Lucky

2023-07-26
2023-07-26
Anna Kłosiewicz

Okładka książki Three Holidays and a Wedding Uzma Jalaluddin, Marissa Stapley
Three Holidays... Uzma Jalaluddin, Ma...

Ciekawa i wciągająca, krótkie rozdziały z wartką akcją i szybko rozwijającą się historią. Nie ma zbędnych opisów czy niepotrzebnych pobocznych wątków.

Cześć zaczytani ludzie! Przyznam, że to jedna z tych książek (u mnie jest ich naprawdę mało),za której recenzję/opinie nie wiem jak zabrać. „Lucky” Marissy Stapley przyciągnęła mnie do siebie okładką (oczywiście),opinią na okładce i opisem. Czytało mi się naprawdę bardzo przyjemnie i dosyć szybko, ale ostatecznie nie wiem co o niej sądzić.
Autorka poznaje nas – czytelników z Lucky i jej ojcem Johnem. Poznajemy ich wędrowny tryb życia, smutną historię tego w jaki sposób żyją, że ich głównym motorem napędowym i sposobem na życie jest oszukiwanie ludzi, okradanie ich. W pewnym momencie można pomyśleć, że to taka współczesna historia o Robin Hoodzie, co nawet padło w powieści, jednak im dalej w ‘las’ tym wszystko nabiera innego kształtu. Marissa oprócz opowiedzenia o teraźniejszych przeszkodach życia Lucky, jej poczynaniach i niesamowitej sile walki o przetrwanie, zabiera nas w przeszłość. Pozwala czytelnikowi poznać historię dziewczyny, jej dzieciństwo i jak doszło do tego, że dzisiaj jest w tym konkretnym miejscu.
Historia Lucky jest dla mnie naprawdę przejmująca, nie widzę tutaj tych zabawnych momentów, o których możemy przeczytać na okładce. Dla mnie perypetie bohaterki są godne refleksji nad życiem, zastanowienia się nad tym ilu ludzi żyło, albo nawet żyje właśnie w taki sposób. Jak społeczeństwo w Stanach Zjednoczonych prowadzi życie na osiedlach przyczep. Niesamowita historia dziewczyny, która całe życie walczy: najpierw o przetrwanie wraz z ojcem, później o swoje marzenia – skończenia normlanej szkoły, zyskania wykształcenia, później jej walka nabiera totalnie innego wymiaru: walczy o siebie, o swoje dobra i szczęście.
Bardzo podobało mi się, nazwę to zwrotem akcji, pojawienie się w historii biologicznej matki Lucky i jej powierniczki, siostry Margaret Jean. Świetnie wprowadzone postaci, które totalnie zmieniły bieg historii. Dla mnie był to moment przełomowy w książce, czekałam w napięciu czy i kiedy dojdzie do poznania matki z córką. Czekałam na ‘happy end’ dla Lucky, w końcu po całym życiu tułaczki, uciekania, walki i próby poznania prawdy o samej sobie, miała na horyzoncie upragnione ‘normalne’ życie.
Całość czyta się błyskawicznie, historia naprawdę wciąga, ale czułam po niej swego rodzaju smutek. Historia sama w sobie jest dla mnie poruszająca, w pewnym momencie nie pozwalała na to, aby odłożyć ją na bok. Jednak pomimo tego wszystkie, nie będzie to książka, która zostanie ze mną na dłużej, nie miała w sobie ‘tego czegoś’ co sprawia, że nie można zapomnieć o przeczytanej historii.
Kończąc, to jest to ciekawa pozycja dla fanek/ów obyczajówek i pozycji skłaniających do refleksji, a przede wszystkim dla tych, których po prostu przyciągnie okładka.

Autorka poznaje nas –...

Lucky od dziecka wraz z ojcem para się "fachem" oszusta i z całkiem dobrym skutkiem, gdyż na koncie ma wiele oszukanych osób. Kiedy kupuję los na loterii, nie spodziewa się, że wygra główną nagrodę. I tu pojawia się problem, gdyż nie może jej odebrać bo jest poszukiwana przez policję. Gdyby udało się zrealizować kupon, wiele problemów mogłoby się rozwiązać ale czy jednak?

