LOKI poradnik złego boga: jak być dobrym

Okładka książki LOKI poradnik złego boga: jak być dobrym Louie Stowell
Okładka książki LOKI poradnik złego boga: jak być dobrym
Louie Stowell Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: LOKI (tom 1) literatura dziecięca
2023-05-23
9788382028478
Magdalena Ciszewska

Okładka książki Jak rysować. Zwierzęta Pratt Leonie, Louie Stowell
Jak rysować. Z... Pratt Leonie, Louie...
Okładka książki Mity greckie dla dzieci Petra Brown, Simona Bursi, Anna Milbourne, Louie Stowell, Elena Temporin
Mity greckie d... Petra Brown, Simona...

Loki z mitologii nordyckiej jest symbolem kłamstwa, oszustwa oraz psot. To ostatnie słowo brzmi niewinnie, ale psocąc można nieźle narozrabiać. Tym razem Loki przesadził, a Odyn, jego przybrany ojciec, wysłał go za karę na ziemię i – o zgrozo! – umieszcza w ciele jedenastolatka. Loki musi chodzić do szkoły, słuchać się rodziców, a przede wszystkim musi udowodnić, że potrafi się dobrze zachowywać, że ma w sobie chociaż drobinki dobroci. Swoje postępy ma zapisywać w dzienniku. Jego zwierzenia możemy przeczytać w publikacji „Loki. Poradnik złego boga: Jak być dobrym”.

Louie Stowell napisał dziennik antybohatera. Sam Loki mówi o sobie: „Jestem chaosem. NIE pomagam. Doskonale mi idzie obrażanie ludzi”[1]. Jak możecie się domyślić proces budzenia w nim iskierki miłosierdzia będzie długotrwały, a po drodze nasz (anty)bohater zdąży dużo nawywijać. To jak przekornie postrzega on czynienie dobra będzie źródłem wielu zabawnych sytuacji. Wisienką na torcie są jego ciągłe przekomarzania z przybranym bratem, czyli doskonałym Thorem, który pomału staje się szkolną gwiazdą.

„Loki. Poradnik złego boga (…)” w humorystyczny sposób przemyca elementy mitologii nordyckiej. Oczywiście gwiazdą publikacji jest Loki i jego „życiorys”, jednak znajdziemy tu kilka słów o innych bogach oraz nieziemskich istotach. Szczególnie lodowe olbrzymy dadzą się bohaterom we znaki.

Są zwolennicy i przeciwnicy tzw. „dzienników łobuzów”. Ja bardzo lubię takie publikacje. Bawiły mnie, kiedy byłam dzieckiem, nastolatką, a i będąc dorosła ich czytanie sprawia mi wielką frajdę. Ten lekko niesmaczny, przekorny humor ma w sobie coś relaksującego. Książka autorstwa Louie Stowella przy okazji przybliża czytelnikom elementy mitologii nordyckiej. Bardzo mi się to podoba. Zabawny styl sprawia, że mimowolnie zapamiętuje się postacie i mity traktujące o nich, a także pobudza ciekawość.

[1] Louie Stowell, „Loki. Poradnik złego boga: Jak być dobrym”, tłum. Magdalena Ciszewska, Poznań 2023, s. 156.

Uwielbiacie mitologie, a przy okazji macie ochotę na przezabawną książkę, dobrze trafiliście to właśnie ta pozycja!

😇 Idealna lektura na poprawę humoru.

😈 Świetnie napisana w bardzo pomysłowy sposób, zakochałam się w postaci Lokiego, który jest niezwykle inteligentny, w dodatku jego cięty język sprawia, że czytelnik momentami wybucha niekontrolowanym śmiechem.

🦹‍♂️ Pomimo tego, że lektura skierowana jest do nieco młodszych czytelników, ja bawiłam się przy niej doskonale.

Loki z mitologii nordyckiej jest symbolem kłamstwa, oszustwa oraz psot. Ale tym razem nasz główny bohater przeszedł sam siebie! Za karę zostaje uwięziony w ciele jedenastolatka. Od tej pory Loki musi chodzić do szkoły, słuchać się rodziców, a przede wszystkim musi udowodnić, że kryje się w nim choć trochę dobra. Swoje postępy ma zapisywać w niezwykłym dzienniku, którego nie da się oszukać.

