Zakon Świątyni Słońca

Okładka książki Zakon Świątyni Słońca Kristoffer Lind
Okładka książki Zakon Świątyni Słońca
Kristoffer Lind Wydawnictwo: Word Audio Publishing International Cykl: Potęga kultu (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
25 str. 25 min.
Potęga kultu (tom 1)
Sektens magt - Soltempelordenen
Word Audio Publishing International
2023-05-19
2023-05-19
25 min.
Agata Lubowicka

Choć krótka, to niesamowicie ciekawa historia sekty (Zakonu Świątyni Słońca). Polecam.

Sięgając po pierwszy tom cyklu Potęga kultu liczyłam na rzetelny reportaż o Zakonie Świątyni Słońca, a przeczytałam broszurkę. Tematyka dla mnie niezmiernie ciekawa i trochę szkoda, że zamiast historii powstania i analizy dostaliśmy broszurkę z tezami do samodzielnego przemyślenia.

Nic nie wiedziałam na temat tej sekty, stąd wybór. Całość ma niecałe 30 stron.
Czy dowiedziałam się czegoś zaskakującego, czegoś czego nie można się domyślić na temat tego jak funkcjonują sekty na świecie? Nie dowiedziałam się, bo na tak małej ilości stron nie da się rozpisać na temat przywódców, wierzeń, rytuałów, sposobów manipulacji, celów, przyszłych tragedii. Dlatego o każdej z przedstawionej w tej serii sekcie napisano to samo - ogólniki. W internecie można znaleźć więcej informacji, więc nie ma sensu czytać tej serii.
Dodatkowo informacje zawarte nie są niczym potwierdzone. Autor często używa określeń jakich jak: "prawdopodobnie", "możliwe, że", "nie mamy pewności", "nie rozumiemy dlatego". Niby opiera się na ustaleniach dziennikarz i słowach byłych członków sekty, ale konkretów nie uświadczymy. Napisał też, że niektóre dialogi i sytuacje są wymyślone, ale które nie, nie wiemy, bo nie mamy przypisów.
Styl też pozostawia wiele do życzenia. Autor na tek małej ilości tekstu sili się na sensację jak tylko może. Na 80% spadek dochodów reaguje z wykrzyknikiem. Całość napisana jest jak film dokumentalny - patetyczny początek, bezpośrednie zwracanie się do czytelnika, ciągłe pytania. Czyta się to strasznie.
Czy ten krótki tekst zachęcił mnie do sięgnięcia po inne teksty na ten temat? Tak, ale wystarczy mi przeczytanie opisu i późniejsze zajrzenie do Internetu.
Jestem wielkim przeciwnikiem pisania tylko dla pisania i robienia z siebie wielkiego twórcy który napisał 8 dwudziestostronnicowych "książek". Po raz kolejny nie dla takiego chłamu!

1/10
@moze_booka

Nic nie wiedziałam na temat tej sekty, stąd wybór. Całość ma niecałe 30 stron.

[RECENZJA SERII]
❗TW: morderstwa, samobó*stwa, gw*łty i wszystko co z sektami związane

★ Przesłuchałam wszystkie dostępne na empiku audiobooki z tej serii i jest to dobra seria (tak mi się przynajmniej wydaje, bo nie interesuję się tym tematem... jeszcze). Jeden "odcinek" trwa 40min - dosyć krótko - i przedstawia najważniejsze informacje dotyczące życia założyciela, początków i działań sekty, w tym przestępstw czy zbiorowych samobó*stw jakich się dopuszczali. Są to sprawy znane, więc raczej seria jest skierowana do osób, które nic o tych sprawach nie wiedzą. Można się domyślić po takiej długości, że nie zostało powiedziane wszystko, niemniej uważam to za dobre przedstawienie tematu, a osoby zainteresowane mogą sięgnąć do innych, bardziej szczegółowych źródeł informacji.

[RECENZJA SERII]
❗TW: morderstwa, samobó*stwa, gw*łty i wszystko co z sektami związane