Everything is F*cked. Gdy pozostaje tylko nadzieja

Sensus
2023-06-28
2023-06-28
9788383221915

Every Thing Is F*cked to jedna z tych książek, która daje nam sporo do przemyślenia, po jej przeczytaniu poczujecie się tak jakby wasz cały światopogląd zawalił się,a wy? Musicie go odbudować, powoli, cegła po cegle aż zbudujecie swój własny odporny na innych(toksycznych) ludzi.

Bardzo podoba mi się bezpośredniość autora i to jak prowadzi narrację, jego tok zwrotu do odbiorcy jest naprawdę niesamowity i można mu pozazdrościć talentu.

Książka składa się z dwóch części, które są podzielone na dziewięć rozdziałów, a każdy z nich został napakowany informacjami. Osobiście najbardziej spodobał mi się temat "Zasady Emocji według Newtona", nie powiem nie sądziłam, że mogę się dowiedzieć tylu informacji z tej książki. Jest to ewidentnie jedna z najlepszych pozycji jeżeli chodzi o poradniki.

Mam pewien problem z tą książką. Z jednej strony porusza naprawdę ciekawe tematy dotyczące kondycji ludzkiej w XXI wieku, z drugiej strony autor stosuje bardzo prosty, momentami wręcz tabloidowy język, który mi przeszkadza.

Przesłanie książki opiera się na podziale mózgu na racjonalny (wolny) oraz emocjonalny (szybki). Oba są tak samo ważne i wbrew pozoru nikt nie jest w stanie opierać się wyłącznie na własnych racjonalnych decyzjach – jest to iluzja samokontroli. Doskonale wykorzystuje to branża marketingu, której dużym sukcesem było np. nakłonienie kobiet, aby zaczęły sięgać po papierosy. Emocje to biologiczny system hydrauliczny. To często mózg emocjonalny podejmuje decyzje w kwestii czego chcemy, zamiast czego potrzebujemy. Paradoks postępu pokazuje, że im więcej posiadamy i im lepiej się nam żyje, tym więcej chcemy – jest to głównie rozrywka i konsumpcja. Mieszkańcy krajów rozwiniętych wcale nie są szczęśliwsi – sami szukają sobie dodatkowych problemów, które nie byłyby problemami w niedostatku. W czasach ogromnej różnorodności wyboru tak naprawdę jesteśmy niewolnikami, gdyż możemy wybierać, ale z kategorii tego samego chłamu. Nadmiar to nie wolność. Prawdziwa wolność to brak pragnień. Głównym motywem wzmagającym szczęście jest natomiast nadzieja i dążenie do czegoś, a przede wszystkim odczuwanie bólu. Kto nie odczuwa bólu, nigdy nie zazna prawdziwego szczęścia.

Ciekawym elementem treści są anegdoty związane z codziennym życiem wielkich myślicieli, tj. Nietzsche, Newtona, Platona, wpływu religii na ludzi i o tym, że również nauka jest formą religii, a nowym bogiem przyszłości będzie sztuczna inteligencja. Prawdziwą formułą człowieczeństwa jest traktowanie ludzi podmiotowo, a nie przedmiotowo – nie jako środek do celu, ale sam cel. Poczucie własnej wartości polega natomiast przede wszystkim na samodyscyplinie i działaniu w zgodzie z wyznawanymi przekonaniami, na reżimie sumienia.

Pułapka cywilizacji.

Mark Manson znany jest jako autor nieco prześmiewczych, aczkolwiek bardzo celnie punktujących bolączki tego świata poradników, do których dołączyła niedawno kolejna pozycja: "Everything is F*cked. Gdy pozostaje tylko nadzieja". Z najnowszej książki autora dowiemy się, że stawia on bardzo ciekawą (i jak zwykle w dużej mierze trafną) tezę, iż w dobie postępującego rozwoju cywilizacji szeroko pojęty postęp niesamowicie rozjeżdża się z tym, co zwykliśmy nazywać naszym życiem emocjonalnym i psychicznym dobrostanem.

