Zatrzymaj się

Okładka książki Zatrzymaj się Bartłomiej Malinowski
Okładka książki Zatrzymaj się
Bartłomiej Malinowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Nocą kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Nocą
2023-05-24
2023-05-24

Okładka książki Magazyn Histeria LV Janusz Borys, Adrian Iwaniak, Aleksandra Konefał, Dariusz Ludwinek, Bartłomiej Malinowski, Marcin Orliński, Michał J. Sobociński, Dariusz Sprenglewski, Emil Zawadzki
Magazyn Hister... Janusz Borys, Adria...

Tajson to młody i nabuzowany testosteronem "samiec alfa", który spełnia się w ringu. Podobnie jak jego największy idol Mike Tyson, chłopak trenuje boks i czerpie największą przyjemność z obijania cudzych twarzy. Tajsonowi bardzo daleko do jakiejkolwiek przyzwoitości. Kiedy nadarzy się okazja lubi coś ukraść, kogoś pobić, wypić z kumplami i zabawić się przy innych, mniej legalnych środkach. Pewnego dnia po całonocnej balandze Tajson budzi się w całkiem innej rzeczywistości. Okazuje się, że świat się zatrzymał! Dokładnie tak! Czas stanął w miejscu. Dla Tajsona będzie to niebywała okazja żeby rządzić jeszcze zuchwalej! Prawo? Moralność? Wszelkie zasady? W tym przypadku odłóżmy je daleko na bok.

"Zatrzymaj się" należy do grupy książek, które zadziwiają mnie najbardziej! Po przeczytaniu pierwszej części historii Tajsona musiałem zastanowić się, co tak naprawdę chcę napisać w swojej recenzji. Bo nie ukrywajmy - powieść Bartłomieja Malinowskiego nie należy do książek, które czytam najchętniej. No i tutaj pojawia się pierwszy problem! Kiedy czytam każdą jedną książkę sam łapię się na tym, że z uporem maniaka muszę każdą przeczytaną sztukę zaliczyć do jakiejś kategorii. Muszę przypisać ją do jakiegoś określonego gatunku! Koniecznie! W przypadku "Zatrzymaj się" - nic z tego! Tej powieści zwyczajnie nie da się zaszufladkować, nie da się włożyć między kryminały lub powieść obyczajową! Mamy tutaj zbitek kilku smaczków, które współpracują ze sobą nad wyraz dobrze! Książka zaczyna się jak typowa obyczajówka, potem lekko haczy o dramat, ociera się o problemy społeczne, by finalnie przeskoczyć przez sensację i zawitać do fantastyki! To dużo? Jasne, że tak! I wydawałoby się, że połączenie wszystkich tych kombinacji jest niewykonalne! Jak możecie przekonać się podczas lektury "Zatrzymaj się" tak jedynie może się wydawać, bo autor bardzo szybko udowodni Wam, że dla niego nie ma rzeczy niemożliwych!

Teraz skupy się na bohaterach książki! No dobrze, na jednym bohaterze! Kumpli Tajsona i osoby postronne zostawię w spokoju, bo sama postać głównego bohatera przyćmiewa je wszystkie! "Zatrzymaj się" już od samego początku wbije Was w paradoks nie do przeskoczenia! Z jednej strony autor zrobi wszystko abyście mieli jak największy problem z polubieniem Tajsona, a z drugiej tak wkręci Was w swoją historię, że nie spoczniecie dopóki nie dobrniecie do finału pierwszego tomu, a następnie prędko pobiegniecie łapać za kolejny! Tajson to typek, którego w realu nikt z nas nie chciałby spotkać. To przemądrzały, diabelnie irytujący złodziej, typek spod ciemnej gwiazdy, którego życiowym celem jest balanga, seks, udział w bójkach - a w zasadzie ich wszczynanie, oraz bicie jak popadnie. Nasz bohater w zasadzie będący antybohaterem będzie denerwował i irytował Was od początku do samego końca, ale autor ma tę unikatową umiejętność przywiązywania czytelnika do swoich historii. Abyście nie wiadomo jak bardzo się opierali, to i tak ta powieść pochłonie Was bez reszty! Do tego język autora! Tę książkę czyta się jak opowieść znajomego!

Mamy już pochwalony styl autora, kilka słów o głównym bohaterze i ogólny zarys książki. Teraz przyszła pora poszukać słabych punktów! Otóż jest tylko jeden! W moim odczuciu jest to okładka książki. Jestem okładkową sroką i okładka to dla mnie rzecz bardzo ważna. Mówi się, że nie ocenia się książek po okładce i w pełni się z tym zgodzę ale nie okłamujmy się - dobra okładka to przecież wartość dodana każdej książki i bardzo dobry wabik! Tymczasem w przypadku "Zatrzymaj się" okładka co prawda nawiązuje do treści książki, jednak nie jest to szablon, który przykuje uwagę czytelników. Gdybym decydował się na przeczytanie tej książki sugerując się jedynie okładką, to zdecydowanie bym sobie ją odpuścił. Zostałem jednak skuszony opiniami innych, więc zaryzykowałem i naprawdę nie żałuję!