Patrząc na tę radosną okładkę z mieniącymi się okularami, wydawałoby się, że mamy przed sobą lekką, pełną humoru historię. W wyobraźni już ułożyłam sobie takiscenariusz: wielka wygrana i życie długie i szczęśliwe. Nic bardziej mylnego. To opowieść o dziewczynie, która nie miała łatwego życia o czym dowiadujemy się z dwóch linii czasowych zastosowanych w powieści. Ciągłe ucieczki powodowały, że nie miała normalnego beztroskiego dzieciństwa czy okresu dorastania. Widać brak obecności matki co dziewczyna podświadomie bardzo odczuwa. Polubiłam Lucky, gdyż pomimo oszustw, w głębi serca ma ludzkie odruchy i chce wygraną zrekompensować wyrządzone krzywdy. Powieść zachęca do przemyśleń a ciekawa historia i bohaterowie powodują, że czyta się ją z zainteresowaniem.

Wygrywasz w Lotto i co robisz? :D

Bohaterkę książki, tytułową Lucy właśnie to szczęście spotyka, wygrywa na loterii. Ale od początku.

Lucky podróżuje razem z ojcem i uczy się od niego fachu oszustki. Oboje stają się zawodowymi naciągaczami. Nie mają jednak stałego domu, co dziewczyna odczuwa, bo gdzieś w głębi duszy marzy jej się dom, bez konieczności ciągłych przeprowadzek.

Jej ojciec trafia w końcu do więzienia, gdzie powoli zaczyna tracić pamięć. Lucky zostaje sama i nieszczęśliwa. Jest poszukiwana przez policję, jej partner okazał się wierutnym kłamcą i uciekł bez śladu. Do tego wszystkiego trafia na loterii i jak odebrać nagrodę będąc poszukiwaną?

Czy podobała mi się książka? Tak, ALE. Jest to z pewnością powieść obyczajowa, jednak opis okładki trochę wprowadza w błąd, bo nie jest to stricte lekka i zabawna historia. Raczej powieść, o dziewczynie, która nie czuje się dobrze we własnej skórze, chciałaby się zmienić, ale nie wie jak. Jest urodzoną kłamczynią, która pogubiła się w życiu i w tym kim naprawdę jest.

Bohaterka jest jednak przedstawiona przez autorkę w fajny sposób psychologicznie. Jej wątpliwości rodzą w czytelniku chęć kibicowania, trzymania kciuków, że koniec końców choćby nie wiadomo jak było źle, da radę.

Czy tak faktycznie będzie? :)

Wygrywasz w Lotto i co robisz? :D

Książka pisana w dwóch czasach. Teraz i kiedyś, kiedy dziewczyna była mała. Razem z tatą prowadziła oszustowy tryb życia, czyli okradli ludzi na przeróżne sposoby. Żal mi było tej dziewczyny. Nie miała normalnego życia, ciągle się przeprowadzali, uciekali. Kiedy myślała, że los się do niej w końcu uśmiechnął bo wygrała w toto-lotka, nie jest tak łatwo odebrać wygraną.
Na początku opornie mi szło czytanie tej książki, ponieważ nic takiego tam się nie działo, jedynie fajnie się czytało sposoby na które główni bohaterowie oszukiwali ludzi. Po połowie książki coś zaczęło się dziać, akcja się rozwinęła i nie mogłam się oderwać od lektury, byłam bardzo ciekawa jak się dalej potoczą losy Lucky. Cieszę się że tak się jej losy ułożyły.

Na...

Czy kiedykolwiek czuliście się prawdziwymi Szczęściarzami/ Farciarzami😁 ? LUCKY to niezwykle lekka i przyjemna historia. Książkę czyta się naprawdę szybko i sprawnie. Fabuła opowiada o pewnej, utalentowanej naciągacze, której los do tej pory przychylnie sprzyjał. Jednak kiedy wygrywa pokaźną kwotę na loterii wszystko się diametralnie komplikuje. Bowiem szczęśliwego losu dziewczyna nie może odebrać, gdyż jest poszukiwana za przekręty i oszustwa. Czy Lucky uda się zrealizować swój plan? I czy faktycznie urodziła się prawdziwą Szczęściarą ? 6.5/10⭐️ LUCKY to prosta i miejscami zabawna opowieść, choć nie ukrywam, że liczyłam tutaj na nieco więcej. Więcej wszystkiego. Skuszona opisem, że niniejsza książka należy do klubu czytelniczego Reese Whiterspoon miałam wobec niej niemałe oczekiwania. Na pewno lektura okazała się doskonałą odskocznią i przyjemnym czytadłem. Jestem ciekawa ekranizacji ;)

