Miłość z ADHD

Okładka książki Miłość z ADHD Anita Robertson
Okładka książki Miłość z ADHD
Anita Robertson Wydawnictwo: MANDO nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
MANDO
Data wydania:
2023-05-31
Data 1. wyd. pol.:
2023-05-31
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327731838
Tagi:
ADHD miłość związki konflikt
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski
Ocena 7,1
Uwięzieni w sł... Agnieszka Kozak, Ja...
Okładka książki Męska depresja. Jak rozbić pancerz Krzysztof Krajewski-Siuda, Szymon Żyśko
Ocena 7,2
Męska depresja... Krzysztof Krajewski...
Okładka książki Co ci się przydarzyło? Bruce D. Perry, Oprah Winfrey
Ocena 8,0
Co ci się przy... Bruce D. Perry, Opr...

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
46 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
34
7

Na półkach:

Książka pisana przez osobę bez ADHD z radami dla osób z ADHD.
Jeśli nie masz pojęcia czym ADHD u dorosłych jest może być przydatna.
Z plusów fajnie czyta się przykład par neuro różnorodnych, można znaleźć opisy przykładów z życia ktore na pewno każdej parze gdzie jedna osoba ma ADHD będą znajome.
Jednak rady które w tej książce sa to typowe akademickie duperele oderwane od zycia.
Przykład, rada dla osoby z ADHD jak odpocząć:
Pooglądaj Tik Tok lub Fejsbuka, pograj w gre na teflonie, poukładaj puzzle.
Po pierwsze kazdy kto ma ADHD wie ze po sesji z Tik Tok lub Fejsbuk przez pol dnia bedzie tak rozstrojony od wybuchu dopaminy ze nic nie bedzie w stanie zrobic. Po Duriega taka rada jest nawet szkodliwa przez wystrzal dopaminy nie potrzebny ktory tylko rozchwiej twoje samopoczucie.
Układanie puzzli ? seria dla osoby z ADHD ?

I takich przykładów jest masa. Polowe książki można do kosza wywalić.
Osobie neurotypowej będącej w związku z ADHDowcem moze na pewno trochę pomoc w rozumieniu zachowana partnera, ale te same informacje znajdziecie w pierwszym lepszym podkascie o ADHD.

Przeczytac mozna, ale zachywty youtuberow i redkatorow portali internetowych nad ta ksiazka moze tlumaczyc tylko budżet na kampanie reklamowa.

Książka pisana przez osobę bez ADHD z radami dla osób z ADHD.
Jeśli nie masz pojęcia czym ADHD u dorosłych jest może być przydatna.
Z plusów fajnie czyta się przykład par neuro różnorodnych, można znaleźć opisy przykładów z życia ktore na pewno każdej parze gdzie jedna osoba ma ADHD będą znajome.
Jednak rady które w tej książce sa to typowe akademickie duperele oderwane od...

więcej Pokaż mimo to

avatar
472
438

Na półkach: ,

Książka bardzo dobrze przedstawia perspektywę zarówno osoby z ADHD, jak i partnera bez ADHD i tłumaczy z czego wynikają przeróżne konflikty, jakich ludzie doświadczają w swoich życiach na co dzień. Autorka umiejętnie pokazuje na przykładach swoich (zanonimizowanych) pacjentów, co i dlaczego czuje w danej sytuacji jedna ze stron i jak to oddziałowuje na drugą, dzięki czemu każdy w pełni może zrozumieć przyczyny i skutki danego konfliktu. Pokazane są również strategie do zapobiegania oraz radzenia sobie ze skutkami przeróżnych problemów - dla osoby z ADHD oraz osoby bez ADHD tak, aby obie strony mogły w odpowiedni sposób załagodzić sytuację z poszanowaniem uczuć partnera.

Książka bardzo dobrze przedstawia perspektywę zarówno osoby z ADHD, jak i partnera bez ADHD i tłumaczy z czego wynikają przeróżne konflikty, jakich ludzie doświadczają w swoich życiach na co dzień. Autorka umiejętnie pokazuje na przykładach swoich (zanonimizowanych) pacjentów, co i dlaczego czuje w danej sytuacji jedna ze stron i jak to oddziałowuje na drugą, dzięki czemu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
149
146

Na półkach:

