Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim

Okładka książki Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim Talgat Jaissanbayev
Talgat Jaissanbayev Wydawnictwo: Novae Res reportaż
reportaż
Novae Res
2020-12-11
2020-12-11
9788382190809
ZSRR literatura faktu kryminalistyka zbrodnie przestępstwa XX wiek historia XX wieku

Opisani w książce złoczyńcy to nie masowi zbrodniarze w rodzaju Stalina, Dzierżyńskiego, Berii, Jagody czy Jeżowa, ale przy niektórych z nich nawet cieszący się złą sławą kanibal Hannibal Lecter, to ciepłe kluchy. Chociaż inteligencją żaden nie mógłby się z nim równać.

Talgat Jaissanbayev z urodzenia i obywatelstwa jest Kazachem. Polska zaś jest jednym z państw, w których studiował (SWPS) i tak się złożyło, że tę książkę (debiut!) napisał dla Polaków. I jakby tego było mało - po polsku. Napisana jest natomiast bardzo przystępnie, wręcz ze swadą, bo sporo w niej gorzkiej ironii i doprawdy aż wstyd się przyznać, że czasem trudno było powstrzymać się od śmiechu.

Każde z opisanych wydarzeń ukazane jest na tle polityczno-społecznych realiów oraz warunków życia w ZSRR. W ten sposób autor przedstawił genezę rodzącego się zła. Jednak książka nie ogranicza się jedynie do brutalnych morderstw. Jaissanbayev zadbał o różnorodność, dzięki czemu znalazły się w niej także historie lżejszego kalibru. Ale one również szokują – jak choćby ochroniarze obrabowanego banku, którzy zamiast czynić swoją ochroniarską powinność, „zamknęli się u siebie w wartowni i po prostu spali. Zawsze tak robili”.

To nie jest dzieło przełomowe, ale przecież wcale nie miało takie być. To raczej ciekawostka do przeczytania i zadumania się nad naturą nieludzkiego ludzkiego zła.

Nie jestem przekonany,że wszystkie 10 spraw należy do najsłynniejszych zbrodni w ZSRR, ale mimo wszystko kilka rozdziałów naprawdę mocnych. Duży plus za ogólny zarys życia w tym piekielnym kraju.

Baaaardzo nudno. Kogo obchodzą szczegółowe opisy zbrodni? Tylko chorych psychicznie Rosjan.

Koszmarne i wstrząsające reportaże. Niewiarygodne, a przecież autentyczne. Większość rozdziałów traktuje o seryjnych mordercach. Więcej bym nie zniosła, bo to byli wyjątkowi zwyrodnialcy i opisy ich morderstw są trudne do czytania, psychicznie trudno je znieść, ale też trudno zrozumieć bezradność i partactwo milicji. Jakby kompletnie jej nie zależało albo jakby pracowali tam beznadziejni dochodzeniowcy, skorumpowani zresztą. Przy okazji niejako, mamy tu także opis życia sowietów, włos się jeży na głowie, co tam się wyrabiało.
Kraj jedyny w swoim rodzaju. Taki był i taki też został, niestety...

Książka spokojnie mogłaby być o połowę krótsza. Masa powtórzeń i dodakowo napisana językiem licealisty, być może to kwestia tłumaczenia ale język książki był naprawdę rażący. Na plus dodatkowe ciekawostki o życiu w ZSRR.

rozdział 3 - Kulturalna kradzież :
do miejsca nielegalnego handlu zagranicznymi rzeczami, podszedł jakiś młody człowiek, z wyglądu zwykły homo sovieticus.
rozdział 5 - Radziecki Kuba Rozpruwacz :
Ponownie, gdyby niektórzy zachowywali się należycie, może historia rostowskiego maniaka nigdy by się nie wydarzyła?
rozdział 8 - Pup puk z gazowni proszę otworzyć :
Ludzie żartowali, że dobrze, iż Chruszczowa odwołano ze stanowiska, zanim zdążył połączyć łazienkę z korytarzem, wannę z muszlą, a sufit z podłogą.

