles (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Tithenai Chronicles (tom 1)
A Strange and Stubborn Endurance
SeeYA
2023-09-27
2023-09-27
Karolina Wojciechowska
małżeństwo z przymusu lgbt queer polityka tajemnica fantasy romans fantasy romance mlm wymuszone małżeństwo forced marriage magia

Okładka książki Cranky Ladies of History Liz Barr, Deborah Biancotti, Joyce Chng, Tehani Croft Wessely, Thoraiya Dyer, Dirk Flinthart, Lisa L. Hannett, Kathleen Jennings, Sylvia Kelso, Stephanie Lai, Laura Lam, Juliet Marillier, Kirstyn McDermott, Sandra McDonald, Foz Meadows, Faith Mudge, Havva Murat, L.M. Myles, Garth Nix, Amanda Pillar, Tansy Rayner Roberts, Barbara Robson, Nisi Shawl, Kaaron Warren, Jane Yolen
Cranky Ladies ... Liz Barr, Deborah B...

Jeśli lubisz fantastykę z elementami polityki, romansu i zagadki kryminalnej, to ta książka jest dla Ciebie. “Dziwna i uparta wytrwałość” to opowieść o Velasinie, młodym arystokracie z Ralii, który zostaje zmuszony do małżeństwa z Cae, księciem z Titheny. Ich związek ma zapewnić pokój między dwoma dawnymi wrogami, ale nie jest łatwy, ponieważ obaj mają swoje sekrety i traumy.

Książka wyróżnia się na tle innych powieści tego gatunku. Autorka @fozmeadows zajmuje się ważnymi tematami, takimi jak tożsamość, płeć, orientacja seksualna, poczucie własnej wartości i radzenie sobie z przemocą. Nie brakuje też emocji, humoru i napięcia.

“Dziwna i uparta wytrwałość” to książka, która zasługuje na uwagę dzięki nutce magii i intrygom. Jest to nie tylko ciekawa i wciągająca historia, ale też głęboka i poruszająca refleksja nad ludzką naturą i społeczeństwem ☺️.

RECENZJA

„DZIWNA I UPARTA WYTRWAŁOŚĆ”

AUTOR: Foz Meadows

Cykl: The Tithenai Chronicles (tom 1)

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA —
Wydawnictwo: SeeYA

„Dziwna i uparta wytrwałość”. Te słowa chyba stały się przepowiednią, bo nigdy nie straciły na aktualności: ani w dzieciństwie, a już na pewno nie w moim dorosłym życiu.

„Dziwna i uparta wytrwałość” to nietuzinkowa, intrygująca i oryginalna historia
z dużą dawką emocji, wątkiem kryminalnym pełnych wciągających  intryg, rodzącym się uczuciem (slow burn guerrowy) i wątkiem magią w tle.
Fabuła książki, została ciekawie poprowadzona, w której dzieje się bardzo dużo, autorka zaserwowała nam dużą dawką niepewności, tajemnic, intryg politycznych, niebezpieczeństwa, napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Przepełniona przeróżnymi emocjami od wstydu, zażenowania, niepokoju, zagubienia, rozpaczy, samotności po zrozumienie, czułość, zaskoczenie, radość i początek miłości.
Książka zawiera wiele wątków takich jak aranżowane małżeństwo jednopłciowe dla korzyści politycznych, wątek gwałtu, próbę samobójstwa, intryg politycznych, piękną przyjaźń, pokonywanie swoich leków.
Książka napisana jest w lekkim przyjemnym i obrazowym piórem, choć czasami pisanym językiem dość specyficznym.
Autorka bardzo ciekawie wykreowała światy dwóch odmiennych krajów, ich zasady, różnice kulturowe, politykę, tolerancję na pewne sprawy w tym związki jednopłciowe. Więc z jednej strony mamy pełną tolerancję na takie związki a z drugiej strony nietolerancję  i pełnego rozmiaru oburzenie, szyderstw i napiętnowanie.

