Miłość z ADHD

Okładka książki Miłość z ADHD Anita Robertson
Okładka książki Miłość z ADHD
Anita Robertson Wydawnictwo: MANDO nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
MANDO
2023-05-31
2023-05-31
ADHD miłość związki konflikt

Okładka książki Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski
Uwięzieni w sł... Agnieszka Kozak, Ja...
Okładka książki Męska depresja. Jak rozbić pancerz Krzysztof Krajewski-Siuda, Szymon Żyśko
Męska depresja... Krzysztof Krajewski...
Okładka książki Co ci się przydarzyło? Bruce D. Perry, Oprah Winfrey
Co ci się przy... Bruce D. Perry, Opr...

Książka pisana przez osobę bez ADHD z radami dla osób z ADHD.
Jeśli nie masz pojęcia czym ADHD u dorosłych jest może być przydatna.
Z plusów fajnie czyta się przykład par neuro różnorodnych, można znaleźć opisy przykładów z życia ktore na pewno każdej parze gdzie jedna osoba ma ADHD będą znajome.
Jednak rady które w tej książce sa to typowe akademickie duperele oderwane od zycia.
Przykład, rada dla osoby z ADHD jak odpocząć:
Pooglądaj Tik Tok lub Fejsbuka, pograj w gre na teflonie, poukładaj puzzle.
Po pierwsze kazdy kto ma ADHD wie ze po sesji z Tik Tok lub Fejsbuk przez pol dnia bedzie tak rozstrojony od wybuchu dopaminy ze nic nie bedzie w stanie zrobic. Po Duriega taka rada jest nawet szkodliwa przez wystrzal dopaminy nie potrzebny ktory tylko rozchwiej twoje samopoczucie.
Układanie puzzli ? seria dla osoby z ADHD ?

I takich przykładów jest masa. Polowe książki można do kosza wywalić.
Osobie neurotypowej będącej w związku z ADHDowcem moze na pewno trochę pomoc w rozumieniu zachowana partnera, ale te same informacje znajdziecie w pierwszym lepszym podkascie o ADHD.

Przeczytac mozna, ale zachywty youtuberow i redkatorow portali internetowych nad ta ksiazka moze tlumaczyc tylko budżet na kampanie reklamowa.

Książka pisana przez osobę bez ADHD z radami dla osób z ADHD.
Jeśli nie masz pojęcia czym ADHD u dorosłych jest może być przydatna.

Książka bardzo dobrze przedstawia perspektywę zarówno osoby z ADHD, jak i partnera bez ADHD i tłumaczy z czego wynikają przeróżne konflikty, jakich ludzie doświadczają w swoich życiach na co dzień. Autorka umiejętnie pokazuje na przykładach swoich (zanonimizowanych) pacjentów, co i dlaczego czuje w danej sytuacji jedna ze stron i jak to oddziałowuje na drugą, dzięki czemu każdy w pełni może zrozumieć przyczyny i skutki danego konfliktu. Pokazane są również strategie do zapobiegania oraz radzenia sobie ze skutkami przeróżnych problemów - dla osoby z ADHD oraz osoby bez ADHD tak, aby obie strony mogły w odpowiedni sposób załagodzić sytuację z poszanowaniem uczuć partnera.

To nie była łatwa książka. Po pierwsze nie lubię poradników, po drugie ten zmusza do refleksji, i wdrożenia przeczytanych zasad w życie. Anita Robertson napisała „Miłość z ADHD. Jak dbać o relacje z osobami neuroróżnorodnymi” (tłum. Karolina Socha-Duśko, wydawnictwo MANDO),czyli niecałe 200 stron przypadków konfliktów w związkach neuroróżnorodnych i porad, jak im zaradzić lub jak je naprawiać (sic!). Autorka jest psychoterapeutką prowadzącą warsztaty ADHD Relationship Bootcamp dla par i w poradniku skupia się głównie na relacjach w związkach, w których jedna z osób ma diagnozę ADHD.
Wielu może mieć problem z tą książką, bo czy wzmianka o tym, że docenienie drugiego człowieka, to nie tylko pochwała za wielkie czyny, lecz także za te najmniejsze, jak wyrzucenie śmieci, brzmi jak wiedza, którą musimy wynosić z poradników pisanych przez terapeutów? Czy to nie przesada? Chciałabym powiedzieć, że nią jest, ale osoby atypowe tyle razy słyszały w życiu, że zrobiły coś nie tak, że pochwały i docenianie to jeden z ważniejszych dowodów na szacunek w związku, nawet jeśli dotyczą tak prozaicznych spraw, jak wyjęcie naczyń ze zmywarki.
Możecie mi nie wierzyć, ale dwie osoby z ADHD też będą inaczej postrzegały te same zjawiska, a dogadać się, gdy co chwile ucieka się od nudnych narracji i wpada myślami w swój hiperfokus, gdy obie strony gubią klucze, aktywują się w nocy, a w dzień czekają na przypływ dopaminy, mają lęki przed krytyką (bo od dziecka ja słyszały),a jedna z osób nie podjęła jeszcze próby zrozumienia, na co wpływa ADHD — to żyć na diabelskim młynie.
Książka porusza wiele zagadnień: od tych związanych z budową mózgów, po opis funkcji wykonawczych, z którymi zmagają się osoby z ADHD: od koncentracji uwagi, organizacji i planowania, po pamięć roboczą, regulację emocjonalną i samokontrolę. Pierwszy rozdział jest skierowany do neurotypowych partnerów, wyjaśniono w nim, w przystępny sposób, na co wpływa ADHD, a zatem i jakich zachowań nie możemy przypisać atypowości. Autorka wskazuje też pięć filarów związku, czyli metod, które pomogą uspokoić konflikty w parach neuroróżnorodnych, zanim będzie można krzyczeć, jak pani Frau: „Armagiedon!”.
Robertson podaje różne rozwiązania wspierające samoregulację emocji, w bibliografii znajdują się linki do planerów, podcastów, nagrań, które mogą pomóc partnerom zrozumieć, dlaczego zareagowali tak, a nie inaczej. Doceniam, że autorka ukazuje perspektywę obu stron (opisuje także relacje osób nieheteronormatywnych),proponuje ćwiczenia, które dotyczą dwójki osób będących w związku i wskazuje, co dobrego może wyniknąć z ich stosowania.
Porady są cenne, chociaż niełatwe do wprowadzenia, a opis przypadków sprawił, że mogłam jedynie w ciszy zaginać róg książki i komentować je: „o kurde, to o mnie”.
Oczywiście książka nie zastąpi terapii, czy pracy nad sobą i związkiem, ale może być przewodnikiem, który zainicjuje zmiany.

Niby nic nowego, ale warto czasem sobie przypomnieć, że nie jesteśmy tacy sami. Wtedy łatwiej spojrzeć z większą wyrozumiałością na drugą stronę w związku.

• Legimi rozwój
  • 2023 :)