W obecnych czasach jako jednostki mamy wszystko (zazwyczaj): możliwości, pieniądze, zdobycze techniki, niezliczone opcje samorozwoju. Nasze życie powinno więc wyglądać jeśli nie idealnie, to przynajmniej wygodnie i w dużej mierze bezproblemowo. Według Mansona jest jednak wprost przeciwnie.

Wydawałoby się, że nasza cywilizacja znalazła się na szczycie rozwoju, że nigdy nie żyło się lepiej. Mamy więcej wolności, pieniędzy i łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej dostęp do wyrafinowanych technologii. Możemy korzystać z edukacji i komunikacji na niespotykanym dla naszych przodków poziomie. W rzeczywistości jednak wszystko jest spieprzone, a współczesnego człowieka coraz bardziej dotyka przemożne poczucie beznadziei. Klimat się zmienia, gatunki wymierają, rządy upadają, gospodarki się załamują, ludzie tracą dorobek całego życia. A w internecie, zamiast współpracy i przyjaźni, panuje nienawiść i kwitnie cyberprzestępczość. O co tu chodzi?

Ta książka zawiera błyskotliwe przemyślenia o niekończących się klęskach współczesnego świata. Na bazie badań psychologicznych i ponadczasowych dzieł filozofów, takich jak Platon, Nietzsche i Tom Waits, pokazuje proces wzajemnego przenikania się i upodabniania do siebie polityki i religii. Omawia nasze relacje z pieniędzmi, rozrywką i internetem. Z tej analizy płynie wiele gorzkich wniosków ― choćby taki, że zbyt wiele dóbr może nas psychicznie zniszczyć. Okazuje się, że dotychczasowe definicje wiary, szczęścia, wolności czy nadziei można bardzo boleśnie skrytykować. To rzecz napisana z erudycją i zarazem z humorem, niosąca też pewne wyzwanie dotyczące naszej relacji ze światem...

Można z tego wszystkiego wysnuć wniosek, że im bardziej będziemy jako ludzkość cywilizacyjnie rozwinięci, tym gorzej będzie się nam żyło. Absurd? No właśnie nie - autor swoimi wywodami udowadnia, że postęp i rozwój naszego otoczenia nie jest wcale równy naszemu dobru wewnętrznemu (w tym psychicznemu i emocjonalnemu).

Książka porusza mnóstwo niesamowicie ciekawych i ważnych tematów, jak kwestia (samo)kontroli we współczesnym świecie (i związanej z nią iluzja),świat naszych emocji, poczucie własnej wartości, kwestie dotyczące religijności oraz prawdziwa formuła człowieczeństwa. Globalnie patrząc jest to istna kopalnia ciekawych tematów i seria przemyśleń, które nie tylko bywają niezwykle trafne, ale skłaniają także do wyciągania własnych wniosków.

Lektura jak najbardziej godna uwagi i polecenia.

Sensus - dziękuję.

#everythingisfucked #markmanson #sensus #wydawnictwosensus #cosnaplce #czytamksiazki #dobraksiazka #bookreview #bookstagrampolska #bookstagram #instabooks #instabookspoland

Pułapka cywilizacji.

