Okładka książki Perfekcjonizm Jak uwolnić się od samokrytyki, zbudować stabilne poczucie własnej wartości i odnaleźć wewnętrzną równowagę? Sharon Martin
Sharon Martin Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2023-01-01
2023-01-01

Ciekawa publikacja pokazująca jak łatwo można wpaść w sidła perfekcjonizmu i że warto się z nich wyzwolić.

Jeżeli szukasz książki, która w sposób zrozumiały opisuje pułapkę perfekcjonizmu, jeżeli czujesz, że jesteś niewystraczająca dobra choćbyś nie wiem co robiła, nie pozwalasz sobie na popełnianie błędów i widzisz tylko to czego nie udało Ci się zrobić na 100% a nie dostrzegasz tego co wykonałaś, to ta książka jest dla Ciebie.
Autorka opisuje jak funkcjonuje perfekcjonista, skąd to się bierze ale także pokazuje, jak siebie ratować i co robić by być dla siebie życzliwszą, łagodniej siebie traktować i nie windować oczekiwań wobec siebie ale także wobec innych ludzi.
To praktyczna książka z ćwiczeniami, krok po kroku wspomagająca w drodze do osiągnięcia równowagi i wyrwania się z nierealnego czarno białego świata perfekcjonizmu.
Niezależnie od tego czy jesteś perfekcjonistą czy nie, polecam tę książkę, ponieważ mnóstwo w niej treści o tym jak być dla siebie dobrą.

Autorka opisuje jak funkcjonuje perfekcjonista,...

Jestem psychoterapeutką specjalizującą się w pracy z perfekcjonizmem i wiem, że niewiele jest na polskim rynku publikacji w tym temacie. Dlatego cieszę się z tej świeżynki - wydany niedawno przez GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne poradnik i workbook w jednym "Perfekcjonizm" Sharon Martin. Jeśli szukasz książki zawierającej podstawy, przekrój prostych technik poznawczo-behawioralnych stosowanych w terapii osób z problemem perfekcjonizmu, to ta książka jest dla ciebie. Opowiem ci o trzech lekcjach, jakie wyniosłam z książki Martin.

🌻 Po pierwsze, zawiera ona rewelacyjny rozdział "Od samokrytycyzmu do samowspółczucia", w którym autorka przybliża nam podstawy nurtu self-compassion. Osoby z tendencjami perfekcjonistycznymi zazwyczaj nigdy nie czują się z siebie w pełni zadowolone. Zawsze znajdzie się coś, co psuje ich satysfakcję z wykonanej pracy albo w ogóle z tego, kim są. Osoby te łatwo popadają w długie samokrytyczne rozmyślania i osądzają siebie bardzo surowo. Ale to nie pomaga. To nie doda ci motywacji. Dopiero, gdy zaczniesz mówić do siebie w sposób współczujący, życzliwy, zdołasz jednocześnie zaakceptować siebie i zyskasz zdrową motywację do zmiany. W tym workbooku znajdziesz ćwiczenia pomagające zauważać i kwestionować samokrytycyzm, radzić sobie z popełnionymi błędami i pamiętać o swoich mocnych stronach. Nawet i na "afirmację przebaczenia" znalazło się tutaj miejsce:)

🌻Druga lekcja jest o tym, że zabieganie można leczyć. W książce jest świetny test "Czy jesteś osobą zabieganą?", który pozwoli ci ocenić skalę tego problemu u ciebie. Jeśli okaże się, że nawet nie wiedziałaś jak bardzo jesteś przytłoczona, to możesz wykonać tzw. audyt swojego czasu i dosłownie zmierzyć, ile go poświęcasz na poszczególne czynności w ciągu tygodnia. Następnie możesz się zastanowić, czy taki stan rzeczy jest na pewno zgodny z twoimi wartościami? Czy ta sytuacja zaspokaja twoje głębokie potrzeby? Jak właściwie chcesz żyć. Zmiana jest możliwa (nota bene: to motto na mojej stronie:)). Może ci się wydawać, że to nie zależy od ciebie, ale jednak. Spróbuj. Autorka proponuje "piętnastominutowe wprawki" w aktywnościach, które dotąd zaniedbywałyśmy oraz odrobinę technik uważności, po to, by w końcu wyjść z perfekcjonistycznego stylu życia.

