Szepczące w ciemnościach

reportaż
Znak Horyzont
2023-08-01
2023-08-01

Okładka książki Fabularie nr 2 (32) / 2023 Izabella Adamczewska-Baranowska, Marius Burokas, Mateusz Kaczyński, Zofia Krawiec, Natalia Królikowska, Michał P. Lipka, Marcin Mielcarek, Grzegorz Pełczyński, Redakcja magazynu Fabularie, Bączkowski Sławomir, Katarzyna Szaulińska, Emilia Walczak
Fabularie nr 2... Izabella Adamczewsk...

Podobało mi się. Dowiedziałam się nowych rzeczy. Trochę szkoda, że nie było żadnego wywiadu z np. współczesną szeptuchą.

To książka szalenie błyskotliwa, otwierająca wiele refleksji i rozbudzająca ochotę na dalsze, samodzielne eksploracje. Krawiec serwuje nam wybór wywiadów na temat figury czarownicy, przygląda się jej z wielu nieoczywistych perspektyw. Zamiast skupiać się na historii tak zwanych polowań na "czarownice", pokazuje, w jaki sposób figura wiedźmy rezonuje we współczesności. Niezwykle ciekawa lektura, pełna akademickich odniesień i napisana pięknym, momentami poetyckim językiem!

No cóż, czytałam gorsze książki, zatem już mnie nic nie zaskoczy. Tutaj poziom literacki na bardzo niskim poziomie, zarówno pod względem treści jak i jakości.

Bardzo ciekawa ksiażka, ktora mi, jako męzczyznie pozwolila spojrzeć szerzej na wiele wątków dotyczących tego jak funkcjonujemy w spoleczenstwie. Bardzo ważna pozycja. Świetnie dobrani rozmowcy, widac, ze Autorka byla mocno zaangażowana przy pracy nad tą ksiązka, mam nadzieje, ze to nie koniec i w przyszlosci bedziemy mogli przeczytać kolejne rzeczy od Niej

Bardzo inspirująca książka, która łamię stereotypy. Polecam każdemu

Bardzo inspirująca książka, która łamię stereotypy. Polecam każdemu

Bardzo ciekawa książka - wiele się dowiedziałam. Świetny dobór rozmówczyń. Lubię literaturę, która poszerza horyzonty, łamie stereotypy i oddaje głos kobietom.

Zbiór inspirujących rozmów na temat tego kim była oraz kim jest współczesna wiedźma. Świeża i unikalna pozycja, skłaniająca do refleksji na temat kondycji współczesnego społeczeństwa, patriarchatu i przyszłości feminizmu.
Bardzo dobry dobór gości i gościn i ogromny plus za różnorodne podejście do tematu. Nie mogłam się oderwać od lektury!

Współczesna wiedźma czy czarownica to niekoniecznie musi być kobieta wyzwolona czy feministka, dla mnie taką postacią może być tzw. szara myszka nikomu nie rzucająca się w oczy, ale posiadająca tę moc czarowną i o tym nie powinniśmy zapominać.

Rzucanie czarów, czy uroków może wydawać się w dzisiejszym świecie niedorzeczne czy wręcz śmieszne, a jednak, takie rzeczy się zdarzają. Można w to wierzyć lub nie, ale kiedy doświadczy się tego złego spojrzenia i nagle w naszym życiu wszystko zaczyna się komplikować, warto przypomnieć sobie czy przypadkiem gdzieś ktoś nie rzucił pod naszym adresem jakiegoś złego słowa.

Wywiady przeprowadzone przez autorkę mają na celu przybliżyć nam pamięć o tym, kim była i jak żyła wiedźma/czarownica. Wszystkie o niej relacje znane są nam z tzw. drugiej ręki, od jej katów bądź sędziów, nie zachowały się chyba żadne jej bezpośrednie wspomnienia, które pozwoliłyby nam ją lepiej poznać i zrozumieć kim tak naprawdę była.

Bardzo ciekawa i wciągająca, momentami kontrowersyjna, ale warta poznania wyprawa w nieznane, zaczarowane klimaty.

Polecam

Szepczące w ciemnościach to zbiór dziewięciu rozmów autorki Zofii Krawiec, z kobietami, ale także dwoma mężczyznami na temat archetypu wiedźmy, czarownicy w kulturze i społeczeństwie kiedyś, ale i w dzisiejszych czasach. Jak on się przejawia, czy jest nadzieją na wymknięcie się władzy patriarchatu i czy znaczy to samo dziś, czy coś zupełnie innego kiedy "wiedzące" palono na stosie. To książka o roli kobiety i żeńskiego pierwiastka, który powoli jest zauważalny i jego wartości i wracają do dyskursu społecznego. Rozmowy, w formie krótkich wywiadów podnoszą wiele kwestii jak duchowość, sprawy światopoglądowe i przyszłość feminizmu, który łączy się z cechami, jakie w dawnych czasach utożsamiane były z czarownicami. To też lekcja historii, jaką drogę przeszliśmy jako ludzkość i na jakiej ciągle jesteśmy, bo jak pokazują rozmówcy autorki, ciągle jest w tym temacie dużo do zrobienia, gdyż polowania na czarownice wciąż trwają, czemu niestety sprzyja internet i rozwijające się media społecznościowe. Książkę czyta się bardzo dobrze i każdy/każda z Was znajdzie tu coś dla siebie, czemu pewnie miał służyć bardzo różnorodny dobór rozmówców, dokonany przez autorkę. To ciekawe spojrzenie na to jak sprawy duchowości, rzeczy nie z tego świata wracają dziś, dowodząc tego, że wiedźmy i czarownice dalej mają miejsce w naszej kulturze i choć zmieniły się ich metody, ich sposób działania i nastąpił postęp technologiczny, to ciągle jest zapotrzebowanie na te, które nierzadko są prekursorkami, buntowniczkami i ikonami przemian jakie w nas zachodzą. Jak mówi informacja na tyle okładki "wszystkich nas nie spalicie" i bardzo dobrze, bo czym byśmy byli, gdyby nie wiedźmy? Te żyjące kiedyś i te żyjące dziś? Serdecznie polecam, szczególnie panom. Może Wam otworzyć oczy na wiele kwestii, o których pewnie na co dzień nawet nie myślicie!!!
Za książkę dziękuję @znakhoryzont

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Szepczące w ciemnościach