Wątek rodzącego się uczucia został nakreślony bardzo subtelnie, nie nachalnie, wręcz z dużą dozą nieśmiałości co bardzo mi się podobało,  czytało się to z wielkim zaciekawieniem.

Napisana jest z perspektywy głównych bohaterów Velasina i Caethari,  dzięki czemu możemy poznać ich bliżej, zobaczyć ich emocje, obawy, zagubienie i próby odnalezienia się trudnej sytuacji, w której się znaleźli.
Składa się z dziewięciu części.

Bohaterzy świetnie wykreowani, różnorodni, intrygujący, nieidealni, zagubieni, niepewni co ich czeka, co czyni ich bardzo realnymi.

„Ostatnia myśl nosiła w sobie znamiona prawdy. Byłem zmęczony we wszystkich znaczeniach tego słowa: nie pozostała we mnie ani kropla oburzenia do wyciśnięcia, a moje serce, jak nieobsiane pole, nie pozwalało wykiełkować nowej rozpaczy”.

Velasin vin Aaro zostaje postawiony pod ścianą i zmuszony  poślubić dziewczynę z sąsiedniej Titheny a wszystko dla dobra uni dyplomatycznej obu krajów. Jednak wszystko komplikuje pojawienie się lorda Killic vin Lato, przez którego zostają ujawnione preferencje Velasina. Wtedy wszystko się komplikuje, ale poselstwo z Titheny znajduje inne rozwiązanie i zamiast Laecii ma poślubić tierna Caethariego Xai Aedurię. Gdy przyjeżdża, do Titheny szybko okazuje się, że nic nie będzie takie proste, a na każdym kroku czeka niebezpieczeństwo. A z przyszłym mężem szybko będzie musiał zacieśnić nić porozumienia i zaufania.

-Czy Velasin po przeżytej traumie  będzie jeszcze w stanie zaufać?
-Czy Vel zaufa Cae?
-Kto stoi za wszystkimi intrygami?
-Czy Velasin i Caethari dadzą sobie szansę na szczęśliwe zakończenie?
-Co napisze dla nich los i czy będą mogli iść naprzód razem?

Polecam.

RECENZJA

„DZIWNA I UPARTA WYTRWAŁOŚĆ”

AUTOR: Foz Meadows

Cykl: The Tithenai Chronicles (tom 1)

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA —
Wydawnictwo: SeeYA

„Dziwna i uparta wytrwałość” to nietuzinkowa, intrygująca i...

Jest to powieść młodzieżowa z gatunku fantastyki, którą osobiście poleciłabym dopiero osobie pełnoletniej ze względu na treści jakie zawiera. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa SeeYA. Za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo wydawnictwu.

Tytuł dobrze opisuje moje odczucia po lekturze - dziwne - gdyż są bardzo mieszane i niejednokrotnie miałam ochotę odłożyć powieść i ochłonąć, po prostu odpocząć choć na chwilę od trudnych tematów oraz zawiłej polityki jaką tu dostajemy. Jednakże byłam uparta w dotarciu do ostatniej strony i znalezieniu choćby kilku rzeczy, które mi się spodobają i udało mi się tego dokonać. Podobała mi się fabuła i wątek aranżowanego małżeństwa oraz system magiczny, jak i świat przedstawiony.

Byłam wytrwała jak bohaterowie i przeczytałam powieść do ostatniej strony, mimo, że trwało to znacznie dłużej niż planowałam to nie żałuję. Było warto wytrwać dla tego zakończenia, które mnie usatysfakcjonowało i sprawiło, że nie żałowałam podjęcia się lektury tej powieści. Jednak warto zauważyć, że była to dość ciężka lektura, nie tylko pod względem objętości, ale również i tematyki w niej poruszanej.