🌻Trzecia lekcja dotyczy roli krytycyzmu perfekcjonisty i jest nieco wstrząsająca (a tego czasami brakuje w poradnikach, prawda?). Osoby, które wymagają od siebie zbyt wiele, częstokroć czynią tak także w stosunku do swoich partnerów, partnerek, dzieci czy pracowników. Uważają, że tylko one mają rację, że należy poprawiać po innych, wytykać błędy (bo tylko tak się uczy!) oraz że inni są leniwi, nieuważni i egoistyczni. Jak to komunikują? Krytycznie! Mają nierealne i nieelastyczne oczekiwania, mówią "ty zawsze", podnoszą głos, dominują i kontrolują. Poradnik pomaga zdiagnozować u siebie ten problem i jego opłakane skutki dla relacji. Możesz się też nauczyć krok po kroku jak komunikować się z szacunkiem, zmniejszać swoje oczekiwania, uczyć się doceniania.

❤💛💚 Polecam ci serdecznie "Perfekcjonizm" Sharon Martin, jeśli lubisz samodzielnie pracować nad sobą albo jeśli po prostu potrzebujesz trochę wiedzy w temacie. ❤💛💚

Instagram: @monika.romanowska.psycholog

Pułapka perfekcji.

Dążycie w swoim życiu do perfekcji? Do stanu idealnego, w którym wszystko jest pięknie, a Wy macie wszystko to, czego chcecie lub co podpowiada Wam - jako jednie słuszny cel - otoczenie i sztucznie wykreowany styl życia? Uważacie, że coś może być albo idealne, albo do d...? Jeśli tak, to jest niestety spora szansa na to, że wpadliście w pułapkę toksycznego perfekcjonizmu. Jak z niej wyjść i odzyskać w efekcie własne "ja"? Tego dowiemy się z najnowszej książki Sharon Martin pt. Perfekcjonizm. Jak uwolnić się od samokrytyki, zbudować stabilne poczucie własnej wartości i odnaleźć wewnętrzną równowagę?.

Dzięki książce Sharon Martin poznamy wiele odpowiedzi na związane ze szkodliwie pojętym perfekcjonizmem pytania. Przede wszystkim będziemy jednak w stanie dostrzec bardzo cienką granicę między toksyczną perfekcją, a samodoskonaleniem i dążeniem do stawania się kimś lepszym. Jest ona naprawdę bardzo cienka, dlatego umiejętność dostrzeżenia jej jest tak bardzo istotna.

Czy narzucasz sobie – a być może również innym – wyjątkowo wysokie standardy? Czy twój wewnętrzny głos wciąż ci powtarza, że jesteś kimś niewystarczająco dobrym - i to niezależnie od tego, jak wiele osiągasz? Czy nie podejmujesz nowych wyzwań z obawy przed porażką? Jeśli większość odpowiedzi na powyższe pytania brzmi "tak", to niniejsza książka jest właśnie dla Was.

Perfekcjoniści stawiają sobie nierealistycznie wysokie wymagania, dążą do doskonałych rezultatów i są bezlitośnie samokrytyczni. Wiążą swoje poczucie wartości z wynikami i osiągnięciami, dlatego z obawy przed porażką, zawstydzeniem czy uznaniem za niekompetentnych unikają angażowania się w nowe rzeczy, odmienne od tego, co znają. Łatwiej przychodzi im zauważanie swoich błędów i niedociągnięć, trudniej zalet i dokonań. Miewają też trudności z dotrzymywaniem terminów, bo chcąc wykonać zadanie jak najlepiej, odkładają je na później bądź w nieskończoność poprawiają i nigdy nie są w pełni zadowoleni. Taka postawa przyczynia się do życia w ciągłym stresie i napięciu, obniżenia nastroju, przepracowania, straty możliwości. Niszczy poczucie własnej wartości i więzi z ludźmi.