To nie była łatwa książka. Po pierwsze nie lubię poradników, po drugie ten zmusza do refleksji, i wdrożenia przeczytanych zasad w życie. Anita Robertson napisała „Miłość z ADHD. Jak dbać o relacje z osobami neuroróżnorodnymi” (tłum. Karolina Socha-Duśko, wydawnictwo MANDO),czyli niecałe 200 stron przypadków konfliktów w związkach neuroróżnorodnych i porad, jak im zaradzić lub jak je naprawiać (sic!). Autorka jest psychoterapeutką prowadzącą warsztaty ADHD Relationship Bootcamp dla par i w poradniku skupia się głównie na relacjach w związkach, w których jedna z osób ma diagnozę ADHD.
Wielu może mieć problem z tą książką, bo czy wzmianka o tym, że docenienie drugiego człowieka, to nie tylko pochwała za wielkie czyny, lecz także za te najmniejsze, jak wyrzucenie śmieci, brzmi jak wiedza, którą musimy wynosić z poradników pisanych przez terapeutów? Czy to nie przesada? Chciałabym powiedzieć, że nią jest, ale osoby atypowe tyle razy słyszały w życiu, że zrobiły coś nie tak, że pochwały i docenianie to jeden z ważniejszych dowodów na szacunek w związku, nawet jeśli dotyczą tak prozaicznych spraw, jak wyjęcie naczyń ze zmywarki.
Możecie mi nie wierzyć, ale dwie osoby z ADHD też będą inaczej postrzegały te same zjawiska, a dogadać się, gdy co chwile ucieka się od nudnych narracji i wpada myślami w swój hiperfokus, gdy obie strony gubią klucze, aktywują się w nocy, a w dzień czekają na przypływ dopaminy, mają lęki przed krytyką (bo od dziecka ja słyszały),a jedna z osób nie podjęła jeszcze próby zrozumienia, na co wpływa ADHD — to żyć na diabelskim młynie.
Książka porusza wiele zagadnień: od tych związanych z budową mózgów, po opis funkcji wykonawczych, z którymi zmagają się osoby z ADHD: od koncentracji uwagi, organizacji i planowania, po pamięć roboczą, regulację emocjonalną i samokontrolę. Pierwszy rozdział jest skierowany do neurotypowych partnerów, wyjaśniono w nim, w przystępny sposób, na co wpływa ADHD, a zatem i jakich zachowań nie możemy przypisać atypowości. Autorka wskazuje też pięć filarów związku, czyli metod, które pomogą uspokoić konflikty w parach neuroróżnorodnych, zanim będzie można krzyczeć, jak pani Frau: „Armagiedon!”.
Robertson podaje różne rozwiązania wspierające samoregulację emocji, w bibliografii znajdują się linki do planerów, podcastów, nagrań, które mogą pomóc partnerom zrozumieć, dlaczego zareagowali tak, a nie inaczej. Doceniam, że autorka ukazuje perspektywę obu stron (opisuje także relacje osób nieheteronormatywnych),proponuje ćwiczenia, które dotyczą dwójki osób będących w związku i wskazuje, co dobrego może wyniknąć z ich stosowania.
Porady są cenne, chociaż niełatwe do wprowadzenia, a opis przypadków sprawił, że mogłam jedynie w ciszy zaginać róg książki i komentować je: „o kurde, to o mnie”.
Oczywiście książka nie zastąpi terapii, czy pracy nad sobą i związkiem, ale może być przewodnikiem, który zainicjuje zmiany.

To nie była łatwa książka. Po pierwsze nie lubię poradników, po drugie ten zmusza do refleksji, i wdrożenia przeczytanych zasad w życie. Anita Robertson napisała „Miłość z ADHD. Jak dbać o relacje z osobami neuroróżnorodnymi” (tłum. Karolina Socha-Duśko, wydawnictwo MANDO),czyli niecałe 200 stron przypadków konfliktów w związkach neuroróżnorodnych i porad, jak im zaradzić...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1697
461

Na półkach: ,

Niby nic nowego, ale warto czasem sobie przypomnieć, że nie jesteśmy tacy sami. Wtedy łatwiej spojrzeć z większą wyrozumiałością na drugą stronę w związku.

Niby nic nowego, ale warto czasem sobie przypomnieć, że nie jesteśmy tacy sami. Wtedy łatwiej spojrzeć z większą wyrozumiałością na drugą stronę w związku.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    73
  • Przeczytane
    50
  • Posiadam
    10
  • Teraz czytam
    10
  • 2023
    6
  • Legimi rozwój
    1
  • 2023 :)
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Literatura faktu
    1
  • Psychologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Miłość z ADHD


Podobne książki

Przeczytaj także