75/52/2023 ig: @liber.tinea

Żyjemy w świecie, w którym nasza ludzka natura wymusza na nas nadzieję na lepsze jutro i dąży do spełniania marzeń. Współcześnie, żyjąc w otoczeniu dobrobytu i dostępności zdobyczy technologicznych, o większość spraw i rzeczy nie musimy już starać się tak bardzo jak dawniej. Można powiedzieć, że większość mamy ładnie podane na tacy - jedzenie, ciepło w domu, leki i rozwiniętą medycynę, a także wiele różnych rozrywek. Czasem marzenia gdzieś się w tym wszystkim gubią, dziwnie zacierają i tracimy z oczu sens życia. Książka Marka Mansona otwiera nam te oczy szerzej i pokazuje, że… nigdy tego spełnienia nie zaznamy, ponieważ wszystko, łącznie z nami jest totalnie popieprzone. Autor swoje przekonania, co do których mam mieszane odczucia (jedne podzielam, ale też wielu przypadkach nie potrafię się zgodzić i wchodzę z nimi w polemikę) podpiera ciekawymi argumentami i okrasza sporą dawką poczucia humoru. Sądzę, że ta książka stanowi świetny punkt wyjścia do ciekawych rozważań i rozmów filozoficznych. Uświadamia też wiele rzeczy, bądź łączy w sobie oczywistości w ciekawą całość. Ostatecznie pokazuje Czytelnikowi, że gdyby istniały religie, doktryny czy relacje zapewniające pełnię szczęścia i samorealizacji, to po pierwsze - stracilibyśmy sens i motywację do porannego wstawania z łóżka, a po drugie większość nurtów mogąca pomóc jednostkom w ostatecznym spełnieniu, zwyczajnie by splajtowała, a cywilizacja ległaby w gruzach. My musimy do czegoś dążyć, a nadzieja to nasz motor napędowy.

"Wszystko jest popieprzone. Wszystko jest schrzanione. Zawsze było i zawsze będzie. Nie ma rozwiązań, są tylko środki tymczasowe, jedynie częściowe ulepszacze, jedynie formy mniejszego spieprzenia. Czas żebyśmy przestali przed tym uciekać, a zamiast tego przyjęli to do wiadomości."

Publikacja została napisana bardzo przystępnym językiem i jest niezwykle humorystyczna, ale wszystko ze sporym wyczuciem smaku. Niejednokrotnie zrywałam boki w trakcie lektury, choć jej treść traktuje o dosyć ważnych problemach socjologicznych i psychologicznych, dotykających współczesny świat. Książkę czyta się niezwykle przyjemnie, pomimo tego, że zdarzały się też w niej momenty, gdzie trzeba swój Mózg (zarówno ten “Emocjonalny” jak i “Racjonalny”) zaprzęgnąć do pracy i odrobinę się skupić na trudniejszych zagadnieniach. Jest też skarbnicą ciekawych sentencji i zdań, mogących stać się życiowymi motto, ale tych najlepiej poszukajcie w niej dla siebie sami :) Zapraszam Was do lektury tejże niezwykle ciekawej i pozytywnie “popieprzonej” książki!

75/52/2023 ig: @liber.tinea

muszę przyznać, że jest to dość oryginalna i nietypowa lektura.

niektóre rozdziały czytało mi się całkiem fajnie i przyjemnie > nawet skłoniły mnie do głębszych refleksji nad paroma kwestiami 😉
natomiast do niektórych musiałam się po prostu zmusić, żeby przez nie przebrnąć... było wszystko i nic zmierzające donikąd 😅

nie odbierzecie mnie źle, to że nie wszystko do mnie przemówiło nie oznacza, że książka nie jest ciekawa bo jest 😉
ja po przeczytaniu opisu po prostu miałam już pewne wyobrażenie treści i spodziewałam się troszkę innej lektury. dodatkowo nie we wszystkim zgadzam się z autorem i mam odmienne zdanie w niektórych kwestiach..

ale mimo, że nie wszystko do mnie trafiło to książka ma duży plus za:
przywoływanie różnych artykułów i badań,
wskazywanie czytelnikowi kolejnych książek do zgłębiania różnych kwestii,
ogrom ciekawostek i cytatów.

muszę przyznać, że jest to dość oryginalna i nietypowa lektura.

nie odbierzecie mnie źle, to że nie wszystko do mnie...

Jeśli interesuje Was tematyka typu "sens życia", ciekawi Was czemu mimo wszechobecnego rozwoju, dobrobytu i możliwości nasza ludzkość ma się jednak coraz gorzej to powinniście sięgnąć po tę pozycję.

"Klimat się zmienia, gatunki wymierają, rządy upadają, gospodarki się załamują, ludzie tracą dorobki swojego życia, a w internecie zamiast współpracy i przyjaźni panuje wszechobecny hejt i cyberprzestępców".