Do tej pozycji będę wracała w ciężkie dni, aby je sobie rozweselić!

🦹🏻‍♂️ Lubicie sięgać po mitologię nordycką?

😇 Idealna lektura na poprawę humoru.

🦹‍♂️...

Loki to wielki bóg, który słynie z bycia złym i swoich niecnych sztuczek. Dorośli znają go pewnie z filmów o Thorze :) Gdy po raz kolejny dopuścił się niecnego żartu, Odyn wymyśla dla niego karę. Wielki bóg, zostaje zamieniony w jedenastoletniego chłopca, które zsyła do Midgardu, czyli na ziemię. Tutaj wraz z fikcyjnymi rodzicami i również Thorem w postaci chłopca musi stać się lepszy. Na zadanie to ma miesiąc, a jego osiągnięcia w byciu dobrym ma na bieżąco oceniać magiczny notes, w którym chłopak będzie notował swoje osiągnięcia. Tajemniczy notes staje się więc pamiętnikiem z życia Lokiego na ziemi.
Jak wielki bóg odnajdzie się w roli chłopca, bez mocy i boskich wygód? A co najważniejsze czy loki potrafi być dobry?
Koniecznie przeczytajcie sami i podajcie tę książkę swoim dzieciom bo jest naprawdę rewelacyjna. Idealna na wakacje z dużą dawką humoru. Cała historia przemiany Lokiego wciąga nas i z dużym zaciekawieniem czytamy jego ręczne zapiski oraz wyjaśnienia notesu :) do tego jak to w każdym pamiętniku mamy całe mnóstwo rysunków i bazgrołów, dopisków i skreśleń, które idealnie uzupełniają tekst i stanowią świetną zachętę dla dzieci i młodzieży do czytania, bo już same obrazki są ciekawe!

Jeśli znacie postać Lokiego z filmów, to już wiecie, że ten typ ciągle coś kombinuje i nie będziemy się z nim nudzić! Co więcej to dopiero I tom jego przygód dlatego już czekam na więcej. :)

Gorąco polecam ! Uważam że to będzie hit wakacji :)