Taka sobie opowiastka o biednej ale szlachetnej dziewczynie, którą źle ludzie lub złe okoliczności lub inna siła wyższa zmuszają do robienia złych rzeczy. Na koniec zło jest ukarane a dobro zwycięża ...

Lucky - to obyczajowa opowieść, wydawać by się mogło banalna, jednak zdecydowanie nie w przypadku takiej wciągającej fabule!

Powieści obyczajowe nie są moim ulubionym gatunkiem książek, a jednak Lucky bardzo mnie wciągnęła i jednocześnie jako postać bardzo poruszyła, a także wzruszyła!

Lucky to smutna, wzruszająca i wciągająca opowieść o trudnych losach bohaterki, która chociaż popełnia masę błędów w swoim życiu, chociażby defraudując pieniądze niewinnych ludzi mimo wszystko wzbudza sympatię.

Powieść jest napisana w dwóch perspektywach. Teraźniejszej oraz przeszłej, dzięki czemu Lucky to charakter, który naprawdę łatwo polubić…

Zdecydowanie na TAK!

Lucky otrzymałam z Klubu Recenzenta @nakanapie.pl za co bardzo dziękuję 💕 #współpracareklamowa

Okładka ma w sobie coś, co przyciąga, a jeszcze piękniejsza jest na żywo, bo pod odpowiednim kątem okulary i napis cudownie się mienią.

Od kilku lat rzadko czytam opisy książek. Ten, który widnieje z tyłu okładki Lucky, jest nieco przekłamany.
Dziewczyna sama kupiła los na loterii, jej chłopak o nim nie wiedział. Nie wygrali też oni miliona dolarów. Kwota była większa. Duużo większa. Dopiszmy jeszcze dwa zera i zmieńmy kilka cyfr.
W błąd wprowadziła mnie również polecajka Taylor Jenkins Reid. "Od dawna się tak nie ubawiłam, czytając książkę".
Brzmi jakby czekała nas zabawna lektura, prawda?
Zapewne można się podczas niej uśmiechnąć, a jednak dużo więcej tu smutku. Takiego głębszego.

Sama Lucky jest postacią dość ciekawą i złożoną. To wcale nie jest po prostu książka o oszustce i uciekinierce, choć ten motyw jest interesujący i w dużym stopniu definiuje dziewczynę. Przynajmniej tak na pierwszy rzut oka.
Życie dziewczyny jest dość kolorowe i szare jednocześnie. Kolorowe w sensie dosłownym. Fałszywe dowody tożsamości, farba do włosów, nożyczki... w zależności od kolejnej postaci, jaką staje się w swym życiu Lucky, zmienia się jej garderoba, styl, wszystko.

Książka dość szybko mnie zaciekawiła, zastanawiałam się, jak poradzi sobie Lucky.

To jednak też historia o dziewczynce, wchodzącej w okres dojrzewania, która potrzebuje normalności, która chciałaby być jak inne dzieci. Wychowana przez ojca, często zmieniająca miejsce zamieszkania. Chciałaby mieć przyjaciół, chciałaby mieć... mamę.
Lucky ma w sobie ogrom smutku i to dało się wyczuć. Chociaż była oszustką, nie jest postacią negatywną. Od początku budzi jakieś pozytywne uczucia, lubi się ją, częściowo nawet współczuje.

Myślę, że jest to książka, którą warto przeczytać. Warto spojrzeć na to, co głębiej. Ale również na to, jak wielki wpływ ma na nas wychowanie, mają na nas rodzice albo i ich nieobecność.

Dziewczyna sama kupiła los na...