Jak zatem odnaleźć równowagę? Na pewno trzeba w tym celu sięgnąć do samego źródła problemu. Dzięki tej praktycznej książce odkryjemy źródła swojego perfekcjonizmu i uświadomimy sobie, jak perfekcjonizm przejawia się w naszym życiu oraz jak negatywnie wpływa na zdrowie i na relacje międzyludzkie. Zrozumiemy, że to właśnie on nie pozwala nam podejmować ryzyka i ruszyć naprzód.

Autorka opisuje zweryfikowane naukowo, skuteczne techniki poznawczo-behawioralne, dzięki którym zmienimy perfekcjonistyczne, często kłopotliwe zachowania i uwolnimy się od ograniczających nas przekonań. Przestaniemy określać swoją wartość na podstawie produktywności i osiągnięć, a w zamian nauczymy się okazywać sobie współczucie, radzić sobie z ostrym samokrytycyzmem, prokrastynacją, poczuciem winy i wstydem, a także przezwyciężać potrzebę kontroli i koncentracji na osiąganiu wyznaczonych celów. Zaakceptujemy swoje niedoskonałości i zaczniemy postrzegać popełniane błędy jako okazje do rozwoju. Rozpoczniemy nowe życie – życie bez lęku przed porażką, zażenowaniem, krytyką czy odrzuceniem.

Lektura jest niesamowicie pouczająca. A także bardzo na czasie - w trakcie czytania trudno jest nie złapać się na myśli, że wszystkie zaprezentowane tutaj treści aż za bardzo pasują do czasów, w których żyjemy. Bombardujące nas zewsząd dążenie do doskonałości, czy też do idealnego wyważenia życiowych ról i zadań jest niezmiernie obciążające i może łatwo wpędzić nas w pułapkę perfekcjonizmu. A ten, co wykazano na łamach niniejszej książki, jest zjawiskiem szalenie negatywnym, by nie rzec toksycznym.

Zaprezentowana przez Sharon Martin analiza perfekcjonizmu obfituje w szereg praktycznych porad, które sprowadzają się do jednego, wspólnego mianownika: nie bądźmy dla siebie zbyt surowi! Warto dać sobie w codziennym życiu więcej luzu i dobrze jest trochę zwolnić. Jeśli nam się to uda, to dostrzeżemy o wiele łatwiej to, co nas nakręca i wpędza w przyspieszone dążenie do źle pojętej doskonałości. Dobrze jest to od siebie odciąć i zastanowić się nad tym, czy aby nie jest tak, że dążąc do ideału gubimy gdzieś po drodze samego siebie. Czy chcąc być doskonałym nie dążymy paradoksalnie do tego, aby zanegować siebie i stać się kimś, kim nie jesteśmy. Martin zwraca na to bardzo wyraźnie naszą uwagę i to może być zaiste zbawienne.

Ważna uwaga: dążenie do stawania się coraz lepszą wersją siebie nie jest niczym złym. Samodoskonalenie się też nie jest wcale złe. Nie jest, o ile zauważamy pewną granicę, za którą pojawia się toksyczna samokrytyka, negacja własnych osiągnięć i, w konsekwencji, negowanie własnej wartości. To właśnie za tą granicą pojawia się omawiany tutaj toksyczny perfekcjonizm. Dzięki książkom takim, jak ta, możemy być na wspomniane sprawy bardziej wyczuleni oraz unikniemy (oby) arcynegatywnej pułapki, w której chcąc być idealni niszczymy de facto własne "ja".

Polecam!

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#perfekcjonizm #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland

Pułapka perfekcji.

• Psychologia