Powrót do korzeni, przetwarzanie motywów mitologicznych to ciekawy zabieg w popkulturze. Dzięki temu na nowo możemy spojrzeć na znane nam postaci, zastanowić się, czego mogą nas nauczyć, jaką lekcję one mogą wyciągnąć ze współczesnych relacji między ludźmi. Taką wdzięczną do przeróbek i analizy postacią jest Loki, olbrzym z mitologii nordyckiej, w której zaliczony jest w poczet bogów, symbolizuje ogień, oszustwa i psoty. Ukarany niczym Syzyf na wieczne męki i będący czymś w rodzaju połączeniem greckiego Hermesa z Dionizosem i Prometeuszem, czyli postać która może dać się bogom we znaki. Dzięki swoim mocom mógł się zmieniać w cokolwiek i kogokolwiek zechciał łącznie ze zmianą płci (płynność płci to wcale nie taki nowoczesny pomysł). Pod żeńską postacią zrodził wiele potworów. W swoich burzliwych dziejach ma ciekawe losy pokazujące przyjaźń i towarzyszenie bogom w wyprawach, ale jest też i bunt przeciwko nim oraz prowadzenie innych olbrzymów w wojnie przeciwko bogom. Z jednej strony wspierał ich, z drugiej potrafił się buntować, z jednej był pomocny, z drugiej buntownikiem i psotnikiem. Wśród licznych przewinień ma na swoim koncie przyczynienie się do śmierci Baldura (boga piękna) i uniemożliwienie mu powrotu z zaświatów. Za karę przywiązany do skały, nad którą zwisa wąż kapiący jadem. Na szczęście wierna małżonka trzyma nad jego głowę misę i chroni Lokiego. Kiedy naczynie się napełnia trzeba je opróżnić i wówczas jad skapuje na olbrzyma wywołując w nim dreszcze powodujące trzęsienie Ziemi. Oczywiście wierzono też, że kiedyś zapragnie uda mu się uwolnić i zapragnie zemsty i w tym celu przypłynie na Nagelfar do Asgardu (taki nordycki Olimp). Dlaczego opowiadam Wam o tym wszystkim? Bo są to ważne motywy w książce Louie Stowell „Loki. Poradnik złego boga: jak być dobrym”.
Pisarka w Polsce znana jest z prostych i inspirujących książek zachęcających do rysowania, wchodzenia w obszar mitologii, ale też przyglądania się ciału. Są to jej pierwsze faktograficzne książki, od których odeszła na rzecz fantazjowania i jest to rewelacyjny kierunek. Do anglojęzycznych czytelników trafiły już dwa tomy Lokiego, są też opowieści o smoku w bibliotece, potworze w jeziorze, czarodzieju w lesie. Jak widzicie są to głównie opowieści o magii, bogach i potworach. Każda jest zabawka, nawiązuje do znanych nam sytuacji i pozwala spojrzeć na wiele problemów w krzywym zwierciadle. I tak jest właśnie z serią „Loki”.
„Loki. Poradnik złego boga: jak być dobrym” to tom wprowadzający do świata Lokiego, który z powodu licznych przewinień trafia na do świata śmiertelników, aby w końcu nauczył się bycia dobrym. Co to znaczy? Do końca nie wie, bo nawet jeśli zaczyna rozumieć to okazuje się, że jest to błędne spojrzenie na znaczenie słów. Z książki o nordyckim bogu wynika, że nasze relacje społeczne są naprawdę bardzo niejednoznaczne, pełne pułapek. I tak faktycznie jest. Aby połapać się w świecie potrzebna jest wrażliwość, empatia, rozumienie znaczeń i intencji. Uczenie się wrażliwości etycznej to wcale nie takie łatwe zadanie. Wymaga poznania kultury, w jakiej żyją ludzie, zasad społecznych, którymi kierują się. Za to sam proces odkrywania niuansów może być zabawny dla obserwatorów z zewnątrz. I tak jest. Louie Stowell oddaje do rąk czytelników fantastyczną opowieść, w której akcję napędzają kolejne wpadki olbrzyma zmienionego w zwykłego nastolatka i zmuszonego do chodzenia do szkoły publicznej. Myślicie, że gorzej być nie może? No to ma brata w postaci Thora (Toma),który jest przystojny, inteligentny i przyciąga uwagę płci przeciwnej. Do tego jego opiekunami zostali Hyrrokkim i Heimdall, czyli dwie postacie z mitologii, z którymi Loki ma na pieńku. Bycie nastolatkiem w takich warunkach może okazać się wyjątkowo trudne. Całą akcję poznajemy z perspektywy Lokiego, który musi pisać magiczny pamiętnik, w którym dzieli się z Odynem swoimi postępami. Jak to zwykle bywa z przedmiotami magicznymi notes, w którym dzieli się przygodami z codzienności jest problematyczny: nie znosi kłamstw i od razu wszystkie nieprawidłowości prostuje, dzięki czemu mamy tu tylko i wyłącznie prawdę obiektywną. Zestawienie kłamstwa z prawdą bywa zabawne.
Louie Stowell wymyślając zesłanie nawiązuje do wydarzeń z mitologii. Jest to obcięcie złotych włosów Sif. Loki w oryginalnej wersji miał postarać się o zdobycie innych złotych włosów, a tu czeka go jeszcze kolejna kara: pobyt w ciele jedenastolatka i udowodnienie, że zasługuje na powrót do świata bogów. I właśnie po to potrzebna jest mu zaklęty pamiętnik, który pozwala śledzić postępy. Szybko się okaże, że cokolwiek Loki robi jest to złe. Im bardziej się stara tym gorzej mu wychodzi. To chyba każdy z nas zna z własnego życia. Można powiedzieć, że piekło Lokiego wybrukowane jest dobrymi intencjami. Nie było by tu tragizmu, gdyby nie fakt, że jeśli się nie poprawi zostanie skazany na przywiązanie do skały i kontakt ze skapującym jadem węża. Ten motyw też z mitologii. Pojawią się tu też węże i wilki Hyrrokkim. Loki jak na psotnego olbrzyma przystało ma cięty język i jest uparty. Może i zmienił wygląd, ale jego złośliwy charakterek pozostał. Zderzenie tego z realiami szkolnymi dają zabawny efekt.
Ciekawe są tu też wstawki wyjaśniające określone pojęcia ze świata ludzi, np. „Szkoła prywatna: miejsce, w którym dzieci bogaczy uczą się przemawiania z wyższością i codziennie wmawia się im, że zostali stworzeni do rządzenia światem. Gdy dorosną, na pewno zostaną politykami i szefami i rzeczywiście będą rządzić światem. Bardzo źle”. Takich trafnych spostrzeżeń na temat naszego otoczenia jest więcej. Pisarka zachęca do spojrzenia na wiele zjawisk z dystansem.
Louie Stowell napisała fantastyczną, pełną humoru opowieść przemycającą sporą dawkę wiedzy z mitologii i zachęcającą do lepszego poznania tego mitycznego bohatera. Wszystko przyprawione sporą dawką humoru. Do tego w fabułę wpleciono proste rysunki, elementy komiksowe, które świetnie uzupełniają opowieść i sprawiają, że młodszym czytelnikom łatwiej czyta się opowieść. Po przeczytaniu tego tomu na pewno sięgnę również po kolejny tom. Polecam.