Wierzę, że książka znajdzie grupę wiernych fanów, którzy będą się nią zachwycać, bo widziałam ogrom pozytywnych recenzji, które mnie skłoniły by po książkę sięgnąć. Sami musicie zdecydować czy to lektura dla Was, ja nie będę Wam jej ani odradzać ani polecać.

Czytacie fantastykę młodzieżową ale tę 18+? Ja generalnie uwielbiam fantastykę w każdym wydaniu. Mogą to być typowe młodzieżówki albo ciężka, wymagająca skupienia lektura dla osób, które w tym gatunku się obracają. "Dziwna i uparta wytrwałość" to zdecydowanie ta pierwsza, dlaczego?

Poznajemy głównego bohatera Valesiana. Przyszło mu żyć w świecie, gdzie małżeństwa są planowane ze względów politycznych. I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, bo aranżowany ślub ma być z dziewczyną i oczywiście nasz bohater go nie chce, ale w pewnym momencie okazuje się, że do ceremoni nie dojdzie. Pewne rzeczy dotyczące przyszłej żony Valesiana wychodzą na jaw i niespodziewanie ojciec każe mu wziąć ślub z jej... bratem.

To nie jest typowa opowieść o tym, że małżeństwa są aranżowane dla korzyści politycznych i kobieta ma za zadanie rodzić dzieci. Ta książka jest tak nietypowa, że wręcz zaskakuje co chwila tym, co stworzyła wyobraźnia autorki.

Jest to ksiązka trudna, przepełniona bolesnymi scenami, traumą, morderstwami, a przy tym jest napisana tak lekkim językiem, że się przez nią mknie. Tylko już po przeczytaniu zostaje się z natłokiem myśli, z potrzebą przetrawienia tego, co właśnie się poznało.

Czekam już na drugi tom, bo jestem niesamowicie ciekawa, co autorka jeszcze może nam przekazać.

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem SeeYA.

"Dziwna i uparta wytrwałość" to młodzieżówka fantasy 18+. Totalnie nie były to moje klimaty, ale książka kusiła mnie swoją okładką. Czytało mi się ją ciężko, nie mogłam się wkręcić w fabułę. Ale im dalej to przyzwyczaiłam się do specyficznego stylu powieści. Akcja była mało dynamiczna, czasami aż za bardzo. Książka jest momentami brutalna, mocna... za bardzo rzeczywista, opisy przemocy. Były emocje, ale nie takie jakie chciałam, żeby były.

„Dziwna i uparta wytrwałość” to książka, która przykuła moją uwagę przepiękną okładką i osobliwym tytułem. Nawet jakoś specjalnie nie zagłębiałam się w opis fabuły, co okazało się być chyba jednak błędem… Bowiem choć na pewno nie można określić tej książki mianem złej, tak po prostu jest to opowieść całkowicie nie wpasowująca się w moje czytelnicze gusta. Głównie z powodu mocnego wątku queerowego, czy też LGBT. Nie zrozumcie mnie źle – nie jestem nietolerancyjnym człowiekiem. Love is love, ale generalnie po prostu tego typu książki totalnie do mnie nie przemawiają, choć kilka razy dawałam im szansę.
Mamy tutaj do czynienia z wymuszonym małżeństwem politycznym między dwoma mężczyznami z różnych krain. To zdecydowanie historia o intrygach politycznych, ale również o budowaniu relacji i zaufania, zwłaszcza że jeden z bohaterów ma za sobą dosyć traumatyczne przeżycia. Jest tutaj kilka nieco brutalniejszych i mocniejszych scen, które mogą wzbudzić skrajne emocje, ale osobiście uważam, że wątek związku pomiędzy bohaterami został dobrze poprowadzony. Tak kroczek po kroczku, stopniowo, z wyczuciem – i stwierdzam to nawet jako osoba, która nie przepada za reprezentacją LGBT w książkach.
Nie brakuje tutaj wielu odcieni różnych emocji, nie tylko w nawiązaniu do wątku romantycznego, ale pojawia się oczywiście nieco nutki politycznej, może nawet strategii wojennej, odkrywania spisków czy też lekkiej kryminalnej zagadki. Dobry klimat, umiarkowane tempo rozwoju wydarzeń, odpowiednia kreacja bohaterów. Foz Meadows wiedział, co robi i naprawdę w bardzo dokładny i dopracowany sposób przelał swoją wizję na papier – i tym książka może urzec, właśnie tym swoim dopracowaniem.