Wyobrażacie sobie: wygrać główną nagrodę w loterii? Sumę tak wielką, że liczba zer niewiele wam mówi, dopiero po odczytaniu na głos zaczyna do was docierać. Że od dziś zero wyrzeczeń. Zero długów. Zero pracy. Lucky jest prawdziwą szczęściarą, bo to jej numery zwyciężają. Jej szczęśliwy zbiór cyfr pamiętany od dzieciństwa, nareszcie rozbił bank. Tylko że dziewczyna ma mały problem: jest poszukiwania za wyłudzenie i kradzież wielkich pieniędzy, o czym stale przypomina jej telewizja, i jeśli zgłosi się po nagrodę, zostanie rozpoznana. Z czego więc powinna zrezygnować, pieniędzy czy wolności na następne kilkanaście lat?

Zarówno opis książki jak i okładka zapowiadały zabawną, lekką opowieść o pechowej, ale zapewne rezolutnej oszustce. Nic bardziej mylnego. Historia Lucky nie jest zabawna ani śmieszna, jest tragiczna. Dziewczyna wychowywana była tylko przez ojca, który nauczył ją kraść i oszukiwać. Przez całe dzieciństwo nie miała domu i poczucia bezpieczeństwa. Nie mogła nawet chodzić do szkoły. I cały czas tęskniła za matką.

Lucky nie była zła. Kiedy sama zaczęła decydować o swoim życiu, zaczęła podejmować dobre decyzje. Marzyła o zwyczajnym życiu, jakie zawsze tylko obserwowała z daleka. Wtedy jednak dopadł ją kolejny pech oraz niewłaściwa osoba. Być może gdyby miała inne doświadczenia, wsparcie i większą wiarę we własne możliwości, wszystko potoczyłoby się inaczej. I nigdy nie byłaby poszukiwana przez policję.

W książce nie ma pościgów ani walki z czasem. Jest kilka sytuacji kryzysowych, kiedy Lucky musi obmyślić plan i trochę podziałać, ale nie jest to książka sensacyjna. Dużo tu za to powrotów do przeszłości i wspomnień z czasów dorastania. Tej Lucky, bezbronnego dziecka pozbawionego normalności, żałuje się najbardziej. I przez to mniej wini się dorosłą Lucky za to, co zrobiła.

Historia jest wciągająca, bo temat wygranej i kwestii jej odbioru cały czas powraca, i czytelnik jest ciekawy jak Lucky rozwiąże ten problem, czy uda jej się zostać milionerką. Rozwiązanie w pewnym momencie jest oczywiste, mimo że mija kilka rozdziałów zanim właściwe osoby dojdą do właściwych wniosków. Ta część jest też dużo radośniejsza i niosąca nadzieję.

Kiedy czyta się historię Lucky, nie sposób zastanowić się, na ile ta historia jest prawdopodobna. Nie wygranej, ale życia na totalnej krawędzi. Czy Stany Zjednoczone są tak specyficznym krajem, że można w nim żonglować tożsamościami i wymykać się wszelkich zasadom i przepisom prawa? Że można żyć na widoku a jednak być cały czas niewidzialnym dla wszelkich służb, choćby oświaty? Lucky została skrzywdzona przez najbliższe osoby, a o tym jak bardzo, dowie się, kiedy odkryje w końcu wszystkie sekrety.

Czyta się dobrze. W kilku miejscach pojawiają się zaskakujące zwroty akcji, ale mnie one zbytnio nie zaangażowały. Chciałam poznać zakończenie, ale nie miałam oporów przed odłożeniem książki i pójściem spać. Lucky to pozytywna bohaterka, której charakter buduje się głównie w jej wspomnieniach. Tam poznajemy ją lepiej niż w bieżących wydarzeniach. Albo po prostu tak bardziej rozumiemy jej motywacje i postępowanie.

"Lucky" to książka warta polecenia. Smutna, ale z rozczulającym zakończeniem. Z ciekawą fabułą pokazującą jak działają osoby, które całe życie oszukują innych na pieniądze. Na niektóre z pomysłów w życiu bym nie wpadła - i z pewnością dała bym się nabrać.

• Recenzenckie

Marissa Stapley Lucky Zobacz więcej