𝗞𝗧𝗢 𝗭𝗔𝗕𝗜Ł 𝗥𝗔𝗭. 𝗕Ę𝗗𝗭𝗜𝗘 𝗭𝗔𝗕𝗜𝗝𝗔Ł 𝗭𝗔𝗪𝗦𝗭𝗘 !
W tych konkretnych przypadkach jak najbardziej to stwierdzenie się sprawdziło. Od razu zaznaczę, że nie jest to książka dla każdego. Na pewno nie dla kogoś o słabych nerwach. Poraża makabra opisanych zbrodni i bestialstwo zwyrodnialców. Wszystko opisane w najdrobniejszych szczegółach.
Jeśli interesuje was jak działa umysł seryjnego mordercy, co go predestynuje do takiej brutalności sięgnij po tą książkę.
Ale też ku przestrodze, żeby mieć baczenie, kto znajduje się w twoim otoczeniu, tym najbliższym również, bo tak naprawdę nigdy nie wiesz kim jest osoba dobrze ci znana, nawet taka z którą mieszkasz pod jednym dachem.
𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

rozdział 3 - Kulturalna kradzież :
rozdział 5 - Radziecki Kuba Rozpruwacz :
[...]
rozdział 8 - Pup puk z gazowni proszę otworzyć...

Ta książka udowodniła mi, że można połączyć z sobą dwie rzeczy. Uwielbiane przeze mnie sprawy kryminalne i znienawidzona naukę o ustrojach, ludziach, ważnych ludziach itd. w jeden byt, którego czytanie dostarczyło mi naprawdę sporo przyjemności. Książka jest bardzo dobrym reportażem i mimo gigantycznej wiedzy historycznej przemyconej mimochodem czyta się ją świetnie. Polecam z czystym sumieniem wszystkim, którzy zaczytują się w true crime

Wszystko, co dotyczy sowieckiej Rosji jest dla mnie ciekawe i niezdrowo fascynujące. Każda kolejna książka na ten temat wywołuje u mnie zdumienie, szok i ogromną radość, że mój kraj nigdy nie stał się szesnastą perłą w sowieckiej koronie. Ta książka również nie zawodzi. Opisy zbrodni są oczywiście poruszające, ponure i odrażające. W tak wielkim, wielomilionowym kraju przestępstw na pewno było znacznie więcej niż zaprezentował Autor. Te przytoczone w książce szokują nie tylko swoim okrucieństwem i poziomem zbydlęcenia bandytów, ale też często straszliwą nieudolnością organów ścigania, bezmyślnością i czystą głupotą u ścigających i ściganych . W ZSRR wszystko było chore, nie tylko złodziejski półświatek. Największą zaletą książki są dla mnie obszerne opisy wyjaśniające tło przytaczanych wydarzeń i mimo, że coś już się o Rosji wiedziało wcześniej, wbijające w fotel. Jak się załatwiało wynajęcie mieszkania w kraju, gdzie tylko Państwo miało prawo do dysponowania mieszkaniami? Ile zachodu kosztowała wielotygodniowa procedura ubiegania się o paszport? Dlaczego nikomu nie opłacało się rabować radzieckich banków i czemu jednak ktoś się odważył? Ile razy państwo ograbiło swoich obywateli na pożyczkach państwowych i obligacjach? Takich smaczków jest w książce znacznie więcej; mnie „urzekły” garnki z pokrywkami na zamek – żeby we wspólnej kuchni w komunałce jakiś obywatel – współmieszkaniec nie napluł nam do zupy albo jej nam nie pożarł. Jeśli to nic nie mówi o radzieckim człowieku, to już nie wiem co…

Bardzo fajna lektura. Gdy zaczynałam słuchać tej książki, nie spodziewałam się, że mi się tak spodoba. Tematy opisane są dość dokładnie. Ogromnym plusem jest to, że autor prócz opisów samych zbrodni, zarysowuje tło historyczne i społeczne czasów, w których owe rzeczy miały miejsce. Urodzona w latach 90. w Polsce, nie mam tak szerokiej wiedzy na temat tego, jak wyglądało życie mieszkańców ZSRR, a dzięki tej lekturze, wiele się dowiedziałam.

Ta książka sprawdza się w wersji audio.

Ta książka sprawdza się w wersji audio.

• Audiobooki
  • Literatura faktu

Talgat Jaissanbayev Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim Zobacz więcej