Instagram: @bookeaterreality
TikTok: @bookeaterreality

Brutalna miłość...

Literatura spod znaku young adult bywa ciekawa, pouczająca i w wyraźny sposób lżejsza niż to, co przeznaczane jest zwykle dla dojrzałego czytelnika. "Dziwna i uparta wytrwałość" mocno wyróżnia się na tle innych książek opracowanych w konwencji YA, bo choć dedykowana jest ona wciąż nastoletniemu odbiorcy, to jednak sporo tu (i to od początku!) brutalnych scen oraz wątków (zwłaszcza uczuciowych),które powinny być czytelne i zrozumiałe, a... chyba nie do końca takie są. Czy kryje się w tym wszystkim jakaś głębsza myśl?...

Velasin vin Aaro w ogóle nie planował się żenić, a już na pewno nie z dziewczyną z sąsiedniej Titheny. Kiedy okropna konfrontacja ujawnia jego preferencje, Vel obawia się, że zrujnował unię dyplomatyczną, zanim jeszcze mogła się rozpocząć. Ale podczas gdy jego rodzina jest gotowa się go wyrzec, poselstwo z Titheny ma inne rozwiązanie: Vel powinien poślubić brata swojej niedoszłej narzeczonej. Problem w tym, że po niedawno przebytej traumie nie jest w stanie związać się z nikim.

Caethari Aeduria zawsze wiedział, że może skończyć w politycznym małżeństwie, ale jego nagłe zaręczyny z mężczyzną z Ralii, gdzie takie związki są zakazane, okazują się szokiem. Ponieważ nieznani przeciwnicy są gotowi zabić, aby zakończyć ten nowy sojusz, Vel i Cae nie mają wyboru i muszą sobie zaufać. Przetrwanie to jedno, ale miłość – czego obaj się nauczą – to coś zupełnie innego.

Wciągająca polityka, słodko-gorzka historia miłosna oraz eksploracja tożsamości, płci, poczucia własnej wartości i zmagania się z traumatycznymi przeżyciami – A Strange and Stubborn Endurance to książka, którą zapamiętamy na długo...

Być może niniejsza książka ma jakieś głębsze walory, lecz ja ich - przynajmniej w tym "głębszym" wymiarze - nie dostrzegam ich jednak aż tyle, ile w zamierzeniu ich tu zamieszczono. Może dlatego, że dla dzisiejszych odbiorców nurtu YA jestem z dużą dozą prawdopodobieństwa (za) stary ;) Nie zmienia to jednak faktu, że omawiana książka jest po prostu przewidywalna...

Niemniej jednak dostrzegam, że młodemu odbiorcy może się ten tytuł spodobać. Walory książki są w zasadzie takie same, jak w przypadku każdego hitu YA z ostatnich lat: intrygująca kanwa opowieści, borykający się z własnymi problemami młodzi ludzie (i nie tylko) u progu swej dorosłości, szerokie spektrum odmienności i różnorodności oraz dobrze znane motywy bolączek i problemów nastoletniego wieku, które... No właśnie: czy to wciąż może być recepta na książkowy sukces? Chyba w dalszym ciągu tak (choć mi osobiście pomysł wydaje się być opatrzony i co najmniej lekko oklepany).

Czarna Owca, seeYA - dziękuję.

#dziwnaiupartawytrwałość #fozmeadows #seeYA #czarnaowca #wydawnictwoczarnaowca #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookreview #bookstagrampolska #instabooks #instabookspoland

Brutalna miłość...