Podsumowując - "Zatrzymaj się" to opowieść o bardzo dynamicznej akcji, która w zasadzie sama się nakręca. W powieści nie ma czasu na nudę! Tutaj ciągle coś się dzieje. Mimo, że głównego bohatera totalnie nie da się w żaden sposób polubić, to książka potrafi nas bardzo mocno wciągnąć. Nie ma mowy abyśmy odłożyli ją na regał zanim dobrniemy do końca. Ta powieść ma tę właściwość, która nie pozwala nam się od siebie oderwać dopóki nie dobrniemy do finału. Powieść Bartłomieja Malinowskiego oceniam bardzo dobrze i już nie mogę się doczekać kiedy zasiądę z drugim tomem w rękach!

Tajson jest podwórkowym bandziorem, który wierzy w przetrwanie najsilniejszych. Jego pasją jest boks. Chciałby być równie wielki jak jego idol, od którego wziął przydomek. Nawet strzyże się tak samo, z pomocą swojej dziewczyny, fryzjerki Niny.

Tajson ma dwóch kumpli: dealera Kefira, z którym przyjaźni się od podstawówki i grubasa Robsona, z którego obaj się podśmiewają.

Pewnego dnia postanawiają zrobić koledze przysługę i zabierają go do burdelu. Tam Tajson poznaje rudą barmankę Martę, z którą spędza noc, być może ostatnią w swoim życiu.

Tajson, a właściwie Piotrek, od początku sobie grabił. Notorycznie zastrasza, okrada i oszukuje ludzi. Korzysta ze swojej przewagi fizycznej, by ograbić dzieci. Wykorzystuje naiwność i dobroduszność klientów swojej firmy. Wydaje mi się, że taki z niego kogut, że nikt mu nie podskoczy. Nawet nie podejrzewa co ma mu do powiedzenia szef gdy wzywa go na rozmowę w dzień wolny od pracy.\

Później wydarzenia toczą się niczym lawina śnieżna. Tajson musi odpowiedzieć za swoje postępki. Wkurzył niewłaściwych ludzi.

Książka od początku aż kipi energią. Myśli Piotrka podkreślają ciosy jego pięści na worku treningowym. Lokalny kłodzki cwaniaczek wciąż kombinuje jak się dorobić by się nie narobić. Jego zdaniem cel uświęca środki. Nikogo nie szanuje, nie liczy się ze zdaniem matki, z którą mieszka. Napędza go testosteron i adrenalina, ale każdy kiedyś musi się zatrzymać...

Powieść od początku była piekielnie dobra a od momentu, w którym starszy człowiek powiedział "Zatrzymaj się" dosłownie wypala mózg. Cały czas kombinuję jak Tajson co tam się odwaliło. On by to ujął inaczej.

Chcę więcej takich książek a najbardziej chcę przeczytać drugi tom. Ja tu czekam na wyjaśnienie a znajduję KONIEC TOMU PIERWSZEGO!!! No nie!

Autor tak realistycznie oddaje klimat miejskich podwórek, postaci, dialogi, że czułam się jakbym tam była z nimi albo oglądała film.

To jedna z najlepszych książek tego roku i piszę to choć rzadko sięgam po podobną literaturę. Bokser, dresiarz, antybohater, który niejedno ma na sumieniu a jednak chcę wiedzieć co go spotkało. Fenomen!

Mam mieszane uczucia co do tej powieści. Choć książę czytało mi się szybko, to wciąż czekałam na moment, w którym akcja zacznie gnać na przód.

Zmyliła mnie również ksywa, która w połączeniu z zamiłowaniem do boksowania, dała mi mylne wrażenie, że książka oprze się na biografii sławnego fightera.

Z bohaterem można nawiązać nic porozumienia, jednak nie jest to postać, którą pokochamy. Mężczyzna popełnia masę błędów i tak naprawdę szacunek ma wyłącznie do siebie.

Tym razem jest mi bardzo trudno napisać recenzję, ponieważ nie chcę zdradzić zbyt wiele. Akcja zaczyna się dopiero pod koniec powieści i niestety nie sprawia, że będziemy zbierać szczękę z podłogi.

Ja niestety nie pokochałam tej powieści, nie oznacza to jednak, że nie przypadnie do gustu Wam, drodzy czytelnicy. Jestem również ciekawa, jak odebraliście postać Piotra i czy na Was książka zrobiła wrażenie.