Autor udowadnia nam jak nadmiar wszelkich rzeczy w naszej najbliższej przestrzeni wpływa na nas i nasze życie. Jak władza i siła w postaci pieniędzy, internetu, czy rozrywek w pewnym momencie mogą stopniowo nas psychicznie zniszczyć...a wszystko po to byśmy sami mogli poczuć się lepiej...

"Paradoks postępu - im lepiej się dzieje, tym bardziej jesteśmy zaniepokojeni i zdesperowani".

Przyznaję, że to dość specyficzna książka, bez dwóch zdań potrzeba do zrozumienia jej wiele cierpliwości, otwartości umysłu i skupienia by nadążyć za skokami między tematami...mimo że cel jest jeden, tzn "Everything is f*cked". Znalazłam w niej jednak całą masę cytatów, zagadnień i świetnych ciekawostek, które mocno mnie zainteresowały i zaskoczyły ❤️.

A co jeśli powiem Wam, że to ludzkość winna jest całemu złu jakie dzieje się na świecie? Broń - stworzył człowiek, zmiany klimatyczne - przyczynił się człowiek, ludobójstwo, przemoc, oszustwa....i miliony innych rzeczy nie miałyby racji bytu gdyby nie ludzie... . Proste, prawda?

Albo kim był i co zmienił na świecie Edward Bernays? Ja Wam nie zdradzę, ale uwierzcie, że warto poszukać i zaczerpnąć informacji. Jak jeden młody marketingowiec wywrócił świat do góry nogami i sprawił, że z jednej niewielkiej marki dziś to gigant na skalę światową zarabiający pieniądze o których normalnym ludziom się nawet nie śniło... .

Nasze życie opiera się przede wszystkim na uczuciach i nadziei, bo tak są skonstruowane nasze mózgi i to właśnie one są fundamentem naszego życia.
"Nie miej nadziei...nie rozpaczaj...po prostu bądź lepszym człowiekiem" - to właśnie to sprawi, że będziesz szczęśliwy 🙌😍

Czytając opis książki byłam bardzo zaciekawiona, jak autor rozprawi się z tematem poczucia własnej wartości, religii czy reakcjach emocjonalnych. Nastawiłam się na bardziej rzeczową formułę. Odniosłam jednak wrażenie, że był to zbiór felietonów czy też wpisów na bloga, które miały zaszokować czytelnika. Niektóre rozdziały czytało się przyjemnie, przez inne musiałam przebrnąć. Na pewno książka skłoniła mnie do refleksji nad kilkoma tematami. Niektóre wywody zmierzały donikąd. Wisienką na torcie był ostatni rozdział o sztucznej inteligencji, który nijak miał się do całości książki. Pomimo wielu dobrych opinii raczej nie sięgnę po inną książkę autora.

" Gdy nasz Mózg Emocjonalny coś odczuwa, Mózg Racjonalny zabiera się do pracy i buduje narrację, która ma to coś wyjaśnić "

Już sam wstęp tej książki mnie urzekł. Główny przekaz był taki, że musimy w coś wierzyć by przeżyć i że problemy stwarzamy sobie MY sami.
Podoba mi się też to, że jest ona poparta mnóstwem artykułów( np autor pisze o tym, że w krajach bogatszych częściej ludzie popadają w depresję no i dostajemy artykuł lub książkę, w której możemy doczytać o tym, więc jest ogrom ciekawostek. Można by wiele zacytować, ale nie ma co spojlerować, to po prostu trzeba przeczytać, obowiązkowo. ( oczywiście jeśli ktoś nie jest fanem psychologii to odradzam, bo są informacje z tej dziedziny zawarte jak i sporo jest opisane o założycielach nurtów I też dopiero dzięki tej książce uświadomiłam sobie co to jest mózg emocjonalny i racjonalny( więcej też o tym znajdziemy w książce "Pułapki myślenia " Kahmana). Warto się w to zagłębić i myślę, że dzięki temu jakość życia może się totalnie odmienić.
Jestem na nie jeśli chodzi o cały rozdział poświęcony wierze. Po prostu. Nie jestem fanką tej tematyki. Kropka.
Ciekawy był też ostatni rozdział poświęcony sztucznej inteligencji, w którym były też pewne szachowe ciekawostki. 🙂