Lubię gdy książki dla dzieci i młodzieży oprócz dobrej zabawy wnoszą coś więcej.

I tak też było z książką „Loki. Poradnik złego boga jak być dobrym”.

Loki to największy oszust wśród bogów. Za kare Odyn wysyła go na ziemie w ciele jedenastolatka. Chciał aby Loki zmienił się, a żeby śledzić jego postępy dał mu magiczny pamiętnik.

Oj Lokiemu na początku nie szło tak jak powinno. Chociaż nie ukrywam, że było to zabawne, nie raz śmiałam się przy jej czytaniu.

Jednak powoli zachodzi zmiana w tym bogu, ale nie chciał tak łatwo ulec tej zmianie i walczył zawzięcie.

Ta książka jest naprawdę świetna, aby pokazać młodemu czytelnikowi jak powinien się zachowywać , jak niektóre zachowania mogą krzywdzić innych, mimo, że miały być dla żartu.

Loki powoli zauważać co jest ważne, a i po złym postępowaniu zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia.

Niemniej jednak ta książka jest zabawna, można się przy niej świetnie bawić.

Do tego wydana jest w świetny sposób. Książka jest pamiętnikiem Lokiego, więc znajdziemy w niej zabawne rysunki i przemyślenia boga.

Bardzo się cieszę, że to nie pojedynczy tytuł i pojawi się kolejny tom przygód Lokiego. Jestem ciekawa czy całkiem się zmieni czy zostanie w nim ta cząstka oszusta jakim był zanim trafił na ziemię.

I tak też było z książką „Loki. Poradnik złego boga jak być dobrym”.

Oj Lokiemu na początku nie szło tak jak...

"LOKI. Poradnik złego Boga : jak być dobrym" LOUIE STOWELL

Świetny pomysł na książkę dla starszych dzieci i młodzieży. Niesamowita fabuła, prosty i bardzo zabawny język oraz styl.
Cały czas coś się dzieje i akcja nie zwalnia ani na chwilę.
Zabawne ilustracje uzupełniają przekaz książki i tworzą rewelacyjną całość.
Ta lektura bawi, wzrusza i uczy. Zaskakuje i jest powodem niekontrolowanych wybuchów śmiechu.
Uważam, że jest idealna na wspólny czas z dzieckiem.

Poznamy historię jedenastolatka, który jest największym oszustem wśród Bogów i został wygnany na ziemię w ciele nastolatka.
Musi w ciągu miesiąca pobytu na Ziemi zasłużyć sobie na powrót do domu.
Będzie musiał bardzo się postarać i zmienić swój charakterek. Trafi do szkoły, gdzie przecież tak wiele może się zdarzyć i można rozrabiać.
Nie może jednak używać swojej mocy i ma nakaz zapisywania wszystkiego w pamiętniku i uwaga ... musi to być prawda.
Jako pan kłamstw powinien bez problemu rozpoznawać kłamstwa, czy tak jest ?
Jeśli skłamie pamiętnik to odnotuje i dostanie punkty ujemne.
Trzymanie się prawdy dla oszusta, to mega wyzwanie dlatego dochodzi do wielu bardzo zabawnych sytuacji.
Jest jednak nadzieja, że Loki nauczy się odróżniać dobro od zła i poznawać przyjaciół o wrogów.
Ten pobyt na Ziemi zapowiada się dla niego bardzo ciekawie.
Dostaje do pilnowanie trójkę opiekunów, którzy będą udawać jego rodzinę - mamę, tatę i brata.