Edit: Autor zaznaczył, że książka jest podzielona, a akcja nabiera tempa w drugiej części. Z pewnością to sprawdzę :)

Debiuty literackie, zwłaszcza pisane przez naszych rodzimych autorów to książki, po które sięgam ilekroć mam ochotę na coś do tej pory mi nie znanego. Coś, co być może zostanie ze mną na dłużej, wyznaczając przy okazji kolejne, niespotykane dotąd standardy. Kiedy zatem otrzymałem od Bartłomieja Malinowskiego propozycję zrecenzowania jego książki, nie wahałem się długo. Czy wybór ten był słuszny? O tym poniżej…

„Zatrzymaj się”, będąca debiutem literackim Bartłomieja Malinowskiego to suspens i miks gatunków, co często podkreśla sam autor. Książka opowiada historię Tajsona- zdegenerowanego trzydziestolatka, który nie stroni od drobnych przestępstw i narkotyków. Uprawia przy tym namiętnie boks i zawsze stara się kierować swoim wewnętrznym dekalogiem, w którym jednak na próżno szukać wyższych wartości. Wszystko to czyni z niego „typa z pod ciemnej gwiazdy” i przedstawiciela blokowych chuliganów, których pełno w całym kraju w tego typu miejscach. Tymczasem pewnego dnia Tajson się budzi i odkrywa, że cały dotąd znany mu świat stanął w miejscu…

Określenie „Zatrzymaj się” historią skłaniającą do refleksji byłoby doprawdy dużym niedopowiedzeniem w tym przypadku, bowiem Malinowski wrzucił w tę opowieść coś więcej- pokazał dystopijny świat, w którym zagubiona jednostka pozbawiona jakichkolwiek zasad moralności popada w coraz większy obłęd, ukazując przy okazji wszystkie swoje najgorsze cechy.

Części są dwie. Tworzą wyjątkowo spójną całość i tylko czytane razem ukazują czytelnikowi historię niebanalną, nie zaburzając przy tym jej finałowego odbioru. W dodatku napisaną całkiem miłym dla oka stylem, który nieco szpeci ilość wulgaryzmów i kompletnie niezrozumianych przeze mnie scen brudnego, brzydkiego i odpychającego seksu. Całość prezentuje się dobrze i faktycznie dostarcza to, czego było zapowiedzią- suspensowy miks gatunków z wizją człowieka kroczącego drogą jego własnego upadku…

Autorowi serdecznie dziękuję za egzemplarze do recenzji, życząc kolejnych sukcesów na drodze pisarskiej kariery.

Jakiś czas temu bartlomie zapytał czy chciałbym przeczytać jego książkę. Sprawdziłem opis i chętnie się zgodziłem, lubię czytać młodych polskich autorów. No dobra, ale o czym jest "Zatrzymaj się" ?
Tajson to zbliżający się do 30 miejscowy rozrabiaka dla którego boks jest całym życiem. Lubi uważać się za najlepszego, nie bez powodu ma taką ksywkę. Szemrane interesy, pobicia, kradzieże i narkotyki to jego chleb powszedni.
Spędzimy z nim cały piątek, począwszy od treningu, pracy kuriera i obowiązkowej wieczornej imprezy. W sobotni poranek (właściwie południe) budzi go telefon od szefa, a wizyta w biurze rozpoczyna jego problemy.
Niestety więcej Wam nie powiem, żeby nie zdradzić za wiele, pozostawiam Wam tą przyjemność. Z plusów na pewno styl pisania. Wielkie uznania dla Bartka, bo jak na debiutanta wygląda to bardzo dobrze i literacko trzyma poziom. Jednak język często mnie też uwierał. Dużo wulgaryzmów, slangu blokowego. Wiem, że tak miało być bo mamy takiego bohatera, ale do mnie to nie przemawia. Sami bohaterowie są ciekawi, dobrze dobrani do swoich ról, ale przez to kim są to ich nie polubiłem.
Uwierają mnie też sceny erotyczne, ok pasują tak samo jak język bohaterów, tylko po co tego aż tyle?
Książka rozwija się powoli. Niby ciągle coś się dzieje, poznajemy Tajsona i jego styl, ale zajmuje to za dużą część książki. Ciekawie robi się na koniec i być może autor chciał w ten sposób budować napięcie. Chociaż samo zakończenie jest zupełnie w innym klimacie niż cała książka (fantasy? SF?) Bardziej budujące podwaliny pod następny tom i zapowiadające trochę inny klimat.
Ja Bartkowi daje szansę i chętnie przeczytam kolejną jego książkę ze względu na jego styl.