[Współpraca reklamowa @seeya.books]
...
Kurcze powiem wam, że miałam dosyć duże oczekiwania do tej książki i sądziłam, że mi się spodoba. Jednakże tak nie było... W ogóle nie mogłam się połapać kto kim jest i po 170 stronie stwierdziłam, że zakańczam tę książkę dnf-em. Ogólnie staram się to rzadko robić ale serio w ogóle nie mogłam przebrnąć przez tę historię. Stwierdziłam także że nie będę dawać tej książce gwiazdek no bo w końcu jej nie skończyłam.
Ja osobiście wam jej nie polecam jednak o gustach się nie dyskutuje i jeśli was ciekawi ta historia to ją przeczytajcie. Może będziecie mieli inne wrażenia niż ja.

[Współpraca reklamowa @seeya.books]
...

Opis z okładki na szczęście nie trafia w sedno tej książki - generalnie NIE jest ona stereotypowym romansem o wymuszonym małżeństwie, mimo że tego motywu używa. Używa, ale lepiej, niż byście się spodziewali (albo to ja za dużo siedzę ostatnio w kiepskim yaoi i spodziewałam się... nieważne).

Fabula jest przewidywalna i sądzę, że właśnie taka miała być, intryga mało zaskakująca i oparta na niezbyt, hmmy, realistycznym rysie psychologicznym - Glównego Złola generalnie trudno napisać i nie winię osoby autorskiej, że dala sobie spokój z rozbudowywaniem sekcji kryminalnej. Nie ona jest najważniejsza w tej książce.

Najważniejsze są relacje między bohaterami i proces zdrowienia głównego bohatera po przeżytej traumie. Postacie są psychologicznie realistyczne, na ile mogę ocenić. W ogóle nie przypominają tych twardych, nieustraszonych typów z książek fantasy, którzy nigdy nie czują się gorzej, nie marudzą i absolutnie przenigdy nie sikają (niesamowicie doceniam wątek sikania w tej książce). I nie, nie, to nie jest też ten motyw, że jeden koleś jest twardym żołnierzem, a jego chłopak wrażliwym niezdarą - mimo różnych charakterów i predyspozycji, walczą i płaczą oboje, oboje potrzebują przyjaźni i uwagi ze strony innych osób. To zdrowe podejście do ludzkiej psychiki i potrzeby przyjaźni i bliskości bardzo mi przypadło do serca.

No taka nietoksyczna jest to książka. W sumie ciepła i miła, pozostawiająca mnie z tym urokliwym poczuciem, że nie jestem sama w swojej wierze w miłość i wspólnotę, i że tacy ludzie jak ja - wrażliwi, połamani i kochający - mogą być i bohaterami przygodowego fantasy, a nie tylko jakiejś ponurej klasyki literatury, gdzie na koniec zabijają się albo zamieniają w wielkie robaki, albo znikają tajemniczo, no sami wiecie, o co mi chodzi.

Książka ma oczywiście wady, ale postanowiłam napisać jej laurkę i koniec.

Dodam tylko, jak zawsze, że Kartagina... przepraszam, wydawnictwa YA powinny zkstać zburzone i pognębione za TAK STRASZNIE ZŁĄ, O BOGOWIE, REDAKCJĘ I KOREKTĘ, DLACZEGO DLACZEGO. Dorwę was kiedyś i się zemszczę!!!

Jeżeli możecie, czytajcie po angielsku...

Fabula jest przewidywalna i sądzę, że właśnie taka miała być, intryga mało...

Dawno nie czytałem tak dobrej książki. Plastyczność języka bardzo pobudza wyobraźnię, bohaterowie rewelacyjnie skrojeni i pełni emocji. Cała historia z intrygą lekko polityczną wciąga od pierwszego słowa. Rewelacja!

• Queer
  • TBR

Dodaj cytat z książki Dziwna i uparta wytrwałość