Zachęcam Was do poznania tej niesamowitej historii, gdzie kłamstwo będzie musiało zamienić się w prawdę.
Czy tak się stanie ? Ja już wiem :)

"LOKI. Poradnik złego Boga : jak być dobrym" LOUIE STOWELL

Cały czas coś się dzieje i akcja nie zwalnia ani na chwilę.
Zabawne ilustracje uzupełniają przekaz książki i tworzą rewelacyjną całość.
Ta lektura bawi, wzrusza i uczy. Zaskakuje i jest powodem...

Niesforny Loki po obcięciu złotych włosów Sif staje przed sądem Odyna i oczywiście zostaje ukarany. Zesłany do Midgardu w ciele jedenastolatka będzie musiała udowodnić, że zasługuje na powrót do Asgardu. Przez miesiąc ma prowadzić pamiętnik. Książka jest zaklęta więc nasz kłamca będzie musiał pisać tylko prawdę (jeżeli skłamie, dziennik to odnotuje). W dodatku książka będzie przydzielać lub odejmować punkty, w zależności od uczynków, które potem zdecydują albo o ukaraniu albo o przebaczeniu Boga kłamstw. Żeby samotny mały chłopiec nie był podejrzany w oczach ludzi, Odyn wysyła Heimdalla i Hyrrokkin jako rodziców chłopca i Thora jako jego brata. Pod tak czujnym okiem to oczywiste, że Loki napsoci jeszcze bardziej. Szczególnie gdy w grę wchodzi szkoła i bycie dobrym!
…..

Uwielbiam!🧡 Genialna książka, ociekająca humorem ale także w przyjemny sposób ukazująca fragmencik mitologii. Przemycone wątki mitów tylko podsycają apetyt czytelnika. Humor jest tu chyba na każdej stronie ale wiecie co jest najlepsze? Że to jest z życia wzięte. Kojarzycie ten moment gdy nie chce wam się wychodzić z domu a rodzice wyciągają was na spacer? Albo gdy spisujecie odpowiedzi na sprawdzianie od koleżanki/kolegi z ławki (nawet bardzo, prawda?) Książka jest wzbogacona cudownymi ilustracjami, mazajami, dopiskami. Wszystkim co tylko można znaleźć w zwykłym dzienniki czy zeszycie dziecka.
Najbardziej podoba mi się to, że Loki ma tu charakterek i cięty język co dodaje uroku całej historii. Jak można się domyślić Loki kombinuje na każdym kroku i te dobre uczynki trochę mu nie wychodzą (nie zawsze się stara)
Nie mogę doczekać się następnego poradnika "bardziej osobistego", a zapowiada się mitologicznie i wspaniale!

#1225 - „LOKI PORADNIK ZŁEGO BOGA: JAK BYĆ DOBRYM” - LOUIE STOWELL - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#70/2023

Książka ma 240 stron. Swoją premierę miała dnia 23.05.2023 roku. Należy ona do kategorii literatura dziecięca.

"Jako pan kłamstw umiem rozpoznać kłamstwo. Nie był to jednak mój problem, więc uznałem, że niech robi, co chce. Bycie lepszym człowiekiem nie jest już moim zadaniem."

Tytułowy Loki to największy oszust wśród Bogów. Jak sobie poradzi na ziemi w ciele jedenastolatka ? Został tu wygnany i uwięziony za karę.

Czy Loki nauczy się odróżniać dobro od zła ?

Polecam tą książkę i dziękuję za nią Zysk i S-ka Wydawnictwo.

#70/2023

💫💫 RECENZJA 💫💫

Louie Stowell "LOKI. Poradnik złego boga: jak być dobrym"

Loki doskonale zdajecie sobie sprawę z tego że jest zły, a jego żarty żarty zamiast śmieszyć wywołują złość. Gdy kolejny raz przekracza granicę Odyn zsyła go na ziemię by w ludzkiej postaci nauczył się jak być dobrym. Pilnować i pomagać mają mu w tym Thor, Heimdall i Hyrrokkin żyjąc jak zwyczajna rodzina. Dodatkowo nasz zbuntowany bóg musi prowadzić magiczny dziennik który ujawni każde zapisane kłamstwo. Czy Loki zdoła się zmienić? Czy zrozumie czym jest dobro?