Ludzie wszystkim się przejmują. Desperacko wmawiają sobie, że wszystko musi mieć jakieś wielkie kosmiczne znaczenie. Dzięki nadziei czujemy, że nasze życie ma sens. Aby zbudować i utrzymać w sobie nadzieję, potrzebujemy trzech składników: poczucia kontroli, wiary w jakieś wartości i wspólnoty. Strata ktoregokolwiek z tych trzech składników to utrata nadziei. Chcąc zrozumieć dlaczego przeżywamy kryzys nadziei trzeba poznać jej mechanizm, dowiedzieć się jak się ją buduje i utrzymuje. Dowiemy się zatem jak można rozwijać te trzy obszary naszego życia by odpowiedzieć sobie na pytanie co takiego dzieje się w naszym świecie, że czujemy się gorzej, mimo że wszystko ciągle się poprawia.

Czy samokontrola jest iluzją i czego potrzebujemy do jej osiągnięcia? Co różni Mózg Racjonalny od Emocjonalnego? Jakie zasady emocji przedstawił Newton? Jak spełnić wszystkie swoje marzenia? Dlaczego nie dorastamy? Czym jest Formuła człowieczeństwa? Dlaczego ból jest uniwersalną stałą w życiu?

Newton, Kant, Nietzsche, Durkheim, Einstein, Diem, Platon - wszyscy ci wielcy myśliciele przedstawili znaczenie takich pojęć abstrakcyjnych jak wolność, nadzieja, szczęście. W książce "Everything is f*cked" odnajdziemy odwołania autora do ich myśli. Autor kwestionuje istniejące teorie filozoficzne i koncepcję, analizując współczesne społeczeństwo. Ta książka ma na celu zmuszenie nas do głębszej refleksji nad tym co w naszym życiu jest najistotniejsze. Sami interpretujemy to co przekazuje nam autor. Książka dała mi do myślenia na bardzo wielu poziomach.

Nie można żyć zbiorem pragnień ludzi wokół. Aby stać się zdrową emocjonalnie jednostką, trzeba się wyrwać z nieustannego targowania się i traktowania wszystkich jako środków do osiągnięcia nagrody. Trzeba zrozumieć wyższe i bardziej abstrakcyjne zasady, którymi należy się kierować. Naprawienie relacji z samym sobą daje oczyszczenie relacji z innymi. Przez osiągnięcie dojrzałości i godności każdej jednostki można zmienić świat. Świat opiera się na jednej rzeczy - na uczuciach.

Książka naprawdę bardzo mi się nie podobała. Autor zachowuje się tak jakby miał jakiś kompleks Boga. I nie mówię tego tak o, bo sobie umyśliłem. Wiele osób posiada podobną opinię do mojej. Mark Manson nie wyjaśnia wielu ciekawych aspektów, ale rozwodzi się nad kompletnymi drobnostkami. Liczyłem na ciekawą książkę, ale niestety nie można mieć wszystkiego. W książce jest też wzmianka o holokauście czyli naprawdę ogromnej ludzkiej tragedii. Autor tej pozycji chyba myślał, że teraz ludzie nie mają w ogóle problemów, a w tamtych czasach były one 'prawdziwe'. Właśnie wtedy coś się we mnie zagotowało i po raz kolejny musiałem odlożyć książkę i pójść na spacer, ponieważ takich głupot i farmazonów to ja dawno nie widziałem. Jakby tego było mało w innych książkach, które były napisane wcześniej takie tematy były rozwinięte i opisane dużo lepiej. Kto nie czytał książek o stoicyźmie albo innych filiozoficznych książek? Nikomu nie polecam tej pozycji, strata czasu.

• Po angielsku
  • Co będę czytać w 2024