Lubicie historie nieoczywiste i mimo mieszanych uczuć nie możecie przestać ich czytać?
"Zatrzymaj się" Bartłomieja Malinowskiego należy do grona takich książek. Historia Tajsona niby niczym się nie wyróżnia. Ot co, chłopak, który lubi się sparingować, jego ulubionym pięściarzem jest Mike Tyson (stąd zapewne jego ksywka),żyje według swoich zasad, których ściśle się trzyma. Ma najzwyklejszą pracę na świecie i próbuje oszukać system. W jaki sposób? Tego Wam nie zdradzę.
Książka ta wywołuje przeróżne reakcje - można się pośmiać, "ponabijać" z Tajsona, z jego podejścia do różnych spraw, ale miesza się to z wywracaniem oczami, klepaniem się w czoło spowodowanym jego "głupotą", czy niesmakiem, który pewnie wywołałby, gdyby próbował się do mnie dostawiać w realnym życiu. Taki jest główny bohater "Zatrzymaj się". Irytuje, idzie na łatwiznę, ale nie można odmówić mu lojalności wobec swoich ziomków, czy samozaparcia w dążeniu do celu.
Tak naprawdę przez większość książki nie dzieje się za wiele. Można odnieść takie wrażenie. Zwykła codzienność "chłystka z bloku". Jednak koniec historii zaskakuje i intryguje na tyle, by chcieć poznać dalsze losy Tajsona. Moment, w którym się znalazł jest nieoczywisty, zalatuje trochę sci-fi (zatrzymanie czasu),więc mocno mnie zastanawia, co autor zaprezentuje w drugim tomie.
Duża ilość dialogów, swoboda w piórze i prosty przekaz Malinowskiego sprawiają, że "Zatrzymaj się" czyta się w ekspresowym tempie. Codzienność bohaterów przypomina tę, którą znam z życia niektórych znanych mi osób, więc jest bardzo, ale to bardzo realistycznie. Czy polecam? Jak najbardziej, jeśli lubicie takie historie. 😉

Warto przeczytać! Chociaż w opowieści nie ma wyraźnego wiodącego wątku to trudno jest przestać czytać. Klimat przypomina mi "Ślepnąc od świateł".

Trzeba podkreślić, że książka jest bardzo dobrze napisana. Krótkie, dynamiczne zdania pasują do treści i nadają tempo. Zaskakująco dobrze jak na debiutanta. Brawo. Czekam na kolejny tom.

„Zatrzymaj się” Bartłomiej Malinowski
„Czy w świecie pozbawionym reguł można nadal mówić o istnieniu zła?” – to pytanie zadaje nam autor na samym początku opisu. Jakie będą miały znaczenie w całej fabule? Cyk-cyk-cyk-cyk, przerwa na skakankę! Bo to właśnie od niej zaczyna się cała historia. Historia niezwykle ciekawa i skłaniająca do refleksji.
Tajson nie lubi podążać za wyznaczonymi zasadami. Uwielbia je łamać i robić wszystko po swojemu. Nie obchodzą go panujące normy i założenia. Gdy pewnego dnia nasz główny bohater idzie spać, budzi się i odkrywa, że… czas stanął w miejscu! Jak wiele potrzeba, by popaść w obłęd?
Zapraszam was do przeczytania cudownej historii, dziejącej się w niepozornym świecie. Pełnej refleksji, przemyśleń o życiu, jak i jedynym w swoim rodzaju bohaterów. Zastanawiam się nad tym, czy książka nie trafi do mojego ulubionego top trzy! Polecam!
ig: good.book.life

„Zatrzymaj się” Bartłomiej Malinowski
Tajson nie lubi podążać za...

Czy w świecie pozbawionym reguł można nadal mówić o istnieniu zła?

Tajson na swoje zasady. Reguły których się trzyma i nigdy nie kłamie. Co nie znaczy, że są one zgodne z ogólnie wyznaczonymi normami. Drobne przestępstwa nie są mu obce, społeczne reguły może łamać, ale swoich własnych nie.

Pewnego dnia jednak dzieje się coś dziwnego. Niemal niemożliwego, abstrakcyjnego. Po obudzeniu się odkrywa, że czas stanął w miejscu. Jak? Dlaczego?
Prawo, moralność, rozsądek. To wszystko zdaje się trzymać świat w ryzkach, ale gdyby zniknęła? Jak cienka granica dzieli je od obłędu?

Nietypowa, niebanalna historia, która nie tylko ciekawi, ale skłania także do refleksji o życiu, o czasie, o zasadach. Jeśli lubisz takie połączenie sięgnij po tą książkę, nie będziesz się nudzić.

Czy w świecie pozbawionym reguł można nadal mówić o istnieniu zła?

• 200-400
  • Kryminał sensacja thriller
  • Literatura współczesna

Dodaj cytat z książki Zatrzymaj się