Kochani gdy tylko zobaczyłam ten tytuł w propozycjach recenzenckich, zrozumiałam że muszę tą książkę przeczytać. Autor podarował nam historię Lokiego w bardzo lekki, zabawny i obrazowy sposób który mocno trafia do czytelnika i sprawia że mkniemy przez całość w zawrotnym tempie. Loki jako zwyczajny chłopiec musi stawić czoła obowiązkom, szkole i niezrozumieniu co jednoznacznie możemy nazwać buntem nastolatka w okresie dojrzewania. To co bardzo przykuwa uwagę to kolorowa okładka i ogromn rysunków odzwierciedlających dane emocje Lokiego. Czytanie jego przygód to świetna rozrywka, fabuła nie tylko bawi ale też uczy i może być dedykowana dla każdego, dosłownie! Ja bardzo miło spędziłam z tą książką czas, poznałam szalone, trudne i niedobre wybory Lokiego a teraz wyczekuję kontynuacji bo jestem ciekawa co jeszcze ten szalony bóg może wywinąć.

💫💫 RECENZJA 💫💫

Louie Stowell "LOKI. Poradnik złego boga: jak być dobrym"

2025

PopKulturowy Kociołek:

Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się pierwsza część nowego cyklu skierowanego do dzieci i młodzieży. Jego autor Louie Stowell w oryginalny i zaskakujący sposób wykorzystuje postaci z nordyckiej mitologii, na czele z bogiem oszustw i psot Lokim. Wiele osób zapewne kojarzy go z jego niecnych występków, prób przejęcia władzy nad Asgardem i wywyższania się nad Thorem. Tak się akurat składa, że to złe zachowanie bohatera wprowadza Odyna w na tyle dużą złość, że ten zsyła go na Ziemię!

To jednak nie wszystko. Najwyższy z nordyckich bogów postanawia bowiem ukarać Lokiego w nietypowy sposób. Zamienia go bowiem w jedenastolatka i zmusza do przemyślenia swojego postępowania. Daje mu miesiąc na poprawę. Swoje codzienne działania i starania ku poprawie ma zapisywać w specjalnym pamiętniku i tym właśnie jest LOKI poradnik złego boga: jak być dobrym.

Na kartach książki czytamy przezabawne przemyślenia Lokiego na temat ludzi, a przede wszystkim nastolatków. Oczywiście, robi to z charakterystyczną dla siebie arogancją i butą. Jakby tego było mało, jest to magiczny pamiętnik stworzony przez Odyna. Dlatego za każdym razem, gdy bohater chce zapisać kłamstwo, ten go poprawia. Można wręcz powiedzieć, że prowadzi z nim dialog. Dodatkowo każdy dzień rozpoczyna się od podsumowania Wyniku Cnót Lokiego, który musi być na poziomie +3000 by bohater mógł wrócić do Asgardu i uniknąć bycia zjedzonym przez węże.

Lokiemu na Ziemi towarzyszą Thor – również w postaci nastolatka – oraz występujący jako rodzice Heimdall i Hyrrokkin. Autor w zabawny sposób korzysta z nordyckiej mitologii. Udaje mu się nie tylko rozśmieszyć czytelnika, ale także zainteresować tym światem. Nie zarzuca nas zbędnymi informacjami, czy tzw. naukowym bełkotem. Postaci mówią ludzkim, naturalnym, luźnym językiem. Czyta się to łatwo i bardzo, ale to bardzo przyjemnie. Nawet dojrzałe osoby (patrz: mama i tata) będą się z tym tytułem świetnie bawić.

Dodatkowo książka jest bogata w ekstra ilustracje. Doskonale odpowiadają charakterowi oraz opiniom tytułowego bohatera! Nie spodziewajcie się zatem sztuki na poziomie Moneta, Rubensa, czy Picasso, lecz pięknego wyolbrzymiania i przedrzeźniania świata otaczającego tego psotnika. LOKI poradnik złego boga: jak być dobrym pozytywnie zaskakuje zatem nie tylko treścią i formą, ale także tymi ilustrowanymi dodatkami....

PopKulturowy Kociołek:

• Dziecięce
  • Marvel
  • Posiadam (w wersji papierowej)
  • Posiadam, Wydawnictwo Zysk i s-ka
  • Recenenckie
  • Serie

Dodaj cytat z książki LOKI poradnik złego boga: jak być dobrym